Connect with us

Genel

VALİ ŞAHİN, SARIYER’DE İFTAR YEMEĞİ VERDİ

Published

on

blank

İstanbul Valisi Vasip Şahin tarafından İstanbul’da bulunan yabancı misyon temsilcilerine iftar yemeği verildi. Şahin, yaptığı konuşmada diplomasinin önemine vurgu yaptı.

Vali Şahin tarafından İstanbul Sarıyer’deki Vilayet Evleri’nde gerçekleşen iftara İstanbul’daki 50’ye yakın yabancı misyon temsilcisi katıldı. İftara; ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Frederick Hunter, İngiltere İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Leonidoviç Podelyshev, İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai shabtai Cohen, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom, İspanya İstanbul Başkonsolosu Pablo Benavides Orgaz ve İtalya İstanbul Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo ile bir çok konsolos ve misyonlar da iftara katılanlar arasındaydı.

Vali Vasip Şahin, “Sizleri, kültür ve medeniyet merkezi aziz İstanbul’da misafir etmek, bizim için bir gurur vesilesidir. Hoşgörünün doruğa çıktığı, sevgi ve kardeşliğin geliştiği Ramazan ayı, İstanbul’a daha bir yakışır ve bambaşka bir atmosfer katar. Bu vesileyle sizler gibi etkin ve yetkin birbirinden değerli konsolosun yer aldığı bu Ramazan sofrasına hoş geldiniz diyor; hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle başladığı konuşmasında diplomasinin önemine vurgu yaptı.

Diplomasinin bir sanatı olduğunu dile getiren Şahin, “Uluslararası ilişkilerin barışçı yol ve araçlarla yürütülmesi üzerinde durmaktadır. Barışçıl bir diplomasi ise barışçıl bir iletişim gerektirmektedir. Sağlıklı bir iletişimin temel şartı; iletişimde tarafların yapıcı ilişki içinde bulunması, ortak tecrübe alanında buluşmaları ve karşılıklı işbirliği ortamları yaratılmasıdır.
Bu vesileyle Ramazan’ın tarih boyunca aynı geleceği paylaşan insanlarımız için birliktelik tohumları eken manevi ruhunda sizlerle bir araya gelmeyi arzu ettik. Bu topraklarda oluşturduğumuz ortak medeniyet, barış ve hoşgörüden beslenmiştir. Bu coğrafyada farklı dil, din ve kültürler; insanların birbirlerini olduğu gibi kabul ettiği, farklılıkları zenginlik olarak görüldüğü ve hassasiyetlerin gözetildiği bir ortak yaşama bilincine dönüşmüştür.” ifadelerini kullandı.

“Bu medeniyetin çocukları olan Müslümanlar nasıl Hristiyan ve Yahudi komşuları ve kardeşlerinin Paskalya, Yortu ve Yom Kippurlarını kutlamış iseler; Hristiyan ve Yahudi halkımız da Müslüman komşularının bayramlarını ve dini günlerini kutlamayı adet edinmişlerdir. Ramazanlarda Müslümanlar için iftar vermek de bu güzel geleneklerimizden bir tanesidir. Birbirine saygı ve hoşgörü bu topraklarda hepimizin ortak mirasıdır ve bu mirası korumalıyız. Bu miras, barış ve huzur içinde birlikte ortak bir gelecek kurmak için ortak temelimizdir.” diyen Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin vitrini İstanbul; barışın, sevginin ve kardeşliğin sembolü olarak farklı kültür, dil ve dinden insanları her daim kucaklamış ve ortak bu mirası günümüze kadar getirmiştir.
Birazdan dünyanın dört bir yanından gelmiş siz değerli temsilcilerle iftar sofrasında aynı ekmeği paylaşacağız. Çünkü kardeşliğin en iyi bölüşüldüğü yer, sofradır. Aynı sofrada aynı düşüncede buluşma geleneği yüzlerce yıldır bu topraklarda yeşeriyor. Bundan daha güzel bir mozaik olamaz. Dünyamızın bütün farklı renklerini bir araya getiren ve her şeyden evvel gönüllerimizi doyuran bu Ramazan’ın hayırlara kapı açmasını yürekten diliyorum.”

CİHAN

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

TBMM Başkanvekili Celal Adan’dan MHP Sarıyer’e ziyaret

Published

on

blank

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, MHP Sarıyer İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. İlçe Başkanı Dursun Karabacak ve yönetimine hayırlı olsun dileğinde bulundu.

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ziyaretinde önümüzdeki başkanlık ve milletvekili seçimlerinin önemine dikkat çekildi. MHP ilçe yönetiminden Sarıyerde ulaşılmayan hane, erişilemeyen kimse kalmayacak şekilde çalışılmasını isteyen Adan, gereken özen ve hassasiyetin gösterilmesini istedi.

KARABACAK’TAN TEŞEKKÜR

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan’ın ilçe ziyareti nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Karabacak, “Liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin emir ve direktifleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini belirterek, Sarıyer’de üç hilali hakettiği şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

blank

Continue Reading

Genel

İBB’den Sarıyer’de Hulusi Kentmen seferi

Published

on

blank

Türk Sineması’nın ‘tonton amcası’ Hulusi Kentmen, doğumunun 111. yıl dönümünde İETT otobüsü ile anılıyor. Rumeli Hisarı’nda bulunan İETT durağındaki Kentmen fotoğrafına atıfta bulunularak, aynı duraktan geçen bir otobüsün dış cephesi, usta sanatçının resimleriyle kaplandı.

İETT, sinema kariyeri boyunca 278 farklı sinema filminde oynayan, özellikle baba ve komiser rolleri ile 7’den 77’ye büyük hayran kitlesine sahip olan usta sanatçı Hulusi Kentmen’i unutmadı. İETT, Kentmen’in doğum günü olan 20 Ocak tarihinde onun ismine özel olarak tasarladığı otobüs ile yolcuları buluşturdu. Sanatçının, Rumeli Hisarı’nda İETT durağındaki fotoğrafına atıfta bulunularak aynı duraktan geçen İstinye Dereiçi – Kabataş / 22 hattındaki bir otobüsün dış cephesi, yeniden tasarlanarak hazırlandı ve doğum gününde sefere başladı.

Kentmen’in fotoğraflarının yer aldığı otobüs, bir hafta yollarda olacak. İstanbullular, İstinye Dereiçi – Kabataş hattından geçen otobüsü kullanabilecek. İETT, ülkemizin kültür ve sanat alanındaki duayen isimlerini çeşitli etkinliklerle anmaya devam edecek.

Continue Reading

Genel

İstanbul’un taksilerinde yeni dönem

Published

on

blank

İBB, İstanbul’da boş – dolu taksi tartışmasını bitirecek önemli bir karara imza attı. Yolcuların taksiye erişimini kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak Akıllı Tepe Lambası uygulaması, UKOME’de onaylandı.

Ocak ayı UKOME toplantısında, İstanbul’daki boş – dolu taksi tartışmasını bitirecek önemli bir teklif sundu. Buğra Gökçe, Akıllı Tepe Lambası uygulamasının, İstanbul’daki taksi mağduriyetlerini giderecek çok önemli bir uygulama olduğunu söyledi. Gökçe, “İstanbullulardan taksilerin yolcu seçtiği yönünde yoğun şikayetler de alıyoruz. Yolcuların taksiye erişimini kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak bu sistem, dünyanın bütün önemli kentlerinde uygulanıyor” diye konuştu.

Teklif, değerlendirmelerin ardından UKOME üyelerinin oy çokluğuyla onaylandı. 3 ay içerisinde uygulamaya konulacak sistemde, şoförlerin korunması için panik butonu da bulunacak.

DOLU / BOŞ / RZV / S.O.S YAZACAK

Taksimetre ile bağlantılı olacak sistemde, yolculuk başladığı andan itibaren tepe lambasında “DOLU” ibaresi yer alacak. Yolculuk sonuna kadar dışarıdan müdahale ile yolculuk sonuna kadar değişiklik yapılamayacak. Yolculuk sonunda ise tepe lambasında “BOS” ibaresi yer alacaktır. Taksi şoförü çağrısını yanıtladığı yolcusunu almaya giderken akıllı tepe lambası “RZV” şeklinde değiştirilecek. Şoförün panik butonuna basması durumunda taksinin kolluk kuvvetleri tarafından görülebilmesi adına tepe lambasında S.O.S ifadesi yer alacak.

İfadelerde farklı ışıklandırma rengi olacak. TAKSİ-Sarı, DOLU-Kırmızı, BOS-Yeşil, RZV-Kırmızı ve S.O.S-Kırmızı renklerde olacak. Akıllı tepe lambaları taksinin önünden ve arkasından okunabilecek ve gün ışığında dahi görünebilecek şekilde çift taraflı ekranlı ve dış müdahalelere karşı korunaklı olacak.

HIRSIZLIK SUÇU İŞLEYEN ŞOFÖR OLAMAYACAK

Yine İBB’nin gündeme getirdiği teklifle, hırsızlık suçunu işleyen kişiler toplu ulaşım şoförü olamayacak. Oy birliğiyle alınan kararla; hırsızlık, nitelikli hırsızlık, gece vakti hırsızlık, dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık, parada sahtecilik suçlarını işleyen kişilere, İBB artık toplu ulaşım aracı kullanım belgesi vermeyecek.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, daha önceden taciz, şiddet içeren suçları işleyenlere toplu ulaşım kullanım belgesi verildiğini hatırlatarak, “İstanbullulardan gelen talep üzerine buna hırsızlık ve hırsızlığa bağlı suçları da ekledik. Söz konusu suçu işleyenler; taksi, minibüs ve servis gibi toplu ulaşım aracı belgesi alamayacak” dedi.

TOPLU ULAŞIM ARACI REKLAM STANDARDI DA BELİRLENDİ

UKOME’de, ticari araçlara reklam takılması ve bulundurulmasında uyulacak usul ve esaslara yönelik bir standart da getirildi. Taksi ve taksi dolmuş levhasını kapatmayacak ve tavanda bulunan plaka numarasını örtmeyecek şekilde ve yüksekliği 50 santimetreyi aşmayacak reklam panosu takılabilecek.

Continue Reading

Popüler

blank