Connect with us

Genel

Sarıyer’de Güvenlik Çalıştayı

Published

on

blank

Sarıyer Hakimevinde, Türkiye Adalet Akademisi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Moğolistan ve Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti hakim ve savcılarına yönelik “Terörizm ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Çalıştayı” başladı.

Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, Sarıyer Hakimevinde düzenlenen çalıştayın açılışında, dost ve kardeş ülkelerle birlikte olmanın sevindirici olduğunu dile getirdi.

Öner, Türkiye’nin yaklaşık 40 yıldır terörle etkin mücadele yürüttüğünü belirterek, ” PKK, DHKP-C, FETÖ, DEAŞ birçok örgütle mücadele ettik. Bu yüzden gerek polisimizin gerekse hakim savcılarımızın ciddi bir uzmanlığı oluştu. Türkiye önemli bir ülke. Terör sadece ülkeden değil dışarıdan da besleniyor. Biz o yüzden terörün sadece bir ülkenin mücadelesiyle, terör örgütlerinin topraklarında faaliyet gösterdiği ülkelerle değil tüm dünyanın ortak çabasıyla sonuç bulacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir de çalıştay kapsamında terörizm ve örgütlü suçlar konusunda akademisyen, hakim, savcı, emniyet mensubu konuşmacılar tarafından ders verileceğini söyledi.

Türkiye’nin adalet sisteminde güçlü değerler üreten bir ülke olduğunu vurgulayan Özdemir, “Terörizm, örgütlü suçlar, kara paranın aklanması, uyuşturucu gibi uluslararası boyuta ulaşan suçlarla çok etkin bir mücadele sistemini Türkiye kurmuştur. Kamuoyuna yansıyan uluslararası büyük uyuşturucu ve terör operasyonları yapılmıştır.” dedi.

Özbekistan Başsavcılığı Akademisinden Azizbek Hamidov, Türkiye’nin terörle mücadelesini öğrenmek ve ülkelerindeki uygulamaları anlatmak için çalıştaya katıldıklarını dile getirdi.

Moğolistan Asliye Mahkemesi Hakimi Munkherdene Tsendochır, “Terörizm küresel bir sorun. Bizim ülkemiz doğrudan bir terör tehdidi altında değil fakat dolaylı olarak etkileniyor, özelikle kara para aklama ve organize suç anlamında bunlar geçerli.” diye konuştu.

Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı Svitlana Yarysh, terörizmin güncel bir konu olduğunu, Türkiye’nin tecrübesinden faydalanmak istediklerini söyledi.

Kazakistan Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Nurlan Bekmağambetov, terörle mücadele için tüm ülkelerin ortak ortak hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Kırgızistan Urs Bölgesi Mahkemesi Başkan Yardımcısı Koichubek Zhobonov da terörün güncel bir konu olduğunu belirtti.

“Türk Ceza Hukuku Bağlamında Terör Kavramı ve Terör Suçları”, “Uluslararası Hukuk Bağlamında Terör Kavramı”, “Türkiye’nin Terörle Mücadele Politikaları ve Stratejileri”, “Terörle İlgili Alınan Sosyo-Ekonomik Önlemler ve Sonuçları”, “Türkiye’nin Terörle Mücadele Tarihi”, ” “Terör Suçlarında Etkili Soruşturma Yöntemleri”, “Türkiye’de Faaliyet Gösteren Terör Örgütleri ve Hiyerarşik Yapıları”, Terör Suçları Bakımından Kovuşturma, Bu Suçlara Bakan Mahkemelerin ihtisas Alanları”, “Terör Suçlarında Uygulanan İnfaz Rejimi ve Suçluların Topluma kazandırılması”, “Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Hukuki Düzenlemeler ve Uygulamalar”, “Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Cezai ve İdari Soruşturmalarda Uygulanan Araştırma ve İnceleme Teknikleri”, “Terör Suçlarına İlişkin Soruşturma ve Kovuşturmada Uluslararası Adli İşbirliği”, “Terör Suçlularının Sınır Güvenliği ve Göç Olgusu Açısından Değerlendirilmesi” konularının tartışılacağı çalıştay, cuma günü sona erecek.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Adıgüzel ailesinin acı günü

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin eski meclis üyesi, CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi Rıza Adıgüzel hayatını kaybetti.

CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi, 1989-1994 döneminde Sarıyer Belediyesi ve İBB SHP Meclis Üyesi olan Rıza Adıgüzel, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü ve 63 yaşında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’in cenazesi, bugün (5 Ekim 2022 Çarşamba) saat 13:00’te Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’e Allah’tan rahmet, tüm Adıgüzel ailesine ve sevenlerine ise baş sağlığı dileriz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de çöküş sürüyor! Taraftarlar isyanda…

Published

on

blank

Sezona büyük tartışmalarla giren Beyaz Martılar, ilk iki haftada aldığı 4 puanla bir anda umut aşılamıştı. Ancak ilerleyen haftalarda alınan üst üste kötü sonuçlar, taraftarları çileden çıkardı.

Sezona yeni başkanı Selçuk Kavaloğlu ve yönetimi ile başlayan; fakat bazı taraftar gruplarınca sezon başlamadan topa tutulan Kavaloğlu ve ekibi, ilk 2 haftada alınan 4 puanla Sarıyerlileri kısa süreliğine de olsa güzel bir havaya sokmuştu. Ancak devamında üst üste alınan kötü sonuçlar ve son olarak evinde aldığı 2-1’lik Kırklarelispor yenilgisinin ardından Kavaloğlu ve ekibi, okları yeniden üzerine çekti. Oynadığı futbolla da taraftarlarını tatmin etmeyen Beyaz Martılar, haftayı 7 puanla 14. sırada tamamladı ve ateş hattına yaklaştı. Tribünde ve sosyal medyada bazı taraftarlar ise Kavaoğlu’na tepki gösterdi, istifa çağrısında bulundu.

Ligde 5 haftadır galibiyete hasret olan Beyaz Martılar, İzmir’e gidecek ve ligde şampiyonluğa oynayan zorlu Bucaspor 1928 deplasmanına konuk olacak. Karşılaşma, 5 Ekim Çarşamba saat 19:00’da oynanacak.

YUSUZ ZİYA ÖNİŞ STADI YENİLENECEK

Sarıyer’in iyice eskiyen, basın ve şeref tribününün olduğu yerlerin bir kısmından sahanın belirli yerleri gözükmeyen Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda, önümüzdeki haftalarda yenileme çalışmalarının başlanacağı öğrenildi. Şeref tribününün yıkılıp yeniden yapılacağı çalışmada, tribün olmayan karşı tarafa ise portatif deplasman tribünü yapılacak. Bu çalışma sürecinde ise Sarıyer’in maçlarını Maltepe’de oynayacağı söylenirken, bazı taraftarlar ise takımın bu kadar kötü gittiği dönemde bu durumun takıma daha çok zarar vereceğini belirtti.

blank

Continue Reading

Genel

Sebze-meyve fiyatlarına zam üstüne zam geldi!

Published

on

blank

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda ise fiyat azalışı olduğunu söyledi. Sivribiber ise bu zamlar arasında yüzde 92.6’lık zam ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda fiyat azalışı olduğunu söyledi. Bayraktar “Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 92,6 ile sivri biber oldu.” dedi.

Sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 73,6 ile domates, yüzde 39,6 ile salatalık, yüzde 32,4 ile patlıcan, yüzde 29 ile marul, yüzde 28,2 ile kabak takip etti. Markette fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 14,4 ile elma oldu. Elmadaki fiyat düşüşünü yüzde 9,6 ile patates, yüzde 8,7 ile mısır özü yağı, yüzde 6,7 ile kuru soğan, yüzde 6,5 ile yeşil mercimek izledi” dedi. Bu ürünlerde üretici ile market arasındaki fiyat farkına da dikkat çeken Bayraktar yüzde 252,9 ile maydanozda görüldüğünü belirterek, bunu yüzde 231,1 ile marulun, yüzde 219,4 ile domatesin, yüzde 218,3 ile limonun, yüzde 205 ile elmanın takip ettiğini bildirdi. Bayraktar, eylülde üreticide fiyatı en fazla düşen ürünün yüzde 41,2 ile yeşil soğan olduğunu, bunu yüzde 22,5 ile kuru soğan, yüzde 9,1 ile kuru kayısı, yüzde 8,1 ile maydanoz, yüzde 5,1 ile patatesin izlediğini söyledi.

Continue Reading

Popüler

blank