Connect with us

Genel

TEÇ-SEN’den basın açıklaması: Memuru ayırma, üvey evlat yaratma

Published

on

blank

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) yeni eğitim öğretim yılı dolayısı ile bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kadro gelecek. Kölelik bitecek!” denildi.

İşte TEÇ-SEN’in basın açıklaması:

DEĞERLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI, BASINIMIZIN GÜZİDE TEMSİLCİLERİ;

BUGÜN, 2022-2023 YILI EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA BAŞLIYORUZ. YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ÇOCUKLARIMIZIN HEYECANINA HEYECAN, KORKULARINA, GELECEKTEN DUYDUKLARI ENDİŞEYE, KARAMSARLIKLARINA BİR UMUT, BİR IŞIK OLMAYI ÇOK İSTERDİK. HAYALLERİNİN PEŞİNDE BİR ÖMÜR BOYU KOŞACAK GENÇLİK VE O HAYALLERİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN SÜREKLİ KENDİNİ YENİLEYEN BİR EĞİTİM SİSTEMİNİ YANİ ÜLKEMİZİ 2100’LERE 2200LERE TAŞIYACAK EĞİTİM MODELİNİ HAYATA GEÇİRMİŞ OLMAYI DA ÇOK İSTERDİK.

2022-2023 YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞLADIĞI BUGÜN, EĞİTİM ÇALIŞANLARI OLARAK 1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPIYORUZ.  YILLARDIR MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN TALEP ETTİĞİMİZ, ISRARCI OLDUĞUMUZ VE SÜREKLİ HALININ ALTINA SÜPÜRÜLEN SORUNLARIN ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜĞÜNÜ VE ARTIK ÇUVALA SIĞMADIĞINI ANLATMAK İÇİN GREVDEYİZ.

SORUNLARIMIZI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİDİLEKÇELERLE ANLATTIK! EYLEMLERLE ANLATTIK! BASIN AÇIKLAMALARI İLE ANLATTIK! ALANLARA İNDİK ANLATTIK! BÜROKRATLARIMIZA, BAKANLARIMIZA, MÜŞTEŞARLARIMIZA, BAKAN YARDIMCILARIMIZA, GENEL MÜDÜRLERİMİZE, DAİRE BAŞKANLARIMIZA, KURUM MÜDÜRLERİMİZE BİRİNCİ AĞIZDAN ANLATTIK. HİÇ KİMSE BİZE, SİZ HAKSIZSINIZ DEMEDİ, DİYEMEDİ! LAKİN HİÇKİMSE DE ÇÖZÜM İÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMADI, KOYAMADI. ŞİMDİ İSE EĞİTİM ÇALIŞANLARI OLARAK SORUNLARIMIZI İŞ BIRAKARAK ANLATACAĞIZ.

YILLARDIR ANLATIYORUZ. EĞİTİM ÇALIŞANLARI CUMHURBAŞKANLIĞI, MİLLETVEKİLLERİ, BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE SANDIK BAŞKANI OLURKEN, HALA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA YAPILAN MERKEZİ SİSTEM SINAVLARINDA EĞİTİM ÇALIŞANLARININ NEDEN SALON BAŞKANI VEYA SALON GÖZCÜSÜ OLAMADIĞINI, BU KONUDA BİR YÖNERGE DEĞİŞİKLİĞİNİN NEDEN YAPILMADIĞINIVEYA YAPILAMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ. ANLAMDA VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ DA SINAVLARDA SALON BAŞKANI VE SALON GÖZCÜSÜ OLMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“SINAVLARDA GÖREV, HEPİMİZİN HAKKI!”

-KAMUDA GÖREV YAPAN 2 MİLYON KAMU ÇALIŞANINA 1 KALEMDE 3600 EK GÖSTERGE VERİLİP, 250 BİN KAMU ÇALIŞANININ KAPSAM DIŞI BIRAKILMASINA, 2 YILLIK YÜKSEK OKUL MEZUNLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLİP LİSANS MEZUNU OLAN KAMU ÇALIŞANLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMEMESİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN 1.DERECEYE GELEN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“MEMURU AYIRMA, ÜVEY EVLAT YARATMA!”

-KAMUDA AYNI İŞİ YAPAN PERSONELLER ARASINDA 4BLİ, 4A,LI, SÖZLEŞMELİ, ÜCRETLİ GİBİ FARKLI İSTİHDAM MODELLERİNE HALA NEDEN DEVAM EDİLDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ.  “BİZ BUGÜN, TÜM SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“KADRO GELECEK, KÖLELİK BİTECEK!”

-KAMUDA GÖREV YAPAN İŞÇİLERİMİZE 2 TAM MAAŞ, 4 YARIM MAAŞ VE TOPLAMDA 6 İKRAMİYE, EMEKLİLERİMİZE İSE YILDA 2 KERE BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLİRKEN HALA KAMU ÇALIŞANLARINA NEDEN BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMEDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA DA BAYRAMLARDA 1 MAAŞ TUTARINDA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“HERKESE BAYRAM, MEMURA HÜSRAN.”

-SİYASİ PARTİLERİN SEÇİMDE SÖZ VERDİĞİ, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YILLARDIR BEKLETİLEN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİNİN 1 DEFAYA MAHSUS EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN KADROYA ATANMASI HAKKINDAKİ KANUNİ DÜZENLEMENİN HALA VE NEDEN MECLİS GENEL KURULUNA GETİRİLMEDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜNYARDIMCI HİZMETLER SINIFININ TAMAMEN KALDIRILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILACAK.”

-KARİYER VE LİYAKAT KAPSAMINDA YAPILMASI GEREKLİ OLAN GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAV TAKVİMLERİNİN HALA AÇIKLANMAMASINIANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN, GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARININ 2 YILDA BİR HER KADRO İÇİN YAPILMASI, DERECE KISITLAMASININ KALDIRILMASI VE SÖZLÜ SINAV UYGULAMASINA SON VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“KARİYER HAKKIM ENGELLENEMEZ.”

-KURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELERİN, BİRİLERİ İÇİN ÖDÜL, VE MÜKAFAAT,BİRİLERİ İÇİNSE CEZA VE ISLAH OLARAK UYGULANDIĞI BİLİNDİĞİ HALDE KURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNİN NEDEN ÇIKARILMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜNKURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİMİZİN BİR AN ÖNCE ÇIKARILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

KEYFİLİK DEĞİL, YASAL GÜVENCE.”

-KULLANILMAYAN YILLIK İZİNLER İÇİN ÜCRET VERİLMEMESİNE, HAFTA SONUNA DENK GELEN İZİNLERİN, HALA YILLIK İZİNLERDEN DÜŞÜRÜLMESİNİANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN YILLIK İZİNLERİN KULLANILMAYAN GÜNLERİNİN ÜCRETLE KARŞILANMASI VE HAFTA SONUNA DENK GELEN İZİNLERİN YILLIK İZİNLERDEN DÜŞMEMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

BİZ ÇOCUKLARIMIZ EŞİT YARIŞSIN DERKEN, DPY VE BURSLULUK SINAVLARINDA SADECE ÖĞRETMEN ÇOCUKLARINA UYGULANAN %5’LİK KONTENJANIN NEDEN HALA KALDIRILMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN DPY VE BURSLULUK SINAVLARINDA UYGULANAN %5’LİK ÖĞRETMEN ÇOCUĞU KONTENJANININ KALDIRILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“EŞİT YARIŞ, EŞİT EĞİTİM”

TÜRKİYE’DE EĞİTİM KALİTESİNİN ARTMASINA HİÇBİR FAYDASI OLMAYAN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN, DÜZ ÖĞRETMEN, UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞÖĞRETMEN GİBİFARKLI APOLET UYGULAMALARINA SON VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“EŞİT İŞE, EŞİT KADRO”

– MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA TÜM İLLERDEKİ PROMOSYON İHALELERİNİN TAMAMININ İPTAL EDİLİP, 1 MİLYONDAN FAZLA EĞİTİM ÇALIŞANI İÇİN BAKANLIKÇA MERKEZİ PROMOSYON İHALESİNİN YAPILMASI VEYA TÜM PROMOSYON İHALELERİNİN İPTAL EDİLEREK, GÜNÜN ŞARTLARINA UYGUN OLARAK YENİDEN PROMOSYON İHALELERİNİN YAPILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“BANKALARIN DEĞİL, MEMURUN HAKKI”

-MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA HİZMETLİVEYA MEMUR KADROSUNDA GÖREV YAPAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNU ÖĞRETMENLERİMİZİN SINIFLARINA VE ÖĞRENCİLERİNE HALA KAVUŞMAMIŞ OLMASINA ANLAM VEREMİYORUZ. HİZMETLİ/MEMUR ÖĞRETMENLERİMİZÖĞRENCİLERİNE KAVUŞSUN DİYE GREVDEYİZ.

“ÖĞRETMENİN YERİ, ÖĞRENCİNİN YANI”

-OKULLARI YENİ ÖĞRETİM YILINA, HİZMETLİSİ, MEMURU, TEKNİSYENİ, MİMARI, MÜHENDİSİ, ŞEFİ, ŞUBE MÜDÜRÜ, OKUL MÜDÜRÜ, ÖĞRETMENİ, İL-İLÇE MÜDÜRÜ, SAYMANI, ŞOFÖRÜ HEP BİRLİKTE HAZIRLIYORUZ.

YAZ DÖNEMİNDE OKUL VE KURUMLARIN KALORİFER BAKIM ONARIMINI, SINIFLARIN ISINMASIYLA İLGİLİ İŞ VE İŞLEMLERİN YAPILMASI, SINIFLARIN TEMİZLİĞİ, BADANA BOYA GİBİ İŞLEMLERİN YAPILMASI, OKUL GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI, ÖĞRENCİ YEMEKLERİNİN HAZIRLANMASI, BAHÇE DÜZENLENMESİNİN YAPILMASI, KÖMÜRLERİN TAŞINMASI, SINIF DÜZENİNİN HAZIRLANMASI, ÜCRETSİZ DERS KİTAPLARININ DAĞITIMI VE TASNİFİYARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILIYOR.

YİNE OKUL VE KURUMLARIN KAPI, PENCERE BAKIM ONARIMI, TAMİRATI VB. TÜM İŞLEMLERDE TEKNİSYEN VE TEKNİKER EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TARAFINDAN,OKUL YAPIMI, ONARIMI, DERSLİK YAPIMI, ONARIMI GİBİ TÜM İŞ VE İŞLEMLERTEKNİSYEN, TEKNİKER MÜHENDİS, MİMAR OLAN TEKNİK HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

YİNE, KURUM İÇİ YAZIŞMALAR, GÖREVE BAŞLAMA – AYRILMA GİBİ İŞLEMLER,EĞİTİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMLERİ, OKUL KAYIT İŞLEMLERİ, ÖĞRENCİ TAŞIMA İHALELERİ, ÖZEL OKULLARIN AÇILMASI, SÜRÜCÜ KURSLARI SINAVLARININ PLANLANMASI, YAPILMASI, TEFTİŞ, TERFİ İŞ VE İŞLEMLERİ, İL İÇİ KOORDİNASYONUN VE İNTİKALLERİN SAĞLANMASI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEMEL POLİTİKALARININOKUL VE KURUMLARA AKTARILMASI, SINAV SORULARININ MERKEZDEN TAŞRAYA GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAŞINMASI, SEMİNER PLANLARININ HAZIRLANMASI, MAAŞ, ÖZLÜK DOSYALARININ HAZIRLANMASI GİBİ TÜM İŞ VE İŞLEMLER İSE GENEL İDARİHİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

OKUL VE KURUMLARIMIZIN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLANMASI İLE İLGİLİ TOPYEKUN BİR MÜCADELE VERİYORUZ. ANCAK, 1 MİLYON EĞİTİM ÇALIŞANINA ÖDENEN ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİNDEN NEDEN DIŞLANDIĞIMIZI, KAPSAM DIŞI BIRAKILDIĞIMIZI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA GÖREV YAPAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİNİN VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“BAKANLIK EVİMİZ, ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ.”

ÖDENEK HAKKIMIZ, ENGELLENEMEZ.”

EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞLANGIÇ GÜNÜNDE GREV KARARI ALMIŞ OLMAKTAN MUTLU DEĞİLİZ. VELİLERİMİZDEN VE ÖĞRENCİLERİMİZDEN HAKLARINI HELAL ETMELERİNİ İSTİYOR, YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ VELİLERİMİZE, ÖĞRENCİLERİMİZE, EĞİTİMCİLERİMİZE, EĞİTİM ÇALIŞANLARINA, ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLERİZ.

TEÇ-SEN – TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

BASK -BAĞIMSIZ KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU

Genel

Kocataş’ın ulaşım sorunu için İETT’de önemli toplantı

Published

on

blank

Kocataş Mahallesi’nde bir süredir ulaşım sorunu yaşanıyor. Yüksek enflasyonla birlikte mazotun çok pahalı olması nedeniyle bir süredir minibüs seferlerinin yapılmadığı Kocataş’ta minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesi, bir süredir ulaşım aksaklıklarının yaşanmasına neden olmuştu. Bu sorun, İETT Genel Müdürlüğü’nce yapılan toplantıda ele alındı.

Sarıyer’in Kocataş Mahallesi’ndeki ulaşım sorunu İETT Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantının gündem maddesi oldu. Mazotun pahalı olması nedeniyle masraflarını karşılamakta güçlük çeken minibüs esnafının bir süredir seferlerini yapmadığı Kocataş hattında minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesiyle birlikte ulaşımda önemli aksaklıklar meydana gelmeye başlamıştı.

GÜNDEM MADDESİ ULAŞIM VE OTOBÜS SORUNU

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Daire Başkanı Müfit Yetkin, İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Avrupa Yakası Muhtarlıklar Şube Müdürü Ali Öztürk, İETT Yolcu Hizmetleri Müdürü Büşra Boysan, İETT Avrupa Bölgesi Planlama Müdürü Suzan Tunç, İBB Mahalli İdareler Müdürü Ayşe Dündar, CHP İBB Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Görkem Kurşun ve Kocataş Mahallesi Muhtarı Serdal Doğan’ın katılımıyla Beyoğlu’nda düzenlenen toplantının gündem maddesi Kocataş’taki ulaşım ve otobüs sorunu oldu.

OTOBÜSLERİN TAMAMI DEĞİŞTİRİLECEK

Gerçekleşen toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocataş Mahalle Muhtarı Serdal Doğan, “Mahallemizdeki ulaşımla ilgili yaşanan olumsuzluklar, otobüslerin sefer iptalleri, iptallerden dolayı oluşan aşırı yoğunluk, araç arızaları ve seferlerin yetersizliğini en ayrıntılı bir şekilde dile getirdik. Tarafımıza Kocataş Mahallemizde çalışan otobüslerin tamamının değiştirilerek, yaşanan olumsuzlukların bir an önce çözülmesi sözü verildi” diye belirtti.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Uygur Türklerinden Çin protestosu

Published

on

blank

Doğu Türkistan’da 30 katlı bir binada çıkan yangında 30 kişi hayatını kaybetti. Sarıyer Tarabya’da eylem yapan 500 kişilik Uygur Türkü, yangında Çin yetkililerinin ihmali olduğunu söyleyerek protesto etti.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde bulunan 30 katlı bir binanın 15’inci katında 24 Kasım Perşembe günü yangın çıktı. 21’inci kata kadar sıçrayan yangında 6 ev yanarken, 30 kişi hayatını kaybetti. Çinli yetkililerin, Uygur Türklerinin yaşadığı binada çıkan yangına müdahale etmediğini iddia eden Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri Tarabya’daki Çin konsolosluğu önünde eylem yaptı. Pankart ve dövizler açan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Çin’i protesto etti. Saat 1400’da başlayan ve 1 saat süren eylem basın açıklamasının ardından son buldu.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’den Amasra şehitlerinin çocuklarına eğitim bursu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Amasra’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarına eğitim desteği vereceğini açıkladı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, toplamda 55 çocuğa verilecek burs desteği için Sarıyerlilere ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Sarıyer Belediyesi Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda; Türkiye’yi yasa boğan maden faciası sonrasında 42 maden işçisinin çocuklarına burs imkanı sağlanacak. 0-6 yaş arası 33 çocuğa 1.000 TL afet yardımı yapılacak. İlk, ortaokul ve lise olmak üzere 22 çocuğa ise 1.600 TL verilecek.

Yaraları Sarmak Hepimizin Görevi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı açıklamada; “Bartın’da yaşanan maden faciası hepimizi büyük acılara boğdu. Ailelerin yuvasına ateş düştü. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Zor koşullarda çalışarak evine ekmek götürme derdinde olan madencilerimizin bizlere emaneti olan ailelerine destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Devletimiz, STK’lar, hayırseverler üzerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Biz de yerel yönetim olarak ailelerimizin yanında olmak istedik ve meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla çocuklarımıza burs desteği sağlayacağız. Yaraları sarmak hepimizin görevi” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank