Connect with us

Genel

Sivil Oluşum Sarıyer kimdir?

Published

on

blank

8 Mart 2020’deki Dünya Kadınlar Günü’nde ilk etkinliğini gerçekleştiren, pandemi döneminde Sarıyer’de dayanışma ağı kuran ve milli bayramlarda astığı pankartlarla dikkat çeken Sivil Oluşum Sarıyer, birçok Sarıyerli tarafından merak konusu oldu.

İşte Sarıyerlilerin merak ettiği Sivil Oluşum Sarıyer’i tanıyalım…

Sivil Oluşum Sarıyer kimdir?

“Sivil toplum kuruluşlarının temel amacı, toplumsal sorunları bağımsız şekilde ele almak, kamuoyunu bilgilendirmek, aydınlatmak, buna yönelik öneri sunmak, bu doğrultuda toplumsal duyarlılık ve örgütlenme yapmaktır. Bu anlamda sivil toplum kuruluşları bağımsızdır. Herhangi bir otoriteye bağlı, emir alan, itaat eden kuruluş, sivil toplum kuruluşu sayılmaz.
Bizler de Sarıyer’de uzun yıllar birlikte yaşayan Sarıyerlileri bir araya getirmeye çalışmaktayız. Tek kriterimiz ise sivil kimliğimizle hareket etmek, yaşadığımız semtin, ülkenin, gezegenin ve hatta evrenin sorunlarına karşı çözüm yolları önermek, bu çözüm süreçleri için mücadele edebilmektir. Mensubu olduğumuz siyasal partilerden, siyasal hareketlerden emir, talimat, direktif almadan bir araya gelmeyi, farklı siyasal partilerden ve siyasal hareketlerden olsak dahi birlikte konuşmayı, tartışmayı ve belirlediğimiz hedeflere yürümeyi başarmak istiyoruz.
Temel prensibimiz ise DEMOKRASİYE İNANMAK, DEMOKRATİK MÜCADELE YÖNTEMLERİNDEN VAZGEÇMEDEN MÜCADELE EDEBİLMEKTİR.

Sivil Oluşum Sarıyer toplumsal sorunlarla; kadın hakları, işçi hakları, hayvan hakları, çevre hakları, depremzede hakları gibi konularda çalışmalar yürütür.
Sarıyer’de sivil toplum gruplarının, derneklerin ve siyasi grupların, partilerin ulaşamadığı ya da farklı gerekçelerle kendi içerisinde mücadele etmelerini engellediği insanları mücadeleye dahil etmeye, bir araya getirmeye çalışır.

Adı üstünde, “Sivil oluşum Sarıyer”de kişilerin siyasal partisine, işine, mesleğine, sosyal statüsüne bakmadan, Atatürk’ün izinde yürüyen, çağdaş demokratik değerleri benimseyen, demokrasiye inanan, haksızlıklara dikkat çekmek isteyen, söz söylemek isteyenlerin sesi olabilmek için bir araya geldik. Bizde makam, mevki, ünvan yok. Biz de demokrasi mücadelesinde kardeşlik, dostluk ve ortak idealler var.
Bizler gibi toplumsal sorunlara duyarlı Sarıyerlileri de saf tutmaya, birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

İletişim : DM’den mesaj gönderilebilir. (Facebook ve Instagram)”

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank