Connect with us

Genel

Ünlü sanatçı Nesrin Akkoç, yeni yazılarıyla gazetemizde…

Published

on

blank

Dizi ve sinema oyuncusu, aktivist Nesrin Akkoç, yeni yazılarıyla Sarıyer Son Baskı gazetemizde siz okurlarıyla buluşuyor.

Ünlü sinema sanatçısı, dizi oyuncusu, 1988 yılında Milliyet gazetesinin açtığı bir güzellik yarışmasında “sinema kraliçesi” seçilen, ÇASOD üyesi, ÇYDD, Sakatlar Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşunda bir dizi etkinliğe katılan, 2009 Yerel Seçimleri’nde Sarıyer Belediye Meclis üye adayı olan, Umut Çocukları Derneği kurucu üyesi ve Dünya Çevre Bilinci ve Eğitim Derneği kurucu başkanı, simashaber.com’un yazarı Nesrin Akkoç, birbirinden değerli yeni yazılarıyla bundan böyle Sarıyer Son Baskı gazetemizde de siz okurlarıyla buluşacak.

İşte Nesrin Akkoç’un “Sevgi nedir” başlıklı gazetemizdeki ilk yazısı:

Merhaba sevgili dostlarım

Sevgi nedir?

***

Üzerine günlerce yazıp konuşacağımız bir kelime; ancak anlam yüklendiğinde sınırsız, uçsuz bucaksız bir güç, herkesin farklı algıladığı ve kesinlikle herkesin olmazsa olmazı olan önemli bir değer…

***

“Ya gerçek sevgiyi nasıl tanırım, nasıl ayıklarım sahtelerinden?” diye düşünürsek…

***

Öyle ya, bu dönemin en büyük meselesi… Her gün onlarca insan bize bizi sevdiğini söylüyor hatta bazıları daha da abartarak o gün tanıdığı insan için bize aşık olduğunu vs vs söylüyor “Onu seviyorum deli gibi. O da beni…” heyecanlarıyla ayakları yerden kesiliyor. Sevginin anlamlı zorluğunu biliyorlar mı ki…!

***

Yoksa… İnsanların artık bu çağda genelde bir çoğunda amacın aynı olduğunu, ele geçirip anlık zevkler yaşama telaşını “sevgi” lafının altına gizlediklerini… Heveslerin sevgi olmadığını ve çabucak alevlendiği gibi söndüğünü…

***

Oysa Gerçek sevginin emek ve zaman ve samimiyet istediğini ve asla sıradan olmadığını,

VE HER DUYULAN HEYECANIN YA DA HİSSEDİLEN FIRTINANIN GERÇEK SEVGİ OLMADIĞINI…

Sevginin çeşitliliğine bir bakarsak eğer; başta Allah sevgisi, Vatan sevgisi, Anne sevgisi, Aile sevgisi, Doğa sevgisi, İnsan sevgisi, Hayvan sevgisi, Evlat sevgisi…vs.vs. Bu liste uzar gider.

***

Vatan sevgisi en önemlilerinden biri her insan da olması gereken, tabii sahte olmayanı menfaatsiz olanı makbul ama bir değerlendirme yaparsanız ki herkesin değer yargıları farklı ve maalesef çok az insanda menfaatsiz Vatan sevgisi kaldı…!

***

Genel anlamda genellikle sevgi çok fedakarlık istiyor, emek istiyor “Sevdiklerimizin sevdikleri için bile fedakarlık gerekiyor…” Ama insanların zaman ve tahammülü kalmadı bu nedenle fast food kısa ve kolay sevgileri tercih ediyorlar. Emeksiz,sıradan ve anlamsız…Kim verecek o kadar zamanı, emeği, sevgiyi o bana versin ben niye vereyim ki…..Hep herkes kendisine bir şeyler verilsin ve karlı çıksın istiyor…!!!

***

Tabii ki o zaman da sıkıntılar giriyor devreye, çünkü gerçek sevgi de matematik yoktur.

***

Sevgi ve paylaşım adına acaba bir özeleştiri yapsak ne kadar özveriliyiz ve biz kendimizden neler veriyoruz kimselerden menfaat beklemeden kesinlikle karşılıksız…

***

AAA…. ama bunun adı son yıllar da saftriklik oldu. Hiç olur mu ? Niye karşılıksız selam vereyim ki, niye karşılıksız yaşlı teyzeye yardım edeyim ki, komşunun çocuğunu çalıştırayım ki. Niye o hanımefendiye emek vereyim o bana versin, niye o beyefendi ye emek vereyim önce o bana değer versin niye niye niyeler hayatımızı kilitledi…Hatta evliliklerde son zamanlarda herkes matematik evi var mı? arabası var mı??? Ailesi olmasın beraber oturamam vs.vs.

***

Beyler ise, hanımefendi çalışıyor mu? Babası zengin mi, zengin kadın avcılarına dönüştüler.Yazık gerçekten yazık.

***

Yaşamın tek bir sırrı var siz hayata ne kadar cömert olursanız ,

O da size o kadar cömert olur ve geri verir paylaştıklarınızı.Yani matematik yok.

***

Kıssadan hisse; gerçekten gerçek değerler tarafından sevilmek, gerçek dostluklar istiyorsanız uzun soluklu yolculuklara hazır olun, herkesi ve her şeyi çok sevin ve tüm bunları karşılıksız yapın.

***

Belki etrafınızda çok kimse olmayacak ama olanlar gerçek sevenleriniz olacaktır.

***

Yaşamın içinde Yargılamayın, Kınamayın, Beklemeyin.

***

Sadece sevin ve paylaşın karşılıksız.

Yüreğiniz sevgi ile ve ışıkla dolsun.

Nesrin AKKOÇ

Sanatçı/Yazar

[email protected]

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

Sarıyer Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler