Connect with us

Genel

Sarıyer’de halk dansları öğrencilerinden gururlandıran başarı

Published

on

blank

Sadece klasik belediyecilik faaliyetleriyle değil kültür ve sanat çalışmalarıyla da yaşama dokunan Sarıyer Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde halk oyunları eğitimi gören üç öğrenci, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü’ne yerleşmeye hak kazandı.

Kültür, sanat, kişisel gelişim ve eğitimin bir arada olduğu Sarıyer Belediyesi’nde Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde eğitim gören öğrenciler hayallerine kavuştu. Alanında uzman eğitmenlerden halk oyunları dersi alan kursiyerlerden Yuşa Atsız, Arda Aytürk ve Dilara Başol İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Türk Halk Oyunları Bölümü’ne yerleşmeye hak kazandı. Pek çok ayrı branşta yetenekleri keşfedip ülkemize kazandıran Sarıyer Belediyesi’nin alanında uzman eğitimcilerinden Ercan Ayata, her yıl ülkenin önde gelen eğitim kurumlarına öğrenci göndermekten mutlu olduklarını belirterek, “Beraber azmettik, çalıştık ve başardık” dedi.

“ÇOK EMEK İSTİYOR”

Aldığı eğitimle hedefine ulaştığını belirten Yuşa Atsız, “İlkokulda yine Ercan Hoca ile çalışıyordum. Lise de de Sarıyer Belediyesi’ne katılma şansı yakaladım. Aslında çok emek ve birikim isteyen bir iş. Ben bu birikime Sarıyer Belediyesi ve Ercan Hoca sayesinde ulaştım. Bunun neticesinde de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Türk Halk Oyunları Bölümü’nü kazandım. Buraya başladığımda aklımda konservatuar okumak gibi bir düşünce yoktu fakat sonrasında gerçekten güzel ilerlediğini ve bana birçok şey kattığını gördükten sonra bu yönde ilerlemeye karar verdim. Halk oyunlarına gönül vermiş arkadaşlarıma Sarıyer Belediyesi’nin kurslarına katılmasını tavsiye ederim” dedi.

“AİLE OLDUK”

Lise yıllarında keşfedilen Arda Aytürk, “Yaklaşık 5 yıldır halk oyunlarıyla uğraşıyorum. Sarıyer Belediyesi’ndeki hocalarımızın okulumuza gelmesiyle halk oyunlarına başladım. Uzun seneler bunu hobi olarak devam ettirdim. Daha sonra uluslararası çapta işler yapınca daha çok zevk almaya başladığımı fark ettim. Bu sene konservatuara girmeyi düşündüm. Hocalarımın desteğiyle bunu başardım” diyerek mutluluğunu anlattı.

“HALK OYUNLARI KÜLTÜREL BİR MİRAS”

Hobi olarak başladığı eğitimler sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Türk Halk Oyunları Bölümü’ne yerleşmeye hak kazanan Dilara Başol ise “Sarıyer Belediyesi’nin açmış olduğu kurslara başlarda bir heves olarak başladım. Sonra bir aileye dönüştük. Çok keyif alarak büyük ve güzel işler yaptık. Bunu sadece halk oyunları olarak değil kültürel bir miras olarak da görmelerini istiyorum” dedi.

“BERABER BAŞARDIK”

Bu noktaya gelmek için çok çalıştıklarını söyleyen halk oyunları eğitmeni Ercan Ayata duygularını şu sözlerle ifade etti: “ Çok mutluyum. Her yıl konservatuarı kazanan öğrencilerimiz oluyor. Bu yıl da üç öğrencimiz kazandı. Bu da bizi daha mutlu ediyor. İlk zamanlar haftada iki saatle başlayan çocuklar daha sonra haftada dört gün, beş gün gelmeye başlıyor. Karantina döneminde online eğitimlerimizi sürdürdük, sonrasında yüz yüze çalışmalarımız devam etti. Beraber azmettik ve başardık. Bu imkânlar elimizde olduğu için çok şanslıyız.”

 

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank