Connect with us

Genel

Sarıgöl’den CHP’ye yeni tüzük önerisi

Published

on

blank

CHP’nin Sarıyer’de kurucu yöneticilerinden, 2 dönem Sarıyer’de Belediye Meclis Üyeliği yapan aktif siyasetçisi Erdal Sarıgöl, Eylül 2024’te yapılacak CHP Tüzük Kurultayı öncesinde önemli önerilerde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi, Eylül 2024’te yapılacak Tüzül Kurultayı ile partide köklü bir değişime gitmeye hazırlanıyor. Kasım 2023’te yapılan Kurultay’da Önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve karşısında rakip olan Özgür Özel’in de vaatleri arasında ilk sırada yer alan Tüzük Kurultayı, Özgür Özel’in Genel Başkanlığa seçilmesinin ardından ilk etapta Kasım sonu yapılmasına karar verilmişti. Ancak yerel seçim sürecinin yaklaşması nedeniyle Tüzük Kurultayı’nın Eylül 2024’e ertelenmesine karar verilmişti. Parti içi demokrasiyi daha da güçlendiren, önceden olduğu güçlü bir Genel Sekreterlik dönemini de partide yeniden başlatmak isteyen CHP’de, Tüzük Kurultayı için birçok öneri gelmeye devam ediyor.

SARIGÖL’DEN ÖNEMLİ ÖNERİLER

CHP’nin Sarıyer’de kurucu ilçe yöneticisi olan, 2004 yerel seçimlerinde Sarıyer Belediyesi CHP Meclis Üyesi seçilen, başarılı çalışmalarıyla 2009 yerel seçimlerinde Sarıyer’de CHP’nin belediye kazanmasını sağlayan ve o dönemde de meclis üyesi seçilen Erdal Sarıgöl, CHP’de Eylül 2024’te yapılacak Tüzük Kurultayı öncesinde önemli önerilerde bulundu.

İşte Sarıgöl’ün Tüzük Kurultayı için önerileri:

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜK KURULTAYI İÇİN ÖNERİM.
ERDAL SARIGÖL
MİMAR CHP SARIYER KURUCU İLÇE YÖNETİCİSİ
ESKİ MECLİS ÜYESİ

A) BAŞKANLIK SİSTEMİ İNCELEMESİ

Başkanlık sistemi %51 i alanın tüm yetkileri aldığı tek adamcı rejimdir. Bu Türkiye’miz için tam manası ile böyledir ve denge denetleme kurumları da çalıştırılmamaktadır.

AKP iktidarı başkalık sistemine geçtiği günden beri tek adamcı rejim AKP ye yaramadı hep bir ortağa mahkûmiyet oldu yani tek partici olamasa da tek adamcı oldu. İlk dönemlerinde halk reis diye hitap ederken bakanlar etrafında örülen yapı beyefendi demeye başladı ve AKP bir daha düzeltilemeyecek bir ayrışımın içine girdi.

Sanırım bu da çöküşü olacak kendi sonunu getirdi.

B) CHP SEÇİM SİSTEMİ

CHP’de seçim sistemi çoğalamamamızın asıl nedenlerindendir.

Mahalle delegasyon seçimlerimiz % 50 + 1 dir.
Bütün işlerde buradan başlar seçime katılan genel olarak yığma üyenin yarıdan bir fazlası seçim sonucunu belirler, % 50 + 1 i lan her şeyi alır. Kaybeden 2 sene öfke biriktirir, kin biriktirir yeni bir maraton için ayrılıkları körükler, kazanan diğer tarafı hain ilan edecek iş ve eylemlerde bulunur ki karşı taraf parti organlarından uzak tutulsun.
İlçe seçimlerimiz % 50 + 1 dir.
il seçimlerimiz % 50 + 1 dir.
Kurultay seçimlerimiz % 50 + 1 dir.

Başkanlık sistemi ile ilgili tüm itiraz ettiğimiz işler bizim seçim sistemimizdir.

Bizim seçim sistemimiz niceliğin niteliği boğduğu sistemin adıdır.

Mahalle delegasyon seçimlerinde niteliğe değil de kişinin oy sayısına yani ailesinin sülalesinin partiye kayıtlı oy sayısına bakılır ve ona göre delegeler belirlenir. ( tabiki seçim yapılırsa, seçim yapılmadan listelerin yapıldığını da gördük)

C) ÖNERİM
Türkiye için de önerdiğimiz parlamenter sistemde ki nispi temsil ile seçim sistemi partimizin niteliğinin artmasında önemli bir faktör olacaktır.

Nasıl mı?

Örnek mahalle delegasyon seçimleri nispi temsille yapılsa ve her liste aldığı oy kadar yukarıdan aşağı listesinden temsilci verse. Seçime 5 liste girsin her partili seçim sonucunda kendisinin partide temsil edildiğini görsün.

Örnek ilçe seçimde başkan ayrı oylansa fakat ilçe yönetimi nispi temsille belirlense kötümü olur. İlçe seçimi bittiğinde her liste aldığı oy kadar ilçeye temsilci vermiş olur. Seçilen başkan tek adam olmaz, her şeyi ben biliyorum demez farklı düşüncelerle bir arada yaşamayı ve iş üretmeyi partililer öğrenir partide nitelikli insan gücü artar. Şikayet ettiğimiz farklı sesler bu ülkede dinlemiyor demokrasi yok sözlerimize karşı biz parti içi demokrasiyi tesis ederek daha inandırıcı oluruz kanaatindeyim. Kendi evinizde demokrasi yokken tek adamcı başkanlık sistemi varken ülkedeki baskıcı tek adamcı başkanlık sistemine itirazımız inandırıcı olmamaktadır.

Bu hususlarda yapılacak bir tüzük değişikliği parti içi demokrasiyi ve temsilde eşitliği sağlayacağı gibi aynı zamanda niceliğin niteliği boğmadığı bir seçim sistemi ile partiye yeni üyeler ve nitelikli üyeler katılacak ve partideki entelektüel insan kaynağı da artacaktır.

Saygılarımla
Erdal Sarıgöl
Mimar