Connect with us

Genel

Uzatmalı koronavirüse dikkat! Kadınlarda iki kat daha yaygın

Published

on

blank

Koronavirüsü ağır geçirmeyenlerde bile, iyileştikten sonra uzun vadeli sorunlar yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu olgu ‘uzatmalı koronavirüs’ olarak adlandırılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Birçok ülkede, salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar kaldırılırken, henüz aşı olmamış kişilerin uzatmalı koronavirüs sorunuyla karşı karşıya kalacağına dair endişeler dile getiriliyor.

UZATMALI KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

İngiltere’de sağlık çalışanlarına yönelik kılavuzda, hafif ya da ağır olsun, koronavirüs semptomlarının enfeksiyon başladıktan 12 hafta sonra bile devam etmesi ve başka bir sebep bulunmaması halinde uzatmalı koronavirüs tanısı konabileceği belirtiliyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), uzatmalı koronavirüs semptomlarını şöyle sıralıyor:

Aşırı yorgunluk
Nefes darlığı, çarpıntı, göğüste ağrı ve sıkışma
Hafıza ve konsantrasyon sorunu (“beyin bulanıklığı”)
Tat ve koku duyusunda değişme
Eklem ağrısı

Konuyla ilgili anketlerde onlarca, hatta yüzlerce başka şikayetlerin de dile getirildiği görüldü. Bu konuda en kapsamlı araştırmayı yapan Londra’daki UCL Üniversitesi, uzatmalı koronavirüs hastalarında, 10 organ sistemini etkileyen 200 semptom tespit edildi.

Bunlar arasında halüsinasyon, uykusuzluk (insomnia), işitme ve görme duyularında değişme, kısa dönemli hafıza kaybı ve konuşma ve dil becerileriyle ilgili sorunlar yer alıyor. Ayrıca mide ve bağırsak sorunları, idrar torbası sorunları, bazı kadınların periyod düzeninde değişme ve cilt sorunları da sıralanabiliyor.

Bu semptomların derecesi kişiden kişiye değişebiliyor, ama pek çok kişi banyo, alışveriş, kelimeleri hatırlama gibi işlemlerde zorluk çektiğini ifade ediyor.

UZATMALI KORONAVİRÜSE NEDEN OLAN NE?

Bunu henüz tam olarak bilmiyoruz.

Ama olası bir neden, bazı insanların koronavirüse karşı bağışıklık sisteminin aşırı çalışması nedeniyle sadece virüse değil dokulara da saldırıya geçmesi olabilir. Virüse karşı güçlü bağışıklık tepkisi veren kişilerde bu durum görülebilir.

Virüsün hücrelerimize saldırıp tahrip etmesi de beyinde bulanıklık ve tat ve koku alma duyusunun kaybı gibi semptomlara yol açıyor olabilir. Aynı şekilde damarların virüs nedeniyle tahrip olması da kalp, akciğer ve beyinle ilgili sorunlara neden olabilir.

Bu konudaki bir diğer teoriye göre ise virüs kalıntılarının vücutta kalmaya devam etmesi nedeniyle bir süre sonra yeniden aktif hale gelmesi ihtimali söz konusu olabilir.

Herpes (uçuk) ve halk arasında öpüşme hastalığı olarak bilinen hastalığa yol açan Epstein Barr virüsü gibi başka virüslerde de benzer bir duruma rastlanır. Ancak bunun koronavirüste de meydana gelebileceğine dair henüz fazla veri yok.

Farklı kişilerde farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olan bir durumdan söz edilebilir.

UZATMALI KORONAVİRÜS KİMLERDE GÖRÜLÜYOR, NE KADAR YAYGIN?

Bu soruya kesin cevap vermek bugün için zor, zira doktorlar uzatmalı koronavirüsü resmi tanı şeklinde kayda geçirmeye yeni başladı denebilir.

Ancak birçok araştırma, bu olasılığın yaşla birlikte arttığını ve kadınlar arasında iki kat daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Bazı uzatmalı koronavirüs semptomları, hastalığı daha ağır geçirenlerde veya hastanede tedavi altına alınanlarda daha yaygın.

Konuyla ilgili birçok araştırmayı ve kayıtları inceleyen Londra’daki Kings College Üniversitesi’nin vardığı sonuçlara göre, hastalığa yakalanan 20’li yaşlardaki kişilerin yüzde 1-2’si, 60’lı yaşlardaki kişilerin ise yüzde 5’inde uzatmalı koronavirüs semptomları görülüyor.

Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzatmalı koronavirüs hastalarıyla çalışan Dr. David Strain, kliniğe gönderilen hastaların çoğunun 20, 30 ve 40’lı yaşlarda olduğunu söylüyor. Bunun nedenini ise bu semptomların bu yaştaki kişilerde biraz daha az görülmekle birlikte daha büyük etkide bulunmasına bağlıyor.

UCL araştırmasını yürüten Dr Athena Akrami’ye göre ise hafif enfeksiyon olarak ortaya çıkan vakaların 7’de birinde uzatmalı koronavirüs belirtilerinin görüleceği büyük bir dalga ile karşı karşıya olabiliriz. Aşılama oranının düşük olması nedeniyle genç nüfus içinde bundan mustarip olanların sayısı da artabilir.

UZATMALI KORONAVİRÜS OLDUĞUMUZU NASIL ANLARIZ?

Dr. Strain, bunun için herhangi bir testin bulunmadığını, teşhisin ise “diğer tanıların dışlanması” yoluyla konulabileceğini söylüyor.

Doktorlar, diyabet, tiroid, demir eksikliği gibi diğer sorunlar var mı diye bakıyor ve bunların bulunmaması halinde uzatmalı koronavirüs ihtimalini gündeme alıyor.

Araştırmacılar, yakın bir zamanda uzatmalı koronavirüs teşhisi koymak için bir kan tahlili geliştirilebileceğini belirtiyor. Araştırmalarda, organ tahribatının teşhisi için gelişkin cihazlar kullanılabiliyor, ama bunları normal doktor muayenehanelerinde görmek henüz mümkün değil.

AŞI İLE YARIYOR MU?

Uzatmalı koronavirüs tanısı konmuş hastaların yarıya yakını, aşı olduktan sonra bazı semptomlarında düzelme kaydedildiğini söylüyor. Bu, bağışıklık sisteminin aşı yoluyla düzene girmesi veya virüs kalıntılarıyla baş etmede aşının vücuda yardımcı olmasından kaynaklı olabilir.

Aşı ayrıca başlangıçta virüsün kapılmasını önlemeye yaradığı için uzatmalı koronavirüs gelişmesi riskini de ortadan kaldırıyor.

UZATMALI KORONAVİRİSÜN TEDAVİSİ VAR MI?

İngiltere’de 89 sağlık merkezinde uzatmalı koronavirüs teşhis merkezi kuruldu.

Kuzey İrlanda’da da benzer kliniklerin açılması planlanırken, İskoçya ve Galler’de de semptomlara bağlı olarak mahalle doktorları hastaları farklı servislere sevk edebiliyor.

Uzatmalı koronavirüs hastalarının tedavisinde etkisi kanıtlanmış belli bir ilaç henüz yok. Şimdilik sadece semptomların idare edilmesi ve aktivitenin giderek artırılması üzerinde odaklanılıyor.

İlaç tedavisi için resmi klinik deneylere yakında başlanması planlanıyor.

Genel

Pegasus’ta Atatürk rozeti zorunlu oldu

Published

on

blank

Pegasus Havayolları tarafından personel üniformaları üzerine takılan Atatürk rozetlerinin kalıcı hale getirildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili daha önce çıkan haberler sonucunda Pegasus Havayolları tarafından yapılan açıklamada “Üniformalarda bütünlüğün sağlanması amacıyla, yeni üniformalarımızla uyumlu olacak şekilde, kabin ekibimizin yakalarına takılan bröveler ile aynı materyalden tek tip standart bir Atatürk rozetini (Kemal Atatürk imzası şeklinde) ürettirmek için halihazırda görüşmelerimiz sürmektedir. Teklif alma aşaması tamamlanan yeni rozetlerin üretiminin Nisan ayı içinde tamamlanmasını ve 23 Nisan’da kabin ekiplerimize takmaları için ulaştırılmış olmasını hedefliyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

O rozetler Pegasus ekipleri tarafından kullanılmaya başlandı. Rozetlerin kullanılması sosyal medyanın da gündemine oturdu. Büyük beğeni toplayan uygulamaya eleştiri yöneltenler de oldu. Sosyal medyada Pegasus’un bu davranışını halkla ilişkiler çalışması olarak eleştirenler de oldu.

İşte Pegasus’un Atatürk rozetli üniforması:

blank

Continue Reading

Genel

Koronavirüs salgını Sarıyer’deki müstakil ev fiyatlarını etkiledi

Published

on

blank

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle müstakil evlere olan ilgi arttı. Sarıyer’de villa fiyatları yüzde 50’ye varan bir artış yaşadı.

Salgında diğer insanlardan izole olma ihtiyacıyla birlikte yükselen müstakil ev sahibi olma talebi İstanbul’daki bazı ilçelerde villa fiyatlarını uçurdu. Temmuz ayı itibarıyla son bir yılda müstakil ev sayısının yoğun olduğu ilçelerde konut fiyatları neredeyse yüzde 50 artış gösterdi. Fiyat artışında Adalar yüzde 49’la ilk sırada gelirken, onu yüzde 46 ile Şile, yüzde 38 ile Büyükçekmece, yüzde 37 ile Sarıyer, yüzde 35 ile Eyüpsultan izledi.

Son 10 yılda mülk alımında öne çıkan Arapların yerini ise İranlıların almaya başladığı öğrenildi.

Continue Reading

Genel

Tarabya’da bir kadına önce taciz, sonra dayak!

Published

on

blank

Sarıyer Tarabya’da komşusu tarafından bir süredir sözlü olarak taciz edilen kadın, sokak ortasında saçlarından sürüklendi, dişleri kırıldı.

Tarabya Hayat Çeşmesi Sokak’ta geçtiğimiz cumartesi günü, alışverişten dönen Gönül Emre (67) sokak ortasında, komşusu F. E.’nin saldırısına uğradı. Uzun süredir sözlü tacizine maruz kaldığını iddia ettiği komşusu tarafından darp edilip, saçından tutularak yerlerde sürüklenen Emre, yardımına koşan çevre esnafı tarafından kurtarıldı. Yaşanılan saldırı sonrası dişleri kırılan ve üstü başı yırtılan Gönül Emre, polis merkezine giderek F. E. hakkında, saldırı ve sözlü taciz iddiasıyla şikayette bulundu.

“SÖZLE TACİZ ETTİ”

Yaşadığı eve yaklaşık 2 yıl önce taşındığını belirten Gönül Emre, komşusu F. E.’nin kendisini gördüğü her yerde sözle taciz ettiğini öne sürdü. Emre, “Sahile iniyoruz buradan, orada, mesela ne zaman görse ‘kız gel seni kayıkla gezdireyim’ diyor. Ya sen kimsin, beni kayıkla gezdireceksin ya sen kimsin? Anam değilsin, babam değilsin, kocam değilsin. Nesin sen ya? Şurada komşuyuz. Benim onlara gitmişliğim de yok, içki içmişliğim de yok. İki senedir ben bu evdeyim. Neye uğradığımı şaşırdım” diye konuştu.

SAÇLARINDAN SÜRÜKLENEN KADINI ÇEVRE ESNAFI KURTARDI

Bir süre önce su akıtan çatısını tamir ettirmesinin ardından sözlü tacizlerin daha da arttığını öne süren Gönül Emre, saldırgan kişinin kaçak inşaattan ceza yediğini ve öfkesini önce küfürler savurarak kendisinden çıkarmaya çalıştığını, daha sonra ise yumruk atarak ve saçlarından yerlerde sürükleyerek saldırgan tavırlarını şiddet yönüyle devam ettirdiğini belirtti. Dayak yiyen Emre, saldırıdan çevredeki esnaf tarafından kurtuldu. Şikayet ettiği adamın serbest bırakıldığını söyleyen Gönül Emre, hayatının tehlikede olduğunu ifade etti.

Continue Reading

Popüler

blank