Connect with us

Genel

Mercan: “Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileri olmaktan gurur duyuyoruz”

Published

on

blank

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan “Bize bu bayramı yaşatan Mustafa Kemal ATATÜRK ve Gazi Meclis’i saygı ve sevgi ile tekrar anıyoruz. DSP’liler olarak da Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileri olduğumuzu bir kez daha tekrarlamaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Demokratik Sol Parti İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan;

“Her Cumhuriyet Bayramı’nda, cumhuriyet ilanının tarihçesi anlatılırken, Atatürk’ün “Arkadaşlar! Yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz” sözü neredeyse standart şekilde dile getirilir. Bunda olayın gelişimini gözler önüne sermek amaçlanırsa da, devrim karşıtı bazı çevrelerin, işin ne denli aceleye getirildiğini vurgulama kaygısı da sezilir. Gerçekten Cumhuriyet, akşamdan sabaha gelişmiş ve acele alınmış bir karar mıdır?

Bunun için biraz da tarih bilinci ve tarih bilgisine sahip olunması gerekir; çünkü Cumhuriyet ilanı, yaklaşık 100 yıllık bir sürecin sonucudur. 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı ile birlikte, hükümdarın yetkileri kısıtlanma yoluna gidilmiştir. O tarihte bile oligarşik bir düzenin topluma ne denli yararlı olabildiği tartışma konusu olmuştur. Encümen-i Daniş ve Meclis-i Ahkam-ı Adliye kurumları, bugünkü Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin öncüleri olarak kurulmuş, monarşik düzenden anayasal düzene geçişi sağlamıştır. Bunun sonucu olarak da, ömrü çok kısa olmasına rağmen, 1876 yılında Meşrutiyet dediğimiz parlamenter monarşik düzene geçilebilmiştir. 1877-1878 Türk-Rus savaşı bahane edilerek Meclis dağıtılmış ve fiili olarak bir geri dönüş yaşanmışsa da, en azından parlemanter yeni düzen kağıt üstünde devam edegelmiştir. İşte 29 Ekim 1929 da Cumhuriyeti ilan eden kadrolar, 1839 yılından itibaren çeşitli iç ve dış gailelerden ders alarak yetişen kadrodur; Cumhuriyetimiz neredeyse 100 yıllık bir oluşumun sonucudur.

Bize bu bayramı yaşatan Mustafa Kemal ATATÜRK ve Gazi Meclis’i saygı ve sevgi ile tekrar anıyoruz. DSP’liler olarak da Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileri olduğumuzu bir kez daha tekrarlamaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank