Connect with us

Genel

Sarıyer’de halk dansları öğrencilerinden gururlandıran başarı

Published

on

blank

Sadece klasik belediyecilik faaliyetleriyle değil kültür ve sanat çalışmalarıyla da yaşama dokunan Sarıyer Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde halk oyunları eğitimi gören üç öğrenci, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü’ne yerleşmeye hak kazandı.

Kültür, sanat, kişisel gelişim ve eğitimin bir arada olduğu Sarıyer Belediyesi’nde Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde eğitim gören öğrenciler hayallerine kavuştu. Alanında uzman eğitmenlerden halk oyunları dersi alan kursiyerlerden Yuşa Atsız, Arda Aytürk ve Dilara Başol İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Türk Halk Oyunları Bölümü’ne yerleşmeye hak kazandı. Pek çok ayrı branşta yetenekleri keşfedip ülkemize kazandıran Sarıyer Belediyesi’nin alanında uzman eğitimcilerinden Ercan Ayata, her yıl ülkenin önde gelen eğitim kurumlarına öğrenci göndermekten mutlu olduklarını belirterek, “Beraber azmettik, çalıştık ve başardık” dedi.

“ÇOK EMEK İSTİYOR”

Aldığı eğitimle hedefine ulaştığını belirten Yuşa Atsız, “İlkokulda yine Ercan Hoca ile çalışıyordum. Lise de de Sarıyer Belediyesi’ne katılma şansı yakaladım. Aslında çok emek ve birikim isteyen bir iş. Ben bu birikime Sarıyer Belediyesi ve Ercan Hoca sayesinde ulaştım. Bunun neticesinde de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Türk Halk Oyunları Bölümü’nü kazandım. Buraya başladığımda aklımda konservatuar okumak gibi bir düşünce yoktu fakat sonrasında gerçekten güzel ilerlediğini ve bana birçok şey kattığını gördükten sonra bu yönde ilerlemeye karar verdim. Halk oyunlarına gönül vermiş arkadaşlarıma Sarıyer Belediyesi’nin kurslarına katılmasını tavsiye ederim” dedi.

“AİLE OLDUK”

Lise yıllarında keşfedilen Arda Aytürk, “Yaklaşık 5 yıldır halk oyunlarıyla uğraşıyorum. Sarıyer Belediyesi’ndeki hocalarımızın okulumuza gelmesiyle halk oyunlarına başladım. Uzun seneler bunu hobi olarak devam ettirdim. Daha sonra uluslararası çapta işler yapınca daha çok zevk almaya başladığımı fark ettim. Bu sene konservatuara girmeyi düşündüm. Hocalarımın desteğiyle bunu başardım” diyerek mutluluğunu anlattı.

“HALK OYUNLARI KÜLTÜREL BİR MİRAS”

Hobi olarak başladığı eğitimler sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Türk Halk Oyunları Bölümü’ne yerleşmeye hak kazanan Dilara Başol ise “Sarıyer Belediyesi’nin açmış olduğu kurslara başlarda bir heves olarak başladım. Sonra bir aileye dönüştük. Çok keyif alarak büyük ve güzel işler yaptık. Bunu sadece halk oyunları olarak değil kültürel bir miras olarak da görmelerini istiyorum” dedi.

“BERABER BAŞARDIK”

Bu noktaya gelmek için çok çalıştıklarını söyleyen halk oyunları eğitmeni Ercan Ayata duygularını şu sözlerle ifade etti: “ Çok mutluyum. Her yıl konservatuarı kazanan öğrencilerimiz oluyor. Bu yıl da üç öğrencimiz kazandı. Bu da bizi daha mutlu ediyor. İlk zamanlar haftada iki saatle başlayan çocuklar daha sonra haftada dört gün, beş gün gelmeye başlıyor. Karantina döneminde online eğitimlerimizi sürdürdük, sonrasında yüz yüze çalışmalarımız devam etti. Beraber azmettik ve başardık. Bu imkânlar elimizde olduğu için çok şanslıyız.”

 

Genel

Sarıyer Akademi’de ders zili çaldı

Published

on

blank

Eğitimde fırsat eşitliğinin en güzel örneklerinden biri olan Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Mart ayında gerçekleştirilen kabul sınavı sonrasında barajı geçen 12’inci sınıfa giden 320 öğrenci derse başladı.

Seçkin kadrosu, donanımlı sınıfları ve kapsamlı müfredatıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başlayan Sarıyer Akademi’de 12’inci sınıf öğrencilerinin bir bölümü yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir araya getirildiği hibrit sistemle eğitim alacaklar. 2022-2023 eğitim öğretim yılının kendileri için özel bir yıl olduğunu ifade eden Genel Koordinatör Sami Görey, “Sarıyer Akademi hibrit eğitim modeliyle kapasitesini yüzde yüz arttırdı. Bu nedenle bu yıl bizim için özel bir yıl olacak. Kurumumuzda ilk olarak 12’inci sınıflar için derslerimiz başladı. Eylül ayının ikinci haftasına kadar haftada 120 saat yüz yüze eğitim alacaklar. Hibrit öğrencileri ise 2 hafta yüz yüze eğitim alacaklar. Okullar açıldığında ise haftada 14 saatlik eğitim, sınav ve etüt maratonu başlayacak” dedi.

Hibrit eğitim modelini hayata geçirdik

Sarıyer Akademi’nin hedeflerinden biri olan ve altyapısı tamamlanan hibrit eğitim modelini 2022-2023 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiklerini belirten Görey, “Hibrit Eğitim Modeli’ne dahil olan 120 öğrencimiz haftalık 14 saatlik dersi kendi ev ortamlarında, kendileri için en uygun zaman döneminde alacaklar. Bu dersler tek bir öğretmenimiz tarafından değil, bütün öğretmenlerimizin katılımıyla hazırlanıyor olması nedeniyle A plus bir ders oluyor. Ayrıca hafta sonu 6 saat kurumumuzda yüz yüze ders alma imkanı olacak” şeklinde konuştu. Sınav maratonunu devam eden Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim yılında mezun durumunda olacak öğrenciler için düzenlediği 24 Ağustos’ta yapılacak mezun grubu sınavı için başvuruların 19 Ağustos’ta sona ereceği belirtildi.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu’ndan önemli uyarı: Saat 15’e kadar dışarı çıkmayın!

Published

on

blank

İstanbul’da hayatı felç eden sağanak yağış sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da durum değerlendirmesi yaptı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Yağışın saat 15.00’e kadar sürmesi bekleniyor, lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.” dedi.

Bu sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak, tüm İstanbul’u etkisi altına aldı. Birçok ilçede trafik yoğunluğu oluştu. İşe gitmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşarken, bazı dükkan ve evleri ise su bastı. Özellikle tarihi Kapalı Çarşı’da esnaf, su basması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden ve Afad’dan kritik uyarı!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber kuvvetli yağan sağanak yağışa karşı tedbirli olunması konusunda uyardı ve acil olmadıkça dışarıya çıkılmaması çağrısında bulundu.

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber etkili olan kuvvetli sağanak yağışa karşı uyarılarda bulundu. Sarıyer Belediyesi, “Değerli Sarıyerliler, ilçemiz yoğun bir yağış altında. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Sizler de lütfen zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın ve özel araçlarınızı kullanmayın. Acil durumlarda 444 1 722 numaralı çağrı merkezinden kriz masasına ulaşabilirsiniz.” mesajını paylaştı.

AFAD’DAN HORTUM UYARISI

Sarıyer Belediyesi gibi Afad’da önemli uyarılarda bulundu. Afad’ın paylaştığı mesajda, “Istanbul icin kuvvetli yagisin devam etmesi bekleniyor. Sel, yildirim, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olun.” denildi.

Continue Reading

Popüler

blank