Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Kongreye Giderken Beklentiler

Published

on

blank
Sarıyer CHP İlçe Başkanlığı ve Yönetim kuruluyla İl Delegelerinin seçimi Kongresi, 29 Aralık 2019’da yapılıyor. Daha önceki süreçte yapılan Mahalle Delegesi seçimlerinde üyelik yapısından ve sistemden kaynaklanan bazı tartışmalar olsa da, sakin ve nispeten kurallara uygun yapıldı. Bazı mahalleler uzlaşarak tek listeyle sandığa gittiler, bazıları da iki liste çıkararak adayları yarıştırdılar. Seçilen 400 Delege ve doğal delegeler şu ana kadar adaylığını ilan eden iki kişiden birisi için tercihlerini kullanıp, İlçe Başkanını, yöneticileri ve İl Delegelerini seçmek üzere sandık başına gidecekler.
***
Yargıdan emekli olduktan sonra, yaklaşık 9 yıldan beri üyesi olduğum CHP’de biri atanmış üç tanesi seçimle işbaşına gelen dört ayrı yönetimle yönetim kadroları görevi hariç muhtelif konularda görev yaparak İlçe siyasetine katkı sunmaya çalıştım. Yerel Yönetim seçimlerinde üç dönem başarı elde eden parti örgütü, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri hariç, milletvekilliği seçimlerinde AKP ile başa baş oy alma başarısını gösterdi. “KENDİ SİYASET ANLAYIŞLARINA GÖRE BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPAN YÖNETİCİLER HER ZAMAN PARTİNİN ÜLKE ORTALAMASININ  ÜSTÜNDE” oy almayı başardılar. Ancak Beşiktaş, Şişli, Kadıköy ve Bakırköy gibi İstanbul İlçelerinin gerisinde kaldılar. Bu konunun ilçe yönetimindeki siyaset anlayışı ve yapılanmasından mı, yoksa Sarıyer’in Demografik yapısından mı kaynaklandığı konusu mutlaka araştırılmaya muhtaç bir konudur.
***
Gelecek dönemde oluşacak ilçe yönetiminin kısa, orta ve uzun vadeli bir çalışma programını hızla yaşama geçirmesi, parti tüzüğünü işleterek masa başı ve büro siyasetini terk edip Halkla buluşması, dinleyerek siyaset üretmesi, yerel yönetimle iş birliğini maksimuma çıkartarak çözüm üretmesi, halka umut vererek, oy oranlarını arttırıcı çalışmalar yapması, mahallelerde, sokaklarda, kahvelerde, STKlar’da ,sendikalarda, çevre üniversitelerde etkin olması, hedef kitleler olarak işsizler, yoksullar, hastalar, yaşlılar, emekliler, öğrenciler, kadınlar ve gençlerle ilgili projeleri hayata geçirmesi, üyelik bilincini arttırıcı eğitime önem vermesi, yeni üyeler kazanması, ilçe başkanlığını bir siyaset okuluna çevirmesi acil ve en önemli faaliyetler olmalıdır.
***
Adaylarımıza ve kadrolarına seçimde, seçimden sonra da iktidara gidiş yolunda başarılar diliyorum. Adil, eşit hukuka ve tüzüğe, siyaset etiğine uygun demokratik bir seçimin CHP’ye ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum..

blank
blank
blank