Connect with us

Genel

Prof. Dr. Uğur Şahin: Türkiye 3-4 ay içinde normale dönecek

Published

on

blank

SABANCI Üniversitesi’ndeki mezuniyet törenine video konferans yöntemiyle katılan BioNTech firmasının kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin açıklamalarda bulundu. Yapılan aşılama ile Türkiye’nin 3-4 ay içinde normale döneceğini söyledi.

Sabancı Üniversitesi’nin 19. dönem lisans ve 22. dönem lisansüstü mezuniyet töreni üniversite kampüsünde fiziksel olarak gerçekleşti. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör Prof. Dr. Yusuf Leblebici’nin katılımı ile gerçekleşen 2021 Mezuniyet Töreni’nin Onur Konuşmacıları BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, mezuniyete video mesajla katılarak gençlere bilim ve araştırmanın insanlık için nasıl fark yarattığını dünyaya gösterdiğini anlattılar.

SABANCI Üniversitesi’ndeki mezuniyet törenine video konferans yöntemiyle katılan BioNTech firmasının kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, “Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim. Aşılamanın pandemiyi kontrol altına alma konusunda yardımcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla herkesin aşılanması çok önemli. Bu muhtemelen 3-4 ay içinde Türkiye’de de gerçekleşecek” dedi.

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Koronavirüse yakalananlara tek doz aşı yapılacak

Published

on

blank

Koronavirüse yakalanıp hastalığı atlatanlara tek doz aşı yapılacağı bildirildi. Alınan bu kararın ardından, koronavirüsü atlatan ve ilk doz aşısını olan vatandaşların, e-nabız sisteminden ikinci aşı için aldıkları randevularının iptal edildiği öğrenildi.

Ntv’nin aktardığına göre, koronavirüse yakalanıp hastalığı atlatanlara tek doz aşı yapılacak.

Hastalığı atlatanlara aşı 6 aydan sonra yapılabiliyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada bu sürenin 3 aya düştüğünü duyurmuştu.

Continue Reading

Genel

Girişimcilik ekosistemi İBB ile harekete geçti

Published

on

blank

Girişimcilik ekosisteminin pandemi dönemindeki “tanışma” ihtiyacına çözüm olan “İBB ile Harekete Geçir” etkinliği, 1 Temmuz Perşembe günü İBB ve İPA’nın iş ortaklığında gerçekleşti. Online etkinliğe 21 ülkeden 2 bin 600 kişi katıldı.

Girişimcilik ekosisteminin gelişmesi amacıyla bu alandaki tüm paydaş ve aktörleri dijital ortamda bir araya getirmeyi amaçlayan “İBB ile Harekete Geçir” online etkinliği, 1 Temmuz Perşembe günü 2 bin 610 kişinin katılımıyla Deal Room platformunda gerçekleşti. 21 ülke ve 68 şehirden online olarak katılım sağlayan girişimcilik ekosisteminin tüm paydaşları gün boyu bire bir toplantılar gerçekleştirirken, farklı panellere katılarak da birçok bilgiye erişme imkanı yakaladılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Akıllı Şehir Müdürlüğü’nün ve İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) iş ortaklığında gerçekleşen organizasyon İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, video konferans ile katıldı. Göreve geldikleri günden bu zamana kadar bu tarz toplantıların gelecek için önemini bilerek hareket ettiklerini belirten İmamoğlu, “Bu ekosistemin değerinin anlaşılması, yaratıcı fikir üreten vatandaşlarımızın çoğalması ve desteklenmesi için çok çalışıyoruz” dedi.

Girişimcilik ekosistemindeki tüm paydaşlara ve aktörlere seslenen Başkan Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’u sadece Türkiye için değil, global ölçekte de bir girişimcilik merkezi yapabilmek, marka bir şehir haline getirebilmek adına çalışıyoruz. Katma değer üreten projeleri destekleyerek önce Türkiye’nin daha sonrada İstanbul’un adını ve startuplarımızı tüm dünyaya açacağız” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından ‘İBB ile Harekete Geçir – Vizyon ve Hedefler’ paneli ile İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Dr. Erol Özgüner, İPA Başkanı Emrah Şahan ve İBB Meclis Üyesi Dr. Taylan Yıldız, İBB girişimcilik ekosistemini ve Harekete Geçir etkinliği ile yapmak istediklerini anlattı.

Vizyon ve Hedefler panelinin ardından İspark Genel Müdürü Murat Çakır, İsttelkom Genel Müdürü Nihat Narin, Belbim Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Bayrak ve İsbak Teknik ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Çağdaş Mersinlioğlu ‘İBB İştirakleri ve Girişimcilik Çalışmaları’ panelinde Dr. Erol Özgüner’in sorularını yanıtladılar. İspark, İsttelkom, Belbim ve İsbak’ın girişimcilik alanındaki faaliyetleri ve bakış açılarını aktardı. Yöneticiler, girişimcilere kapılarının her daim açık olduğunu da belirtti.

İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde tüm gün süren “İBB ile Harekete Geçir” etkinliğinde bire bir 15 dakikalık görüşmelerin yanı sıra girişimcilik ekosistemini besleyecek 10 farklı panele de ilgi yoğundu. 2 bin 400’e yakın izlenmenin olduğu panellerde; yatırım, no-code, kitle fonlama, akıllı şehir, oyun, blockchain sektörlerinin yanı sıra Finlandiya’dan katılan panelistlerle birlikte Finlandiya’da kullanılan eğlendirerek öğrenme metotları da konuşuldu. İBB ile Harekete Geçir etkinliği Harekete Geçir konseptinin kurucuları Ömürden Sezgin ve Enis Erdem Yurdatapan’ın kapanış konuşmasıyla son buldu.

133 ekosistem paydaşı ve kurumun stant açtığı etkinlikte 1438 kişi bire bir toplantılar gerçekleştirerek iş ortaklıklarının ilk adımları atmış oldu. Organizasyonun etkilerinin iş anlaşmalarına dönüşerek ekonomik olarak iş hacmine dönüşmesi ve sene içerisinde seri olarak devam etmesi, girişimcilik ekosistemine daha büyük katkı yaratması amaçlanıyor.

Continue Reading

Genel

Kısıtlamasız ilk pazar gününde Belgrad Ormanı dolup taştı

Published

on

blank

Kısıtlamasız ilk pazar gününde orman havası almak ve piknik yapmak isteyen vatandaşlar, Bahçeköy’deki Belgrad Ormanı’na akın etti. Belgrad Ormanı’na girişte, uzun araç kuyrukları oluştu.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması 1 Temmuz itibari ile kaldırıldı. Uzun zaman sonra ilk kez pazar günü sokağa çıkan vatandaşlar Sarıyer Bahçeköy’deki Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Belgrad Ormanı Neşet Suyu Tabiat Parkı’na geldi. Orman havası almak, piknik ve yürüyüş yapmak için ormana gelen vatandaşlar girişte uzun araç kuyrukları oluşturdu.

BAZI PİKNİKÇİLERDEN UYARI

Yaz sıcağını ve kısıtlamasız pazar gününü Belgrad Ormanı’nda ailesiyle piknik yaparak geçirmek isteyen bazı vatandaşlar, çöplerini masalarda, yerlerde bırakarak giden vatandaşları uyarmaktan kaçınmadı. Her tatil gününün sonunda aynı çöp manzaralarını görmekten utandığını belirten bir vatandaş, İstanbul gibi kalabalık bir şehirde böyle güzel bir ormanımız varken, bu ormana yapılan en büyük kötülüklerden biri de, çöplerimizi bırakıp gitmemizdir. Bu ormanın, doğanın değerini bilmeyenler buraya gelmesin. Yerlere çöp atanları önlemek için umarım bir yasa çıkarılır ve gerekli cezalar verilir. Yoksa aynı manzaraları, ne kadar uyarsak da, görmeye devam ederiz.” dedi.

Continue Reading

Popüler