GenelSon Dakika

Sarıyer’de deniz dinlendi, istavrit çoğaldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında balıkçılıkla ilgili uygulanan sınırlandırmaların belirli kurallar çerçevesinde kaldırılmasının ardından açılan İstanbullu balıkçılar istavrit bereketiyle döndü.

Koronavirüs nedeniyle olta balıkçıları sahil kenarlarından çekildi, deniz trafiği azaldı. Bu durum denizleri olumlu etkiledi. Öyle ki bu süreçte çok sayıda balığın kıyılara kadar geldiği görüldü. Kısıtlamaların belli kurallar çerçevesinde kaldırılmasının ardından küçük tekne sahipleri denize açıldı. Geçen senenin aynı dönemine göre balığın bol olduğunu ifade eden balıkçılar, en çok bolluğun ise balıkçı tezgahlarının göz bebeği istavritte yaşandığını söyledi.

“DENİZ DİNLENDİ, BALIK ÇOĞALDI”

Sarıyer Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İlyas Torlak, “Tabii 15 Nisan’da endüstriyele denizler kapandı. 12 metre altı teknelerin süreci başladı bu dönemde. Tabii sıkıntılı bir sürece denk geldi, ilk önce bu arkadaşlar denize çıkamadılar. Sonra biraz esneklik sağlandı bu işe. Sokağa çıkma yasağı olmadığı günlerde bu arkadaşlarımıza serbestlik geldi. Denizlere bu sürecin şöyle bir etkisi oldu, 15 Nisan’dan sonra bir geçiş süreci başlıyor. Güney’den Kuzey’e doğru bir balık göçü başlıyor. Bu balık göçünde haliyle boğazlardan Karadeniz’e geçiyorlar. Deniz rahatladı. Kıyılarda tabii sahil boyunca avlanma sirkülasyonu bir anda sona erdi. Bunun faydalarını artık 1 Eylül’den sonra daha iyi göreceğiz. Ama muhakkak gürültü, patırtı olmadı, balık rahatça göçünü tamamlıyor.  Balığa çıkan arkadaşlarım memnun, balığın bol olduğunu söylüyorlar” dedi.

“BALIK TUTMANIN YASAK OLMASI ÇOK İYİ OLDU”

Rumeli Kavağı Su Ürünleri Kooperatifi Müdürü Ömer Lütfü Bayraktar, “Sahilden balık tutmanın yasak olması çok iyi oldu. İstavrit balığı avlanmadan Karadeniz’e gitti. Yumurtlayacak onlar. Öbür balıklar içinse daha erken. Lüfer,  palamut, torik, çinekop gelecek. Korona günlerinde balıkçılarımız 5 gün avcılık yaptı, 2 gün denize çıkmadılar. Şu an görülen en çok istavrit balığı arttı. Haddinden fazla iri istavrit arttı” şeklinde konuştu.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Bu haberi okumak isteyebilirsiniz

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı