Connect with us

Genel

YÜZLERCE KİŞİYE SORDUK! VATANDAŞ MİNİBÜSLERDEKİ HAVUZ SİSTEMİNDEN ŞİKAYETÇİ…

Published

on

blank

Aylardan beri vatandaşlardan gazetemize gelen sayısız şikayet telefonları üzerine ekibimiz, Sarıyer mahallelerinde halkın yoğun olduğu cadde ve çarşıdaki vatandaşların sorunlarını yazdı.

İşte vatandaşlarımızın başlıca şikayetleri:

KISIRKAYA: Bizim köyümüzde çalışan minibüslerin hepsi Kısırkaya ve Gümüşdere köyünde oturmaktadır.Biz onlarla bir aile gibiydik.Köyümüzde alışveriş kısıtlı olduğu için bizler  yoldan çevirdiğimiz minibüse bütün isteklerimizi aldırıyorduk.Sabah 06:30’da minibüs kalkıyordu.Şimdi 07:30’dan önce minibüs yok ve gece son minibüs 23:00’da kalkıyordu.Şimdi 21:00’dan sonra kimseyi bulamazsınız, köy içinde yarışan minibüsler yolu bilmeyen,tarifeyi bilmeyen şoförler ayrı bir sıkıntı.Kesinlikle bizler eski minibüslerimizi istiyoruz.Maddi manevi zarara uğradık.

KİLYOS-DEMİRCİKÖY: Yazın minibüsler 3 ay düzenli çalışıyor.Akşamları hariç; çünkü 21:00’dan sonra minibüs kesinlikle yok.Kış aylarında kesinlikle düzen denen bişey yok. 30 dakikada bir minibüs kalkıyor; hatta yağmurlu havalarda minibüs yok.Bütün minibüsler paydos, eskiden çalışan Kilyos-Sarıyer minibüslerini Hacıosman metroya uzatıp araç ilave eden havuz sistemi kesinlikle yanlış bir uygulamadır.Kilyos sakinleri olarak 300 tane minibüs ve yaklaşık 1000 tane şoförün Kilyos’ta çalışmasına kesinlikle karşıyız.Gerekli mercilere şikayetlerimizi sürdüreceğimizi ve bu havuz sistemi iptal edilene kadar mücadele edeceğimizi yetkililere bildiririz.

RUMELİKAVAGI: 30 senedir tanıdığımız minibüsler gitti ve yerine tanımadığımız bilmediğimiz şoförler geldi.Eskiden 4 minibüs çalışıyordu, gayet memnunduk.Gece 12’ye kadar minibüs vardı; fakat şimdi 6 minibüs çalışıyor; ama düzen sıfır.Kavak minibüslerinin son durağı olan Namazgah’a giden vatandaşlar Kavak’tan Namazgah’a ücret vermezdik, şimdi ücret alıyorlar.Akşam 20:00’dan sonra Kavak’tan Hacıosman metroya minibüs gitmiyor.Kavak-Sarıyer arası çalışıyorlar.Hani minibüsler metroya uzatılmıştı, neden 20:00’dan sonra Kavak-Sarıyer arası çalışıyorlar.Hacıosman metroya çıkmıyorlar, sıkıntılarımız büyük ama çözüm yok.

SARIYER KOÇ ÜNİVERSİTESİ: Eskiden buraya 7 araç çalışıyordu.Şu anda 308 araç çalışıyor.Koç Üniversitesi’nden içeriye giren yüzlerce minibüs bizler için çok sıkıntı.İçeride hız yapan ya da çok yavaş giden minibüsler, öğrencilerle sürekli tartışan şoförler…Yetkililer bu sorunları bir an önce çözmediği takdirde Koç Üniversitesi’nden içeri minibüs girişleri yasaklanacaktır.

HACIOSMAN: Beyaz masaya yapmış olduğumuz şikayetlerden sonuç alamadık.Havuz sisteminden sonra minibüslerde çok kazaların yaşanıyor.Sürekli değişen minibüs ve şoförler sebebiyle büyük bir kargaşa yaşanıyor. Herkes resmen günü kurtarmanın peşinde, kimse müşteriyi düşünmüyor.Geç vakitlerde minibüs yok, minibüsler sürekli bir birleriyle yarışıyor, birbirleriyle kavga ediyorlar.Kesinlikle kural falan tanıdıkları yok.

KOCATAŞ: Buradaki vatandaşlar İBB’ye çok kızgın.Yapılan havuz sistemininden dolayı sistemin resmen çöktüğünü söylediler.Eski minibüsleri istiyoruz, gece 22:00’da Kozdere’den minibüs kalkardı.Şimdi minibüs gelmiyor, gece 1’de Büyükdere’den minibüs kalkardı.Şu anda 23:00’dan sonra minibüs yoktur.Yapılan havuz sisteminden dolayı yeni gelen şoförlerin yolları bilmediğinden kaza olduğunu ve 2 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını, bu süreçten sonra olayların çıktığını, mahalle sakinlerinin minibüsleri güzergaha sokmadıklarını, yeni gelen minibüsleri ve yüzlerce şoförü istemediklerini söylediler.

SARIYER MUHTARLARI: Sarıyer’de hemen hemen bütün muhtarlarla konuştuk.Hepsinin ortak fikri, eski düzenin daha iyi olduğu, havuz sisteminden vatandaşların çok mağdur olduğudur.Muhtarlar, Muhtarlıklar Müdürlüğü’ne havuz sisteminden kaynaklanan sorunlarla ilgili dilekçe yazdıklarını söylediler.

MİNİBÜS ESNAFI: Esnaf herkesten dertli, sabah çalışmaya gidecekleri hattın çok uzak olduğundan şikâyetçiler.Örnek vermek gerekirse birisiyle yapmış olduğumuz söyleşide Kısırkaya’da oturduğunu, Ayazaga, Baltalimanı, İstinye, Dereiçi, Reşitpaşa gibi hatlarda çalışması gerektiği zaman oturduğu evin buralara uzaklığının ortalama 50 km. olduğunu sabah 50 km. akşam 50 km. olmak üzere 100 km sadece işe gitmek için yol yapması gerektiğini söyledi.Bu yüzden çoğu zaman sabahları işe geç kaldıklarını ve maddi yönden çok külfet olduğunu, aracın bakım giderlerinin ikiye katlandığını söyledi ve kendisi gibi yüzlerce kişi olduğunu belirtti.18 adet durakta çalıştıklarını, bu yüzden yolları şaşırdıklarını, tarifeyi unuttuklarını, hangi hatta nasıl sistemde çalışacaklarını bilmediklerini söylediler.Sürekli vatandaşların kendilerine kızdığını, darp ettiğini ve kendilerininde havuz sisteminde çalışmak istemediklerini, maddi manevi büyük zarara uğradıklarını ,bir çoğu fazla giderlerden dolayı araçlarının bakımlarını yapamadıklarını, araç sigorta primlerinin çok yüksek olduğundan dolayı yaptıramadıklarını,yüzlercesinin bağkur ve ssk primlerini ödeyemediklerini ve araçlara arkadan yazılan cezalardan dolayı çok mağdur olduklarını belirttiler.Bütün minibüs esnafının ortak talebi, köy hatlarının Hacıosman metroya uzatılıp vatandaşın tek vesait metroya ulaşması ve havuz sistemini hemen iptal edilmesidir.

 

7 Comments

7 Comments

 1. Ilker erduz

  10 Eylül 2016 at 14:51

  Yeni gelen minibuslerle ilgili cok buyuk sorunlarimiz var adam gibi calismadiklarindan dolayı.minibus icerisinde sürekli kavgalar çıkıyor.bir gun bu kavgalar neticesinde ölen olursa tek sorumlusu çok bilmiş IBB…

 2. Selcan bulut

  10 Eylül 2016 at 16:05

  Bayramdan sonra toplanalim tarabya Köşküne gidip derdimizi cumhurbaşkanimiza anlatalim ibb nin çözüm uretmeye niyeti yok

 3. Kazim cömert

  10 Eylül 2016 at 16:37

  SABAH MINIBUS GELMEZ AKSAM ERKENDEN IS BIRAKIRLAR DENETLEYEN YOK ARTI BUNLARIN HANGI BIRINI DENETLEYECEKSIN ESKIDEN 13-15 MINIBUS VARDI PEK SIKINTI YASAMIYORDUK SIMDI HER GUN MINIBUSLERDE KAVGA GURULTU HER GUN KAZA CEKILECEK DERT DEGIL CAN GUVENLIGIMIZ KESINLIKLE YOK.ESKIDEN COCUKLAR OKULA MINIBUSLE GIDER GELIRDI TANIDIGIMIZ ARKADASLARDI SIMDI COCUKLAR SERVISLE GIDIP GELIYOR IBB VERSIN SERVIS PARALARINI

 4. Mahir

  10 Eylül 2016 at 18:23

  Hırsızlık milletin içine işledi örnek taksiler t.metre açmıyor 6 liralık yere 8 lira aliyor

 5. Kadir korkmaz

  10 Eylül 2016 at 18:42

  İşim icabı istinye – tarabyaüstü hattini kullaniyorum. Çok düzensiz çalışiyorlar eskiden 23.30 da araç vardı şimdi yok saygısız şoförler var. Sıkıntı yaşıyoruz. Eski araçlarımızdan memnunduk eski araçları ve şoförlerimizi istiyoruz.

 6. BAYRAM GÖZCÜ

  11 Eylül 2016 at 20:28

  BU SABAH 07:00 H.OSMANDAYIM İSTİNYE’ye GİDİCEM SAAT 07:30 GİBİ 0403 PLAKALI MAVİ MİNİBÜS GELDİ ESKİDEN 07:05 GİBİ İLK MİNİBÜS HACIOSMANDAN GEÇİYORDU ŞİMDİ GEÇMEDİ GEÇMİYOR GEÇMEYECEK BEN BU HAVUZ SİSTEMİNDEN NE ANLADIM YARIM SAAT MİNİBÜS BEKLE AKŞAM EVE GİDECEKSİN MİNİBÜS YOK ŞOFÖR YOLU BİLMEZ TARİFEYİ BİLMEZ BAZISI TIN TIN GİDER YODA BAZISI UÇAR YOLDA BİRBİRLERİYLE KAPIŞIRLAR KAVGA EDERLER ARAÇ İÇİNDE SİGARA İÇERLER YOLCUYU AZARLARLAR SÖZÜN ÖZÜ VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİNİN BÜYÜK BİR KISMI BUNLAR GELELİM ESKİ MİNİBÜSLERİMİZE BU ADAMLARDA SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEGİLDİ FAKAT HER GÜN AYNI YERDE ÇALIŞTIKLARINDAN VATANDAŞA YANLIŞ YAPMA LÜKSLERİ YOKTU ŞİMDİ İSE HERGÜN YENİ BİR MİNİBÜS GELİYOR HERGÜN YENİ BİR ŞOFÖR SAYISIZ ŞOFÖR VAR ADAMLAR SÜREKLİ BURADA ÇALIŞMADIGI İÇİN KİMSEYİ TINLAMIYOR. SONUÇ İTİBARİYLE EVLİ EVİNE KÖYLÜ KÖYÜNE HERKES GİTSİN ESKİ HATTI NEREYSE GİTSİN ORADA ÇALIŞSIN BAŞKA ÇÖZÜMÜ YOK BU İŞİN EĞER BAŞKA FİKRİ OLAN VARSA YAZSIN BİZDE GÖRELİM TEŞEKKÜR EDERİM.

 7. ERDEM SARICA

  14 Eylül 2016 at 12:56

  neden vatandaşın derdine çagre olunmuyor bu sistemin vatandaşa faydası olmadıgı aşikar kardeşim son verin bu sisteme herkes kendi duragında çalışsın vatandaş rahat etsin her gün ayrı yüzler görüyoruz adama dün gece 11 de araç neden yoktu diye soruyorsun abi ben ne bilim diyo ben bugün geldim diyor buraya hadi gel ayıkla pirincin taşını birisi diyor ben bilmiyom biri diyor ben görmüyom herkes üç maymunu oynuyor

Bir Cevap Yazın

Genel

Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan Seyit Torun’a Oktay Aksu tepkisi

Published

on

blank

Tarabya’nın efsane muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, cami avlusunda partinin önemli isimlerinden Cengiz Alp ve Erol Aydın’ın tepkisiyle karşılaştı.

CHP Sarıyer’de belediye başkan adaylığı tartışması sürmeye devam ediyor… 94 yaşında hayatını kaybeden Tarabya’nın 64 yıllık muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun’a Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan sert Mustafa Oktay Aksu tepkisi geldi.

“ANKETLERDE EN SONUNCU ADAY”

Alp ve Aydın Seyit Torun’a, “Sarıyer halkının sesini dinlemediniz. Seçilme kriteri en düşük ve anketlerde en sonuncu olan adayı Sarıyer halkına rağmen aday yaptınız. Sarıyer’de CHP’nin çok rahat alacağı seçimi ciddi anlamda riske soktunuz. Kimsenin istemediği bir adayı dayatmaya hakkınız yok. Hiçbir kritere uymayan bu adayı neye dayanarak aday gösterdiniz? Sarıyer halkı bunun hesabını seçim sonrasında sizden soracaktır.” diyerek çok sert tepki gösterdi. Cengiz Alp’in ve Erol Aydın’ın bu tepkileri karşısında Seyit Torun ise sorunu çözeceğiz diyerek bulunduğu ortamdan hızlıca uzaklaştı.

Continue Reading

Genel

Şükrü Genç’ten Bahçeköy ziyareti

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, Bahçeköy Mahallesi esnafını ziyaret etti. Esnafın sorunlarını ve taleplerini dinleyen Başkan Genç’e, Sarıyer Belediyesi başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda Sarıyerli gönüllü eşlik etti.

Sarıyerlilerin her zaman yanında olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, esnaf gezisinde ekonomiden etkilenen esnafın, Sarıyer için öneri ve taleplerini dinledi. Başkan Genç’e, Bahçeköy Mahallesi esnafı ve halkı yoğun ilgi gösterdi.  Ziyareti sırasında kendisini yolda gören vatandaşlar ve gençlerle fotoğraf çektiren Başkan Genç, Bahçeköy buluşmasının ardından, Çayırbaşı Özden sitesindeki vatandaşlarla bir araya geldi.

Continue Reading

Genel

Hüseyin Coşkun’dan KURSDER’e ziyaret

Published

on

blank

Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun, KURSDER İstanbul’u ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Meridyen Eğitim Kurumları Meridyen Ortaokulu Yerleşkesinde Sarıyer’de faaliyet gösteren Özel Okul ve Kurs kurucuları ve yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunan Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, eğitimcilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

KURSDER İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve EGİDER Genel Sekreteri aynı zamanda Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp ve Mustafa Akyasan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeye, Meridyen Eğitim Kurumları, Kolezyum Eğitim Kurumları, Zekeriyaköy VİP Final Kurs, Zekeriyaköy Kampüs, Özel İlgi Okulları, Tarabya Çözüm Okulları, Pozitif Kurs Merkezi, Modüler Kurs Merkezi, İstinye Vega Kurs Merkezi, Sarıyer Oğuz Fen Bilimleri, Sarıyer VİP Final Kurs Merkezi ve diğer Kurum Kurucuları ve yöneticileri katıldı. Görüşmede Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Köroğlu, Eğitim Bir Sen Sarıyer Şube Başkanı Halil İbrahim Kahraman ve Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Korkmaz’da hazır bulundu.

Sarıyer özelinde eğitim öğretimde yaşanan sorunları, Sarıyer’in maddi imkanı yetersiz dezavantajlı gençlerinin sosyal belediyecilik anlayışı ile eğitime ulaşabilmeleri ile ilgili çözüm önerilerini dinleyen Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, ‘Halkın teveccühüyle göreve geldiğimizin ilk ayında eğitim konusundaki konuları görüşmek üzere sizlerle belediyede toplantı yapacağız’ açıklamasını yaparken talepleri not aldı ve çözümü noktasında gereğinin yapılacağını belirtti.

KURSDER İstanbul Yönetim kurulu başkanı ve EĞİDER genel sekreteri ve Meridyen Eğitim Kurumları kurucusu Abdullah Alp, ziyaretinden ve sorunlarını dinleyerek çözüm sözü vermesinden ötürü Hüseyin Coşkun’a teşekkür ederken, seçim çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Popüler

blank