Connect with us

Genel

İşte deprem testinin maliyeti…

Published

on

blank

Gazetemiz Sarıyer Son Baskı, sizler için deprem testinin maliyetini araştırdı. Yapılan araştırmalarda, deprem testi fiyatının 3 bin liradan başlayarak 15 bin liraya kadar çıkan fiyatlara ulaştığı öğrenildi.

Geçen cuma günü Türkiye Elazığ, Sivrice’de, Manisa’da peş peşe ve Eylül ayında İstanbul’da meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların aklında evlerinin depreme ne kadar dayanıklı olduğu sorusu oluşmaya başladı.

Deprem testi fiyatları binaların kat sayısına göre değişkenlik gösteriyor. 3 bin TL’den başlayan fiyatlar, 10 katlı binalar farklı yönetmelik kapsamına girdiği için 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.

KAT YÜKSELDİKÇE FİYAT ARTIYOR

10 kata kadar olan binalar Riskli Bina Tespit Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilirken, 10 katı aşan binalar Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne tabi oluyor. Bu durumda her kat için deprem testi yapıldığı için fiyatlar da aynı doğrultuda yükseliyor.

DEPREM GEÇİRMİŞ İLLERDE SİGORTALILIK ORANI YÜKSEK

Bugün Türkiye’de her iki konuttan biri Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altında. Sigortalılık oranı en yüksek iller arasında özellikle deprem geçirmiş iller yer alıyor. Yalova, Sakarya ve Bolu’da sigortalılık oranları yüzde 80’i aşarken, İstanbul’da ise yüzde 63’e ulaşmış durumda. Güncel hasar bilgilendirmeleri www.dask.gov.tr web sitesinden takip edilebilirken; hasar ihbarları da yine aynı adresten ya da Alo DASK 125 çağrı merkezinden yapılabiliyor.

blank
blank
blank