Connect with us

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden kanseri maskeleme mesajı

Published

on

blank

Türkiye’de her yıl yaklaşık 20 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Tedavi anlamında büyük ilerlemeler kaydedilen meme kanserinde, erken tanı sayesinde yüzde yüz oranında iyileşme sağlanabiliyor. Meme kanseri farkındalık ayında erken tanıya dikkat çeken Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Çitgez, “Korkmayalım, unutmayalım, ertelemeyelim” dedi.

Meme kanseri, Türkiye’de ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda ihmal edildiğinde en sık ölüme neden olan kanser türü olarak öne çıkıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmanın verilerine göre, her 10 dakikada bir kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Erken tanı sayesinde yüzde yüze yakın bir oranda tedavi edilen hastalıkta, özellikle kadınların kendilerini sık sık muayene etmesi tavsiye ediliyor. Ekim ayının “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olması nedeniyle ülkenin dört bir yanında meme kanserine dikkat çekiliyor. Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Çitgez de meme kanseriyle mücadele için “ Kanseri Maskeleme” diyerek bir kampanya başlattı. Pandemi döneminde hayatımızın bir parçası olan maskeler farkındalık için pembe renge büründü. Çoğu hastanın ileri evrede hastaneye müracaat ettiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Çitgez, “Normal şartlarda meme kanseri erken evrede teşhis edildiğinde tedaviye iyi cevap verebilecekken geç teşhis edildiğinde beklediğimiz performansı alamayabiliyoruz. Hastalarımız korktukları ve ya üşendikleri için poliklinik muayenelerini erteliyorlar” dedi. Kampanyaya destek için Sarıyer Belediyesi de hizmet binasının ekranına #kanserimaskeleme yazısı yansıtılırken, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibi de pembe maske takarak; “Kendin ve sevdiklerin için kanseri maskeleme” mesajı verdi.

AYDA BİR DEFA KENDİNİZİ MUAYENE EDİN!

Farkındalığı en yakınımızdan başlatmamız gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Bülent Çitgez; “Yarattığımız bu farkındalığa rağmen yine de hastalarımız ne yazık ki ileri safhalarda polikliniğimize başvuruluyor” diyerek şöyle anlatıyor; “Meme kanseri adet görmeye başladıktan sonra her yaşta görülebilir. Bu nedenle kadınların adet görmeye başladıktan sonra her ay ayda bir defa kendi kendini muayene etmesi gerekir. 40 yaşından sonra ise rutin taramaya girilmesi gerekiyor. Fakat tüm hastanelerimizde meme cerrahi merkezi olmasına rağmen hastalarımız korkuyor, üşeniyor veya erteliyor.”

DOĞRU MEME MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILIR?

Meme muayenesinin adet dönemi bitiminden bir hafta sonra yapılması gerektiğinin altını çizen Çitgez; “Öncelikle memede gözle görülür bir kitle ve ya şekil bozukluğu olup olmadığı kontrol edilir. Sonrasında el ile koltuk altı da dahil olmak üzere kontrol edilir. Eğer bunu yaparken vücudunuz ıslak ve ya da sabunlu olursa daha küçük kitleleri de fark edebilirsiniz. Meme kanseri genelde ilk önce koltuk altına metastaz yapar. Bu nedenle koltuk altında en ufak bir kitle tespit edildiğinde mutlaka doktora başvurulmalı. Fakat her ele gelen kitle meme kanseri olmayabilir. Bu nedenle korkmamak gerekir. Memede farkedilen kitlelerin yüzde 90’ı iyi huylu kitledir. Meme kanserinde tümör eğer cilde çok yakınsa çekinti olabilir, ciltte kızarıklık olabilir, meme başında pullanma ve kanlı akıntı olabilir. Bu gibi semptomlar görüldüğünde lütfen doktorunuza başvurun.”

BESLENME VE SPOR İLE KORUYUCULUK

“Meme kanseri nadir de olsa erkeklerde de görülen bir hastalıktır” diyen Doktor Çitgez risk faktörleri konusunda da uyarıda bulunuyor. Risk faktörüne sahip olmak o hastalığa yakalanılacağı anlamına gelmediğini belirten Çitgez şöyle konuştu; “Meme kanseri östrojen bağımlı bir tümör olduğu için erken adet görenler, geç menopoza girenler, aşırı kilolu olanlar ve genetik yatkınlığı olanlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Kilodan uzak durmak lazım. Yürüyüş yaparsanız, dengeli beslenirseniz, stresten uzak durursanız bir nebze de olsa koruyuculuk sağlayabilirsiniz. Genetik olarak bir yatkınlık varsa kesin bir şekilde bu hastalığa yakalanılacağını ifade etmez. Fakat genetik bir yatkınlık söz konusu olduğu için bu hastaları daha sık kontrole çağırırız.”

MEMENİZİ KAYBETMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ!

Meme kanserine yakalanan kadın, hastalığın getirdiği yıpratıcı durumun yanı sıra memesini kaybetme korkusuyla da karşı karşıya kalıyor. Oysa ki bu hastalıktan kurtulmak için memenizi kaybetmek zorunda değilsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çoğu hastada meme koruyucu cerrahi ya da onkoplastik cerrahi yapmaya çalıştıklarını söyleyen Uzman Doçent, “Meme koruma ile eğer hasta o işleme uygunsa sadece kitlenin olduğu bölgeyi alıyoruz ve koltuk altını kontrol ediyoruz. Onkoplastik meme cerrahisinde ise kanser cerrahisinden ödün vermeden hastalarımızın estetik kaygılarını gidermeye çalışıyoruz. Hastalarımız meme koruyucu cerrahiye uygun değilse memenin içini boşaltıp silikon ile dolduruyoruz ve toparlayıp daha düzgün bir şekil veriyoruz” dedi.

VİRÜS BULAŞIR KORKUSUYLA ERTELEMEYİN!

Pandemi döneminde ameliyat yapamadıkları için kemoterapi sürecini öne almak durumunda kaldıklarını söyleyen doktor Bülent Çitgez; “Pandemi döneminde sağlık kuruluşuna gidersem virüs bulaşabilir korkusu taşıyan hastalar da oluyor. Özellikle normalleşmeyle birlikte poliklinik sayımızda bir azalma oldu ve daha ağır hastalar gelmeye başladı. Poliklinik ortamımız daha sakin ve daha hijyenik bir ortama dönüştü. Bu nedenle kesinlikle hastaneye gitmekten korkmayın.”

YA GEBELİK DÖNEMİNDE YAŞANIRSA?

Gebelik ve ya emzirme dönemindeki kadınlar çocuklarına bir zarar gelmesinden korktukları için de doktora gitmeyi erteleyebildiklerini anlatan Doktor Çitgez; “Gebelik ve emzirme döneminde memede bir takım değişiklikler meydana geldiği için annenin eline kitle gelse bile muayene etmesi zor. Her 3 meme kanserinden biri gebe oluyor. Bu dönemlerde de yine mümkün olduğunca kısa süre içerisinde doktora başvurmak gerekir. Zaten verilen kemoterapi ilaçlarının bebeğe herhangi bir zararı yok. Eğer ameliyat durumundaysa ve alacağı narkoz çocuğa zararlı olacaksa önce kemoterapi yapılıp doğumdan sonra ameliyata alınıyor. Bu dönemde sütten kaynaklanan kitle ve kanserli kitleyi elle muayeneyle saptamak çok zor. Fakat sütten oluşan bir şişkinlik ise emzirdikten sonra geçmesi gerekir. Eğer geçmiyorsa, ağrı varsa, şekil bozukluğu varsa kitlenin yapısını incelememiz gerekir.”

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler