Connect with us

Genel

YÜZLERCE KİŞİYE SORDUK! VATANDAŞ MİNİBÜSLERDEKİ HAVUZ SİSTEMİNDEN ŞİKAYETÇİ…

Published

on

blank

Aylardan beri vatandaşlardan gazetemize gelen sayısız şikayet telefonları üzerine ekibimiz, Sarıyer mahallelerinde halkın yoğun olduğu cadde ve çarşıdaki vatandaşların sorunlarını yazdı.

İşte vatandaşlarımızın başlıca şikayetleri:

KISIRKAYA: Bizim köyümüzde çalışan minibüslerin hepsi Kısırkaya ve Gümüşdere köyünde oturmaktadır.Biz onlarla bir aile gibiydik.Köyümüzde alışveriş kısıtlı olduğu için bizler  yoldan çevirdiğimiz minibüse bütün isteklerimizi aldırıyorduk.Sabah 06:30’da minibüs kalkıyordu.Şimdi 07:30’dan önce minibüs yok ve gece son minibüs 23:00’da kalkıyordu.Şimdi 21:00’dan sonra kimseyi bulamazsınız, köy içinde yarışan minibüsler yolu bilmeyen,tarifeyi bilmeyen şoförler ayrı bir sıkıntı.Kesinlikle bizler eski minibüslerimizi istiyoruz.Maddi manevi zarara uğradık.

KİLYOS-DEMİRCİKÖY: Yazın minibüsler 3 ay düzenli çalışıyor.Akşamları hariç; çünkü 21:00’dan sonra minibüs kesinlikle yok.Kış aylarında kesinlikle düzen denen bişey yok. 30 dakikada bir minibüs kalkıyor; hatta yağmurlu havalarda minibüs yok.Bütün minibüsler paydos, eskiden çalışan Kilyos-Sarıyer minibüslerini Hacıosman metroya uzatıp araç ilave eden havuz sistemi kesinlikle yanlış bir uygulamadır.Kilyos sakinleri olarak 300 tane minibüs ve yaklaşık 1000 tane şoförün Kilyos’ta çalışmasına kesinlikle karşıyız.Gerekli mercilere şikayetlerimizi sürdüreceğimizi ve bu havuz sistemi iptal edilene kadar mücadele edeceğimizi yetkililere bildiririz.

RUMELİKAVAGI: 30 senedir tanıdığımız minibüsler gitti ve yerine tanımadığımız bilmediğimiz şoförler geldi.Eskiden 4 minibüs çalışıyordu, gayet memnunduk.Gece 12’ye kadar minibüs vardı; fakat şimdi 6 minibüs çalışıyor; ama düzen sıfır.Kavak minibüslerinin son durağı olan Namazgah’a giden vatandaşlar Kavak’tan Namazgah’a ücret vermezdik, şimdi ücret alıyorlar.Akşam 20:00’dan sonra Kavak’tan Hacıosman metroya minibüs gitmiyor.Kavak-Sarıyer arası çalışıyorlar.Hani minibüsler metroya uzatılmıştı, neden 20:00’dan sonra Kavak-Sarıyer arası çalışıyorlar.Hacıosman metroya çıkmıyorlar, sıkıntılarımız büyük ama çözüm yok.

SARIYER KOÇ ÜNİVERSİTESİ: Eskiden buraya 7 araç çalışıyordu.Şu anda 308 araç çalışıyor.Koç Üniversitesi’nden içeriye giren yüzlerce minibüs bizler için çok sıkıntı.İçeride hız yapan ya da çok yavaş giden minibüsler, öğrencilerle sürekli tartışan şoförler…Yetkililer bu sorunları bir an önce çözmediği takdirde Koç Üniversitesi’nden içeri minibüs girişleri yasaklanacaktır.

HACIOSMAN: Beyaz masaya yapmış olduğumuz şikayetlerden sonuç alamadık.Havuz sisteminden sonra minibüslerde çok kazaların yaşanıyor.Sürekli değişen minibüs ve şoförler sebebiyle büyük bir kargaşa yaşanıyor. Herkes resmen günü kurtarmanın peşinde, kimse müşteriyi düşünmüyor.Geç vakitlerde minibüs yok, minibüsler sürekli bir birleriyle yarışıyor, birbirleriyle kavga ediyorlar.Kesinlikle kural falan tanıdıkları yok.

KOCATAŞ: Buradaki vatandaşlar İBB’ye çok kızgın.Yapılan havuz sistemininden dolayı sistemin resmen çöktüğünü söylediler.Eski minibüsleri istiyoruz, gece 22:00’da Kozdere’den minibüs kalkardı.Şimdi minibüs gelmiyor, gece 1’de Büyükdere’den minibüs kalkardı.Şu anda 23:00’dan sonra minibüs yoktur.Yapılan havuz sisteminden dolayı yeni gelen şoförlerin yolları bilmediğinden kaza olduğunu ve 2 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını, bu süreçten sonra olayların çıktığını, mahalle sakinlerinin minibüsleri güzergaha sokmadıklarını, yeni gelen minibüsleri ve yüzlerce şoförü istemediklerini söylediler.

SARIYER MUHTARLARI: Sarıyer’de hemen hemen bütün muhtarlarla konuştuk.Hepsinin ortak fikri, eski düzenin daha iyi olduğu, havuz sisteminden vatandaşların çok mağdur olduğudur.Muhtarlar, Muhtarlıklar Müdürlüğü’ne havuz sisteminden kaynaklanan sorunlarla ilgili dilekçe yazdıklarını söylediler.

MİNİBÜS ESNAFI: Esnaf herkesten dertli, sabah çalışmaya gidecekleri hattın çok uzak olduğundan şikâyetçiler.Örnek vermek gerekirse birisiyle yapmış olduğumuz söyleşide Kısırkaya’da oturduğunu, Ayazaga, Baltalimanı, İstinye, Dereiçi, Reşitpaşa gibi hatlarda çalışması gerektiği zaman oturduğu evin buralara uzaklığının ortalama 50 km. olduğunu sabah 50 km. akşam 50 km. olmak üzere 100 km sadece işe gitmek için yol yapması gerektiğini söyledi.Bu yüzden çoğu zaman sabahları işe geç kaldıklarını ve maddi yönden çok külfet olduğunu, aracın bakım giderlerinin ikiye katlandığını söyledi ve kendisi gibi yüzlerce kişi olduğunu belirtti.18 adet durakta çalıştıklarını, bu yüzden yolları şaşırdıklarını, tarifeyi unuttuklarını, hangi hatta nasıl sistemde çalışacaklarını bilmediklerini söylediler.Sürekli vatandaşların kendilerine kızdığını, darp ettiğini ve kendilerininde havuz sisteminde çalışmak istemediklerini, maddi manevi büyük zarara uğradıklarını ,bir çoğu fazla giderlerden dolayı araçlarının bakımlarını yapamadıklarını, araç sigorta primlerinin çok yüksek olduğundan dolayı yaptıramadıklarını,yüzlercesinin bağkur ve ssk primlerini ödeyemediklerini ve araçlara arkadan yazılan cezalardan dolayı çok mağdur olduklarını belirttiler.Bütün minibüs esnafının ortak talebi, köy hatlarının Hacıosman metroya uzatılıp vatandaşın tek vesait metroya ulaşması ve havuz sistemini hemen iptal edilmesidir.

 

7 Comments

7 Comments

 1. Ilker erduz

  10 Eylül 2016 at 14:51

  Yeni gelen minibuslerle ilgili cok buyuk sorunlarimiz var adam gibi calismadiklarindan dolayı.minibus icerisinde sürekli kavgalar çıkıyor.bir gun bu kavgalar neticesinde ölen olursa tek sorumlusu çok bilmiş IBB…

 2. Selcan bulut

  10 Eylül 2016 at 16:05

  Bayramdan sonra toplanalim tarabya Köşküne gidip derdimizi cumhurbaşkanimiza anlatalim ibb nin çözüm uretmeye niyeti yok

 3. Kazim cömert

  10 Eylül 2016 at 16:37

  SABAH MINIBUS GELMEZ AKSAM ERKENDEN IS BIRAKIRLAR DENETLEYEN YOK ARTI BUNLARIN HANGI BIRINI DENETLEYECEKSIN ESKIDEN 13-15 MINIBUS VARDI PEK SIKINTI YASAMIYORDUK SIMDI HER GUN MINIBUSLERDE KAVGA GURULTU HER GUN KAZA CEKILECEK DERT DEGIL CAN GUVENLIGIMIZ KESINLIKLE YOK.ESKIDEN COCUKLAR OKULA MINIBUSLE GIDER GELIRDI TANIDIGIMIZ ARKADASLARDI SIMDI COCUKLAR SERVISLE GIDIP GELIYOR IBB VERSIN SERVIS PARALARINI

 4. Mahir

  10 Eylül 2016 at 18:23

  Hırsızlık milletin içine işledi örnek taksiler t.metre açmıyor 6 liralık yere 8 lira aliyor

 5. Kadir korkmaz

  10 Eylül 2016 at 18:42

  İşim icabı istinye – tarabyaüstü hattini kullaniyorum. Çok düzensiz çalışiyorlar eskiden 23.30 da araç vardı şimdi yok saygısız şoförler var. Sıkıntı yaşıyoruz. Eski araçlarımızdan memnunduk eski araçları ve şoförlerimizi istiyoruz.

 6. BAYRAM GÖZCÜ

  11 Eylül 2016 at 20:28

  BU SABAH 07:00 H.OSMANDAYIM İSTİNYE’ye GİDİCEM SAAT 07:30 GİBİ 0403 PLAKALI MAVİ MİNİBÜS GELDİ ESKİDEN 07:05 GİBİ İLK MİNİBÜS HACIOSMANDAN GEÇİYORDU ŞİMDİ GEÇMEDİ GEÇMİYOR GEÇMEYECEK BEN BU HAVUZ SİSTEMİNDEN NE ANLADIM YARIM SAAT MİNİBÜS BEKLE AKŞAM EVE GİDECEKSİN MİNİBÜS YOK ŞOFÖR YOLU BİLMEZ TARİFEYİ BİLMEZ BAZISI TIN TIN GİDER YODA BAZISI UÇAR YOLDA BİRBİRLERİYLE KAPIŞIRLAR KAVGA EDERLER ARAÇ İÇİNDE SİGARA İÇERLER YOLCUYU AZARLARLAR SÖZÜN ÖZÜ VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİNİN BÜYÜK BİR KISMI BUNLAR GELELİM ESKİ MİNİBÜSLERİMİZE BU ADAMLARDA SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEGİLDİ FAKAT HER GÜN AYNI YERDE ÇALIŞTIKLARINDAN VATANDAŞA YANLIŞ YAPMA LÜKSLERİ YOKTU ŞİMDİ İSE HERGÜN YENİ BİR MİNİBÜS GELİYOR HERGÜN YENİ BİR ŞOFÖR SAYISIZ ŞOFÖR VAR ADAMLAR SÜREKLİ BURADA ÇALIŞMADIGI İÇİN KİMSEYİ TINLAMIYOR. SONUÇ İTİBARİYLE EVLİ EVİNE KÖYLÜ KÖYÜNE HERKES GİTSİN ESKİ HATTI NEREYSE GİTSİN ORADA ÇALIŞSIN BAŞKA ÇÖZÜMÜ YOK BU İŞİN EĞER BAŞKA FİKRİ OLAN VARSA YAZSIN BİZDE GÖRELİM TEŞEKKÜR EDERİM.

 7. ERDEM SARICA

  14 Eylül 2016 at 12:56

  neden vatandaşın derdine çagre olunmuyor bu sistemin vatandaşa faydası olmadıgı aşikar kardeşim son verin bu sisteme herkes kendi duragında çalışsın vatandaş rahat etsin her gün ayrı yüzler görüyoruz adama dün gece 11 de araç neden yoktu diye soruyorsun abi ben ne bilim diyo ben bugün geldim diyor buraya hadi gel ayıkla pirincin taşını birisi diyor ben bilmiyom biri diyor ben görmüyom herkes üç maymunu oynuyor

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’de okuma yazma kursu öğrencilerinin mezuniyet heyecanı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik açtığı İlkokul Bitirme Kursu’nu tamamlayan öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya gelen mezunlar diplomalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci, Meclis Üyesi Hayrettin Dereli ve birim müdürlerinin elinden aldılar.

Çeşitli nedenlerle okulunu bitirememiş veya hiç okuma şansı yakalayamamış çalışanlara yönelik açılan İlkokul Bitirme Kursu öğrencilerinin diploma töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir toplumun kalkınmışlığı okur- yazar oranının artmasıyla ölçülür. Bu bağlamdan yola çıkarak 2009 yılında göreve geldiğimde açtığımız okuma yazma kursuna katılan bir annemizin sözünü hiç unutamam.  Yanıma gelerek kendisine okuma yazmanın dışında ikinci bir kimlik kazandırdığımızı söyledi. Bu o kadar kıymetli ki. Okuma yazma bilmeyen ama yıllar sonra kendine sunulan imkanlarla üniversiteye girmeyi başaran öğrencilerimiz var. Yaşadığımız her anın, her bir noktasında sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek en büyük görevimiz” dedi.

Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında açılan ve 10 ay süren kursu tamamlayan Temizlik, Veteriner ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 22 öğrenci ailelerinin de katıldığı törende diplomalarını alırlarken, duygularını Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yazdıkları mektuplarla dile getirdiler.

Continue Reading

Genel

Pınar Mahallesi’nde duman kavgası: 1 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’in Pınar Mahallesi‘nde iki esnaf arasında “duman” kavgası yaşandı. Kavgaya iki esnafın yakınları da dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 1 kişi yaralandı.

Kavga, Sarıyer’in Pınar Mahallesi Balabandere Caddesi‘nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. İddialara göre cadde üzerinde bulunan tatlı dükkanına, arka duvarıyla bitişik olan kahvehaneden duman geldi. Tatlıcı, kahvehane sahibine dumandan rahatsız olduğunu ve engellemesini söyledi. İki esnaf arasında çıkan tartışma giderek büyüdü ve taraflar birbirlerini darbetmeye başladı. Kahvehane sahibinin kavga ettiğini gören aile bireyleri de kavgaya dahil oldu. Caddeye taşan kavgada kahvehane sahibinin yakınları, tatlı dükkanında bulunan masa ve sandalyeleri birbirlerine fırlattı.

BİR KADIN SOPA DARBESİYLE YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polisler kalabalık grubun kavgasını güçlükle ayırdı. Kavgada bir kadın başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Sağlık ekipleri yaralı kadına ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırdı.

Polis ekipleri kavgaya karışan tarafları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Continue Reading

Genel

İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazır

Published

on

blank

İBB, 10 Haziran’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarını tamamladı. Yol yapımı, ulaşım, otopark, aydınlatma ve yeşil alan gibi fiziki çalışmalar ile alan tahsisinden tanıtıma kadar pek çok alanda yürütülen hazırlıklar bitirildi. İstanbul’un devler sahnesinin finaline en iyi şekilde ev sahipliği yapması için maç öncesi, sırası ve sonrasında da İBB ekipleri görev yapacak. 25 İBB birimi, bin 117 personeliyle sahada olacak. Maça erişim için 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Biletli seyirci ve akreditasyon sahipleri toplu taşımayı ücretsiz kullanabilecek.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı İstanbul’da oynanacak. 2020 ve 2021’de pandemi koşulları nedeniyle İstanbul’da oynanamayan dev maça, Atatürk Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşmanın en iyi şekilde gerçekleşmesi için bağlı birim ve iştiraklerinden oluşan 25 kurumu ile katkıda bulunuyor.

TARAFTARLARA ÜCRETSİZ TRANSFER

18 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a dönen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için İBB, 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Taraftar transferi noktasında genel ulaşım planlamasını üstlenen İBB, biletli seyircilerin ve akreditasyonlu kişilerin 9-10  Haziran dahil olmak üzere 11 haziran saat 12.00 ye kadar otobüsleri ve metroları ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

DEV MAÇA DEV DESTEK

Şampiyonlar Ligi Final hazırlıklarını Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde yerine getiren İBB, başlattığı çalışmaları karşılaşmadan önce tamamladı. Sahada yaptığı çalışmalar sırasında zemin ıslahı, yol bakımı; ihtiyaç duyulan engelli ve yaya rampalarında eğim azaltılması, iyileştirme, tırabzan eklenmesi; giriş ve çıkış noktalarında genişletme çalışması yapıldı. İBB çevre yollarda drenaj, yol çizgileri ve tretuvar işlemlerini yerine getirdi. Otopark alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı organizasyon için tanıtım, transfer merkezi ve festival alanı olarak tahsis edildi.

PEYZAJ, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Stadyum çevresinde ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi, gerekli noktalarda ilave aydınlatmaların yerleştirilmesi, diğer alanlarda ise geçici aydınlatma ve elektrik temin edilmesi için de İBB düzenlemeler yaptı. Organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik ve atık yönetimi ile ilgili olarak da görevlendirmeler yapıldı.

ACİL DURUM EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Acil durum ve yardım ekipleri ile zabıta ekipleri de hazırlık çalışmalarından itibaren şantiye ve stadyumda teyakkuz halinde olacak. Stadyum içinde, tribünlerde ve etkinlik alanlarında yangın olaylarına müdahale edilmesi için yeterli sayıda itfaiye aracını ve personelini görevlendirecek.

Çok yönlü süren çalışmalarda; reklam alanlarının ücretsiz olarak tahsis edilmesi, geçici tuvaletlerin temini, ihtiyaç halinde su, vinç, vb. geçici alt yapı hizmetlerinin yapılması, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan müsabakayı izlemeye gelecek olan taraftarların koordinasyonunun sağlanması gibi pek çok alanda daha sorumluluklar üstleniliyor.

Continue Reading

Popüler