Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Karantina günlerinde aile içi iletişim

Published

on

blank

Ailemle beraber evdeyim..

Ailemizle beraber geçirdiğimiz bu süreci; krize de / fırsata da çevirmek aslında bizim elimizde.. Sadece birkaç önemli noktaya dikkat edersek eğer; hayatımızı eve sığdırdığımız şu günlerde fiziksel sağlığımızı korumanın yanı sıra hem ailemizin hem de kendi ruh sağlığımızı da korumayı başarmış oluruz.

***

Süreç içerisinde belirsizliğin vermiş olduğu stres, evden çıkamıyor olmanın verdiği sıkıntı, sürecin ne zaman biteceği konusunda yaşanılan kaygı gibi olumsuz duygular bizi bu süreçte gerilmiş, bunalmış, tahammülsüz bir insana dönüşmüş, öfke kontrolümüzü sağlamada zorlanmış ve haliyle iletişim konusunda sıkıntı çekmeye başlamış bireyler yapabilir. Fakat bilmelisiniz ki, bu olumsuz duygu durumu tamamen normal ve geçicidir. Sadece sizin durumu iyi yönetiyor olmanız bu sıkıntılı sürecin kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.

***

Bu nokta da doğru ve etkili iletişimin ne kadar değerli olduğu hatırlanıyor. Etkili ve doğru iletişim için size önereceğim birkaç noktayla kriz anını fırsata çevirerek aile içi yaşanabilecek olası krizleri önceden engelleyebilirsiniz. Bunun için;

*Açık Ve Doğrudan İletişim Kurun. Ne istediğinizi, ne beklediğinizi, sizi üzen ya da sevindiren durumları aile üyelerinizin anlamasını beklemek yerine açık ve anlaşılır bir dil ile ifade edin. İfade ederken de ‘BEN DİLİ’ kullanmaya özen gösterin. Örnek; ev işlerinde üzerine düşen sorumluluğu almadığını düşünüyorum ve bana daha çok yardımcı olmanı istiyorum.

* Tek Taraflı İletişim Yapmayın. Aile üyelerinize sadece kendi istek ve beklentilerinizi anlatmayın, aile fertlerinin de ilettiği mesajları dikkatli bir şekilde dinleyin. Size aktarılan mesajı doğru bir şekilde anladığınızdan emin olun. Eğer yanlış anladığınızı düşünüyorsanız; Seni doğru anladıysam……….? Burada kastettiğin……………….? gibi ifadeler kullanarak anlamadığınız noktalarda düşüncelerinizi yansıtın.

* İletişim kurduğunuz aile üyenizin yaşı ve olgunluk düzeyini asla unutmayın. Geniş aile veya çekirdek aile yapısına sahip iseniz; iletişim kurduğunuz aile üyenizin yaşı ve olgunluk düzeyini asla unutmayın. Mesela; çocuğunuzla bir şeyler konuşuyorsanız, bunu mutlaka onun anlayabileceği anlaşılır bir dille ve göz temasını kullanarak iletişim sürecini yürütün.

* Beden Dilinizi Kullanın. İletişim de beden dili, ses tonu ve kullanılan sözcüklerin bir bütün halinde olması etkili iletişimin en önemli noktasıdır. İletişim kurarken bu üç kritere dikkat ederek beden dilinizin ve söylemek istediklerinizin tutarlı olmasına dikkat edin. Fakat bazen söylenenlerle beden dili ile iletilenler birbirini tutmayabilir. Bu daha çok sorunu ben söyleyemem sen anla tavrıdır. Örneğin; sözel olarak “problem yok” derken tavır ve davranışlarından, yüz ifadesinden bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edebilirsiniz. Bunun yerine açık ve anlaşılır olun.

* Amacınız Çözüm Olsun Olası bir problem karşısında amacınız haklıyı haksızı ayırt etmek değil, sorunu çözmek olmalıdır. Bu hem taraf tutmak durumunu ortadan kaldırır hem de aile içerisinde ki olumsuz havanın uzun süreli olmasını engeller.

* Bütün Çocukların İlgi Çekmek İstediğini Unutmayın. Çocuklar yaptıkları olumlu davranışları ile ebeveynleri tarafından ilgiyi üzerlerine çekemezlerse, olumsuz davranışlarla bu ilgiyi çekmeye çalışırlar. Bu nedenle hem çocuğunuzun gelişimi açısından hem de bu süreç içerisinde kriz anlarını en aza indirmeniz açısından çocuğunuzun ilgi çekmek istediğini unutmayın.

* Kendi kızgınlığınızı kontrol edin. Bu stresli günlerde öfke kontrolü sağlamak etkili iletişimi kolaylaştıracaktır. Sinirlendiğiniz zamanlarda içinizden 10’a kadar sayıp ellerinizi yıkamaya giderek hem korona virüsten korunmanın 14 kuralından birini yerine getirmiş olur, hem de ortamdan uzaklaşarak sakinleşebilirsiniz. Bu sayede kriz anında kırıcı olmadan, kendinizi doğru ifade edebilmeniz için bir zaman aralığı oluşmuş olur.

*Hepsinden Önemlisi Olumlu Düşünün. Düşüncelerimizin hayatımıza yön verdiğini bilseydiniz her zaman dikkatli düşünürdünüz. Bu sürecin geçici olduğunu ve alacağımız önlemlerle daha kolay bir şekilde atlatacağımıza inanarak ruhsal olarak denge sağlayabilirsiniz. Ayrıca gerekli olmadıkça dışarı çıkmayarak, evde kalarak ailenizle beraber vakit geçirmenin ve ev içi ertelediğiniz konuların tam zamanı olduğunu düşünerek bu süreci daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Eğer olumsuz düşünceler sizi sarmaya başlıyorsa, ruh sağlığınızı korumak ve ailenizi de olumsuz etkilememek adına dikkatinizi başka şeylere yönlendirebilirsiniz. Her gününüzü planlayarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca kitap okumak, müzik dinlemek ve resim yapmak gibi zihni dinlendiren aktivitelerle ilgilenebilirsiniz.

Çocuklar inanın inanın çocuklar

Güzel günler göreceğiz güneşli günler

Motorları maviliklere süreceğiz

Güzel günler göreceğiz güneşli günler

Sağlıcakla kalınız, evde kalınız..

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler