Connect with us

Genel

Sarıyer Akademi’den yüzde 90 başarı

Published

on

blank

Sınavlara Sarıyer Akademi’de hazırlanan öğrenciler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da büyük bir başarıya imza attı. TYT ve AYT sınavlarına katılan 200 öğrenciden 180’i Türkiye’nin önde gelen üniversitelerine yerleşti.

Sarıyer Akademi, bu yıl da üniversite sınavlarında %90’lık bir başarıya imza atarak Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarına öğrencilerini yerleştirdi. Üniversite sınavına giren 200 öğrenciden 180’i Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarına yerleşti. Öğrencilerin; 55’i mühendislik, 10’u tıp, 7’si diş hekimliği, 13’ü ise hukuk fakültesini kazandı. Üniversite bazında öğrencilerin; 5’i Boğaziçi Üniversitesi, 2’si ODTÜ, 15’i İstanbul Üniversitesi, 17’si Marmara Üniversitesi, 14’ü İTÜ,9’u Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yerleşti.

GURUR DUYUYORUZ

Sonuçların açıklanmasının ardından Sarıyer Akademi’yi ziyaret ederek öğrencilerle bir araya gelen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kendinize bir yol çizdiniz. Belirli bir düzen içerisinde bu sınavı kazandınız. Şansınızı kendiniz yarattınız, bizler de sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gördüğümüz tablo karşısında da gurur duyuyoruz” dedi.  Sarıyer Akademi Kurum Müdürü Sami Görey ise “Akademi çok güzel bir yapı. Burada herkesin bir tuğlasının olması bizleri daha güçlü kılacaktır. Gerçekten özel işler yapıyoruz ve çok olumlu geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.

Sınavlara Sarıyer Akademi ayrıcalığıyla hazırlanarak istedikleri bölümleri kazanan öğrenciler ise duygularını şu şekilde ifade etti:

Mehmet Aytaç Arıkan – İTÜ Uçak Mühendisliği

Sarıyer Akademi’ye 12. sınıfta geldim ve bir yıl eğitim aldım. 9,10 ve 11. sınıftaki eksikliklerimi kapatmamda çok yardımcı oldu. Burada birçok farklı okuldan öğrencilerle bir arada olarak, öğretmenlerimin desteğiyle kendimi yukarı çektiğime inanıyorum. Akademi’nin kaynaklarını da çok başarılı buluyorum. Pandemi süresince de online dersler bizlere çok yardımcı oldu. Derslerin dışında hocalarımızın gönderdiği online denemeler bizleri sınavlara daha iyi hazırladı. Sarıyer Akademi sayesinde hedeflerime ulaştım.

Ada Aykan – ODTÜ Psikoloji

Sarıyer Akademi’ye son senemde başladım buna rağmen benim için çok faydalı oldu. Özellikle derslerin interaktif bir şekilde işlenmesinin bizlere büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Kaynakları da oldukça yeterliydi. Online derslerde ise adeta sınıftaymışız gibi işlendi. İyi ki gelmişim diyorum.

Pınar Berber – İstanbul Üniversitesi Eczacılık

Buraya dört senedir geliyorum. Bizlerden hiçbir ücret talep etmeden çok destek oldular. Buradan Sarıyer Akademi ailesine teşekkür ediyorum. Çok değerli hocalarla birlikte büyük işler başardık. Kaynak olarak da bizlere güzel imkânlar sağladılar. Pandemi sürecinde de hiçbir şekilde dersler aksatılmadı ve her zaman yanımızda oldular. Sadece sınava çalışma aşamasında değil tercih aşamasında da bizlere yol gösterdiler. Sarıyer Akademi iyi ki var.

Yiğit Coşkun – Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü

Ben 11. Sınıfta akademiye başladım. Şimdi dönüp baktığımda arada çok büyük fark görüyorum. Hocaların desteği olsun rehberlik desteği olsun beni çok geliştirdiğine inanıyorum. Pandemi süresince online dersler oldu ve bu beni oldukça geliştirdi. Her öğrencinin zorlandığı gibi zorlandık ama sorunsuz bir şekilde hallettik. Özellikle tercih döneminde kafam çok karışıktı. Akademi’nin rehberlik servisi sayesinde doğru tercihi yaptım.

Kübra Dörter – İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Sarıyer Akademi ile arkadaş çevrem sayesinde tanıştım. Daha önce dershaneye de gitmiştim ama onun beş katı kadar fayda gördüm. Pandemi süresince de online eğitim yaptık ve yüz yüze ders işlemekten bir farkı olmadı. Sarıyer Akademi büyük bir şans.

Can Çelik –  Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bundan önceki senelerde çok çalışma disiplini olan ve derslerine önem veren biri değildim. Ama Sarıyer Akademi’ye başladıktan sonra hocalarımın ilgileri beni dersin içine çekti. Buradaki çalışma düzeni ve disiplinine de alışınca kazandım. Sarıyer Akademi’ye gelmeseydim böyle çalışamazdım. Kaynaklarımız da belirlendiği için yanlış kaynaklara yönelmeden doğru tercihler yapmış olduk.

Özge Öz – ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği

Sarıyer Akademi ye toplam 2 yıl devam ettim ve bana çok katkısı oldu. Hocalar akademik olarak çok donanımlı insanlar. Sınava hazırlanırken akademinin kaynaklarını çokça kullandım. Özellikle pandemi sürecinin çok iyi yönetildiğini düşünüyorum. Oldukça verimli geçti. Tercihleri yaparken çok kafam karışmıştı. Tıp ve mühendislik arasında kalınca rehberlik servisinden destek aldım ve kararıma katkısı oldu. Üniversite hazırlık için çok iyi bir kurum. Yine olsa burayı tercih ederdim. Ben hiç böyle bir şey görmemiştim hayatımda.

Genel

Sarıyerli çocuklar bayramını kutluyor

Published

on

blank

Sarıyer’de bir hafta sürecek 23 Nisan kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı. Pandemi koşullarında Sarıyerli çocukların bayram heyecanını doyasıya yaşayabilmeleri için hazırlanan sürpriz tır, şarkılar ve marşlar eşliğinde mahalle mahalle dolaşarak bayrak ve balon dağıttı.  Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan etkinlikte, palyaçolar ve animasyon gösterileri de çocuklara unutulmaz anlar yaşattı. 23 Nisan kutlama programında 12 ülke ve 12 şehirden 582 çocuğun halk oyunları performansları da online platformda izleyicisiyle buluşacak. 

Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle online platforma taşındı. Halk oyunları performanslarından tiyatro gösterimine kadar özenle yapılan program kapsamında Sarıyerli çocuklar için bir de 23 Nisan tırı hazırlandı. Mahallelerde kurulan mobil sahnelerin ilk durağı köyler bölgesi oldu. Çocukların büyük bir sevinçle karşıladığı tır da animatörler ve palyaçolar eğlenceli anlar yaşattı.

UNUTULMAZ ANLAR YAŞADILAR

23 Nisan’a kadar Sarıyer’in 34 mahallesinde kurulacak mobil sahne ilk olarak Kilyos, Uskumruköy, Gümüşdere, Rumeli Feneri, Maden ve Zekeriyaköylü çocuklar ile buluştu. Koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirilen programda çocuklara unutulmaz anlar yaşatan animatörler büyük beğeni aldı. Sokağa çıkamayan minikler de camlarda ve balkonlarda eğlenceye ortak oldu.

582 ÇOCUK HALK OYUNLARINI SERGİLEYCEK

Her sene dünyanın dört bir yanından gelerek Sarıyer’de karnaval havası estiren çocuklar bu sene online olarak etkinliklere katılarak halk oyunları performanslarını sergileyecek. Hakkari, Tekirdağ, Sivas, Burdur, Hatay, Edirne, Diyarbakır, Erzurum, Van, Aydın, Artvin ve Gaziantep’in yanı sıra Çin, Endonezya, Kosova, Kıbrıs, Arjantin, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan ve Ukrayna’dan 582 çocuğun kendi yörelerine ait halk oyunlarını sahneleyecekleri etkinlik bir hafta boyunca saat:13:00’de başlayarak 21:00’e kadar Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

Continue Reading

Genel

Çarşamba gününe kadar çamur yağacak

Published

on

blank

Yurt genelinde yağışlar devam ederken, Afrika’dan taşınan çöl tozlarıyla ülkemizde çarşamba gününe kadar çamur yağışları etkili olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Gözle görülmüyor ancak çamur yağışları şeklinde etkili olacak. Solunum için zararlı, çok fazla maruz kalmamakta fayda var. Ancak bitkiler için doğal gübre” dedi.

“GÖZLE GÖREMEYECEĞİZ”

Dün başlayan ve Çarşamba gününe kadar yurtta etkili olacak çöl tozları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Dün itibariyle ve bugün hatta yarın daha da yoğun olmak üzere Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Şimdi bu çöl tozu Afrika’daki kuvvetli rüzgârlarla beraber yeryüzünden atmosfere güney yönlü hava hareketleriyle ülkemize kadar geliyor. Yukarı seviyelerde olduğu için biz onu yer seviyesinde göremiyoruz. Gözle göremeyeceğiz. Toz miktarına baktığımızda yoğun bir toz değerinde artış görürsek bugünlerde o çöl tozudur. Daha çok yağışlarla iniyor. Biz yağışlarla indiği zaman yağmurdan sonra bilhassa parlak yüzeylerde çamur izleri kaldığı için halk dilinde ‘Çamur yağmuru yağdı’ diyorlar. Banklarda, arabaların üzerinde bu çamur izlerini görmek mümkün” diye konuştu.

“BİTKİLERE DOĞAL GÜBRE OLDUĞU İÇİN ‘BEREKET YAĞMURLARI’ DERLER”

Çöl tozunun insanda solunum yollarına zarar verebileceğini ancak bitkiler için doğal gübre olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çöl tozunun içeriğinde oradaki eski kaya parçacıklarının parçalanmış hali, mineraller, zengin bir içerik var. Bu tozları vücuda yoğun bir şekilde alırsak solunum sistemlerinde zarar meydana getiriyor. Ama çöl tozu ekolojik sistem için bir besin kaynağı. Etrafımızdaki yeşillikler için bitkiler için doğal gübre olarak görüyoruz. Eski insanlar nisan yağmurlarını ‘Bereket Yağmurları’ olarak isimlendirirler. Bunun sebebine baktığımız zaman bahar aylarında ülkemize Afrika’dan Arap Yarımadası’ndan çöl tozu geliyor. İçerisindeki zengin besin kaynakları bitkilerin temel ihtiyacı olan gübre ihtiyacını karşıladığı için atalarımız nisan yağmurlarını bu şekilde isimlendirmişlerdir” dedi.

VATANDAŞLARI UYARDI

Çarşamba gününe kadar etkisini sürdürecek çöl tozları için vatandaşları uyaran Prof. Dr. Toros, “Bu çöl tozu zaman zaman belli yerlerde görüş mesafesinde düşüşlere yol açabilir. Yine radyo frekanslarında ve iletişim kanallarında yayın kesintilerine yol açabilir. Bunlar doğal süreçlerdir. Çarşamba gününe kadar yoğun şekilde çöl tozu etkisinde kalacağız, olumsuz etkilenmemek için yine dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamakta fayda görüyorum” dedi.

“ŞU ANDA İSTANBUL’DA GÖRDÜĞÜMÜZ PUS”

İstanbul’da sabah saatlerinde birçok ilçede etkili olan puslu havayı da değerlendiren Prof. Dr. Toros, “Şu anda İstanbul’da gördüğümüz pus. Yani küçük su zerrecikleri. Çok yoğun olursa sis diyoruz. Yoğunluğu az ise pus diyoruz. Ülkemizde sistem geçişleri var şu an. Öğleden sonra havadaki hareketlenme ile beraber dağılacaktır” dedi.

Continue Reading

Genel

Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a koronavirüs şoku

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un koronavirüs testi pozitif çıktı. Coşkun’un, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

Sarıyer Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün toplu halde verdiği PCR testlerinin ardından Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’nun covid-19 testinin pozitif çıktığı, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantina altına alındığı öğrenildi.

Sağlık durumu iyi olan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak acil şifalar dileriz.

Continue Reading

Popüler