Connect with us

Genel

TEÇ-SEN’den basın açıklaması: Memuru ayırma, üvey evlat yaratma

Published

on

blank

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) yeni eğitim öğretim yılı dolayısı ile bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kadro gelecek. Kölelik bitecek!” denildi.

İşte TEÇ-SEN’in basın açıklaması:

DEĞERLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI, BASINIMIZIN GÜZİDE TEMSİLCİLERİ;

BUGÜN, 2022-2023 YILI EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA BAŞLIYORUZ. YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ÇOCUKLARIMIZIN HEYECANINA HEYECAN, KORKULARINA, GELECEKTEN DUYDUKLARI ENDİŞEYE, KARAMSARLIKLARINA BİR UMUT, BİR IŞIK OLMAYI ÇOK İSTERDİK. HAYALLERİNİN PEŞİNDE BİR ÖMÜR BOYU KOŞACAK GENÇLİK VE O HAYALLERİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN SÜREKLİ KENDİNİ YENİLEYEN BİR EĞİTİM SİSTEMİNİ YANİ ÜLKEMİZİ 2100’LERE 2200LERE TAŞIYACAK EĞİTİM MODELİNİ HAYATA GEÇİRMİŞ OLMAYI DA ÇOK İSTERDİK.

2022-2023 YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞLADIĞI BUGÜN, EĞİTİM ÇALIŞANLARI OLARAK 1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPIYORUZ.  YILLARDIR MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN TALEP ETTİĞİMİZ, ISRARCI OLDUĞUMUZ VE SÜREKLİ HALININ ALTINA SÜPÜRÜLEN SORUNLARIN ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜĞÜNÜ VE ARTIK ÇUVALA SIĞMADIĞINI ANLATMAK İÇİN GREVDEYİZ.

SORUNLARIMIZI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİDİLEKÇELERLE ANLATTIK! EYLEMLERLE ANLATTIK! BASIN AÇIKLAMALARI İLE ANLATTIK! ALANLARA İNDİK ANLATTIK! BÜROKRATLARIMIZA, BAKANLARIMIZA, MÜŞTEŞARLARIMIZA, BAKAN YARDIMCILARIMIZA, GENEL MÜDÜRLERİMİZE, DAİRE BAŞKANLARIMIZA, KURUM MÜDÜRLERİMİZE BİRİNCİ AĞIZDAN ANLATTIK. HİÇ KİMSE BİZE, SİZ HAKSIZSINIZ DEMEDİ, DİYEMEDİ! LAKİN HİÇKİMSE DE ÇÖZÜM İÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMADI, KOYAMADI. ŞİMDİ İSE EĞİTİM ÇALIŞANLARI OLARAK SORUNLARIMIZI İŞ BIRAKARAK ANLATACAĞIZ.

YILLARDIR ANLATIYORUZ. EĞİTİM ÇALIŞANLARI CUMHURBAŞKANLIĞI, MİLLETVEKİLLERİ, BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE SANDIK BAŞKANI OLURKEN, HALA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA YAPILAN MERKEZİ SİSTEM SINAVLARINDA EĞİTİM ÇALIŞANLARININ NEDEN SALON BAŞKANI VEYA SALON GÖZCÜSÜ OLAMADIĞINI, BU KONUDA BİR YÖNERGE DEĞİŞİKLİĞİNİN NEDEN YAPILMADIĞINIVEYA YAPILAMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ. ANLAMDA VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ DA SINAVLARDA SALON BAŞKANI VE SALON GÖZCÜSÜ OLMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“SINAVLARDA GÖREV, HEPİMİZİN HAKKI!”

-KAMUDA GÖREV YAPAN 2 MİLYON KAMU ÇALIŞANINA 1 KALEMDE 3600 EK GÖSTERGE VERİLİP, 250 BİN KAMU ÇALIŞANININ KAPSAM DIŞI BIRAKILMASINA, 2 YILLIK YÜKSEK OKUL MEZUNLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLİP LİSANS MEZUNU OLAN KAMU ÇALIŞANLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMEMESİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN 1.DERECEYE GELEN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“MEMURU AYIRMA, ÜVEY EVLAT YARATMA!”

-KAMUDA AYNI İŞİ YAPAN PERSONELLER ARASINDA 4BLİ, 4A,LI, SÖZLEŞMELİ, ÜCRETLİ GİBİ FARKLI İSTİHDAM MODELLERİNE HALA NEDEN DEVAM EDİLDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ.  “BİZ BUGÜN, TÜM SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“KADRO GELECEK, KÖLELİK BİTECEK!”

-KAMUDA GÖREV YAPAN İŞÇİLERİMİZE 2 TAM MAAŞ, 4 YARIM MAAŞ VE TOPLAMDA 6 İKRAMİYE, EMEKLİLERİMİZE İSE YILDA 2 KERE BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLİRKEN HALA KAMU ÇALIŞANLARINA NEDEN BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMEDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA DA BAYRAMLARDA 1 MAAŞ TUTARINDA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“HERKESE BAYRAM, MEMURA HÜSRAN.”

-SİYASİ PARTİLERİN SEÇİMDE SÖZ VERDİĞİ, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YILLARDIR BEKLETİLEN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİNİN 1 DEFAYA MAHSUS EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN KADROYA ATANMASI HAKKINDAKİ KANUNİ DÜZENLEMENİN HALA VE NEDEN MECLİS GENEL KURULUNA GETİRİLMEDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜNYARDIMCI HİZMETLER SINIFININ TAMAMEN KALDIRILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILACAK.”

-KARİYER VE LİYAKAT KAPSAMINDA YAPILMASI GEREKLİ OLAN GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAV TAKVİMLERİNİN HALA AÇIKLANMAMASINIANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN, GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARININ 2 YILDA BİR HER KADRO İÇİN YAPILMASI, DERECE KISITLAMASININ KALDIRILMASI VE SÖZLÜ SINAV UYGULAMASINA SON VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“KARİYER HAKKIM ENGELLENEMEZ.”

-KURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELERİN, BİRİLERİ İÇİN ÖDÜL, VE MÜKAFAAT,BİRİLERİ İÇİNSE CEZA VE ISLAH OLARAK UYGULANDIĞI BİLİNDİĞİ HALDE KURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNİN NEDEN ÇIKARILMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜNKURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİMİZİN BİR AN ÖNCE ÇIKARILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

KEYFİLİK DEĞİL, YASAL GÜVENCE.”

-KULLANILMAYAN YILLIK İZİNLER İÇİN ÜCRET VERİLMEMESİNE, HAFTA SONUNA DENK GELEN İZİNLERİN, HALA YILLIK İZİNLERDEN DÜŞÜRÜLMESİNİANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN YILLIK İZİNLERİN KULLANILMAYAN GÜNLERİNİN ÜCRETLE KARŞILANMASI VE HAFTA SONUNA DENK GELEN İZİNLERİN YILLIK İZİNLERDEN DÜŞMEMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

BİZ ÇOCUKLARIMIZ EŞİT YARIŞSIN DERKEN, DPY VE BURSLULUK SINAVLARINDA SADECE ÖĞRETMEN ÇOCUKLARINA UYGULANAN %5’LİK KONTENJANIN NEDEN HALA KALDIRILMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN DPY VE BURSLULUK SINAVLARINDA UYGULANAN %5’LİK ÖĞRETMEN ÇOCUĞU KONTENJANININ KALDIRILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“EŞİT YARIŞ, EŞİT EĞİTİM”

TÜRKİYE’DE EĞİTİM KALİTESİNİN ARTMASINA HİÇBİR FAYDASI OLMAYAN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN, DÜZ ÖĞRETMEN, UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞÖĞRETMEN GİBİFARKLI APOLET UYGULAMALARINA SON VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“EŞİT İŞE, EŞİT KADRO”

– MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA TÜM İLLERDEKİ PROMOSYON İHALELERİNİN TAMAMININ İPTAL EDİLİP, 1 MİLYONDAN FAZLA EĞİTİM ÇALIŞANI İÇİN BAKANLIKÇA MERKEZİ PROMOSYON İHALESİNİN YAPILMASI VEYA TÜM PROMOSYON İHALELERİNİN İPTAL EDİLEREK, GÜNÜN ŞARTLARINA UYGUN OLARAK YENİDEN PROMOSYON İHALELERİNİN YAPILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

“BANKALARIN DEĞİL, MEMURUN HAKKI”

-MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA HİZMETLİVEYA MEMUR KADROSUNDA GÖREV YAPAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNU ÖĞRETMENLERİMİZİN SINIFLARINA VE ÖĞRENCİLERİNE HALA KAVUŞMAMIŞ OLMASINA ANLAM VEREMİYORUZ. HİZMETLİ/MEMUR ÖĞRETMENLERİMİZÖĞRENCİLERİNE KAVUŞSUN DİYE GREVDEYİZ.

“ÖĞRETMENİN YERİ, ÖĞRENCİNİN YANI”

-OKULLARI YENİ ÖĞRETİM YILINA, HİZMETLİSİ, MEMURU, TEKNİSYENİ, MİMARI, MÜHENDİSİ, ŞEFİ, ŞUBE MÜDÜRÜ, OKUL MÜDÜRÜ, ÖĞRETMENİ, İL-İLÇE MÜDÜRÜ, SAYMANI, ŞOFÖRÜ HEP BİRLİKTE HAZIRLIYORUZ.

YAZ DÖNEMİNDE OKUL VE KURUMLARIN KALORİFER BAKIM ONARIMINI, SINIFLARIN ISINMASIYLA İLGİLİ İŞ VE İŞLEMLERİN YAPILMASI, SINIFLARIN TEMİZLİĞİ, BADANA BOYA GİBİ İŞLEMLERİN YAPILMASI, OKUL GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI, ÖĞRENCİ YEMEKLERİNİN HAZIRLANMASI, BAHÇE DÜZENLENMESİNİN YAPILMASI, KÖMÜRLERİN TAŞINMASI, SINIF DÜZENİNİN HAZIRLANMASI, ÜCRETSİZ DERS KİTAPLARININ DAĞITIMI VE TASNİFİYARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILIYOR.

YİNE OKUL VE KURUMLARIN KAPI, PENCERE BAKIM ONARIMI, TAMİRATI VB. TÜM İŞLEMLERDE TEKNİSYEN VE TEKNİKER EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TARAFINDAN,OKUL YAPIMI, ONARIMI, DERSLİK YAPIMI, ONARIMI GİBİ TÜM İŞ VE İŞLEMLERTEKNİSYEN, TEKNİKER MÜHENDİS, MİMAR OLAN TEKNİK HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

YİNE, KURUM İÇİ YAZIŞMALAR, GÖREVE BAŞLAMA – AYRILMA GİBİ İŞLEMLER,EĞİTİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMLERİ, OKUL KAYIT İŞLEMLERİ, ÖĞRENCİ TAŞIMA İHALELERİ, ÖZEL OKULLARIN AÇILMASI, SÜRÜCÜ KURSLARI SINAVLARININ PLANLANMASI, YAPILMASI, TEFTİŞ, TERFİ İŞ VE İŞLEMLERİ, İL İÇİ KOORDİNASYONUN VE İNTİKALLERİN SAĞLANMASI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEMEL POLİTİKALARININOKUL VE KURUMLARA AKTARILMASI, SINAV SORULARININ MERKEZDEN TAŞRAYA GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAŞINMASI, SEMİNER PLANLARININ HAZIRLANMASI, MAAŞ, ÖZLÜK DOSYALARININ HAZIRLANMASI GİBİ TÜM İŞ VE İŞLEMLER İSE GENEL İDARİHİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

OKUL VE KURUMLARIMIZIN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLANMASI İLE İLGİLİ TOPYEKUN BİR MÜCADELE VERİYORUZ. ANCAK, 1 MİLYON EĞİTİM ÇALIŞANINA ÖDENEN ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİNDEN NEDEN DIŞLANDIĞIMIZI, KAPSAM DIŞI BIRAKILDIĞIMIZI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA GÖREV YAPAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİNİN VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

“BAKANLIK EVİMİZ, ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ.”

ÖDENEK HAKKIMIZ, ENGELLENEMEZ.”

EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞLANGIÇ GÜNÜNDE GREV KARARI ALMIŞ OLMAKTAN MUTLU DEĞİLİZ. VELİLERİMİZDEN VE ÖĞRENCİLERİMİZDEN HAKLARINI HELAL ETMELERİNİ İSTİYOR, YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ VELİLERİMİZE, ÖĞRENCİLERİMİZE, EĞİTİMCİLERİMİZE, EĞİTİM ÇALIŞANLARINA, ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLERİZ.

TEÇ-SEN – TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

BASK -BAĞIMSIZ KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU

Genel

Sarıyer’de son on yılın en görkemli Edebiyat Günleri yaşandı

Published

on

blank

İstanbul boğazına karşı yeşilin kıyısında kurulan stantlardan kitap kokusunun yayıldığı Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri sona erdi. Yaklaşık 125 bin edebiyatseverin katıldığı etkinlik, son 10 yılın en görkemli Edebiyat Günleri oldu. Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleştirilen, 300 yazar ve 32 yayınevinin katıldığı etkinlik 5 gün sürdü.

Sadece Sarıyerlilerin değil, tüm İstanbulluların yakından takip ettiği Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri 5 günde; 300 yazar ve 32 yayınevinin yanı sıra 125 bin kişiyi Kireçburnu Haydar Aliyev Park’ında misafir etti. Usta yazarlarla okurları bir araya getiren etkinlik; boğaz turlarında gerçekleştirilen müzik ve şiir dinletileri ile başladı. Müzik ile sözün, şiirle öykünün, romanla oyunun buluşmasına tanıklık eden edebiyatseverler, etkinlik alanında yine birbirinden değerli isimlerin söyleşilerine de konuk olma fırsatı yakaladı.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER SAHNE ALDI

Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri’nde Latife Tekin, Pelin Özer, Kerem Fırtına, Onur Erol, Sunay Akın, Yurdaer Okur, Barış Muslu, Müfitcan Saçıntı, Ayşe Kulin, Buğra Gülsoy, Ahmet Ümit düzenlenen söyleşilerde sanatseverlerle bir araya geldi. Gazeteciler Emre Kongar, Celal Binzet ve Zülal Kalkandelen, moderatörlüğünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yaptığı “Cumhuriyet’in 100’ünde tarih, sanat, edebiyat” söyleşisinin konuğu oldular. Bu yıl ilk kez uluslararası düzeyde gerçekleştirilen etkinlikte Fransız şair François ÇoudrayBilgi Çengelli, Belçikalı şair Kathleen Tillie, Alman şair Acrilla Zhang, Iraklı şair Kemal Beyatlı, Arnavut şair Roksana Xheka ve Türk şair Leyla Işık barış şiirleri ile Edebiyat Günleri’nin konuğu oldular. Suat Erdem, Şenay Lambaoğlu, Ali ve Aysun Kocatepe, İlyas Yalçıntaş ve Grup Barabar ise şarkılarını hayranları için seslendirdi. Kadıköy ve Beşiktaş’tan alana gelmek isteyen misafirler ise şiir hatlarında Grup Yol’a Düş ve Pelin Birdal’ın şiir ve şarkılarıyla yolculuk ettiler.

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ÇADIRI KURULDU

Etkinlik alanını dolduran binlerce çocuk, kendileri için hazırlanan programlarda doyasıya eğlendi. Kitapları ile çocukların hayal dünyalarını renklendiren Aytül Akal söyleşisiyle, Onur Erol ise eğitici şarkılarıyla edebiyat günlerinde çocuklar için sahne aldı. Her gün 3 ile 9 yaş arası çocuklar için kurulan masal çadırında 25 farklı masal anlatılırken, atölyelerde çocuklar günlerini öğrenip eğlenerek geçirdi.

BEYAZ MARTI ONUR ÖDÜLÜ AYFER TUNÇ’UN

İlki 2003 yılında gerçekleştirilen ve 10 yıldır birbirinden değerli isimlere ev sahipliği yapan Sarıyer Edebiyat Günleri’nde daha önce Yaşar Kemal, Vedat Türkali, Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit, Murahtan Mungan, İnci Aral ve Latife Tekin’in aldığı Beyaz Martı Onur Ödülü’nün bu yıl sahibi Yazar Ayfer Tunç oldu. Sahne dünyasının duayen ismi Müjdat Gezen ise Sarıyer Edebiyat Günleri’nin Onur Konuğu ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

ÖYKÜ YAZARLARI ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin final etkinliğinde ise Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nın kazananları da ödüllerine kavuştu. 4 dalda 240 öykü ve 71 öykü kitabının değerlendirildiği yarışma sonucunda dereceye girenler, ödüllerini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Işık Baykurt’un elinden aldı. Yarışma kapsamında “Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü” Polat Özlüoğlu’nun kaleme aldığı “Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar” kitabına verildi. Ortaokul kategorisinde “Ay’ın Gölgesi” öyküsüyle Aylin Uçar, lise kategorisinde “Saksıda Teyzem” öyküsüyle Irmak Titiz, yetişkin kategorisinde ise “Turacı Yakmak” öyküsüyle Emrah Kanlıkama birinci oldu.

Continue Reading

Genel

İYİ Parti Sarıyer’den özel günlerde anlamlı ziyaret

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer, özel günlerde anlamlı ziyaretlerine devam ediyor. İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret eden İYİ Parti Sarıyer, Eczacılar Günü’nde de Sarıyer’in eczacılarına karanfil dağıttı.

Bir yandan yerel seçim çalışmalarının startını veren İYİ Parti Sarıyer, bir yandan da özel günlerde anlamlı ziyaretler gerçekleştiriyor. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret etti. Yaptıkları işin öneminde değinen Temur, itfaiyecilere çalışmalarında kolaylıklar diledi. Ziyaret sonrasında hatıra fotoğrafı çektirildi.

ECZACILARA KARANFİL DAĞITTILAR

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, Eczacılar Günü’nde Sarıyer’in eczacı esnafını da unutmadı. Eczacılar için anlamlı olan bugün de eczacılara karanfil dağıtan Temur ve ekibi, eczacı esnafının sorunlarını dinledi. Temur, “İYİ Parti olarak eczacıların sorunlarını çözmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm meslek gruplarının sorunlarına aynı kararlılıkla yaklaşıyoruz. İYİ Parti, Türkiye’deki eczacıların sesi olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

blank

Continue Reading

Genel

İBB, Sarıyer’de Yuvamız İstanbul kreşinin temelini attı

Published

on

blank

İBB, önceki dönemde sıfır (0) olan kreş sayısını, geçtiğimiz 22 Eylül’de hizmete aldığı 8 tesisle 65’e çıkarmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de 5’i Anadolu yakasında olmak üzere, toplam 10 Yuvamız İstanbul kreşinin temelini attı. Toplu temel atma töreninde konuşan İmamoğlu, “Bizim en büyük sorumluluğumuz nedir, diye sorarsanız; Cumhuriyet’in çocuklarını, Cumhuriyet’in evlatlarını, Cumhuriyet’in değerini bilen, onun ilke ve ideallerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek. Ancak bu şekilde düşüncelerini açıkça ifade edebilen, inandıklarını savunan, aynı zamanda başkalarının düşüncelerine saygı duyan bir nesle sahip olabiliriz. Çocukların bu anlayışla yetiştiği bir ülke, işte o zaman güçlü, özgür, mutlu ve huzurlu olabilir. Gelecek nesille birlikte; demokrasiye, eşitlik ve adalete dayalı bir ülkeyi hep birlikte var edeceğimize inancımız sonsuz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), önceki dönemde sıfır (0) olan kreş sayısını, geçtiğimiz 22 Eylül’de hizmete aldığı 8 tesisle 65’e çıkarmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de 5’i Anadolu yakasında olmak üzere, toplam 10 Yuvamız İstanbul kreşinin (Ümraniye Yukarı Dudullu, Sultangazi Cebeci, Esenler Atışalanı, Maltepe Atışokulu, Maltepe Fındıklı, Pendik Ertuğrul Gazi, Pendik Kurtköy, Sarıyer İstinye, Avcılar Tahtakale, Küçükçekmece Safra) temelini attı. Sultangazi Cebeci Mahallesi’ndeki toplu temel atma töreninde konuşan İmamoğlu, göreve talip oldukları andan itibaren İstanbullu çocukları eşitleme duygusu içerisinde hareket edecekleri sözünü verdiklerini hatırlattı. İmamoğlu, “Bu yüzden çocuklarla ilgili yaptığımız her bir yatırımda, attığımız her bir adımda, İstanbul’un hangi ilçesinde olursa olsun, ‘Ben bu milletin evladıyım, ben bu devletin büyütmek zorunda olduğu bir çocuğum’ diyecek duyguyu yaşayacak ve hayata devletine ve milletine bağlılıkla devam edecek bir ömrü ona sunma gayreti içerisinde olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

10 KREŞTEN BİN 40 ÇOCUK YARARLANACAK

Temeli atılan 10 kreşten yaklaşık bin 40 çocuğun yararlanacağı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bin 40 çocuğumuzun okul öncesi eğitim alarak hayata başlamasının bir başka anlamı, hayata 3-0 mağlup başlamak değil, dünya insanı olmak, dünya çocuğu olmak, bu ülkenin bir evladı olma bilinciyle, eksiksiz hayata başlamanın yolunu açmış olacağız. Bin 40 fidanımızın sağlıklı büyümesi için önemli bir adım atmış olacağız. Tam 10 mahallede, temelini birazdan hep birlikte duyurarak atacağımız bu mahallelerde, özellikle gelir seviyesi çocuğunu kreşe vermeye yetmeyecek anneler için, evlatlarının okul öncesi eğitim alarak hayata başlamalarına vesile olacağı gibi, aynı zamanda annelerin de iş imkanı bulma, iş bularak çalışma, ev ekonomisine katkı sunmayla beraber, aslında yaşamın daha sağlıklı, psikolojik açıdan da şehrin içerisinde daha uygun bir ortamda yaşama katılma hususunun da önünü açacaktır” diye konuştu.

“BİZİM EN BÜYÜK SORUMLULUĞUMUZ…”

Açtıkları kreşlerde, anne-baba eğitiminden psikolojik desteklere kadar farklı alanlarda hizmet verdiklerini aktaran İmamoğlu, ‘Bizim en büyük sorumluluğumuz nedir, diye sorarsanız; Cumhuriyet’in çocuklarını, Cumhuriyet’in evlatlarını, Cumhuriyet’in değerini bilen, onun ilke ve ideallerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek. Ancak bu şekilde düşüncelerini açıkça ifade edebilen, inandıklarını savunan, aynı zamanda başkalarının düşüncelerine saygı duyan bir nesle sahip olabiliriz. Çocukların bu anlayışla yetiştiği bir ülke, işte o zaman güçlü, özgür, mutlu ve huzurlu olabilir. Gelecek nesille birlikte; demokrasiye, eşitlik ve adalete dayalı bir ülkeyi hep birlikte var edeceğimize inancımız sonsuz. İşte bu umut ve inançla temelini attığımız 10 yeni kreşimizin çocuklarımıza, annelere ve babalara hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Popüler