GenelSon Dakika

Sivil Oluşum Sarıyer kimdir?

8 Mart 2020’deki Dünya Kadınlar Günü’nde ilk etkinliğini gerçekleştiren, pandemi döneminde Sarıyer’de dayanışma ağı kuran ve milli bayramlarda astığı pankartlarla dikkat çeken Sivil Oluşum Sarıyer, birçok Sarıyerli tarafından merak konusu oldu.

İşte Sarıyerlilerin merak ettiği Sivil Oluşum Sarıyer’i tanıyalım…

Sivil Oluşum Sarıyer kimdir?

“Sivil toplum kuruluşlarının temel amacı, toplumsal sorunları bağımsız şekilde ele almak, kamuoyunu bilgilendirmek, aydınlatmak, buna yönelik öneri sunmak, bu doğrultuda toplumsal duyarlılık ve örgütlenme yapmaktır. Bu anlamda sivil toplum kuruluşları bağımsızdır. Herhangi bir otoriteye bağlı, emir alan, itaat eden kuruluş, sivil toplum kuruluşu sayılmaz.
Bizler de Sarıyer’de uzun yıllar birlikte yaşayan Sarıyerlileri bir araya getirmeye çalışmaktayız. Tek kriterimiz ise sivil kimliğimizle hareket etmek, yaşadığımız semtin, ülkenin, gezegenin ve hatta evrenin sorunlarına karşı çözüm yolları önermek, bu çözüm süreçleri için mücadele edebilmektir. Mensubu olduğumuz siyasal partilerden, siyasal hareketlerden emir, talimat, direktif almadan bir araya gelmeyi, farklı siyasal partilerden ve siyasal hareketlerden olsak dahi birlikte konuşmayı, tartışmayı ve belirlediğimiz hedeflere yürümeyi başarmak istiyoruz.
Temel prensibimiz ise DEMOKRASİYE İNANMAK, DEMOKRATİK MÜCADELE YÖNTEMLERİNDEN VAZGEÇMEDEN MÜCADELE EDEBİLMEKTİR.

Sivil Oluşum Sarıyer toplumsal sorunlarla; kadın hakları, işçi hakları, hayvan hakları, çevre hakları, depremzede hakları gibi konularda çalışmalar yürütür.
Sarıyer’de sivil toplum gruplarının, derneklerin ve siyasi grupların, partilerin ulaşamadığı ya da farklı gerekçelerle kendi içerisinde mücadele etmelerini engellediği insanları mücadeleye dahil etmeye, bir araya getirmeye çalışır.

Adı üstünde, “Sivil oluşum Sarıyer”de kişilerin siyasal partisine, işine, mesleğine, sosyal statüsüne bakmadan, Atatürk’ün izinde yürüyen, çağdaş demokratik değerleri benimseyen, demokrasiye inanan, haksızlıklara dikkat çekmek isteyen, söz söylemek isteyenlerin sesi olabilmek için bir araya geldik. Bizde makam, mevki, ünvan yok. Biz de demokrasi mücadelesinde kardeşlik, dostluk ve ortak idealler var.
Bizler gibi toplumsal sorunlara duyarlı Sarıyerlileri de saf tutmaya, birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

İletişim : DM’den mesaj gönderilebilir. (Facebook ve Instagram)”

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Bu haberi okumak isteyebilirsiniz

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı