Connect with us

Genel

Mustafa Sarıgül partisinin oy oranını açıkladı

Published

on

blank

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Haber Global ekranlarında Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı. Anketlerde partisinin yüzde 4,5 ile 6,5 oy aldığını söyleyen Sarıgül, “İki seçim kaybedersem bırakırım” dedi.

Haber Global’de yayınlanan Az Önce Konuştum programının bugünkü konuğu Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül oldu.

Mustafa Sarıgül’ün açıklamalarından satır başları;

Bizim partimiz ilkelerine bağlı bir kitle hareketi. Bugüne kadar harekettik pazar günü bereket olduk. Dün de Atatürk’ümüzün huzuruna gittik, saygı duruşumuzu yaptık.

İstanbul Büyükşehir’de ben tek başıma çıktım ve tek başıma yüzde 41 aldım.

EYÜP’E ADAY OLMAYI NEDEN İSTEMEDİ?

Ben koltuk, makam aramıyorum. Şöyle bir şey düşünün uzun yıllar Şişli Belediye Başkanısınız, sonra sizi İBB’ye aday yapıyorlar daha sonra tekrar kendi belediyenize Şişli’ye aday göstermiyorlar. Onların kararı. Ben saygı duyarım. Geçmişe yönelik konuşmak istemiyorum.

CHP’DEN NEDEN AYRILDI?

Ben düşüncelerimi CHP’de hayat geçiremem. CHP’de düşüncelerini belli bir daireden geçiremiyorsun. Kılıçdaroğlu da o dairede olmasına rağmen o daireden düşüncelerini geçiremiyor ve bence mutsuz. Bu yüzden CHP’den ayrılıp parti kurma ihtiyacı duydum. Ben insanım diyen herkesi Türkiye Değişim Partisi’ne çağırıyoruz.

Sağ ve sol Rusya ile Amerika’nın oyunu. Bizim artık düşünce devrimi yapmamız lazım. Biz sağ elimizle sol elimizi birleştiriyoruz. Bütün milletimizi kucaklıyoruz.

O günün şartlarında biz partiyi kurmuş olsaydık belki insanlar bize diyecekti ki “Ana muhalefette bir değişim oldu, siz koltuk peşinde misiniz? Yıllardır Baykal gitsin diye harekete geçtiniz. Baykal gitti, Kılıçdaroğlu geldi. Değişime neden müsaade etmiyorsunuz?” O yüzden 10 sene önce Değişim Partisi’ni kurmaktan vazgeçtik.

TURGUT ÖZAL- ERDAL İNÖNÜ ANISI

Erdal Bey’le Trabzon’a gideceğiz. Pardesüsünü çıkardım aldım tutmak üzere, dedi ki, “Sayın Sarıgül, pardesümü tutacak kadar enerjim var” dedi. Daha sonra Turgut Özal ekibiyle bizi karşıladı. Özal, Erdal İnönü’ye dedi ki, “Sayın İnönü zayıflamışsınız, Malatyalılar size kayısı da mı vermiyor?” dedi. Benim başımdan kaynar sular döküldü. Erdal İnönü Turgut Özal’a dedi ki, “Sayın başbakan ben ihtiyacım olan bütün gıdaları alıyorum ancak size bakınca memlekette kimin ne kadar yediği belli oluyor” dedi. Özal da “Yahu İnönü size de şaka yapmaya gelmiyor” dedi.

“HDP İLE İTTİFAK YAPAMAYIZ”

HDP, Sayın Demirtaş genel başkan olduktan sonra Türkiye partisi olmak için çok yoğun bir çalışma içerisine girdi ancak geçen süre içerisinde keşke Sayın Demirtaş’ın o projesi tutsaydı ve terörle arasına mesafe koyabilseydi. Ben HDP’nin Türkiye partisi olmasını arzu ediyorum. Benim bile çevremde HDP ile alakası olmayanlar barajı geçsin diye oylarını verdiler. Ama silahların gidip barışın gelmesi lazım. HDP, terörle arasına mesafe koymadı. HDP ile ittifak yapamayız. HDP, teröre karşıyım derse başımın üstünde yeri var.

BAHÇELİ’NİN “HDP KAPATILSIN” SÖYLEMİ

Ben diğer siyasi parti genel başkanlarının söylemlerini kendi takdirlerin bırakıyorum. Ben artık Mustafa Sarıgül değilim artık partimi temsil ediyorum. Bir siyasi parti bir bina değil, ben parti kapatılmasını özgürlükle, demokrasiyle bağdaştırmıyorum ama o siyasi partiler de anayasayı zorlayacak konumda olmamalı. Biz özgürlüklerden yanayız. Her şeyin konuşulmasından yazılmasından yanayız.,

Devlet adamının gönlü geniş olacak. Devlet adamının küsme ve gücenme hakkı olmayacak. Bizim görevimiz gönül almak ve gönülleri yapmaktır. Bir insan teröre bulaşmasıyla, silahlı eyleme katılmadıysa düşüncelerinden dolayı hapis yatmamalı. Ülkeyi yönetenlerin görevi siyasileri duvarların öbür tarafına atmak değildir. Ben isterim ki Demirtaş çıksın siyasi olarak mücadelemizi verelim.

“İKİ SEÇİM KAYBEDERSEM BIRAKIRIM”

Yaptığımız çalışmalarda yüzde 4,5 ile 6,5 oy oranı arasındayız. İki seçim kaybederem bırakırım. Biz genel merkez açmadık, iktidara hazırlık merkezi açtık. Biz şöyle düşünüyoruz benim adalet bakanım, bugün gölge yarın inşallah herkesin bakanı olacak. Benim adaletim senin adaletin olmayacak. Adalet herkese lazım.

“LOGO KONUSUNDA SON DERECE İDDİALIYIZ”

Partimizin logosundan ben çok keyif alıyorum. Logomuzu tasarlayan akademisyenlere, hocalarıma teşekkür ediyorum. Bir tarafta anadolu var, bir tarafta da trakya var. Anadolu ile trakya bir sevgiyle birleşiyor. Logo konusunda son derece iddialıyız.

TDP HANGİ İTTİFAKA DAHA YAKIN?

Ben daha birinci turda oylarımı havuza atıyorum, şu grupla birleşiyorum dersem bunu diyen partiler oylarını kaçıran partilerdi. İlk turda Türkiye Değişim Partisi kendi adayını gösterir. Biz daha birinci turda neden oylarımızı bölelim ki. Niye milleti şu ittifak, bu ittifak diye ikiye bölüyoruz?

Bu delege ağalarının tekelerine bir son verilmeli. Bugün Türkiye’de bütün partiler aynı. Hiçbir partide demokrasi yok. Hiçbir partinin genel başkanını partiye kayıtlı üyeler seçmiyor. Benim ilçe başkanımı ve genel başkanı partiye kayıtlı üyeler seçecek. İlk turda yüzde 50 oy alan ilçe başkanı seçilecek.

Kurucularımız 52 kişiden oluşuyor. Bizde şu anda 14 tane kadın üyemiz var. Son derece etkili olacaklar. Yakında aileden sorumlu kadın bakanımızı da kamuoyuyla buluşturacağız.

Bu gençler lütfen kusura bakmasınlar bizim dönemimizde Twitter yoktu. Ben bu evlatlara şunu söyleyeyim; korkmasınlar. Gelsinler acımasızca bizi eleştirsinler. Yakında onlarla da toplantı yapacağım.

Genel

İmamoğlu: Allah bu şehri Beton İstanbul’u savunanların aklından korusun

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arnavutköy’de, Beton Kanal’ın hafriyatının dökülmesinin planlandığı Karaburun sahilinde incelemelerde bulundu. İBB’nin, Karaburun-Yeniköy arasındaki sahil düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen İmamoğlu, bölgeyi canlı bir alan haline getireceklerinin müjdesini verdi. İmamoğlu, kumlar üzerinde yaptığı değerlendirme konuşmasında, “Uydurma sözlerle, uydurma gerekçelerle, -yüzlerce sayfaymış- bana bir sayfa bile bilimsel açıklama gelmemiş olan bu Beton Kanal’ı savunan insanların aklından, Allah bu şehri korusun. Allah şu güzelliği, inşallah bize yüzyıllar boyu tekrar gelecek nesle bırakmayı nasip etsin. Tabii sadece dua ile yetinmiyoruz. Şu güzelliği korumak adına, buraları sevdirmek adına, buraların vatandaşlarımıza ait olduğunu Sağır Sultan’a bile duyurmak adına, herkese duyurmak adına, sonsuz mücadelemizi vereceğiz. Bu hizmetleri arttırarak, bu şehrin İstanbullulara ait olduğunu, herkese göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çatalca’daki incelemelerinin ardından Arnavutköy ilçesine geçti. İmamoğlu, ilçede ilk olarak Terkos Mahallesi’ndeki, yapım çalışmalarında sona gelinen “Durusu Terkos Su Müzesi”nde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, zaman zaman yağmur altında gerçekleştirdiği etkinlikte, İSKİ Sosyal Tesisleri, yemekhanesi ve lojmanlarını da ziyaret etti. İmamoğlu, Terkos’tan sonra rotasını, Karaburun Mahallesi’ne çevirdi.

MUHTARLARDAN İMAMOĞLU’NA: “İLK DEFA BU SAHİLLERDE HİZMET YAPILIYOR”

Yeniköy ve Karaburun arasındaki sahil ve plaj düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mansur Güneş tarafından bilgilendirildi. Güneş, İmamoğlu’na, “İstanbul genelinde, halka açık 84 plaj var. Bunların içinde, İBB olarak, toplam 3 ilçede sadece 5 noktada hizmet üretiyorduk. Bu yıl bunu, artı 10 noktaya çıkarıyoruz Şile, Arnavutköy, Çatalca ve Sarıyer’de” bilgilerini verdi. Yeniköy Mahallesi Muhtarı Timur Çevik ve Karaburun Mahallesi Muhtarı Mustafa Karaali, yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti, sorunlarını ve taleplerini İmamoğlu’na aktardı. İmamoğlu, “İlk defa bu sahilde bu tür hizmetler yapılıyor” diyen muhtarlara, “Allah’ın nimeti bu güzelliği, lütfen koruyun” şeklinde seslendi.

“DÜNYANIN HER YERİNDE BÖYLE BİR SAHİLE GÖZ BEBEĞİ GİBİ BAKILIR”

İmamoğlu, inceleme gezisiyle ilgili değerlendirmelerini de düzenleme işlemleri devam eden sahilde, kumların üzerinde yaptı. “Güzel bir Haziran ayının ilk gününde, İstanbul’un müthiş bir sahilindeyiz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kumun rengini görüyorsunuz. Altın sarısı. Muhteşem. Bir de tabi kumun güzelliği, topraklaşmayan, pırıl pırıl, kristalize bir kum. Dünyanın bir yerinde böyle bir kumsal olsa, şöyle 4 kilometre uzunluğunda, neredeyse eni 100-150 metreye ulaşan bir kumsal olsa, buna göz bebeği gibi bakar. Harika bir yer. Geçen sene arkadaşlarımla konuşmuştuk, buraya olağanüstü bir nizam getirelim diye. Şimdi onun sonuçlarını alıyoruz; temizliğinden, taramasına. Kumun sağlıklı bir biçimde yüzeye çıkmasını sağlayıcı tedbirler alıyoruz. Bu 4 kilometrenin en ucundan Karaburun’a kadar, İstanbul’un en güzel kumsallarından birisine bütün İstanbul’u bekliyoruz. Ne yaptı arkadaşlarım burada? Çok güzel duş kabinleri, soyunma kabinleri, tuvalet ihtiyaçları; Beltur’un burada bazı anlık ihtiyaçların giderileceği yeme içme büfeleri ve tabii ki cankurtaran hizmeti… Yani şöyle söyleyeyim; yaz gününde, şu sahilde 100’ün üzerinde çalışanımız hizmet edecek bu güzel ve güzide sahile.”

“KARABURUN SAHİLİNİ CANLI BİR ALAN HALİNE GETİRECEĞİZ”

Karaburun sahilini canlı bir alan haline getireceklerinin müjdesini veren İmamoğlu, “Yarışmalarımız olacak, buluşmalarımız olacak, eğlencelerimiz olacak. Yani burada halkımızı yalnız bırakmayacağız. Ben de geleceğim. Peki burası neresi? Burası; Yeniköy ve Karaburun arası.  Burası neresi? Yani şu güzelim denizin, şu gördüğünüz o dalgaların attığı şu muazzam denizin önüne, şöyle yaklaşık 2 kilometre toprak doldurup, 35 kilometrede şu gördüğünüz ufku alıp götürüp, bütün bu doğallığı, bütün bu ekosistemi perişan edip, Kanal’dan çıkan toprakların, atıkların yığınla doldurulacağı alan olarak tasarlanmış. Burası, o 4 kilometrelik sahil. Biz, tam yeni İstanbul Havalimanı’nın önündeki Karadeniz kıyısındayız şu anda. Karaburun-Yeniköy arasındayız. Şu sebep bile, bunun yapılmaması için yeterli biliyor musunuz” ifadelerini kullandı.

“UYDURMA SÖZLERLE KANALI SAVUNAN İNSANLARDAN ALLAH BU ŞEHRİ KORUSUN”

“Marmara’yı konuşuyoruz, Karadeniz’i konuşuyoruz, doğayı korumayı konuşuyoruz” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Uydurma sözlerle, uydurma gerekçelerle, -yüzlerce sayfaymış- bana bir sayfa bile bilimsel açıklama gelmemiş olan bu Beton Kanal’ı savunan insanların aklından, Allah bu şehri korusun.  Allah, şu güzelliği, inşallah bize yüzyıllar boyu tekrar gelecek nesle bırakmayı nasip etsin. Tabii sadece dua ile yetinmiyoruz. Şu güzelliği korumak adına, buraları sevdirmek adına, buraların vatandaşlarımıza ait olduğunu Sağır Sultan’a bile duyurmak adına, herkese duyurmak adına, sonsuz mücadelemizi vereceğiz. Çok güzel bir yaz bekliyor burayı. Hepinizi de bekliyoruz. Ben de geleceğim. Bakarsanız beraber denize gireriz. Bir Karadeniz çocuğu olarak, Karadeniz’in suyunu olan sevdam bir Başkadır. Daha az tuzludur Akdeniz’e göre, Ege’ye göre. Denemeyenler, denesin. Cankurtaranlarımız da burada hizmette. Bu arada; bu sene plajlara ayrı bir önem veriyoruz, Kısırkaya’dan Silivri’ye… 10 plajı daha arkadaşlarım eklediler. İstanbul’un denizle barışması için müthiş girişimlerimiz devam edecek. Bu hizmetleri arttırarak, bu şehrin İstanbullulara ait olduğunu, herkese göstereceğiz. Allah bu güzelliği korusun; hep birlikte koruyacağız.”

İmamoğlu, daha sonra balıkçı barınaklarının olduğu alana geçerek, balıkçılarla bir araya geldi. Burada çay içerek soluklanan İmamoğlu, balıkçılarla sohbet etti.

Continue Reading

Genel

Sağanak yağış Gümüşdere’deki köprüyü yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de 3 gün önce etkili olan sağanak yağış nedeniyle Gümüşdere taştı. Sel sularına dayanamayan köprü yıkıldı.

Sarıyer’de 3 gün önce etkili olan sağanak yağış nedeniyle Gümüşdere taştı. Taşkında Gümüşdere Mahallesi, Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Yerleşkesi’nin girişinde bulunan köprü, sel sularına dayanamayarak yıkıldı. Olayın ardında jandarma ekipleri bölgeye güvenlik şeridi çekerken, belediye ekipleri ise yıkılan köprünün enkazını derenin içerisinden kaldırdı.

Yapılacak incelemelerin ardından köprüyle ilgili çalışma yapılacağı ve kısa süre içinde onarılacağı öğrenildi.

Continue Reading

Genel

Büyükdere’de yavru köpeği ezdi, umursamadan yoluna devam etti

Published

on

blank

Sarıyer’in Büyükdere Mahallesi’nde Mısırlı bir kişi otomobiliyle yavru köpeği ezdi, umursamadan yoluna devam etti.

Olay geçen Cumartesi saat 15.00 sıralarında Büyükdere Mahallesi’nde meydana geldi. Mısırlı Ahmad Mohsen Y. otomobille yavru köpeğe çarptı. Otomobili durduran Ahmad Mohsen Y. köpeğe baktıktan sonra yoluna devam etti. Yavru köpeği gören kadın, onu arabasına alarak veterinere götürdü. Yavru köpeğin veterinerdeki tedavisi devam ediyor.

ÖNCE GÖZALTI, SONRA SERBEST

Yavru köpeğe altı kardeşi ve annesi ile birlikte bakan mahalleliler, olayın meydana geldiği yerdeki güvenlik kameralarını inceleyince polise haber verdi. Polis, Ahmad Mohsen Y.’yi gözaltına aldı. Ahmad Mohsen Y. ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Continue Reading

Popüler