Connect with us

Kültür

Son dakika: Türk Sanat Müziği sanatçısı hayatını kaybetti

Published

on

blank

Türk sanat müziği sanatçısı Hüner Coşkuner hayatını kaybetti. Uzun süredir tedavi görüyordu. Bu akşam saatlerinde vefat etti.

Yakalandığı kemik iliği kanseri nedeniyle bir süredir tedavi gören sanatçı Hüner Coşkuner’den hayranlarını üzecek haber geldi.

Tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada sanatçının yoğun bakıma kaldırıldığı akşam saatlerinde  duyurulmuştu.

Şimdi ise Coşkuner’den kötü haber geldi. Yoğun bakım ünitesinde hayat savaşı veren Hüner Coşkuner, hayata gözlerini yumdu.

 

blank

Hüner Coşkuner’in hayatı ve sağlık durumu, yoğun bakıma kaldırılmasıyla gündeme geldi. Bir süredir kanser tedavisi gören sanatçı Hüner Coşkuner’in sağlık durumuyla ilgili hastaneden yapılan açıklamada, nefes darlığı sonrası durumunun ağırlaştığı ve tedavisinin sürdüğü bildirildi. İlk albümünü 1987 yılında çıkaran ünlü sanatçı, 2000 yılında çıkardığı Klasikler 2 adlı çalışması ile müzik dünyasında büyük çıkış yakaladı. Yardım derneklerinde gönüllü çalışan sanatçının çok sayıda hayran kitlesi bulunuyor. İşte, Hüner Coşkuner’in hayatıyla ilgili bilgiler.
Sanatçı Hüner Coşkuner’in hayatı ve biyografisi, rahatsızlığı sonrası merak konusu oldu. Kemik iliği kanseri nedeniyle bir süredir tedavi gören 57 yaşındaki sanatçı hastalığı nedeniyle yoğun bakıma alındı. Sanata küçük yaşlarda başlayan, Melahat Pars, Kamuran Yarkın ve Feriha Tunceli gibi isimlerden ilham alan sanatçı, sosyal sorumluluk projelerine kendisini adadı. Coşkuner, Türkiye’nin kadın Türk Sanat Müziği duayenleri arasında kabul görülüyor.

HÜNER COŞKUNER KİMDİR?

Hüner Coşkuner 1 Nisan 1963’te İstanbul’da dünyaya geldi. Hüner Coşkuner, lise yıllarında Emin Ongan yönetimindeki Üsküdar Cemiyeti’ne giderek çok büyük bir birikime sahip oldu. Çok küçük yaşta sanat hayatına atılan Hüner Coşkuner sahne repertuvarını daha da genişletmek amacıyla yine çok değerli hocalardan feyz aldı. Bunlardan bazıları Melahat Pars, Kamuran Yarkın ve Feriha Tunceli’dir.

Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan Hüner Coşkuner, Lösemili Çocuklar Vakfı başta olmak üzere Bedensel Engelliler, Dünya Şizofrenliler Derneği’nde gönüllü olarak çalıştı. Albüm ve şiir kitabı gelirlerinin bir kısmını bu vakıflara ve derneklere bağışladı. Bu faaliyetler halen tarafınca devam ettirilmektedir.

İlk albümünü 1987 yılında Selami Şahin’in müzik yapım şirketi Şahinler Plak’tan çıkaran sanatçı ardından 1989 yılında Çaçan Plak’tan çıkardığı Sakın Dönme Geriye adlı stüdyo albümüne imza atmıştır. Bu albüm müzik otoriteleri tarafından sanatçının en başarılı albümlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Sonra sırasıyla Beni Sevmeni İstiyorum, Gidemezsin, Haydi Tut Ellerimi, Gidiyor ve Olamaz isimli stüdyo albümlerine imza atmıştır. Yine 1993 yılında çıkan Gidiyor adlı albüm Hüner Coşkuner’in önemli projelerinden biri olmuştur. 1995 yılında Elenor Müziğe transfer olan sanatçı Elenor Müzik etiketi altında 10 adet stüdyo albümüne imza atmıştır. 2000 yılında çıkardığı Klasikler 2 adlı albümü deyim yerindeyse müzik dünyasını kasıp kavurmuştur.

2015 yılında sözleri ve müziği kendisine ait olan şarkılardan oluşan Seni Acele Görmem Lazım adlı albümü çıkarmıştır. Gerek sahne asilliğine gerekse sesine hürmeten çok kişi tarafından sevilip dinlenen sanatçı Türkiye’nin kadın Türk Sanat Müziği duayenleri arasında kabul görmektedir.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Evlilik Bunalımı mı ? Evlilik Öncesi Eğitim mi

Published

on

blank

Son nefesime kadar gözlerinin içine bakarak yaşamama izin verir misin?
Benimle evlenmezsen eğer ben seninle evlenirim!
Benimle beraber Halley kuyruklu yıldızının geçişini izler misin? (Bir sonraki geçiş tarihi 2061 yılı)
Hatıram yerine hayatım olur musun?

***

İnsanların hayattaki hedefleri farklıdır. Kimi çok iyi bir kariyer, kimi çok para kazanmak, kimi ise çok ünlü
olmak ister. Pek çok insanın öncelikli hayalleri arasında da mutlu ve sağlıklı bir birlikteliğe sahip olmak
vardır.

***

Bu nedenle çiftler yeni bir ilişkiye başlarken mutlu bir gelecek, umutlu ve güzel günler hayal eder. Peki
ama her şey bu kadar güzel başlarken; evlenme teklifi ederken; kullanılan bu kadar güzel ve özel sözlerden sonra neler oluyor da yerini “Boşanmalı mıyım” sorusu alıyor.

***

İlk ayların heyecanı durulunca olası sorunların bireyler tarafından ret ve kabul edilmesi ilişkilerindeki
yapının şeklini belirlemektedir. Bazı çiftler sorunları konuşmaktan kaçınarak sorunları çözümlemeden yok
sayarak ilişkilerini zamanla bunalım dönemine sokmakta ve çözümün olmadığını düşünmektedirler. Yaşadıkları hayal kırıklığı ile “Ben böyle hayal etmemiştim.” şikayeti ile beraber çözümün boşanmaktan başka çare olmadığını düşünmektedirler.

***

Peki ama bu durum neden kaynaklanıyor?

***

Çiftler evlilik yaşamında kendilerini nelerin beklediğini bilmemektedir. Kimi birey çevreden gördüğü olumsuz ve hüsranla biten evlilik örnekleriyle evliliğe önyargılı başlarken; kimi birey de toz pembe görülen evliliklere özenip gerçek dünyadan uzaklaşmaktadır.

***

Olumsuz evlilik örnekleri kişilerde daha çok bencillik duygusu oluşturmakta, ailenin dayanağı olan “BİZ” duygusunu kaybettirmektedir. Olumsuz evlilik örnekleri mutlu evliliklerin azaldığı hissini vermekte ve iki farklı cinsin iki farklı düşünce yapısının ortak bir çatı altında olamayacağına inandırmaktadır. Sosyal medyada daha çok karşılaştığımız toz pembe evlilikler de ise çiftler sanal evliliklerde gördüklerini referans alıp, ilişkilerine ütopik düşüncelerle başladıkları için kendi evliliklerinde de aynı yaşam modelini isterler.Toz pembe evliliklerde eşler arası düşünce çatışmaları yoktur, kişiler sürekli uyum içindedirler ve birbirlerini ruh ikizi olarak adlandırırlar.

***

Bu iki uç örnek de evlilik kurumuna psikolojik olarak zarar vermektedir. Toplumun temeli olan aile kurumu
gibi önemli bir kurumun geleceği ve sürekliliği için çiftlerin evlilikte kendilerini nelerin beklediğini, evliliğin
omuzlarına yükleyeceği sorumlulukları, kendilerine yeni edinecekleri rolleri bilerek; her evliliğin kendine
özel ve farklı olduğunu, evlilikte inişler ve çıkışlar olabileceğini öğrenmeleri gerekir. Evlilik öncesi eğitim ile
çiftler; evlilikte kendilerini nelerin beklediğinin, olası bir problemle karşılaştıkları zaman neler yapabileceklerinin bilincinde ve hazırlıklı olacaklardır. Çünkü çiftlerin içinde büyüdükleri ortamdan çok farklı kültürel yapılardaki ailelere katılmaları, pek çok sorunu beraberinde getirebilir.

***

Evlilik öncesi eğitim ile eşlerin, muhtemel sorunlar karşısında çözüm bulmaları kolaylaşacak ve yaşanabilecek herhangi bir kriz anında o krizi yönetme ve düzeltme becerisine sahip olacaklardır. Evlilik öncesi eğitim ile; evlilikte iletişim ve yaşam becerileri, aile hukuku, evlilik ve sağlık gibi konular ile bu süreci daha bilinçli yürütebileceklerdir. Çiftler evliliğe daha gerçekçi beklentilerle başlayacak ve evlilik daha sağlam temeller üzerine kurulmuş olacaktır.

***

Evlilik bunalımı yaşamadan alınan evlilik öncesi eğitimin önemi dünyada gün geçtikçe artmaktadır. Evlilik öncesi eğitim konusunda alacağınız Aile Danışmanlığı rehberliğindeki eğitim ile hem kendinizi tanıyarak hem de ilişkinizdeki bizi tanıyarak daha sağlıklı ve mutlu bir evlilik için adım atmış olacaksınız.

Continue Reading

Genel

İstanbul dev bir açık hava sahnesine dönüşüyor

Published

on

blank

İBB, binlerce müzisyenin İstanbullularla buluşmasını sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Kentin 100’den fazla farklı noktasını açık hava sahnesine dönüştüren “İstanbul Bir Sahne” ile özlenen kültür sanat etkinlikleri; açık havada, ücretsiz ve pandemi koşullarına uygun olarak gerçekleştiriliyor. Projeyi sosyal medya sayfasından duyuran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, açıklamasında pandeminin başından beri zor günler yaşayan müzisyenlere önemli bir destek sağlanacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Covid-19 nedeniyle bir yıldır zor günler geçiren müzisyenlere destek olmak için “İstanbul Bir Sahne” projesini başlatıyor. İstanbul Bir Sahne”  ile İstanbul’un 39 ilçesinin tamamında 100’den fazla farklı nokta, açık hava sahnesine dönüştürülerek, binlerce müzisyenin İstanbullularla buluşması sağlanacak.

“UMUDU YENİDEN YEŞERTELİM”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, projeyi sosyal medya hesabından paylaştı bir video ile tanıttı. Sanatçıların kendi mesleklerini icra etmelerini ve İstanbul’da olumlu bir hava estirmelerini istediğini söyleyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi bu sessizliğe son verme ve şehri notalarla şenlendirme vaktidir. Bu projeyle bir yandan müzisyenlere destek olacağız, bir yandan da şehrin farklı noktalarını canlı müzik sahnesine dönüştüreceğiz. Tabi ki, tüm sağlık önlemlerini, etkinlik öncesinde ve sırasında, İBB olarak biz alacağız. İstanbullular, pandemiye rağmen, iç huzuruyla, güvenle ücretsiz konser keyfi yaşayacak. Hem de sanatçılarımız emeklerinin karşılığı olarak hak ettikleri desteği alacaklar. Bu nedenle destek ihtiyacı hisseden müzisyenlerimizi davet ediyorum. Sitemize girin ve başvurunuzu yapın. Güzel İstanbul’umuzda umudu yeniden yeşertelim.”

39 İLÇEDE 100’ÜN ÜZERİNDE NOKTA

İstanbullularla yaşadıkları yerlerde, 39 ilçede 100’den fazla farklı noktada buluşacak olan “İstanbul Bir Sahne” etkinlikleri şehrin günlük yaşamına canlı performans sürprizleri ve neşesiyle eşlik edecek. Kültür AŞ organizasyonuyla gerçekleştirilecek projeyle şehrin parkları, durakları, metro platformları, müzeleri, sokakları, otoparkları, günlük işe gidiş geliş noktaları, ikonik mekanları dev bir açık hava sahnesine dönüşecek.

“İstanbul Bir Sahne” etkinliklerinde yer almak isteyen müzisyenler ve müzik toplulukları başvurularını 28 Mart 2021 saat 14.00 itibarıyla www.istanbulbirsahne.com adresinden yapabilecek.  Başvuru süresi 09 Nisan 2021 saat 17.00’de son bulacak. Binlerce müzisyenin sahnelere dönmesine imkân sağlayacak “İstanbul Bir Sahne” projesi şehrin kültür sanat hayatını canlandırmasının yanı sıra büyük bir dayanışma ve destek çalışması da olacak.

Katılım koşullarını yerine getiren müzisyenlerin ve müzik topluluklarının başvuru sırasına göre kontenjan limitleri kapsamında yer alacağı proje kapsamında her bir müzisyene 2 bin TL’lik bir bütçe verilecek. Proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerin yer ve tarih bilgileri ise pandemi koşulları ve hava şartlarına göre planlanacak.

Video Linki: https://we.tl/t-36vgRWXnq5

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da özel okulları aratmayan bir devlet okulu

Published

on

blank

Sarıyer’in Reşitpaşa’da bulunan Tuncay Artun IMKB Doğanevler İlkokulu, yenilenen haliyle özel okulları aratmayan bir hale büründü.

Geçtiğimiz yıllarda depremde riskli binalar statüsünde yer alması nedeniyle yıkılması gündeme gelen; ancak velilerin de ayaklanmasıyla güçlendirme çalışmaları yapılarak adeta baştan aşağı yenilenen Reşitpaşa Tuncay Artun IMKB Doğanevler İlkokulu, son haliyle özel okullardan farksız bir hale büründü. Sarıyer Belediyesi’nin de birçok destekleriyle eksikleri tamamlanan ilkokul, gelecek eğitim-öğretim yılı için öğrencilerini, onlarla yaşayacağı yeni başarıları bekliyor. Modern sınıflarıyla, yenilenen spor salonuyla ve bahçesiyle özel okul havasına bürünen Tuncay Artun IMKB Doğanevler İlkokulu, Sarıyer’in ön plana çıkan devlet okulları arasında yer alıyor.

blank blank blank blank

Continue Reading

Popüler