Connect with us

Genel

PERİNÇEK O KARAR İÇİN DANIŞTAY’A GİDİYOR

Published

on

blank

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, eğitim kurumlarına mescit bulunması şartı getirilen yönetmeliğin iptali için Danıştay’a başvuruda bulunacaklarını duyurdu.

KRT’de Çağlar Cilara’ya açıklamalar yapan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eğitim sisteminde yapılan değişikliklerle ilgili evrim teorisinin müfredattan çıkarılmasına İslam alimi İbn Haldun’dan örnekler vererek karşı çıktı.

Perinçek, “14. yüzyılın sonları ve 15. yüzyılın başlarında yaşayan bir İslam alimi İbn Haldun, bundan 500 sene evvel evrimi ilk defa ortaya koyan insanlardandı. Hatta, evrimin ötesinde cansızdan canlının kimyasal süreçlerle ortaya çıktığını, oradan sonra da ilkel bir takım hayvanlardan ve tek hücreli hayvanlardan insana doğru bir evrimin yaşandığını İbn Haldun’un Mukaddimesi’nde okuyabiliyoruz. Mutezile dediğimiz ekolün alimleri evrim teorisini ortaya koydu ve bunlar Müslüman dünyasında yetişmiş insanlardı. 800-900 sene önce evrimi bilimsel bir gerçeklik olarak ortaya koyan İslam alimleri var, İslam dünyası var. Bugün İran’da evrim teorisi okutuluyor. Bu gerçekliğe rağmen bunu reddeden bir eğitim müfredatı girişimi var. Bu Türkiyemiz için büyük bir utanç ve büyük bir acı, geleceğimiz için son derece karanlık” diye konuştu.

Perinçek, anayasanın, okullarda eğitim ve öğretim dışı hiçbir faaliyet yürütülemez şeklinde bir maddesinin olduğunu hatırlatarak, tüm okullarda mescitleri zorunlu kılan düzenlemenin iptali istemiyle, “Derhal Danıştay’a başvurumuzu yapıyoruz. Dilekçemizi hazırladık” dedi.

Perinçek, Kuran’daki ceza ve insanlar arası ilişkileri içeren, ukubat-muamelat derslerinin de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ünite olarak yerleştirilmesine tepki gösterdi.

Click to comment

Bir Cevap Yazın