Connect with us

Genel

Bahçeköy’deki mikrokredi kermesine yoğun ilgi

Published

on

blank

Mikrokredi kermesinin bu kez durağı, Sarıyer’in Bahçeköy Mahallesi oldu. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştığı kermeste Bahçeköy Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram ve Bahçeköylü Zekeriya Kara, gazetemizin sorularını yanıtladı.

Sarıyer’in Bahçeköy Mahallesi’nde kurulan mikrokredi kermesi, koronavirüs önlemleri kapsamında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram’ın ve Bahçeköylü Zekeriya Kara’nın girişimleri, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un da desteği ile kurulan mikrokredi kermesinin 2021 yılının Mart ayında yeniden açılması planlanıyor.

Mikrokredi kermesiyle ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan Bahçeköylü Zekeriya Kara, katılımın mevsime rağmen iyi olduğunu, pazarın Bahçeköy’e değer katacağını söyledi.

İşte Zekeriya Kara ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

Bahçeköy’de kurulan mikrokredi kermesi ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Bahçeköy yaz aylarında konum olarak stratejik bir noktada. Gerek Belgrad Ormanı’na giden piknikçiler, gerek Kilyos’a denize gidenler Bahçeköy’den geçmektedir. Biz de, bu potansiyeli Bahçeköylü kadınlar için avantaja çevirebileceğimizi düşündük.

Kermese Bahçeköylülerin ilgisi nasıldı?

Bu yerel seçim sonrası bu konuyu dile getirip, kadınlar için el emeği pazarı kurma isteğimizi bir dosya halinde Belediye Başkan Yardımcısına iletmiştik. Bu görüşmeler sırasında pandemi başladı. Mecburen bir süre erteledik. Bunun üzerine düşünmeye devam edildi. Belediye Başkan Yardımcımız Hüseyin Coşkun bu pazarı mikrokredi çalışması ile birlikte açabileceğimizi söyledi. Bizde Bahçeköylü kadınlarla görüşmeye başladık. Bir hafta sonu mikrokredi kermesi Bahçeköy’de açıldı. Sonbahar olması, piknik ve deniz kitlesinin azalmasına rağmen Bahçeköy halkının da destekleri ile güzel bir kermes oldu. Katılım, mevsime rağmen iyiydi.

Bahçeköy’de mikrokredi kermesini önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek istiyor musunuz?

Bahçeköy olarak önümüzdeki yıl mart ayı gibi Bahçeköy’de belirli bir periyotta bu pazarın açılması için çalışıyoruz. Bu hafta yapılan kermes ile Bahçeköy halkının el emeği pazarına daha fazla katılacağını ve aile ekonomilerine katkı sunacaklarını düşünüyoruz. Burada kurulacak pazarın Bahçeköy’e değer katacağını düşünüyoruz.

“EMEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Gazetemize açıklamalarda bulunan Bahçeköy Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram, “Kadınlarımız için el emeği göz nuru pazarı projemi Zekariya beyin projesiyle birleştirip Mikrokredi ekibi ile gerçekleştirmek bizleri mutlu etti. Kermese katılan kadınlarımızın yaptıkları ürünleri satmaları, para kazanmaları, aile bütçesine katkı sağlamaları, kısaca başarma sevincinin gözlerine yansıması doğru karar verdiğimizi gösterir. Mahallem ve kendi adıma emek veren herkese çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

Sarıyer Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler