Connect with us

Genel

Ünlü sanatçı Nesrin Akkoç, yeni yazılarıyla gazetemizde…

Published

on

blank

Dizi ve sinema oyuncusu, aktivist Nesrin Akkoç, yeni yazılarıyla Sarıyer Son Baskı gazetemizde siz okurlarıyla buluşuyor.

Ünlü sinema sanatçısı, dizi oyuncusu, 1988 yılında Milliyet gazetesinin açtığı bir güzellik yarışmasında “sinema kraliçesi” seçilen, ÇASOD üyesi, ÇYDD, Sakatlar Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşunda bir dizi etkinliğe katılan, 2009 Yerel Seçimleri’nde Sarıyer Belediye Meclis üye adayı olan, Umut Çocukları Derneği kurucu üyesi ve Dünya Çevre Bilinci ve Eğitim Derneği kurucu başkanı, simashaber.com’un yazarı Nesrin Akkoç, birbirinden değerli yeni yazılarıyla bundan böyle Sarıyer Son Baskı gazetemizde de siz okurlarıyla buluşacak.

İşte Nesrin Akkoç’un “Sevgi nedir” başlıklı gazetemizdeki ilk yazısı:

Merhaba sevgili dostlarım

Sevgi nedir?

***

Üzerine günlerce yazıp konuşacağımız bir kelime; ancak anlam yüklendiğinde sınırsız, uçsuz bucaksız bir güç, herkesin farklı algıladığı ve kesinlikle herkesin olmazsa olmazı olan önemli bir değer…

***

“Ya gerçek sevgiyi nasıl tanırım, nasıl ayıklarım sahtelerinden?” diye düşünürsek…

***

Öyle ya, bu dönemin en büyük meselesi… Her gün onlarca insan bize bizi sevdiğini söylüyor hatta bazıları daha da abartarak o gün tanıdığı insan için bize aşık olduğunu vs vs söylüyor “Onu seviyorum deli gibi. O da beni…” heyecanlarıyla ayakları yerden kesiliyor. Sevginin anlamlı zorluğunu biliyorlar mı ki…!

***

Yoksa… İnsanların artık bu çağda genelde bir çoğunda amacın aynı olduğunu, ele geçirip anlık zevkler yaşama telaşını “sevgi” lafının altına gizlediklerini… Heveslerin sevgi olmadığını ve çabucak alevlendiği gibi söndüğünü…

***

Oysa Gerçek sevginin emek ve zaman ve samimiyet istediğini ve asla sıradan olmadığını,

VE HER DUYULAN HEYECANIN YA DA HİSSEDİLEN FIRTINANIN GERÇEK SEVGİ OLMADIĞINI…

Sevginin çeşitliliğine bir bakarsak eğer; başta Allah sevgisi, Vatan sevgisi, Anne sevgisi, Aile sevgisi, Doğa sevgisi, İnsan sevgisi, Hayvan sevgisi, Evlat sevgisi…vs.vs. Bu liste uzar gider.

***

Vatan sevgisi en önemlilerinden biri her insan da olması gereken, tabii sahte olmayanı menfaatsiz olanı makbul ama bir değerlendirme yaparsanız ki herkesin değer yargıları farklı ve maalesef çok az insanda menfaatsiz Vatan sevgisi kaldı…!

***

Genel anlamda genellikle sevgi çok fedakarlık istiyor, emek istiyor “Sevdiklerimizin sevdikleri için bile fedakarlık gerekiyor…” Ama insanların zaman ve tahammülü kalmadı bu nedenle fast food kısa ve kolay sevgileri tercih ediyorlar. Emeksiz,sıradan ve anlamsız…Kim verecek o kadar zamanı, emeği, sevgiyi o bana versin ben niye vereyim ki…..Hep herkes kendisine bir şeyler verilsin ve karlı çıksın istiyor…!!!

***

Tabii ki o zaman da sıkıntılar giriyor devreye, çünkü gerçek sevgi de matematik yoktur.

***

Sevgi ve paylaşım adına acaba bir özeleştiri yapsak ne kadar özveriliyiz ve biz kendimizden neler veriyoruz kimselerden menfaat beklemeden kesinlikle karşılıksız…

***

AAA…. ama bunun adı son yıllar da saftriklik oldu. Hiç olur mu ? Niye karşılıksız selam vereyim ki, niye karşılıksız yaşlı teyzeye yardım edeyim ki, komşunun çocuğunu çalıştırayım ki. Niye o hanımefendiye emek vereyim o bana versin, niye o beyefendi ye emek vereyim önce o bana değer versin niye niye niyeler hayatımızı kilitledi…Hatta evliliklerde son zamanlarda herkes matematik evi var mı? arabası var mı??? Ailesi olmasın beraber oturamam vs.vs.

***

Beyler ise, hanımefendi çalışıyor mu? Babası zengin mi, zengin kadın avcılarına dönüştüler.Yazık gerçekten yazık.

***

Yaşamın tek bir sırrı var siz hayata ne kadar cömert olursanız ,

O da size o kadar cömert olur ve geri verir paylaştıklarınızı.Yani matematik yok.

***

Kıssadan hisse; gerçekten gerçek değerler tarafından sevilmek, gerçek dostluklar istiyorsanız uzun soluklu yolculuklara hazır olun, herkesi ve her şeyi çok sevin ve tüm bunları karşılıksız yapın.

***

Belki etrafınızda çok kimse olmayacak ama olanlar gerçek sevenleriniz olacaktır.

***

Yaşamın içinde Yargılamayın, Kınamayın, Beklemeyin.

***

Sadece sevin ve paylaşın karşılıksız.

Yüreğiniz sevgi ile ve ışıkla dolsun.

Nesrin AKKOÇ

Sanatçı/Yazar

[email protected]

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Gazeteci Murat Sabuncu Sarıyerlilerle buluştu

Published

on

blank

Gazeteci ve Halk TV’nin programcısı Murat Sabuncu, Sarıyerliler Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği söyleşiye katıldı.

Sarıyerliler Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Sarıyerliler Derneği’nde gazeteci, Halk TV’nin programcısı Murat Sabuncu ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Gerçekleşen söyleşiye, ev sahibi olarak Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu ve yöneticileri ile ADD Sarıyer İlçe Başkanı Fahrettin Serdaroğlu ve yöneticilerinin yanı sıra, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı ve İlçe Sekreteri Filiz Caca, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri Mustafa Balcı ile Ayşen Ağma, yazarlar Cafer Hergünsel ile Yekta Aydın, Emekli Genelkurmay Başsavcısı Hasan Saim Öztürk ve iki derneğin üyeleri katılım sağladı.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ KONUŞULDU

Sarıyerliler Derneği’nden gerçekleşen ve yoğun bir katılımın olduğu söyleşide katılımcılar, gazeteci Murat Sabuncu’ya Türkiye’nin geleceği, yaklaşan genel seçimle ve siyasi partilerin izlediği yol ile ilgili birçok soru yöneltti. Keyifli geçen ve iki buçuk saat kadar süren söyleşinin ardından katılımcılar ile gazeteci Murat Sabuncu, Sarıyerliler Derneği’nin terasında bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

blank blank blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Karadeniz’deki deniz kirliliğiyle mücadele anlatıldı

Published

on

blank

‘Karadeniz’de Deniz Kirliliği ile Mücadele İçin Pilot Yenilikçi Çözümler’ etkinliği BKSM’de 65 ilkokul öğrencisinin katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu proje ile Karadeniz’de ekosistem tahribatını önlemeye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yerel yönetimlerin içinde olmadığı bir çözüm başarıya ulaşamaz” dedi.

Sarıyer Belediyesi, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü, AB Delegasyonu ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu Karadeniz’deki deniz kirliliği için yeniden bir araya geldi. ‘Karadeniz’de Deniz Kirliliği ile Mücadele İçin Pilot Yenilikçi Çözümler’ projesi kapsamında Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde (BKSM) 65 ilkokul öğrencisine çalışmayla alakalı bilgi verildi, bilgilendirici kitaplardan oluşan okul kiti, geri dönüştürülmüş tişört ve oyuncak hediye edildi. Etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü Uluslararası Daimi Temsilcisi Lazăr Comănescu ve ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell’in yanı sıra birçok ülkenin İstanbul konsolosu katıldı.

DENİZLERDE 150 TON ÇÖP YÜZÜYOR

Açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, projenin asıl amacının çocuklara daha temiz bir doğa bırakmak olduğunu söyleyerek, “Küçük yaştan itibaren geri dönüşümün önemi, atık yönetimi eğitimleri verilmeli ki büyüdüklerinde bu sorumlulukla hareket etsinler. Yaşamın kaynağı sudur. Onu korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Bunu yapmanın yolu da sürdürülebilirlik kriterlerini yaşamın her alanında uygulamaktan geçer. Maalesef aşırı avlanma ile denizleri kurutuyoruz. Müsilaj bugün gün yüzüne çıkmış olabilir ama uzmanlar belirtilerinin uzun zamandır görüldüğünün altını özellikle çiziyor. Hor kullanılan doğal kaynaklar bir şekilde tepkisini gösteriyor. Hayalet avcılık yapmaya devam eden avcılar deniz canlıları için tehdit oluşturmakta, tüm ekosisteme zarar vermektedir. Bünyelerinde bulundurdukları plastik ve kurşun sebebiyle çevre kirliliğine de sebep olmaktadır. Okyanus ve denizlerde yaklaşık 100-150 ton civarı atık yüzdüğü tahmin ediliyor. Bu kirliliğin önüne geçemediğimiz takdirde canlı yaşamını kaybetmeye devam edeceğiz. Bu proje ile Karadeniz’de ekosistem tahribatını önlemeye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yerel yönetimler bu konuda mutlaka çözümün içinde yer almalıdır. Yerel yönetimlerin içinde olmadığı bir çözüm başarıya ulaşamaz. Bu projenin bir örnek oluşturmasını diliyorum” dedi.

BİLGİLENDİRİCİ BİR KİT OLUŞTURDUK

Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü Uluslararası Daimi Temsilcisi Lazăr Comănescu, “Karadeniz de deniz kirliliğinin önlenmesi için yürütülen bu projede yer almaktan kıvanç duyuyorum. Projenin amacı Karadeniz’de deniz kirliliği ve deniz atıklarının azaltılması ve ilgili sorunlara yenilikçi çözümler aramaktır. Bugün ki etkinlik deniz kirliliği sorunu, plastik atıkların geri dönüşümü ve hayalet ağlar hakkında üye ülkelerde gelecek nesillerin bilgilendirilmesi için düzenleniyor. Bunun için bilgilendirici bir okul kiti oluşturduk. Kitin içerisinde bir kitap, bir günlük, geri dönüştürülmüş çanta, oyuncak ve tişört bulunuyor. Söz konusu atıkları bu şekilde faydalı parçalara dönüştürüyoruz. Ortaklarımızın desteği olmadan çalışmalarımızda başarıya ulaşmamız mümkün değil. Sarıyer Belediyesi, Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibine değerli desteği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

BOĞAZ HERKESE ÇOK FAZLA ŞEY SUNUYOR

ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ise, “Başkonsolosluğumuz Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Yani çalışanlarımız ve onların aileleri için Boğaz’ın keyfini çıkarmak İstanbul’da yaşamak ile eş anlamlıdır. Boğaz, bu şehirde yaşayan herkese çok fazla şey sunuyor. Sadece küresel ticaret için önem taşıyan bir deniz yolu değil, aynı zamanda açıklarında balıkçılık yapanların ekmek kapısı ve kıyılarında gezip, sularında yüzen herkesin faydalandığı bir doğal kaynak. Deniz kirliliğinin yol açabileceği hasarın bilincindeyiz. İşte bu yüzden hem yurt içinde denizlerdeki çöplerin azaltılması ve yok edilmesi için çalışmalar yapmakta hem de diğer ülkelerin atık yönetimi çalışmalarında onlara destek olmaktayız. Bu çalışmalar sularımızı korumak için yaptığımız çalışmaların sadece bir kısmı” ifadelerini kullandı.

KİRLİLİĞİN YÜZDE 45’İ BALIK AĞLARINDAN

Gama Recycle Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kaplan, “Pet şişelerden özellikle balık ağları ve denizden toplanan pet şişeleri geri kazandıktan sonra onları polyester elyafa dönüştürdük. Tişört için iplik yaptık ve bunları yüzde elli oranında pamukla karıştırıp kumaş haline getirdik. Aynı zamanda elde ettiğimiz elyafın bir kısmını oyuncaklar için dolgu elyafı olarak kullandık. Bir de polar battaniye yaptık. Umarım beğenmişsinizdir. Denizlerdeki kirliliğin yaklaşık yüzde 45’i balık ağlarından yüzde 10’u da balıkçılık malzemelerinden oluşuyor. Yüzde 15’i de ambalaj atıklarından oluşuyor. Geleceği kurtarmak için çözümlere ihtiyacımız var” dedi.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in muhtarlarının acı günü

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen iki muhtarı, aynı gün anne ve baba acısı yaşadılar. Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’ın babası hayatını kaybederken, aynı gün içerisinde bir diğer acı da, Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’ın annesinden geldi.

Sarıyer’in sevilen iki kadın muhtarının acı günü… Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır, sabah saatlerinde babasının vefat ettiğini duyurdu. Bir diğer vefat haberi ise Garipçe’den geldi. Akşam saatlerinde Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’ın annesinin vefat ettiği öğrenildi.

Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’ın babasının cenazesi, yarın (19 Ocak 2022 Çarşamba) Giresun Görele’den öğle namazına müteakip kalkacak. Elvan Ateş Aslan’ın annesinin cenazesi ile ilgili ise henüz bilgi paylaşılmadı.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’a ve Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’a başsağlığı dileriz.

Continue Reading

Popüler

blank