Connect with us

Genel

Tarabya’da apartmanın üzerine ağaç devrildi

Published

on

blank

Tarabya’da Şalcıkır Sokak üzerinde bulunan akasya ağacı dün akşam etkili olan yağmur ve rüzgar nedeniyle 2 katlı evin üzerine devrildi.

Sarıyer’in Tarabya Mahallesi Şalcıkır Sokak üzerinde bulunan akasya ağacı dün akşam etkili olan yağmur ve rüzgar nedeniyle 2 katlı evin üzerine devrildi. Büyük bir gürültüyle çatıya çarpan ağaç paniğe neden oldu. Çatıya yaslanan ağaç için sabah belediye ekiplerine haber verildi. Ağaç, belediye ekipleri tarafından kesilerek evden kurtarıldı.

Genel

İBB’den su baskınlarına anında müdahale!

Published

on

blank

İstanbul’da öğlen saatlerinde etkisini gösteren sağanak yağış nedeniyle meydana gelen su baskınlarına İBB ekipleri müdahale etti. AKOM’dan paylaşılan verilere göre toplam 17 noktada kent yaşamını aksatan su baskınları yaşandı. AKOM’dan yönlendirilen İBB birimleri, gelen ihbarlara koordineli bir şeklide yanıt verdi. En fazla yağış alan yerler Hadımköy Mahallesi (49kg/m2 ) ve Şişli ilçesi (40 kg/m2) oldu. Yağışlı havanın, hafta başında kenti terk etmesi bekleniyor.

Hafta başından itibaren serin ve yağışlı havanın etkisi altında olan İstanbul’da, bugün öğlen 12.00’den itibaren sağanak yağışlar yaşandı. Avrupa Yakası’nda başlayan yağış, Anadolu Yakası istikametinde ilerleyerek il genelinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri şeklinde devam etti. Yağışlar nedeniyle, kentin bazı noktalarında, alt geçitlerinde, ana arterlerinde göllenmeler yaşandı. Yağış öncesi hâlihazırda bekleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri: İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Atık Yönetimi, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta, 153 Yerinde Çözüm, yağış nedeni ile oluşan olumsuzluklara müdahale etti. İBB, 2.500 personel, 28 JCB, 17 atego, 12 motopomp ve 20 kombine ile 24 saat nöbet tutmaya devam ediyor.

EN FAZLA YAĞIŞI ŞİŞLİ VE HADIMKÖY ALDI

İBB AKOM’dan paylaşılan bilgiye göre, sağanak yağış sonucunda metrekare başına düşen yağmur miktarı şu şeklide ölçüldü: Hadımköy Mahallesi 49 kg/ m2, Şişli’de 40kg/metrekare, en az yağış alan mahalle olan Eyüpsultan’a bağlı Göktürk’de ise bu oran 9 kg/m2. Anadolu Yakası’nda bulunan Üsküdar’da ise 24kg/m2 yağış miktarı yaşandı.

İBB’NİN MÜDAHALE ETTİĞİ ALANLAR ŞURALAR

 1. Çağlayan Alt Geçit Şişli Piyalepaşa istikameti – göllenme
 2. Zincirlikuyu Söğütlüçeşme yönü tünel çıkışı – göllenme
 3. Rami Demirkapı Kavşağı Alt Geçidi – göllenme
 4. Eyüpsultan Otakçılar Caddesi – göllenme
 5. Beyoğlu Halıcıoğlu Askerlik Şubesi önü – göllenme
 6. Vatan Caddesi İGDAŞ Ulubatlı – göllenme
 7. Balat Sahilyolu – göllenme
 8. Haliç Sosyal Tesisleri önü – göllenme
 9. Haliç Köprüsü orta yol – göllenme
 10. Eminönü İskeleler önü – göllenme
 11. Üsküdar Salacak Sahilyolu – göllenme
 12. D100 Altunizade Köprü üstü – Kısıklı istikameti – göllenme
 13. Bayrampaşa Maltepe Alt Geçit – göllenme
 14. Şişli Odesa Bulvarı Çağlayan Çıkışı – göllenme
 15. Sultangazi Necip Fazıl Caddesi – göllenme
 16. Kemeraltı, Meclisi Mebusan, Kılıçalipaşa Caddeleri (Karaköy Kabataş arası) – göllenme
 17. Başakşehir Başak Mah. Şeyh Şamil Cad. TEMA34 evleri önü – istinat duvarı çökmesi

Continue Reading

Genel

Sarıuçak yeniden başkan

Published

on

blank

Sarıyer Muhtarlar Derneği’nde kıran kırana bir seçim yaşandı. İki adayın yarıştığı seçimi, 3 oy farkla yeniden Hüseyin Sarıuçak kazandı.

38 mahallesi bulunan Sarıyer’de, Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı’nın istifa etmesinin ardından 37 üyesi bulunan Sarıyer Muhtarlar Derneği seçiminde, mevcut başkan Darüşşafaka Muhtarı Hüseyin Sarıuçak ile Pınar Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz yarıştı. Seçimin galibi, 20 oy alan Hüseyin Sarıuçak oldu ve yeniden başkan seçildi. Ayhan Yılmaz ise 17 oyda kaldı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen seçimin ardından konuşan Hüseyin Sarıuçak, “Tüm muhtar arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevimi, tüm muhtar arkadaşlarıma eşit mesafede yaklaşarak sürdürmeye devam edeceğim.” dedi.

Continue Reading

Genel

Bekir Ağırdır: İktidar yönetilemez bir ülke bırakmak istiyor

Published

on

blank

KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, önümüzdeki seçimlere ilişkin değerlendirmelerinde, “İktidar blokunun siyasi oyunu seçimi kaybedersem de yönetilemez bir ülke bırakayım ve erken seçim kaçınılmaz olsun.” dedi.

Halk TV’de İpek Özbey ile Gündem Özel’in konuğu olan KONDA Araştırma Genel Müdür Bekir Ağırdır, seçim stratejisi ve ittifaklara ilişkin, “Geniş bir ittifak oluşamıyor ve bu partiler toplumla bunları müzakere ederek değil kapalı kapılar ardında böyle birer temsilcinin konuşarak müzayede yaptığı ittifaklar her an bozulabilir de, çünkü toplumun ihtiyaç ve taleplerine yaslanmıyorsa o pazarlığı yapan 6 kişilik heyetin duygularına kalıyor iş orda da başka bir risk var.” dedi.

Ağırdır şöyle konuştu:

Benim tezim bugünden kim aday olsun tartışması yapmamak. Asıl niçin bir arada olmak gerekiyor diye tartışmak ve bunu da açık olarak ilgili kesimlerin gözü önünde tartışmak… Ancak o zaman HDP dahil mi değil mi gibi tuzaklardan kurtulunur.

‘Parlamentoda parlamenter sistemi getiremeyeceksiniz’

Daha gerçekçi başka bir şey konuşalım. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem… Kastedilen şey güçler ayrılığı ise ben de yanındayım. Ancak şöyle bir ihtimal var, bugün anketlerde görünen tablo çok radikal biçimde değişmezse ve bugünkü hal devam ederse iktidarı evet muhalefet kazanabilir ama parlamentoda 320-280, 310-290 gibi bir ağırlık olabilir. Böyle olursa, parlamentoda parlamenter sistemi getiremeyeceksiniz. Parlamentoda referandumun gerekli olduğu anayasa değişikliğini bile yapamayabilirsiniz böyle olursa.

‘Toplumu ikna etmesi gerekiyor’

Oy almak için, toplumu ikna etmek için aday önemli tabii ama partilerin adayda, programda aynı zamanda bu adayın ve kadrosunun da 6 ay ya da 2 sene ya da 4 sene ülkeyi hangi ilkeler ile yöneteceği konusunda toplumu ikna etmesi gerekiyor.

Sistem sorununa işaret eden Ağırdır, “Süleyman Soylu yerine İçişleri Bakanı herhangi başka bir partiden milletvekili olunca bugünkü tablonun ne kadar değişeceğini sanıyorsunuz bu nizam sürdükçe?” diye sordu.

Ağırdır şöyle devam etti:

Mesele iktidara değil sisteme muhalif olmaktır. Eğer muhalif partiler, bloklaşma ya da ittifak sisteme muhalif şekilde oluşmazsa öyle kolay bir şey yok.

Cumhur İttifakı’ndan yeni baraj hamlesi

Ağırdır şunları söyledi: “Şu anda küçük görünen partilerin oyun dışı kalması hedefleniyor. Çünkü böyle bir yasal düzen kurulduktan sonra onlar bir partiye eklenmek zorunda kalırlar.

Varsayalım ki, şu anda AK Parti ve MHP dışında kalan partiler en geniş ittifakı oluşturdular. Cumhurbaşkanı da tek aday oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsınız doğru ama milletvekili seçiminde bu partilerin dördünün, beşinin oyu baraj altı kaldığı için milletvekili sayısı düştü… Milletvekili dağılımında bugünkü iktidar çoğunlukta olur. Meclis kitlenir çünkü sürekli yasalar ile engel olurlar.

‘Yönetilemez bir ülke bırakayım ve erken seçim kaçınılmaz olsun’

İktidar blokunun siyasi oyunu seçimi kaybedersem de yönetilemez bir ülke bırakayım ve erken seçim kaçınılmaz olsun. Bunu görmek lazım. Orada sadece baraj meselesine odaklanmak değil. Detaylara bakmak gerekiyor. Seçim sadece sandıktaki oyu korumak değil ki.”

Continue Reading

Popüler