Connect with us

Genel

SARIYER FSM’DE MOTOSİKLET HIRSIZLIĞI…

Published

on

blank

İstanbul Sarıyer’de yaşanan motosiklet hırsızlığı kameralara yansıdı.Motosikleti çalınan mağdurlar sosyal medya üzerinden örgütlendi.

Motosikleti çalınan mağdurlar sosyal medya üzerinden örgütlendi. Kurdukları sayfa ile çalınan motosikletlerinin peşine düşüyor. Çalınan motorlarının görüntülerini ve fotoğraflarını paylaşan onlarca mağdur, kendi çabalarıyla motosikletlerini bulmaya çalışıyor.

Motosikletleri çalışan vatandaşlar internet ortamında örgütlenerek, çalınan motorlarını bulmak için harekete geçti. Bu mağdurlardan biri İstanbul Sarıyer’de yaşayan Şener Altun. Elleri sopalı, bıçaklı hırsızlar Şener’in motosikletini çaldı. Bu anlar da güvenlik kameralarına yansıdı. Şener Altun’un 10 bin TL değerindeki motoruyla beraber aynı mahallede bir ayda 20 tane motorun çalındığını ifade eden mahalle sakinleri tedirgin olduklarını ifade etti.

Edinilen bilgilere göre, İstanbul Sarıyer’in Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde ellerinde sopalarla sokağa giren 3 hırsız sokak üzerindeki motosikletleri tek tek kontrol etti. Beğendikleri motorları çalarak yokuş aşağı düz kontak yaptı. Ellerinde bıçaklı ve sopalı hırsızların görüntüleri güvenlik kameralarına yansıdı. Mahalle sakinleri hırsızları gördükleri halde müdahale edemediklerini ifade etti. İddialara göre, mahalle sakinlerinden Şener Altun’un yaklaşık 1 ay önce motosikletinin çalındığı gece 4 motosiklet daha aynı mahalleden çalındı. Mahalle sakinleri 1 ay içerisinde 20 tane motor daha çalındığını ifade ederken, hırsızların evlere de girdiğini söyledi.

ELLERİ SOPALI HIRSIZLAR EMEĞİMİ ÇALDI
Çalınan motosikletiyle genellikle iş yaptığını belirten Altun, “Kapımın önünden garajın önünden motoru çaldılar. 3 kişi mahallenin başından giriyor. Birinin elinde sopalı. Biri de çaldığı motorla yavaş yavaş getiriyorlar buraya. Başka motorlara bakıyorlar. Zaten son zamanda çalınan bir ay içinde 15-20 motor çalındı bu mahalleden. Bir çete oluştu herhalde mahalle hırsızları. Ellerinde sopalar geliyorlar burada motorun direksiyonunu kırıyorlar benim motorumun. Kendi motorum, motorla da iş yapıyordum genelde. Emeğimi çaldılar” ifadelerini kullandı.
Altun hırsızların ellerinde sopalarla bıçaklarla gezdiğini ifade ederken, “Buradan alıyorlar sürükleyerek gidiyorlar. Ellerinde sopalı bu insanlar. Çete şeklinde geziyorlar. Hani karşısına çıksak belki bizi öldürecek. O an onu da göze almış. Bizde karşısına çıkamıyoruz. Elleri sopalı bıçaklı. Bizimde ailemiz var bir motor için canımızdan olmaktansa alıyorlar götürüyorlar” şeklinde konuştu.

O GÜN DÖRT MOTOR DAHA ÇALINMIŞ
Aynı gün 4 motorun çalındığını dile getiren Altun, ”Polis karakoluna gittik tutanak tutulsun diye. Sabah 8 buçukta fark ettim çalındığını. Bana 2’de gel dediler. 2’de gittiğim zaman yoğunuz biraz bekleyin dediler. Tutanaklar tutuldu. Aynı anda çalınan birkaç arkadaş daha vardı. O gün 4 motor daha çalmışlar. Aynı gün 4 motor bir ay içerisinde 20 motor çalınmış. Burası biraz daha Etiler’in altında olduğu için elit mahalle daha lüks motorlar olduğu için herkese dadanıyorlar burada. Benim motorumun değerini 10 bin liraydı. Aynı günde 4 motor çalmışlar hatta birinin çalamayıp yakmışlar” diye konuştu.

Altun, motosikleti çalındıktan sonra motosikletini gördüğünü fakat müdahale edemediğini söyleyerek, ”Ben de araştırıyorum kendi çapımda ama gidipte diyemiyorsun bulaşamıyorsun çünkü. Ben motorumu gördüm. Çete olduğu için elinde sopalı bıçaklı insanlar olduğu için müdahale edemiyorsun bunlara. Karşısına çıksam ya beni sopayla döverlerdi ya da bıçaklayıp öldürür giderlerdi. Sabahın 5’inde kimse yok. Benim size bir ricam var. Plakasız dolaşan motorların yüzde 80’i çalıntı bunların. Plakasız kontağı kurcalanmış motorların. Bu gibi motorları gören arkadaşlar daha duyarlı olursa bunun biraz daha önüne geçebiliriz. Biz bu konuda Facebook’ta sayfalar açtık. Birbirimize atıyoruz. Bir kaç olumlu mesajlarda geri alıyoruz. Bulunan motorlarımız var. Kendi başımıza kendimiz çıkarıyoruz” dedi.

SAĞLAM MOTORLARI BIRAKARAK YEM ATIYORUZ
Facebook üzerinde kurdukları bir grupla sağlam motorları sokağa bırakarak yem attıklarını ve hırsızları yakalamak istediklerini ifade ederken, “Bekliyoruz geceleri artık. Birileri gelsin alsın. Burada bir tane daha motor vardı. Elektrikli motoru bile almışlar. Ertesi gün aldılar bir gün sonra. Bir önlem alıyordum. Alarm filan taktıracaktım. Bu mahallede böyle bir şey olmaz dedim. Facebook sayfamızda özel mesajlar var. Yem atıyoruz. Sağlam motorları sokağın ortasına bırakıyoruz. Geceleri bekliyoruz nöbetleşe. Çalınmasını bekliyoruz. Onlar genelde 3 kişi gelir bu gibi olaylarda. 5-10 kişi her gece sabaha karşı. Özellikle bekliyoruz çalınmasını peşine düşelim diye. Hırsızı biz yakalayalım diye. Çünkü polisler bu konuyla ilgilenmiyorlar bu aralar. Fazla duyarlı değiller. Bir tim oluşturdum. Arkadaşlar bunu söylediğim için kızacaklar ama yapacak bir şey yok. Bunlar bizim 10-15-20 bin liralık motorlarımız ama sonuçta bir emek var. Polis meblağ küçük olduğu zaman uğraşmıyor” diye konuştu.

MOTORU DÜZ KONTAK YAPARAK GÖTÜRÜYORLAR
Motorları sürükleyerek götürdüklerini ve yokuş aşağı düz kontak yaptıklarını belirten Altun, “Motoru buradan sürükleyerek götürüyorlar. Buradan aşağı götürüyorlar. Dik rampadan aşağı indirip düz kontak yapıp götürüyorlar. Elleri sopalı bıçaklı olduğu için müdahale de edemiyoruz. Herkes motorlarını demirlere kitlemiş” diye konuştu.

MOTORLARI KİLİTLİYORUZ
Hırsızlardan şikayetçi bir başka mahalle sakini Orhan Altun, “Kilitliyoruz motoru ne yapalım? Kilitlemezsek alıp götürüyor adamlar. Yapacak bir şey yok. Bunu da keserler. Bu da çok iyi bir örnek değil. Adam gelir bunu makasla keser yine götürür. Kendimize göre makasla dolaşmaz diye kilitledik, bağladık motoru” dedi.

EVLERE DE GİRİYORLAR
Gördüğü hırsızlık anları anlatan bir başka mahalle sakini Yaşar Aksu, “Evde hırsızlık defalarca oluyor. Şimdi tesadüfen komşumun evine giriyorlardı. Gece saat 3’te kalktım ben. 3 Kişi o pencereyi zorluyorlardı. Dedim arkadaşlar kimsiniz siz ne yapıyorsunuz? Ben öyle deyince duvarlardan atlayıp kaçtılar. Eniştemin evine girdiler. Kol saatini aldılar parasını aldılar telefonu aldılar” şeklinde konuştu.

Bir diğer hırsızlık görüntüsü de Dudullu’da bir apartmanın güvenlik kameralarına yansıdı. Kilidi takılı bir şekilde kapının önünde duran motosikleti hırsızlar 30 saniye içerisinde çalarak olay yerinden uzaklaştı.

İHA

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Yalınkılıç’tan vekillik için istifa hamlesi

Published

on

blank

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’ın, Haziran 2023’te yapılacak genel seçimlerde İstanbul 1. Bölgeden Milletvekili Adayı olmak için ilçe başkanlığı görevinden istifa edeceği iddia edildi.

CHP’de 2023 seçim hazırlıkları sürüyor. Bu kapsamda tüm il ve ilçe teşkilatlarına Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı imzasıyla yazı gönderildi. Yazıda milletvekili aday adaylığı için partideki görevlerinden istifa etmesi gerekenler sıralandı. İl başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeleri, belde başkanları ve belde yönetim kurulu üyelerinden aday adayı olacakların 5-26 Aralık tarihlerinde istifa dilekçelerini CHP Genel Sekreterliği’ne sunmaları talep edildi. Yazıda ayrıca görevinden istifa edenlerin yerine geçecek isimlerin atamasının yalnızca Genel Merkez’in bilgisi dahilinde yapılabileceğinin altı çizildi.

YALINKILIÇ VEKİLLİĞE HAZIRLANIYOR

İl ve ilçe başkanlarına milletvekilliği adaylığı için istifa etme süresinin başlamasıyla birlikte CHP kulislerinde de hareketlilik başladı. İstanbul’da bazı ilçe başkanlarının milletvekili aday adayı olabilmek için görevlerinden istifa edeceği konuşulurken, Sarıyer kulislerinden de önemli bir iddia geldi ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’ın önümüzdeki günlerde istifa edip, milletvekili aday adayı olacağı söylendi. Sarıyer’in aslen Tuzlalı olan siyasetçisi Yalınkılıç’ın bir süredir İstanbul 1. Bölgeden Milletvekili adayı olmak için temaslarda bulunduğu konuşuluyor.

SARIYER’İN SON 10 YILLIK SİYASETİNDE AKTİF ROL ALDI

Sevim Yalınkılıç, CHP Sarıyer’in son 10 yıllık siyasetinde önemli bir aktif rol aldı. Yalınkılıç, CHP Sarıyer’de daha önce Kadın Kolları Başkan Adayı olmuş; ancak seçimi kazanamamıştı. Ardından 2014 yılındaki eğilim yoklamasından birinci çıkmayı başaran Yalınkılıç, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi olarak seçilmişti. Aralık 2017’den bu yana ise 5 yıldır CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürütüyor.

YALINKILIÇ İSTİFA EDERSE YERİNE KİM GELECEK?

CHP Sarıyer’de ilçe başkanı Sevim Yalınkılıç’ın milletvekilliği için istifa edeceği iddiasının ardından, yerine gelecek ilçe başkanının kim olacağı konusu da Sarıyer kulislerinin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Yalınkılıç istifa ederse yeni başkanın yönetimden mi, yoksa atama yöntemi ile mi seçileceği soruları sorulurken, Genel Merkez’in gönderdiği yazıya göre değerlendirildiğinde atama yöntemi ihtimalinin daha güçlü olduğu ifade ediliyor.

Continue Reading

Genel

Minibüsçülerden İmamoğlu’na taksi teşekkürü

Published

on

blank

UKOME, 1 Aralık 2022’de oy çokluğuyla aldığı kararla, ihtiyaç fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşun taksiye dönüşmesine onay vermişti. Toplam 14 oturum sonunda çıkan kararı memnuniyetle karşılayan bir grup minibüs ve dolmuş esnafı, Pendik ‘Kavakpınar Alt Geçidi’nde incelemelerde bulunmak için Pendik’e gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla buluştu. İmamoğlu’nu çiçekle karşılayan esnaf, memnuniyetlerini, “Minibüsçü esnafı için UKOME’DEKİ yaptığınız çalışmalardan dolayı size çok teşekkür ediyoruz. Emeğiniz çok. Allah razı olsun sizden” sözleriyle dile getirdi. İmamoğlu’nun esnafa yanıtı, “Bu işi tıkayan akılın, biz bu işi çözdükten sonra, mecbur kalındıktan sonra buna sahip çıkmaya çalışmasını ben ucuz siyaset olarak görüyorum” oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 1 Aralık 2022’de oy çokluğuyla aldığı kararla, ihtiyaç fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesine onay vermişti. Yıllardır bu kararı bekleyen minibüs-dolmuş esnaf odaları ve derneklerine üye bir grup, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Pendik’te bir araya geldi. Bölge trafiğini rahatlatacak “Kavakpınar Alt Geçidi”nde incelemelerde bulunmak için Pendik’e gelen İmamoğlu’nu çiçekle karşılayan gruptan Gebze-Harem Minibüsçüler Derneği Başkanı Ramis Yılmaz, “Minibüsçü esnafı için UKOME’DEKİ yaptığınız çalışmalardan dolayı size çok teşekkür ediyoruz. Emeğiniz çok. Allah razı olsun sizden. Hepimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“UCUZ SİYASETE CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINI ALET EDİYORLAR”

İmamoğlu’nun Yılmaz ve arkadaşlarına verdiği yanıt, şöyle oldu:

“Bu bizim işimiz. Biz de neticede memleketin, devletin bir kurumuyuz. Bizden sonra, ‘Ya biz bir de gidelim Cumhurbaşkanı’na teşekkür edelim’ diyorlarsa o ayrı. Gitsin, etsinler. Ama bu siyaset, çok kötü bir siyaset. Bu iş, UKOME’nin işi. Bak bu işi aylardır, yıllardır hazırlıyoruz. 3 yıldır bu işe çalışıyoruz. Odalarınızla konuşuyoruz. Minibüsçü esnafının zorluğunu biliyoruz. Bunların değişmesi gerektiğini biliyoruz. Bu, bugün müydü? Kaç senedir konuşuluyor değil mi? 10 senelik mesele. Niye biz değiştirdik? Niye biz bunu yaptık son 2-2,5 senede? Samimiyet, sizi dinlemek ve bu işin gerçekliği. Bir beklentimiz mi var? Yok. Önemli olan, sorunu çözmek. Bu işi tıkayan akılın, biz bu işi çözdükten sonra, mecbur kalındıktan sonra, -ki taksiye de ihtiyaç var bu şehirde, bunu hepimiz biliyoruz- buna sahip çıkmaya çalışmasını ben ucuz siyaset olarak görüyorum. İstanbul’da bazı siyasiler, ucuz siyasete kalkıyorlar Cumhurbaşkanlığı makamını bile alet ediyorlar. Bence Sayın Cumhurbaşkanı’nın, buradaki bütün AK Partilileri sıradan bir fırçalaması lazım, ‘Siz beni bu işe nasıl alet edersiniz’ diye.”

“İMAMOĞLU SEÇİMİ KAZANDI DİYE, UKOME’YE 3-5 TANE SANDALYE İLAVE ETTİLER”

İmamoğlu, Yılmaz’ın, “Minibüs esnafı olarak uzun yıllar mağduriyet yaşadık. Gerçekten çok zorluklar çektik. Evimizi geçindiremez, senetlerimizi ödeyemez hale geldik. Araçlarımızın birçoğunun zaten bankada senetleri var, ödeyemiyor hala. Burada emeğiniz büyük. Emeği olan kim varsa, nokta kadar emeği varsa da Allah razı olsun” şeklindeki sözlerine de “Herkes emek verecek. Neticede zaten UKOME, Büyükşehir Belediyesi’nin kurumu. Yani bu Cumhurbaşkanlığı’na bağlı değil. Kimse şaşırmasın. Bu, Büyükşehir Belediyesi’nin bir kurumu. Bunun kapsayıcı akla dönüşmesi için de orada temsilciler var. Bak sizin de bir temsilciniz var. Her ne kadar sizi temsil etmiyorsa da sadece taksi plaka sahiplerini temsil ediyorsa da Taksiciler Odası Başkanı da orada sizin temsilciniz. Günün sonunda, orada bir UKOME var. UKOME, Büyükşehir Belediyesi’nin. Sadece, Ekrem İmamoğlu burada seçimi kazandı diye, oraya 3-5 tane sandalye ilave ettiler. Çoğunluğu ellerine aldılar, sözüm ona. Hani, ‘indir-kaldır muhabbetine’ döndü UKOME’de oy kullananlar. Ama o da çözülecek. Kaldı 5-6 ay Allah’ın izniyle” yanıtını verdi.

YILMAZ’DAN İMAMOĞLU’NA “DEDİM Kİ; BÜYÜK CESARET…”

İmamoğlu, Yılmaz’ın, “Başkanım, geldiğiniz ilk gün de UKOME’ye taksi konusunu zaten taşımıştınız. Ben kendi içimden şu konuyu geçirdim. Dedim, ‘Ya vallahi büyük cesaret.’ Çünkü taksiciler, bizden daha büyük bir camia. Bu katkılarınız için teşekkür ediyoruz” sözlerini de “En büyük kim biliyor musun? Millet. -Allah ayrı. Yaradan, en büyük.- Milletin üstünde kimse yok; ne bir makam, ne bir kişi, ne bir grup taksi. 16 milyon insanımız var. 16 milyon insanımız ihtiyacını düşüneceğiz. Orada sıralama yaptık. Önce, 16 milyon insanımız. Sonra, taksi şoförü, esnaf. On binlerce insan direksiyonun başında. Sonra plaka sahibi. Sermaye koymuş, onu da yok saymıyoruz. Ama sırası üçüncü” şeklinde yanıtladı.

UKOME NEDİR?

Büyükşehir Belediyelerinde bulunan bir birim olan UKOME, yasaya dayanarak büyükşehir belediyesi bünyesinde ulaşım ve trafiği düzenlemekle, yolcu taşıma ücretlerini belirlemekle ve toplu taşıma hatlarının güzergahlarını planlamakla ilgili kararlar alır.

Continue Reading

Genel

Erhan Vergili yetim ve öksüzlerin yüzünü güldürüyor

Published

on

blank

İşadamı Erhan Vergili tarafından başlatılan ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılan yetim-öksüz çocuklara bot ve mont yardımı başladı. Yardımla ilgili konuşan Vergili, “Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır” dedi.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiren hayırsever işadamı Erhan Vergili, hayırseverlerin de katkılarıyla bu kez yetim ve öksüz ilkokul ile ortaokul öğrencilerinin yüzünü güldürdü. Alınan bilgilere göre, mont ve bot dağıtımı önümüzdeki günlerde de devam edecek.

“Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erhan Vergili, “Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı olduğum dönemde verdiğim söz üzerine yetim ve öksüz öğrencilere bot ile montların dağıtımına başladık. Her ne kadar görevden ayrılsam da verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. İçerisinde bulunduğumuz zorlu şartlarda yavrularının ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanan ailelerimize bir nebze nefes olup, çocuklarımızın yüzünü güldürüyoruz. Bu hayra vesile olan tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Bizim burada yaptığımız yardım siyaset üstüdür. Her bir hayırseverimizin siyasi düşüncesi farklı olabilir. Fakat mevzu vatandaşa hizmet, çocukları mutlu etmek olunca farklılıklarımızı bir kenara bıraktık, ortak bir paydada buluştuk. Bot ve mont yardımlarının yanı sıra Sarıyerli çocuklara önümüzdeki süreçte önemli sürprizlerimiz de olacak. Ailelerimizin şahsi sosyal medya hesaplarımı ve Beklenen Geliyor Sarıyer isimli sosyal medya gruplarımızı takip etmelerini rica ediyorum. Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır. Bundan sonra yapacağımız projelerde de kendisinden ilham almaya devam edeceğiz. Ben ve arkadaşlarım Ahmet Davutoğlu’nun bize gösterdiği yolda, belirlediği hedefte, çizdiği yol haritasında yorulmadan yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Popüler

blank