Connect with us

Bilim ve Teknoloji

GOOGLE BUGÜN YAVAŞLADI

Published

on

blank

Türkiye’de bugün erişimi 1 saat kadar yavaşlayan Google’ın, fiber altyapıdaki bir arıza nedeniyle ve web cache (ağ önbelleği) engellemesiyle yavaşladığı belirtildi. Yetkililer sorunun çözümü için çalışıldığı bilgisini verdi.

Bugün özellikle öğlen saatlerinde Google’da yaşanan erişim sıkıntısının Google kaynaklı olmadığı ve firmaya herhangi bir hukuki tebligatta bulunulmadığı öğrenildi.

Yavaşlamanın fiber altyapıdaki bir sorundan dolayı olduğu bilgisi verildi.

Yetkililer sonunun çözümü için çalışıldığını belirtti.

Google’ın web cache (ağ önbelleği) hizmetinin de engellenmesinin yavaşlamada etkisi olduğu bildiriliyor.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bazı haber sitelerinde Türkiye’de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir” denildi.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

blank
blank
blank