Connect with us

Genel

Erdoğan’ın müjdesiyle ilgili flaş iddia!

Published

on

blank

Erdoğan’ın “müjde”, Bakan Albayrak’ın “eksen” açıklaması üzerine yine enerji kaynağı bulunduğunun açıklanacağı iddiaları ortaya atıldı. Peki, “müjde” aslında “baskın seçim” habercisi mi?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, iktidara yakınlığıyla bilinen Kalyon Holding’e ait entegre güneş paneli fabrikasının açılışında konuştu. Cuma günü “müjde” vereceğini açıkladı. Erdoğan’dan sonra konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “müjde”nin Türkiye’de eksen değişikliği yaratacağını söyledi. Bunun üzerine sosyal medyada Erdoğan’ın müjdesine dair pek çok tahmin ve iddia ortaya atıldı. İddialar daha çok enerji üzerine yoğunlaştı. Muhalif siyasetçiler olası bir enerji kaynağı “müjde”sinin gelmesi durumunda bunun baskın seçime işaret edebileceğini söyledi.

Bloomberg, Türkiye’nin Karadeniz’de bir enerji kaynağı keşfettiği haberini son dakika olarak Erdoğan’ın konuşmasından hemen sonra duyurdu.

Aynı saatlerde Euronews Türkçe ise farklı bir iddiayı dillendirdi. Euronews Türkçe “müjde”nin Akdeniz’de tespit edilen bir doğalgaz kaynağı olduğu ve bunun için NATO limanında demirli olan Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni’nin yola çıktığını ileri sürdü.

Reuters’a konuşan yetkili ise biri “ciddi büyüklükte” olmak üzere Karadeniz’de iki bölgede enerji kaynağı bulunduğunu iddia etti.

Seçimin “müjde”cisi mi?

Erdoğan’ın “müjde” açıklamasından sonra gelen bu haberler ve iktidara yakın medyanın müjdeyi enerjiye yorması akıllara daha önceki seçimlerden önce sürekli çıkan “enerji kaynağı bulundu” haberlerini getirdi.

12 Eylül 2010 referandumu öncesinde 21 Ocak 2010 tarihinde Hürriyet’teki haberde Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından 3 yıl önce petrol arama çalışmalarına başladığı Şırnak’ın Cudi Dağı’nda petrol bulduklarını açıkladı.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinden tam bir buçuk ay önce Diyarbakır’da kaya gazı bulunduğu açıklandı. 7 Şubat 2014’te Diyarbakır’da Türkiye’nin 40 yıl ihtiyacını karşılayacak kaya gazı bulunduğu iddia edildi.

7 Haziran 2015 seçimi öncesinde, 9 Ocak 2015’te ise Trakya’da faaliyet gösteren Kanada menşeli Marsa Enerji firmasınca, Poyraz sahasında yeni doğalgaz rezervi bulunduğu açıklandı.

14 Ekim 2015’te NTV’nin haberinde Karadeniz’de ortak olarak, petrol ve doğalgaz arayan Lukoil, PanAtlantic ve Romgaz şirketleri yaptıkları basın açıklamasında 30 miyar metreküp gaz rezervi keşfettiklerini bildirdi.

24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce 16 Mayıs 2018’de CNN Türk’te yer alan haberde Batman’ın Sason ilçesinde Mardin ve Şırnak’ta petrol bulunduğu açıklandı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden hemen önce 8 Şubat 2019‘da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Trakya’da doğalgaz bulundu. Pazartesi günü yerinde ekipleri, sahayı incelemeye gideceğiz.” dedi.

Karadeniz’de kaç kere doğalgaz bulundu?

Bloomberg ve Reuters’ta yer alan Türk yetkililerin Karadeniz’de ciddi miktarda doğalgaz bulunduğu yönündeki iddiaları sonrasında 2007, 2012 ve 2018 yıllarında da Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu yönündeki açıklamalar akıllara geldi.

12 Ocak 2007 tarihli Hürriyet’teki haberde dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Karadeniz’de doğal gaza ulaştıklarını belirterek, ‘İnşallah bu kış oradan doğalgazımızı alacağız’ dedi.

17 Eylül 2012 tarihli Hürriyet’teki haberde bu sefer dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz Bölgesi’nde Istıranca’da TPAO’nun yaptığı çalışmada, doğalgaza rastlandığını bildirmişti. Yıldız, şu ana kadar 1800 kilometrelik sondaj yaptıklarını belirterek, “Özellikle TPAO olarak son 10 yılda 13 katına çıkardığımız arama faaliyetleri bütçesini devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.

14 Kasım 2018 tarihinde Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün sitesinde ise yine Karadeniz’de doğalgaz kaynağı bulunduğu yazıldı. Türkiye’nin çok az bir bölümü Türk deniz sularında bulunan Tuna Bloğu’nda kaynak tespit ettiği ve Barbaros sismik araştırma gemisinin yıllar önce rezerv tespit ettiği Tuna Bloğu enerji sahasının Türkiye bölümünde önümüzdeki dönemde sondaj başlatılacağı ifade edilmişti.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank