Connect with us

Genel

İmamoğlu’ndan İstanbullulara su ve doğalgaz müjdesi

Published

on

blank

Koronavirüs önlemlerini açıklayan İmamoğlu, vatandaşların su ve doğalgazlarının borçları nedeniyle kesilmesi işleminin de süreli olarak askıya alındığını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün olduğu gibi bugün de sosyal medya hesaplarından canlı yayınla hemşehrilerine seslendi. İmamoğlu, konuşmasının başında, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’nci yıldönümü nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını andı. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşımız için Allah’tan rahmet dileyen İmamoğlu, “Zorluklara karşı gerektiğinde ‘Dur’ demesini çok sağlam biçimde bilen bir milletiz. Zor koşullarda bir araya gelmeyi başaran bir milletiz. Zor günler geçiriyoruz ama birlikte başaracağız. Devletimizin tüm birimleriyle, tüm kurumlarıyla ortak mücadele ederek atlatacağız” dedi.

“EN ÖNEMLİ UNSUR DAYANIŞMA”

“İstanbul, bu sürecin en kritik noktalarından birisi” diyen İmamoğlu, “Hatta en başında geliyor. Avrupa’nın en büyük kenti ve çevre coğrafyanın buluşma noktasındayız. Bu coğrafyada alacağımız her tedbir, aslında sadece İstanbul için değil, başta ülkemiz için büyük bir moral ve çalışma ortamı sağlayacak. Aynı zamanda dünyaya da örnek işler yapabilmeliyiz ve yapmalıyız. Bunun en önemli unsuru dayanışma. Ortak akıl ve bilimle beraber mücadelenin biçimini şekillendirmekteyiz. Çok kararlar alıyoruz ve bu kararla içinde hızlı hareket etmemiz gereken hususlarda sizleri mutlaka bilgilendiriyoruz. Dün itibariyle 39 ilçe belediyemizle irtibat kurarak, İstanbul’umuz için kritik bir konuda nasıl hareket etmemiz gerektiğiyle ilgili bir görüşme silsilesi ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

“PAZARCI ESNAFI, MASKE VE ELDİVEN TAKACAK”

İmamoğlu, hızlı alacakları kararları ve yapacakları çalışmaları özetle şu sözlerle dile getirdi:

– İstanbul’da 462 semt pazarı var. Gıda ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan pazarlar ve kaynağı olan hallerle ilgili çok sağlıklı bir çalışma yaptık. Semt pazarları açılmalı mı açılmamalı mı? Nasıl açılmalı? Bunları uzun uzun tartıştık. Yetkili olan ilçe belediyesi ve bazı kurumlara dair tavsiye kararı aldık. Bu tavsiye kararı şu: Sadece gıda ürünlerinin satılacağı pazarlar kurulması konusunda tavsiye kararı aldık. Bu pazarlarda çalışacak esnaf, mutlaka maske ve eldiven kullanacak, diğer koruyucu tedbirleri alacak. İBB ve ilçe belediyeleri denetim yapacak. Pazarlar, kurulmadan önce mutlaka dezenfekte edecek. Giriş ve çıkışlarda dezenfekte işlemi uygulanacak. Vatandaşların, pazarlara kendi torbaları ve fileleriyle gitmesini öneriyoruz. Amacımız, mümkün olduğu kadar temas etmeden alışveriş yapma imkanını sağlamak olacak.

“SÜRECE DAHİL OLMAKTAN ASLA SAKINMAYACAĞIZ”

– Çağrı merkezimiz, artırılmış kapasitesiyle çalışacak. İletişimi en üst seviyede tutacağız. Personelimizin bir bölümü, evlerinden çalışarak sürece dahil olacak.

– Encümen toplantıları da dahil olmak üzere, -ihaleleri hariç tutarak söylüyorum- bazı toplantıların telekonferans yöntemiyle yapılmasına dönük teknolojik alt yapıyı oluşturduk. Bu sayede kesinti olmadan hizmeti devam ettireceğiz.

– Turizm konusu çok önemli. Maddi-manevi nasıl tedbirler alabiliriz konusunda sektör temsilcileriyle görüşmelerimiz oldu. Buna hizmet sektörü de dahil. Bu konuda bir kısım bütçe ve mali çalışmalar, bir takım destekleme ve bilgilendirme çalışmalarını sektörlerle sürdüreceğiz. Sürece dahil olmaktan asla sakınmayacağız.

ÇALIŞANLARA YÖNELİK TEDBİRLER

– Sahada görev yapan itfaiye, zabıta, destek hizmetleri gibi birçok konuda çalışan arkadaşlarımızın -sağlık durumları hariç- korunma tedbirlerini alarak izinlerini kaldırdık. İstanbul’a hizmet noktasında bu yol arkadaşlarımın en üstün şekliyle hizmetlerine devam edeceğini belirtmek istiyorum. Bina çalışanlarımıza hizmet konusunda da tedbirler aldık. Sıcak yemek yerine, soğuk sandviç dağıtımı olacak. Çalışanların hafif bir ateşi bile varsa tedbiren izinli sayılacak. Halk Ekmek ve Hamidiye Su gibi, halka dair hizmet veren iştiraklerimizin bütün çalışma arkadaşlarımız sıkı bir sağlık denetiminden geçirildi.

– İstanbul’a dezenfeksiyon konusunda yoğun bir hizmet sunuyoruz. Olası kriz anlarına dönük tedbirlerimiz var. Yeterli, her ürünü temin eden bir kurumunuzun olduğunu sizinle paylaşmayı görev biliyorum.

“İNSANLARIN BU SÜREÇTE SUSUZ KALMASINI İSTEMİYORUZ”

– Salgın süresince hizmet veren doktorlarımız, hemşirelerimiz, hastabakıcılarımız var. Bugün onlara minnet duyuyoruz. Fedakarca hizmet yapıyorlar. Onların hizmetlerini kolaylaştıracak tedbirler konusunda özel çaba gösteriyoruz. Bir hazırlık içindeyiz. Kriz dönemi boyunca ulaşımın onlara ücretsiz sağlanmasıyla ilgili bir hazırlık yapıyoruz. Nisan ayı Meclis’inde bunu konuşacağız. Biliyoruz ki bu süreç uzun sürecek. Bu konuda da tedbir almayı önemsiyorum.

– İSKİ ve İGDAŞ’ta bir su kesintisi ya da gaz kesintisi yapılmayacağını söylemiştik. Geçmişten gelen, on binlerce abonmanı ilgilendiren, özellikle suyu kesilmiş olan hane vatandaşlarımızın suyunun açılmasına başlandı. İnsanların bu süreçte susuz kalmasını istemiyoruz.

“SİZİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİM”

– Her an görevde bir kriz ekibimiz var. Ben, sizi bilgilendirmeye devam edeceğim. Büyük dayanışmayla bu günleri atlatacağız. Daha çok sarılacağız. Çevremizdeki yaşlı vatandaşlarımızı koruyan, gözeten, destek olan, uzlaşmacı dayanışmaya devam edeceğiz. Birbirinize destek verin. Evde duranlar; özellikle çocuklar bol bol kitap okuyun. Gençlerimiz derslerini ihmal etmesinler. Üniversite gençliğinin bursları yatmaya devam edecek. Desteğimiz devam edecek. Bütün hemşehrilerimizle, vatandaşlarımızla kol kolayız, yan yanayız.

İLK SANAL TOPLANTI

İmamoğlu, canlı yayında İstanbullulara seslendikten sonra, kurmaylarıyla yaptığı ilk telekonferans toplantısını aracının içinde gerçekleştirdi. İmamoğlu; bilgisayar, laptop, tablet ve cep telefonlarına indirilen özel bir aplikasyon üzerinden gerçekleştirilen sanal toplantı sırasında, kurmaylarıyla görüş alışverişlerinde bulundu ve onlara bazı konularla ilgili talimatlarını iletti.