Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Teşekkür etmenin dinamiği

Published

on

blank

“Teşekkür ederim”…
Mevlana’nın bir sözü vardır: “Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Rende gibi olma; hep sana, hep sana. Testere gibi ol; hem sana, hem bana.”

***

İlişkilerde bazı insanlar rende gibidir, hep teşekkür bekler. Bazıları ise keser gibidir, hep teşekkür sunar. Oysa sağlıklı bir ilişkide olması gereken, testere gibi olmaktır yani iki taraf içinde karşılıklı olmasıdır. İlişkilerde hep teşekkür beklemek ilişkinin sağlıklı ilerlemesi açısından bir şey kazandırmaz ya da teşekkür etmek ilişkilerde bir şey kaybettirmez. Karşılıklı teşekkür etme sorumluluğu paylaşmak sadece çiftleri mutlu edecektir. Çünkü teşekkür etmek de edilmek de insanı mutlu eder.

***

Peki bir teşekkür size hangi kapıları açar? Hangisini açmaz ki!

***

Georgia Üniversitesi’nin mutlu birliktelikler üzerine yapılan bir araştırmasında, minnet duygusunun uzun ömürlü evliliğin anahtarı olduğu ortaya konmuştu. Çünkü karşılıklı olarak minnettarlık duygusu besleyen çiftler, birbirlerine daha saygılı, sabırlı ve daha yapıcı hale geliyor. Bu, çiftlerin kendini değerli ve çekici hissetmesini sağlıyor. Ayrıca teşekkür, kötü bir seyir izleyen ilişkilerde kaosa sebep olan meseleleri de iyileştirebiliyor. Çiftlerin hatalarını kabul etmeleri veyahut beğenilerini eşlerine gösterme ifadeleri ilişkinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

***

Sadece aşk hayatında da değil ayrıca; ikili ilişkilerinizde bağınızı güçlendirmek isterseniz karşınızdaki kişiye yeri geldiğinde teşekkür etmeyi bilmelisiniz. Teşekkürün gücünü asla küçümsememenin önemine dikkat çeken isimlerden ABD’li yazar Harvey Mackay, “Bir teşekkür edemeyecek kadar meşgul olanların günden güne bunu söyleyecek daha az fırsat bulması kaçınılmaz” diye ifade etmektedir. Yani sosyal ilişkilerinizin de bozulabileceği sinyalini veriyor. Teşekkür etmeyi bilmeyen kişilerin ilişkilerini geliştirmesi ve karşısındakinin güvenini kazanması mümkün olmuyor.
Tüm bunlara ek olarak “Şükran” duygusunu dile getirmek zaman zaman zor olsa da hem kendiniz hem de sosyal alandaki olan ilişkinizde hayati öneme sahiptir. Teşekkür ederek kendiniz hakkında bilmediğiniz yönleri de keşfeder ve teşekkür etmenin verdiği ruhsal doyumu hissedersiniz.

***

Teşekkür ettikten çok uzun zaman sonra bile yararlarını kendinizde göreceksiniz. Çünkü içtenlikle teşekkür etmek, duygusal dengenizi korumaya aktif olarak katkı sağlar.

***
Nasıl Teşekkür Etmeliyiz?

***
Karşınızdakine ismiyle hitap edin.Bu onun değerli olduğunu hissettirecektir. Anlayışlı ve kibar olun. Unutmayın, içtenlik ve samimiyet çok önemlidir. Empati kurun. Göz iletişimi kurmaktan çekinmeyin. İletişim karşınızdaki kişiyi gördüğünüz an başlar bunu unutmayın.

***

Karşıdaki kişiye ben dili ile değerli olduğunu hissettirin. Size teşekkür edenlere karşı sessiz kalmayın. Gülümseyin ve geri dönüş yapın. Her zaman, her yerde, teşekkür edilir bunu unutmayın. Ne için teşekkür ettiğinizi belirtin.
Utanmadan, sıkılmadan teşekkür edin. Coşkulu bir sesle teşekkür etmeyi ve duymayı kendinize çok görmeyin. Beden diliniz teşekkürünüzü destekler nitelikte olmasına özen gösterin.

***

Teşekkür Etmek Bize Ne Kazandırır?

***

Yapılan araştırmalar, minnet duygusunun uzun süreli ilişkilerin kilit noktası olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü karşılıklı minnet duygusu, bireylerin birbirlerine karşı daha saygılı, sabırlı ve anlayışlı olmalarını sağlıyor.

***

Teşekkür etmek aslında memnuniyet göstergesidir. Hayattan daha fazla şey istiyorsan teşekkür edebilme alışkanlığa sahip olmalısın. Daha fazla mutluluk, daha sağlıklı bir hayat, daha iyi ilişkiler ve daha üretken bir yaşam için memnuniyete ihtiyacın olacaktır. Teşekkür etmeyi başardığın zaman mutluluk için yolu yarılamış olursun.

***

Duygusal Açıdan

Daha iyi hisler. Daha fazla rahatlık. Daha fazla içsel huzur. Daha az kıskançlık. Daha mutlu anılar.

***

Kişisel Açıdan

Daha az materyalistlik. Daha az ben merkezcilik. Daha fazla iyimser yaklaşım. Daha fazla kendine saygı. Daha fazla maneviyat.

***

Sosyal Açıdan

Daha fazla sosyallik. Daha mutlu evlilik. Daha fazla yardımseverlik. Daha fazla arkadaşlık. Daha derin ilişkiler. Daha sağlıklı iletişim.

***

Sağlık Açısından

Daha iyi uyku. Daha az hastalık. Daha enerjik hayat. Daha fazla egzersiz.

***

Kariyer Açısından

Daha iyi yönetim. Daha iyi ağ oluşturma. Daha iyi hedefe ulaşma. Daha iyi karar alma. Daha yüksek üretkenlik.

***
Söylemesi kolay olmasına rağmen etkisi oldukça güçlü olan bu iki sihirli kelimeyi dillendirmek ne kadar zor olabilir ki?

***
Düşünün en son ne zaman birine teşekkür ettiniz.. Teşekkür etmenin faydalarını bildikten sonra artık hayatınıza dolu dolu “Teşekkür Ederim” kelimesinin eşlik etmesine ne dersiniz?

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’de okuma yazma kursu öğrencilerinin mezuniyet heyecanı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik açtığı İlkokul Bitirme Kursu’nu tamamlayan öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya gelen mezunlar diplomalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci, Meclis Üyesi Hayrettin Dereli ve birim müdürlerinin elinden aldılar.

Çeşitli nedenlerle okulunu bitirememiş veya hiç okuma şansı yakalayamamış çalışanlara yönelik açılan İlkokul Bitirme Kursu öğrencilerinin diploma töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir toplumun kalkınmışlığı okur- yazar oranının artmasıyla ölçülür. Bu bağlamdan yola çıkarak 2009 yılında göreve geldiğimde açtığımız okuma yazma kursuna katılan bir annemizin sözünü hiç unutamam.  Yanıma gelerek kendisine okuma yazmanın dışında ikinci bir kimlik kazandırdığımızı söyledi. Bu o kadar kıymetli ki. Okuma yazma bilmeyen ama yıllar sonra kendine sunulan imkanlarla üniversiteye girmeyi başaran öğrencilerimiz var. Yaşadığımız her anın, her bir noktasında sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek en büyük görevimiz” dedi.

Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında açılan ve 10 ay süren kursu tamamlayan Temizlik, Veteriner ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 22 öğrenci ailelerinin de katıldığı törende diplomalarını alırlarken, duygularını Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yazdıkları mektuplarla dile getirdiler.

Continue Reading

Genel

Pınar Mahallesi’nde duman kavgası: 1 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’in Pınar Mahallesi‘nde iki esnaf arasında “duman” kavgası yaşandı. Kavgaya iki esnafın yakınları da dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 1 kişi yaralandı.

Kavga, Sarıyer’in Pınar Mahallesi Balabandere Caddesi‘nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. İddialara göre cadde üzerinde bulunan tatlı dükkanına, arka duvarıyla bitişik olan kahvehaneden duman geldi. Tatlıcı, kahvehane sahibine dumandan rahatsız olduğunu ve engellemesini söyledi. İki esnaf arasında çıkan tartışma giderek büyüdü ve taraflar birbirlerini darbetmeye başladı. Kahvehane sahibinin kavga ettiğini gören aile bireyleri de kavgaya dahil oldu. Caddeye taşan kavgada kahvehane sahibinin yakınları, tatlı dükkanında bulunan masa ve sandalyeleri birbirlerine fırlattı.

BİR KADIN SOPA DARBESİYLE YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polisler kalabalık grubun kavgasını güçlükle ayırdı. Kavgada bir kadın başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Sağlık ekipleri yaralı kadına ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırdı.

Polis ekipleri kavgaya karışan tarafları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Continue Reading

Genel

İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazır

Published

on

blank

İBB, 10 Haziran’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarını tamamladı. Yol yapımı, ulaşım, otopark, aydınlatma ve yeşil alan gibi fiziki çalışmalar ile alan tahsisinden tanıtıma kadar pek çok alanda yürütülen hazırlıklar bitirildi. İstanbul’un devler sahnesinin finaline en iyi şekilde ev sahipliği yapması için maç öncesi, sırası ve sonrasında da İBB ekipleri görev yapacak. 25 İBB birimi, bin 117 personeliyle sahada olacak. Maça erişim için 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Biletli seyirci ve akreditasyon sahipleri toplu taşımayı ücretsiz kullanabilecek.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı İstanbul’da oynanacak. 2020 ve 2021’de pandemi koşulları nedeniyle İstanbul’da oynanamayan dev maça, Atatürk Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşmanın en iyi şekilde gerçekleşmesi için bağlı birim ve iştiraklerinden oluşan 25 kurumu ile katkıda bulunuyor.

TARAFTARLARA ÜCRETSİZ TRANSFER

18 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a dönen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için İBB, 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Taraftar transferi noktasında genel ulaşım planlamasını üstlenen İBB, biletli seyircilerin ve akreditasyonlu kişilerin 9-10  Haziran dahil olmak üzere 11 haziran saat 12.00 ye kadar otobüsleri ve metroları ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

DEV MAÇA DEV DESTEK

Şampiyonlar Ligi Final hazırlıklarını Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde yerine getiren İBB, başlattığı çalışmaları karşılaşmadan önce tamamladı. Sahada yaptığı çalışmalar sırasında zemin ıslahı, yol bakımı; ihtiyaç duyulan engelli ve yaya rampalarında eğim azaltılması, iyileştirme, tırabzan eklenmesi; giriş ve çıkış noktalarında genişletme çalışması yapıldı. İBB çevre yollarda drenaj, yol çizgileri ve tretuvar işlemlerini yerine getirdi. Otopark alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı organizasyon için tanıtım, transfer merkezi ve festival alanı olarak tahsis edildi.

PEYZAJ, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Stadyum çevresinde ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi, gerekli noktalarda ilave aydınlatmaların yerleştirilmesi, diğer alanlarda ise geçici aydınlatma ve elektrik temin edilmesi için de İBB düzenlemeler yaptı. Organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik ve atık yönetimi ile ilgili olarak da görevlendirmeler yapıldı.

ACİL DURUM EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Acil durum ve yardım ekipleri ile zabıta ekipleri de hazırlık çalışmalarından itibaren şantiye ve stadyumda teyakkuz halinde olacak. Stadyum içinde, tribünlerde ve etkinlik alanlarında yangın olaylarına müdahale edilmesi için yeterli sayıda itfaiye aracını ve personelini görevlendirecek.

Çok yönlü süren çalışmalarda; reklam alanlarının ücretsiz olarak tahsis edilmesi, geçici tuvaletlerin temini, ihtiyaç halinde su, vinç, vb. geçici alt yapı hizmetlerinin yapılması, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan müsabakayı izlemeye gelecek olan taraftarların koordinasyonunun sağlanması gibi pek çok alanda daha sorumluluklar üstleniliyor.

Continue Reading

Popüler