Connect with us

Genel

Sarıyer’deki füniküler treni raylarla buluştu

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Mayna’ diyerek, Rumelihisarüstü – Aşiyan Füniküler Hattı’nda hizmet verecek treni raylarla buluşturdu. 2017’de yapımına başlanan, bütçe yetersizliği nedeniyle 2018’de durdurulan hattaki çalışmaları, tamamen öz kaynak kullanarak yeniden başlattıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Büyük bir emekle, geçmiş dönemden sırtımıza binen ağır yükü kaldırıp, kendi finansmanımızla, titiz, teknik çalışmayla arkadaşlarım bu füniküler hattını sonuna getirdi” dedi. İmamoğlu, Boğaz ve M6 Metro hattıyla entegre olacak hattın mayıs sonu, haziran başı gibi hizmete alınacağı müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Rumelihisarüstü – Aşiyan Füniküler Hattı’nın yapımına, 21 Haziran 2017 tarihinde başladı. 800 metre uzunluğundaki yüzde 14,2 eğime sahip hattın inşaat, elektromekanik ve araç alım işi projesi için yer teslimi yapılarak çalışmalara başlandı. Hattaki çalışmalar, öz kaynak bütçe yetersizliği nedeniyle, 2018 yılı sonunda, yüzde 23 seviyesinde iken; araç ve füniküler elektromekanik sistemi imalatlarına hiç başlanılmadan durduruldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetimindeki yeni yönetim, Haziran 2020’de öz kaynak bütçe planlaması yaparak, hattaki imalatları yeniden başlattı. Gerçekleştirilen hızlı çalışmalarla hat, bitme noktasına getirildi.

HATTIN “CAN SIKICI MACERASINI” ÖZETLEDİ

Hatta hizmet verecek tren, 6 saatlik bir çalışma sonucunda Rumelihisarüstü İstasyonu’na indirildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, trenin raylarla buluşması öncesinde hatla ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Hattın yapımının “can sıkıcı bir macerası” olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Biz, bu hattı devraldığımızda, ne yazık ki yüzde 23 civarında bir tamamlama oranına sahipti. Ama acı bir şekilde, finansal olarak da yüzde 50’ye yakın bir ödemesi yapılmıştı. Yanlış, kötü bir ihale ve sözleşme sonrasında bu gerçekleşti. Tabii bu süreci devraldığımız andan itibaren, ayrı bir özen gösterdik. Bu arada firmanın konkardoto ilan etmiş olması da buranın ayrı bir talihsizliğiydi. Bu anlamda uzun süre durmak zorunda kalan bir şantiyeye dönüştü” dedi.

“TİTİZ BİR SÜREÇ YÖNETTİK”

Tamamen öz kaynaklar üzerinden hareket ederek ederek ve önceki yanlışları hukuki zemine oturtarak titiz bir süreç yönettiklerini vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Büyük bir emekle, geçmiş dönemden sırtımıza binen ağır yükü kaldırıp, kendi finansmanımızla, titiz, teknik çalışmayla arkadaşlarım bu füniküler hattını sonuna getirdi diyebiliriz. Yüzde 95-96 seviyesinde betonarme işlerinin tamamlandığı bir hattayız şu anda. Bu hattımızın bundan sonraki kısmında, gördüğünüz gibi şimdi trenimizi raylara indireceğiz. ‘Askıda Fatura’ deyimine bugün askıda bir tren gösteriyoruz İstanbulluya. Birazdan indireceğiz. Sonra bunun deneme sürüşleri başlayacak. Daha sonra burada, kalan betonarme işleri tamamlanacak. Hem Hisarüstü’nden iniş istasyonumuz olsun hem Aşiyan’daki istasyonumuz olsun, titizlikle hazırlanacak. Çünkü hem Hisarüstü hem Aşiyan, zaten Boğaz’ın kıyısında olması sebebiyle, hassas ve titiz noktalar. Hem doğaya uyumu hem ortama görselliğe uyuma açısından hassas davranacaklar. Boğaziçi Üniversitesi’nin hemen kapısının yanında olması sebebiyle, elbette ki Boğaziçili akademisyenlerimizi, öğrencilerimizi unutmayacağız.”

HAT, BOĞAZLA VE M6 METRO HATTIYLA ENTEGRE OLACAK

Hattın, Boğaz’da denizle buluşacak olmasının önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Oradan makul bir iskeleyle şimdilik başlayacağız, ama ileride tasarımıyla güçlü bir iskeleyi var ederek aynı zamanda orayı bir Boğaz hattı haline getirip, Şehir Hatları’nın sağlam bir destinasyonuna dönüştüreceğiz. Boğaz’dan gelen hatlar ile bir nevi raylı sistemi Şehir Hatları’yla buluşturduğumuz bir başka noktayı da İstanbulluların yaşamına katmış olacağız. Yani hemen Anadolu yakasındaki birkaç iskeleden, yolcularımız buraya gelip, buradan Hisarüstü’ne çıkıp, M6 hattımıza katılıp, rahatlıkla İstanbul’un diğer raylı sistemlerine de entegre olmuş olacaklar” diye konuştu. Hattı mayıs sonu, haziran başı gibi hizmete almayı planladıkları bilgisini paylaşan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“BURANIN ESKİ TAŞERONUNA YETERİNCE TEŞEKKÜR ETMİYORUM”

“Bu ana kadar emeği geçen bütün yol arkadaşlarıma, raylı sistemlerden finansal sürecini yöneten, mali hizmetlere ve diğer hususlarda bize katkı sunan kurum ve kuruluşlara, gerçekten yürekten, İstanbul halkı adına teşekkür ediyorum. Çok titiz bir süreç; yani yanlışı kapatma, giderme, eksikleri toparlama konusunda yoğun bir çaba ortaya kondu. Ne yazık ki burada, buranın taşeronuna ve ondan önceki sürecine yeterince teşekkür edemeyeceğim. Ama süreci arkadaşlarım toparladılar. İstanbulluya, Beşiktaş ve Sarıyer sınırına hayırlı uğurlu olsun. İnşallah güzel hizmetler olsun.” İmamoğlu, değerlendirme konuşmasının ardından telsiz aracılığıyla çalışanlara, “Yavaş yavaş ‘Mayna’ diyeceğiz. Elinize, yüreğinize sağlık. Başlayabiliriz” komutunu verdi. Komutun ardından hatta hizmet verecek tren, raylara indirildi.

Mayna: Yelkeni ya da herhangi bir şeyi halat ya da palangayla indirme buyruğu.

Genel

Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan Seyit Torun’a Oktay Aksu tepkisi

Published

on

blank

Tarabya’nın efsane muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, cami avlusunda partinin önemli isimlerinden Cengiz Alp ve Erol Aydın’ın tepkisiyle karşılaştı.

CHP Sarıyer’de belediye başkan adaylığı tartışması sürmeye devam ediyor… 94 yaşında hayatını kaybeden Tarabya’nın 64 yıllık muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun’a Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan sert Mustafa Oktay Aksu tepkisi geldi.

“ANKETLERDE EN SONUNCU ADAY”

Alp ve Aydın Seyit Torun’a, “Sarıyer halkının sesini dinlemediniz. Seçilme kriteri en düşük ve anketlerde en sonuncu olan adayı Sarıyer halkına rağmen aday yaptınız. Sarıyer’de CHP’nin çok rahat alacağı seçimi ciddi anlamda riske soktunuz. Kimsenin istemediği bir adayı dayatmaya hakkınız yok. Hiçbir kritere uymayan bu adayı neye dayanarak aday gösterdiniz? Sarıyer halkı bunun hesabını seçim sonrasında sizden soracaktır.” diyerek çok sert tepki gösterdi. Cengiz Alp’in ve Erol Aydın’ın bu tepkileri karşısında Seyit Torun ise sorunu çözeceğiz diyerek bulunduğu ortamdan hızlıca uzaklaştı.

Continue Reading

Genel

Şükrü Genç’ten Bahçeköy ziyareti

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, Bahçeköy Mahallesi esnafını ziyaret etti. Esnafın sorunlarını ve taleplerini dinleyen Başkan Genç’e, Sarıyer Belediyesi başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda Sarıyerli gönüllü eşlik etti.

Sarıyerlilerin her zaman yanında olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, esnaf gezisinde ekonomiden etkilenen esnafın, Sarıyer için öneri ve taleplerini dinledi. Başkan Genç’e, Bahçeköy Mahallesi esnafı ve halkı yoğun ilgi gösterdi.  Ziyareti sırasında kendisini yolda gören vatandaşlar ve gençlerle fotoğraf çektiren Başkan Genç, Bahçeköy buluşmasının ardından, Çayırbaşı Özden sitesindeki vatandaşlarla bir araya geldi.

Continue Reading

Genel

Hüseyin Coşkun’dan KURSDER’e ziyaret

Published

on

blank

Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun, KURSDER İstanbul’u ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Meridyen Eğitim Kurumları Meridyen Ortaokulu Yerleşkesinde Sarıyer’de faaliyet gösteren Özel Okul ve Kurs kurucuları ve yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunan Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, eğitimcilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

KURSDER İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve EGİDER Genel Sekreteri aynı zamanda Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp ve Mustafa Akyasan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeye, Meridyen Eğitim Kurumları, Kolezyum Eğitim Kurumları, Zekeriyaköy VİP Final Kurs, Zekeriyaköy Kampüs, Özel İlgi Okulları, Tarabya Çözüm Okulları, Pozitif Kurs Merkezi, Modüler Kurs Merkezi, İstinye Vega Kurs Merkezi, Sarıyer Oğuz Fen Bilimleri, Sarıyer VİP Final Kurs Merkezi ve diğer Kurum Kurucuları ve yöneticileri katıldı. Görüşmede Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Köroğlu, Eğitim Bir Sen Sarıyer Şube Başkanı Halil İbrahim Kahraman ve Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Korkmaz’da hazır bulundu.

Sarıyer özelinde eğitim öğretimde yaşanan sorunları, Sarıyer’in maddi imkanı yetersiz dezavantajlı gençlerinin sosyal belediyecilik anlayışı ile eğitime ulaşabilmeleri ile ilgili çözüm önerilerini dinleyen Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, ‘Halkın teveccühüyle göreve geldiğimizin ilk ayında eğitim konusundaki konuları görüşmek üzere sizlerle belediyede toplantı yapacağız’ açıklamasını yaparken talepleri not aldı ve çözümü noktasında gereğinin yapılacağını belirtti.

KURSDER İstanbul Yönetim kurulu başkanı ve EĞİDER genel sekreteri ve Meridyen Eğitim Kurumları kurucusu Abdullah Alp, ziyaretinden ve sorunlarını dinleyerek çözüm sözü vermesinden ötürü Hüseyin Coşkun’a teşekkür ederken, seçim çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Popüler

blank