Connect with us

Genel

Avcı: Memur ve memur emeklisine acilen seyyanen zam yapılmalıdır

Published

on

blank

BASK İstanbul İl Temsilcisi Derya Avcı, “Memur, emekli ve işçiye enflasyon oranında zam vermek demenin sıfır zam vermek demek olduğunu günlerce anlatmamıza yazmamıza rağmen yetkili sendikalar bunu duymamazlıktan geldiler ve maalesef memurlar enflasyona bilmem kaçıncı kez yeniden yenildi.” ifadelerini kullandı.

BASK İstanbul İl Temsilcisi, TEÇ-SEN İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Derya Avcı, memur ve memur emeklilerine zam yapılması için çağrıda bulundu. İşte Avcı’nın açıklamaları:

Temmuz ayı enflasyonun açıklanmasıyla memur ve memur emeklisi maaş zamları ortaya çıktı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarında memurun, işçinin, emeklinin alım gücünün dikkate alınmadığı aşikar duruma geldi. “Son iki yılda, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, tükettiğimiz, kullandığımız, pek çok ürününün fiyatı yüzde 150 ile yüzde 400 arasında artış gösterirken, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 30.95, Haziran ayı enflasyonunun 4.95 ve son 6 aylık enflasyon ve verilen yüzde 7 zam ile Temmuz ayında 42.35 oranında artış gerçekleştirildi.

TOPLU SÖZLEŞME OYNANAN BİR TİYATRODAN İBARET 

TÜİK’in enflasyon rakamlarıyla, vatandaşın enflasyon rakamları arasında kat be kat farkın olduğunu herkesin malumu iken, yetkili sendika tarafından ‘fısıltı şeklinde’ tabanına yönelik açıklamalar haricinde dişe dokunur bir tepki ortaya konulamadı. “Böyle bir ortamda memur, emekli, işçi gibi sabit ücretlilerimizin alım gücünün her geçen gün düştüğünü, enflasyonist ortamda sabit ücretlilerin harcadıkları paranın farkını, zam yapılana kadar önce peşin harcayıp 6’ncı ayın sonunda aldıklarını da herkes biliyor. Bundan dolayıdır ki, maaşların her ay hesaplanarak ödenmesi gerektiğini defaten ifade ettik. Aylık eşel ödeme sistemine geçilmesi gerektiğini söyledik.”  Maalesef memurun yararına olacak bu uygulamalar dikkate alınmadı.

Yetkili sendikayla hükümetin yaptığı toplu sözleşmenin oynanan bir tiyatrodan ibaret olduğunu zaman, zaman dile getirdik. Sonuçlarını hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz. Yetkili sendika olarak enflasyon artı zam olarak pazarlık yapsaydınız, bu gün bile memurun alacağı maaş artış oranı yüzde 49.35 olacaktı.

VERGİ DİLİMLERİ SABİTLENMELİ

Vergi dilimlerinden dolayı sabit ücretlilerin maaşının büyük bölümü vergiye giderken, sabit ücretliler daha maaşını almadan vergisini ödemektedir. Yılın ikinci yarısında alınan artışlar vergi dilimi nedeniyle memurun alım gücüne bir katkı sağlamamaktadır. BASK sendikaları olarak vergi diliminin 15 te sabitlenmesini yada vergi matrahı oranlarının yükseltilmesini talep ettik ama bu talepte dikkate alınmadı. Vergi dilimlerinin memurlar için sabitlenmesi önem arz etmektedir.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE ACİLEN SEYYANEN ZAM YAPILMALIDIR

Memur ve emeklinin alım gücü her geçen gün düşmekte, memur fakirleşmektedir. Sayın cumhurbaşkanımız konuya müdahil olarak seyyanen zam açıklamalıdır. Yoksa memurun asgari ücretle çalışacağı zaman çok yakın.

 

Derya Avcı

BASK İstanbul İl Temsilcisi

TEÇ-SEN İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı

Genel

Adıgüzel ailesinin acı günü

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin eski meclis üyesi, CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi Rıza Adıgüzel hayatını kaybetti.

CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi, 1989-1994 döneminde Sarıyer Belediyesi ve İBB SHP Meclis Üyesi olan Rıza Adıgüzel, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü ve 63 yaşında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’in cenazesi, bugün (5 Ekim 2022 Çarşamba) saat 13:00’te Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’e Allah’tan rahmet, tüm Adıgüzel ailesine ve sevenlerine ise baş sağlığı dileriz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de çöküş sürüyor! Taraftarlar isyanda…

Published

on

blank

Sezona büyük tartışmalarla giren Beyaz Martılar, ilk iki haftada aldığı 4 puanla bir anda umut aşılamıştı. Ancak ilerleyen haftalarda alınan üst üste kötü sonuçlar, taraftarları çileden çıkardı.

Sezona yeni başkanı Selçuk Kavaloğlu ve yönetimi ile başlayan; fakat bazı taraftar gruplarınca sezon başlamadan topa tutulan Kavaloğlu ve ekibi, ilk 2 haftada alınan 4 puanla Sarıyerlileri kısa süreliğine de olsa güzel bir havaya sokmuştu. Ancak devamında üst üste alınan kötü sonuçlar ve son olarak evinde aldığı 2-1’lik Kırklarelispor yenilgisinin ardından Kavaloğlu ve ekibi, okları yeniden üzerine çekti. Oynadığı futbolla da taraftarlarını tatmin etmeyen Beyaz Martılar, haftayı 7 puanla 14. sırada tamamladı ve ateş hattına yaklaştı. Tribünde ve sosyal medyada bazı taraftarlar ise Kavaoğlu’na tepki gösterdi, istifa çağrısında bulundu.

Ligde 5 haftadır galibiyete hasret olan Beyaz Martılar, İzmir’e gidecek ve ligde şampiyonluğa oynayan zorlu Bucaspor 1928 deplasmanına konuk olacak. Karşılaşma, 5 Ekim Çarşamba saat 19:00’da oynanacak.

YUSUZ ZİYA ÖNİŞ STADI YENİLENECEK

Sarıyer’in iyice eskiyen, basın ve şeref tribününün olduğu yerlerin bir kısmından sahanın belirli yerleri gözükmeyen Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda, önümüzdeki haftalarda yenileme çalışmalarının başlanacağı öğrenildi. Şeref tribününün yıkılıp yeniden yapılacağı çalışmada, tribün olmayan karşı tarafa ise portatif deplasman tribünü yapılacak. Bu çalışma sürecinde ise Sarıyer’in maçlarını Maltepe’de oynayacağı söylenirken, bazı taraftarlar ise takımın bu kadar kötü gittiği dönemde bu durumun takıma daha çok zarar vereceğini belirtti.

blank

Continue Reading

Genel

Sebze-meyve fiyatlarına zam üstüne zam geldi!

Published

on

blank

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda ise fiyat azalışı olduğunu söyledi. Sivribiber ise bu zamlar arasında yüzde 92.6’lık zam ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda fiyat azalışı olduğunu söyledi. Bayraktar “Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 92,6 ile sivri biber oldu.” dedi.

Sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 73,6 ile domates, yüzde 39,6 ile salatalık, yüzde 32,4 ile patlıcan, yüzde 29 ile marul, yüzde 28,2 ile kabak takip etti. Markette fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 14,4 ile elma oldu. Elmadaki fiyat düşüşünü yüzde 9,6 ile patates, yüzde 8,7 ile mısır özü yağı, yüzde 6,7 ile kuru soğan, yüzde 6,5 ile yeşil mercimek izledi” dedi. Bu ürünlerde üretici ile market arasındaki fiyat farkına da dikkat çeken Bayraktar yüzde 252,9 ile maydanozda görüldüğünü belirterek, bunu yüzde 231,1 ile marulun, yüzde 219,4 ile domatesin, yüzde 218,3 ile limonun, yüzde 205 ile elmanın takip ettiğini bildirdi. Bayraktar, eylülde üreticide fiyatı en fazla düşen ürünün yüzde 41,2 ile yeşil soğan olduğunu, bunu yüzde 22,5 ile kuru soğan, yüzde 9,1 ile kuru kayısı, yüzde 8,1 ile maydanoz, yüzde 5,1 ile patatesin izlediğini söyledi.

Continue Reading

Popüler

blank