Connect with us

Genel

Sarıyer’de Balıkçılık Çalıştayı Gerçekleştirildi

Published

on

blank

Avlanma sezonunun başlamasına sayılı günler kala balıkçılar, kooperatifler, akademisyenler, yetkili kurumlar ve sivil toplum kuruluşları balıkçılığın bütün sorunlarını masaya yatırmak üzere Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda bir araya geldi. Marmara Denizi dibinin çamurla kaplanmasından dolayı balıkların yaşam alanının tehlikeye girmesinin getirdiği problemler, toplantıda dikkat çeken detaylar arasında yer aldı.

Türkiye ve İstanbul’un önemli oranda balık ihtiyacını karşılayan Sarıyer’in ev sahipliğini yaptığı çalıştayda, balıkçılar sorunlarını ilgililere aktarma imkânı buldu. Av yasaklarından, 24 metre konusuna, gırgır balıkçılığından halka denizi sevdirmek amacıyla düzenlenmek istenen gezilere kadar birçok konunun ele alındığı çalıştayda sektörel sorunlar, su ürünleri kooperatiflerinin sorunları, avlanan su ürünlerinin pazarlama sorunları, denetlemeler konusu toplantının genel başlıklarını oluşturdu. Yoğun katılımla düzenlenen toplantıda kıyı balıkçılığının bitme noktasında olduğu, yasa dışı balıkçılık, Marmara Denizi’nde denetlemelerin artması gerektiği ve büyük teknelerde çalışanların sosyal güvenliği gibi birçok sorun konuşuldu. Çalıştaya katılanlar arasında ise, İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Erdoğan Kartal, Sahil Güvenlik Marmara Ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İÜ Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Saadet Karakulak, Dr. Öğretim Üyesi Benal Gül, Uzman Kadir Doğan, Su Ürünleri Kooperatifi Başkanları ve Balıkçılar yer aldı.

Kaynakların yönetimi konusunda sorunları dile getirmek üzere mikrofonu alan balıkçılar ilk olarak 24 metre konusuna değindi.

“24 metre kanunu ile avlanmanın yasaklanma süresi içerisinde denizlerde bir artış oldu mu? Biz bu konuda çok mağduruz” diyen İstanbul Balık Üreticiler Ve Su Ürünleri Kooperatifinden Mustafa Türkmen’e cevap veren Karakulak, “Bu konuda gırgır ve trol balıkçılığına avlanma izni verilmez. Ülkemizin coğrafi yapısı düşünüldüğünde bu düzenleme 24 metre olarak kesinleşti, çünkü ağın derinlik ve uzunluğu da çok önemli. Bizdeki uygulamada sadece derinlik önemli oluyor. 160 metre derinliğe sahip bir ağ ile önceden 8 metrede avlanma yapılıyordu şimdi ise 24 metre oldu. Bu durumda mağduriyetiniz %15 civarında. 2014 yılından bu yana sürekli bir düşüş var. Balıkçılığa etki eden bir sürü faktör var sadece bu uygulama balıkçılık oranını düşürmüş değil, bunun birçok yönü var” şeklinde konuştu.

GELEN TALEBE CEVAP VEREMİYORUZ

İstinye Kooperatif Başkanı Halil Gram “Sınırlamalardan dolayı balık tutamıyoruz ve tutamayacağımız balığın peşinden giderek mazot da tüketmek istemiyoruz,” diyerek balıkçıların bir sorununa değindi. “İnsanlar bize geliyor ve tekneyle gezmek istiyorlar, ama dediğim gibi balık olmadığı için ve mazot tüketimi yapmak istemediğimiz için onlara da dönüş yapamıyoruz” diyen Gram’a Karakulak’ın cevabı: “Bu konuda can güvenliği sağlandığı takdirde geziler yapılabilir diye düşünüyorum, sizler için bu hem bir ek gelir olacaktır hem de gezilerin yapılması ile halk denizle daha yakın olacaktır” oldu.

KAYNAK YÖNETİMİ GÖZ ARDI EDİLİYOR

İstanbul Balık Üreticiler ve Su Ürünleri Kooperatifinden katılan İlyas Torlak, kaynak yönetiminin göz ardı edildiğine değinerek 40 yılı aşkın süredir bu mesleğin içinde olduğunu ifade etti. Türkiye’de kaynak yönetimlerini incelediğimiz zaman 1 milyon tonlarda olan kaynakların bugün 200 binlere gerilediğini görüyoruz diyen Torlak, “İyi bir kaynak yönetimi yok. Bizler bir yerde yanlış yapıyoruz bunu incelemek lazım çünkü düşen balıkçılığı tekrar ayağa kaldıramıyoruz. Herkes balıkçıyı suçluyor ama bu noktada en son suçlanacak kişiler balıkçılar bence. Kurumlar arasında bir iletişimsizlik söz konusu” diyerek sözlerini noktaladı.

blank

blank

blank

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Adıgüzel ailesinin acı günü

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin eski meclis üyesi, CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi Rıza Adıgüzel hayatını kaybetti.

CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi, 1989-1994 döneminde Sarıyer Belediyesi ve İBB SHP Meclis Üyesi olan Rıza Adıgüzel, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü ve 63 yaşında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’in cenazesi, bugün (5 Ekim 2022 Çarşamba) saat 13:00’te Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’e Allah’tan rahmet, tüm Adıgüzel ailesine ve sevenlerine ise baş sağlığı dileriz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de çöküş sürüyor! Taraftarlar isyanda…

Published

on

blank

Sezona büyük tartışmalarla giren Beyaz Martılar, ilk iki haftada aldığı 4 puanla bir anda umut aşılamıştı. Ancak ilerleyen haftalarda alınan üst üste kötü sonuçlar, taraftarları çileden çıkardı.

Sezona yeni başkanı Selçuk Kavaloğlu ve yönetimi ile başlayan; fakat bazı taraftar gruplarınca sezon başlamadan topa tutulan Kavaloğlu ve ekibi, ilk 2 haftada alınan 4 puanla Sarıyerlileri kısa süreliğine de olsa güzel bir havaya sokmuştu. Ancak devamında üst üste alınan kötü sonuçlar ve son olarak evinde aldığı 2-1’lik Kırklarelispor yenilgisinin ardından Kavaloğlu ve ekibi, okları yeniden üzerine çekti. Oynadığı futbolla da taraftarlarını tatmin etmeyen Beyaz Martılar, haftayı 7 puanla 14. sırada tamamladı ve ateş hattına yaklaştı. Tribünde ve sosyal medyada bazı taraftarlar ise Kavaoğlu’na tepki gösterdi, istifa çağrısında bulundu.

Ligde 5 haftadır galibiyete hasret olan Beyaz Martılar, İzmir’e gidecek ve ligde şampiyonluğa oynayan zorlu Bucaspor 1928 deplasmanına konuk olacak. Karşılaşma, 5 Ekim Çarşamba saat 19:00’da oynanacak.

YUSUZ ZİYA ÖNİŞ STADI YENİLENECEK

Sarıyer’in iyice eskiyen, basın ve şeref tribününün olduğu yerlerin bir kısmından sahanın belirli yerleri gözükmeyen Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda, önümüzdeki haftalarda yenileme çalışmalarının başlanacağı öğrenildi. Şeref tribününün yıkılıp yeniden yapılacağı çalışmada, tribün olmayan karşı tarafa ise portatif deplasman tribünü yapılacak. Bu çalışma sürecinde ise Sarıyer’in maçlarını Maltepe’de oynayacağı söylenirken, bazı taraftarlar ise takımın bu kadar kötü gittiği dönemde bu durumun takıma daha çok zarar vereceğini belirtti.

blank

Continue Reading

Genel

Sebze-meyve fiyatlarına zam üstüne zam geldi!

Published

on

blank

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda ise fiyat azalışı olduğunu söyledi. Sivribiber ise bu zamlar arasında yüzde 92.6’lık zam ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda fiyat azalışı olduğunu söyledi. Bayraktar “Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 92,6 ile sivri biber oldu.” dedi.

Sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 73,6 ile domates, yüzde 39,6 ile salatalık, yüzde 32,4 ile patlıcan, yüzde 29 ile marul, yüzde 28,2 ile kabak takip etti. Markette fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 14,4 ile elma oldu. Elmadaki fiyat düşüşünü yüzde 9,6 ile patates, yüzde 8,7 ile mısır özü yağı, yüzde 6,7 ile kuru soğan, yüzde 6,5 ile yeşil mercimek izledi” dedi. Bu ürünlerde üretici ile market arasındaki fiyat farkına da dikkat çeken Bayraktar yüzde 252,9 ile maydanozda görüldüğünü belirterek, bunu yüzde 231,1 ile marulun, yüzde 219,4 ile domatesin, yüzde 218,3 ile limonun, yüzde 205 ile elmanın takip ettiğini bildirdi. Bayraktar, eylülde üreticide fiyatı en fazla düşen ürünün yüzde 41,2 ile yeşil soğan olduğunu, bunu yüzde 22,5 ile kuru soğan, yüzde 9,1 ile kuru kayısı, yüzde 8,1 ile maydanoz, yüzde 5,1 ile patatesin izlediğini söyledi.

Continue Reading

Popüler

blank