Connect with us

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstanbul’a tek aday talimatı

Published

on

blank

28-29 Mart 2020’de yapılacak 37’inci Olağan Kurultayı’nda en büyük delegeyle temsil edilecek İstanbul İl Başkanlığı konusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan beklenen hamle geldi. Demokrasinin kalesi CHP’de İstanbul’un 39 ilçe başkanını toplayan Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu ile yola devam edeceklerini, seçimde Kaftancıoğlu’nun karşısına rakip istemediğini söyledi.

9 Şubat 2020 Pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak İstanbul İl Kongresi için geri sayım sürerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sonucu etkileyecek sürpriz bir hamle yaptı.

İstanbul’daki 39 İlçe Başkanı ile dün bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Şubat tarihinde yapılacak İl Başkanlığı yarışı konusundaki tartışmalara son noktayı koydu.

“CANAN HANIMLA DEVAM EDECEĞİZ!”
DÜZGÜN HABER‘in edindiği bilgiye göre, toplantının açılışında yeni seçilen ilçe başkanlarına başarılar dileyerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, sözü daha sonra 9 Şubat tarihinde yapılacak İl Başkanlığı seçimine getirdi. İlçe kongrelerinde sergilenen birlik ve beraberlik görüntüsünün İl Kongresi’nde de yansıtılmasını talep eden Kılıçdaroğlu, “İstanbul’da başarılı bir il başkanımız var. Biz parti yönetimi olarak, bu başarısından dolayı Canan Hanım ile bir dönem daha yola devam etmekten yanayız” diyerek, il başkanlığı adaylığı konusundaki tartışmalara son noktayı koydu ve net tavrını açıkladı.

“KİMSE DIŞLANMASIN” TALİMATI
İstanbul’da Kaftancıoğlu ile yola devam kararı veren Kılıçdaroğlu, 39 ilçe başkanına ayrıca, “İstanbul’da, birlik ve beraberlik havasında il kongremizi yapacağız. Parti içinde, ‘o bunu destekliyor, şu onu destekliyor, o il yönetimine muhalifmiş’ diyerek kimsenin dışlanmasını istemiyorum. Herkesi kucaklayacak, birlik ve beraberlik içerisinde çalışacak, İstanbul’da yerel seçimde alınan başarıyı, genel seçimlerde de partimizi birinci parti yaparak taçlandıracak bir il yönetiminin oluşturulmasını istiyorum. Burada hepinize büyük görev düşüyor. Kesinlikle kavga ve gerginlik istemiyorum” talimatını verdiği de öğrenildi.

SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI
Kılıçdaroğlu’nun yaptığı toplantı hakkında DÜZGÜN HABER‘e konuşan İstanbul’daki bir ilçe başkanı, “Sayın Genel Başkan, bizim adımıza söylenecek herşeyi söyledi. Evet, Canan Hanım ile yola devam kararı verirken, birlik ve beraberlik içerisinde bir il yönetiminin oluşturulmasının talimatını da verdi. Bunun üzerine toplantıda biz de konuşmamayı tercih ettik. Eğer, Genel Başkan’ın talimatı yerine getirilirse, İstanbul’daki tüm kesimleri kucaklayacak bir il yönetimi oluşturulursa şölen havasında bir il kongresi olur. Aksi durumunda, aday da çıkabilir, çarşaf liste de olabilir” görüşünü dile getirdi.

RAKİP ÇIKMASI ARTIK ZOR GİBİ!
Bugüne kadar Ankara’da İstanbul’dan il başkanlığı konusunda nabız yoklamak için gelen hemen her isme, “Canan Kaftancıoğlu ile yola devam edeceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, 39 ilçe başkanına gönlündeki il başkanı adayını il kongresinden iki hafta önce ilan ederek, bir anlamda İstanbul’da Kaftancıoğlu’na rakip çıkmasının önüne geçmiş oldu. Bu aşamadan sonra İstanbul’da Kaftancıoğlu’na rakip çıksa da, Kılıçdaroğlu’nun açık tavrına rağmen ilçe başkanlarının çıkacak isme açık destek vermeleri de kolay olmayacak. Görünen o ki, Kılıçdaroğlu’nun, “Kaftancıoğlu ile yola devam” kararının ardından İstanbul’da artık herkes il başkanlığından çok, oluşacak il yönetimi konusunda enerjisini harcayacak.

Kaynak: Düzgün Haber

blank
blank
blank