Connect with us

Genel

Şükrü Genç: Her günü 8 Mart gibi yaşıyorsak anlamı var

Published

on

blank

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Sarıyerli kadınlar bir araya geldi. Atatürk Anıtı önünden başlayıp Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyen kadınlar, özgürlük ve eşitlik taleplerini bir kez daha haykırarak, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi Sarıyer’de de kadınlar; ücret eşitsizliğine, mobbinge, şiddete, istismara, geçim zorluklarına ve hayatın her alanında karşılaştıkları eşitsizliğe karşı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir kez daha ses çıkardı. Sarıyer Belediyesi öncülüğünde düzenlenen etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Akaltun Işık, belediye başkan yardımcıları ve siyasi parti üyeleri de eşlik etti. Alanda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü temalı fotoğraflar sergilendi. Sarıyer Merkez Atatürk Anıtı önündeki çelenk töreninin ardından ellerinde dövizler, dillerinde sloganlarla Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyen kadınlara çevredeki vatandaşlardan alkışlarla destek geldi.

HEP BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ

Çelenk töreninde konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, düşüncelerin yaşam biçimi olduğunda anlam kazandığını söyleyerek şöyle konuştu; “ Sarıyer’de toplumsal duyarlılığı fazlasıyla hissediyorum. Kadın cinayetlerinin arttığı günümüzde bütün kadınların duyarlılığı ile bugünlerin biteceğini ve bizlerin de desteğiyle anlam kazanacağını belirtmek istiyorum. Her günü 8 Mart gibi yaşıyorsak anlamı var. En büyük dileğim kadınlar adına tüm olumsuzlukların bir an önce bitmesidir. Hep birlikte yürüyeceğiz.

BAŞ TACIMIZSINIZ

2020’de 300 kadın, 2021 yılının daha başında 67 kadın hayatını kaybetti. Bunun bir utanç olduğunu herkes bilmelidir. Biz Sarıyer Belediye  Binasını yaparken kadınları örnek alarak yaptık. Kadının mutfakta elindeki üç kuruşu biriktirerek, zor günlere saklayarak, harcamaları kısarak ev ekonomisi yaparak yaşamı planlar. Ben sokaklarda çok dolaşıyorum. Özellikle çocukları için iş isteyen analar yaşamı ayakta tutmak isteyen kadınlardır. Yaşayanların sağlıklı yaşamasını, göçenlerin de cennet bahçesinde olduğunu çok iyi biliyorum. Onun için kadınların önemsenmesi gerektiğini erkeklere bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yaşamın her alanında var olan baş tacımızsınız. Sevgi ve saygı dolu bir yaşam diliyorum.”

SÖMÜRÜYE VE ŞİDDETE KARŞI HAYKIRDIĞIMIZ GÜNDÜR BUGÜN

Bir kadın olarak Sarıyer’de yaşamanın ayrıcalık olduğunu söyleyen CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ise “Dünya emekçi kadınlar günü, sadece kadın oldukları için ikinci sınıf muamele görmeden haksızlık karşısında sessiz kalmayan kadınlara adanmıştır. Sömürüye ve şiddete karşı haykırdığımız gündür bugün. Daha fazla yorgunuz, daha fazla emek sarf ediyoruz. Cinsiyet eşitsizliği yaşandığı için yorgunuz. Savaşların, yoksulluğun olumsuzluklarını kat kat daha fazla hissediyoruz üzerimizde. Sarıyer’de kadın dostu belediyeciliği hep hissediyoruz. Bunun için de başkanımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Kadınları öteleyen fırsat eşitliğini yok sayan ne varsa artık bunları yok etmeliyiz. Kadın ve erkek eşitliğine dayalı bir hayatı var etmeliyiz.  Bizlere düşen görev anayasanın bizlere sağladığı hakları toplumun her alanında savunmalıyız. Kadınların eğitimine, yaşam şekline karışılan, kadını ikinci sınıf olarak gösteren söylem ve uygulamalara hep birlikte karşı çıkmalıyız. Ve biz kadınlar kendi yaşantımızı da ülkemizi de özgürleştireceğiz. Hepimizin dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun” diye konuştu.

blank

Genel

Piknikçiler Belgrad Ormanı’na akın etti

Published

on

blank

İstanbul’da yaz mevsiminin iyice kendini hissettirmeye başlamasının ardından piknikçiler, Sarıyer’de Belgrad Ormanı’na akın etti. Ormanın girişinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

İstanbul’da hafta sonu havaların güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar Belgrad Ormanı’nda bulunan piknik alanlarına akın etti. Araçları ile Sarıyer, Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı girişine gelen vatandaşlar uzun araç kuyruğu oluşturdu. İçeri girmeyi başaran vatandaşlar aileleri ile birlikte piknik yaptı. Güzel havanın, tertemiz doğanın tadını çıkardı.

Continue Reading

Genel

Kısırkaya’da göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi

Published

on

blank

Dünya Balık Göç Günü kapsamında Kısırkaya’da düzenlenen etkinlikte göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen programda sahilde ve dere kenarında kıyı temizliği yapıldı.

İnsan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen Uluslararası Balık Göç Günü Sarıyer’de kutlandı. Kısırkaya-Karanlık Deresi’nde yapılan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve SAGEM öğrencileri kıyı temizliği yaptı. Her yaş grubundaki bireyin bu konudaki hassasiyetini artırarak, sorunlara dikkat çekmek için yapılan programa; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Meriç Albay ile Prof. Dr. Devrim Memiş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelik Delen, İBB Tarımsal Hizmetler Başkanı Ahmet Atalık ve muhtarlar katıldı.

“16 YAŞAYAN DERE VAR”

Dereler’in bütün dünyada çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Meriç Abay, “Bugün bir çok ülkede bu gün kutlanıyor. Su demek hayat demek. İstanbul’da hemen hemen bütün dereler kirli ve kullanılamaz halde. Ama Sarıyer’de 16 tane yaşayan dere var. Bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Derelerin korunmasında bilimsel katlı sunmak boynumuzun borcu. Yaşayan dereleri gelecek nesillere taşımak çok kıymetli” dedi.

“BALIKLARDAN MAHRUM KALABİLİRİZ”

İBB Tarımsal Daire Başkanı Ahmet Atalık ise; “Dünyayı en çok kirleten canlı insan. Göç yolları üzerinden bir olumsuzluk oluşturduğumuzda en sağlıklı besin kaynağımız balıklardan mahrum kalabiliriz. İlk hedefiniz kendinizin kirletmemesi, ikincisi ise çevrenizdekileri uyarmak” dedi.

Continue Reading

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank