Connect with us

Genel

Yeni Mahallelilerin de umudu CHP’li İBB oldu

Published

on

blank

Yıllardır atık su sorunu problemi yaşanan Sarıyer Yeni Mahalle’de yaşanan bu problem, son yerel seçimlerde yönetimi değişen İBB’nin ardından gündeme taşındı. AKP’li İBB yönetimi tarafından yıllarca hiçbir çözüm üretilemeyince Yeni Mahalle sakinleri, İBB yönetiminin son yerel seçimlerde CHP’ye geçmesiyle konuyu gündeme taşıdı ve istediği cevabı da, 24 saat geçmeden aldı.

Sarıyer’in boğaz kıyılarının bazı noktalarında uzun yıllardır atık su sorunu yaşanmaktaydı. Boğazın kenarında yürüyen vatandaşlar, kanalizasyon kokusundan oldukça rahatsızlık duymaktaydı. Birçok şikayete rağmen AKP’li İBB yönetimi uzun yıllar konuya çözüm üretmeyi başaramamıştı. 23 Haziran tekrar seçimlerinin ardından üst üste ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun ardından boğazda yaşanan bu atık su sorunu, CHP’li İBB yönetiminin öncelik taşıyan çalışmaları arasına dahil edildi. İlk olarak 2019 yazında Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Faruk Özdemir’in de girişimleri sonucunda gerçekleştirilen ortak çalışmayla, Çayırbaşı bölgesinde bu sorun giderilmişti.

“UMUDU CHP’Lİ İBB’DE GÖRDÜLER”

Yeni Mahalle’de de yıllardır yaşanan atık su sorununa AKP’li İBB yönetimi hiçbir çözüm üretememişti. O dönemlerde konunun gündeme dahi taşınmaması da, mahalle sakinlerinin AKP’li İBB’den umudunun kalmadığını göstermekteydi. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan bir Yeni Mahalle sakini vatandaş ise “Yaz aylarında ve kışın boğazda sert rüzgarların olduğu dönemde pis kokudan durulamayacak hale geliniyordu. Mahallemizde deniz suyu renginin çok defa değiştiğine şahit olduk. Şikayetlerimizde olmuştu. Ancak hiçbir karşılık bulamamıştık. Konunun ilk defa bu denli gündeme taşındığını görünce, mahalle muhtarımız dahil umudu CHP’li İBB’de gördüklerine bir kez daha inandım. Çünkü İBB AKP dönemindeyken bu konu bu kadar ön plana çıkarılmamıştı. Bunu, o dönemde artık umudun kalmadığına bağlıyorum. Şimdi CHP yönetimindeki İBB’ye hemen çağrı yapıldı ve sağolsunlar, 24 saat geçmeden gerekli cevabı verdiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Sorunun da, en kısa zamanda çözüleceğine inanıyoruz.” diye belirtti.

“YENİ MAHALLE VE BÜYÜKDERE İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ”

Yaşanan bu sorunun gündeme taşınmasının ardından 24 saat geçmeden İBB tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Yeni Mahalle Karakütük Caddesi’nde kolektörlerin topladığı atıksuların, arıtma tesisine ulaştırılması için gerekli bağlantılar, uzun yıllardır yapılamadı. Yılların bu ihmali nedeniyle, 3 bölgede noktadan denize atıksu girişi oluyor.

İSKİ, vatandaşların haklı yakınmalarına neden olan ve zaman zaman kötü kokuya sebep olan bu sorunun giderilmesi için çalışma başlattı. Sarıyer’in Yeni Mahalle ve Büyükdere’de semtlerinde işin proje çalışmaları tamamlandı. Yatırımın tamamlanması için yüklenici firmaya talimat verildi.

İş kapsamında; bölgede 870 metre uzunluğunda, 300 – 600 mm çaplarında, yerin 3 ila 7 metre derinliğinde atıksu bağlantı hattı inşa edilecek. Böylece, atıksu kolektörleri ile toplanan sular, denize karışmadan Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılacak.” denildi.

 

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank