Connect with us

Genel

Bahçeköy’deki mikrokredi kermesine yoğun ilgi

Published

on

blank

Mikrokredi kermesinin bu kez durağı, Sarıyer’in Bahçeköy Mahallesi oldu. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştığı kermeste Bahçeköy Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram ve Bahçeköylü Zekeriya Kara, gazetemizin sorularını yanıtladı.

Sarıyer’in Bahçeköy Mahallesi’nde kurulan mikrokredi kermesi, koronavirüs önlemleri kapsamında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram’ın ve Bahçeköylü Zekeriya Kara’nın girişimleri, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un da desteği ile kurulan mikrokredi kermesinin 2021 yılının Mart ayında yeniden açılması planlanıyor.

Mikrokredi kermesiyle ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan Bahçeköylü Zekeriya Kara, katılımın mevsime rağmen iyi olduğunu, pazarın Bahçeköy’e değer katacağını söyledi.

İşte Zekeriya Kara ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

Bahçeköy’de kurulan mikrokredi kermesi ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Bahçeköy yaz aylarında konum olarak stratejik bir noktada. Gerek Belgrad Ormanı’na giden piknikçiler, gerek Kilyos’a denize gidenler Bahçeköy’den geçmektedir. Biz de, bu potansiyeli Bahçeköylü kadınlar için avantaja çevirebileceğimizi düşündük.

Kermese Bahçeköylülerin ilgisi nasıldı?

Bu yerel seçim sonrası bu konuyu dile getirip, kadınlar için el emeği pazarı kurma isteğimizi bir dosya halinde Belediye Başkan Yardımcısına iletmiştik. Bu görüşmeler sırasında pandemi başladı. Mecburen bir süre erteledik. Bunun üzerine düşünmeye devam edildi. Belediye Başkan Yardımcımız Hüseyin Coşkun bu pazarı mikrokredi çalışması ile birlikte açabileceğimizi söyledi. Bizde Bahçeköylü kadınlarla görüşmeye başladık. Bir hafta sonu mikrokredi kermesi Bahçeköy’de açıldı. Sonbahar olması, piknik ve deniz kitlesinin azalmasına rağmen Bahçeköy halkının da destekleri ile güzel bir kermes oldu. Katılım, mevsime rağmen iyiydi.

Bahçeköy’de mikrokredi kermesini önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek istiyor musunuz?

Bahçeköy olarak önümüzdeki yıl mart ayı gibi Bahçeköy’de belirli bir periyotta bu pazarın açılması için çalışıyoruz. Bu hafta yapılan kermes ile Bahçeköy halkının el emeği pazarına daha fazla katılacağını ve aile ekonomilerine katkı sunacaklarını düşünüyoruz. Burada kurulacak pazarın Bahçeköy’e değer katacağını düşünüyoruz.

“EMEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Gazetemize açıklamalarda bulunan Bahçeköy Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram, “Kadınlarımız için el emeği göz nuru pazarı projemi Zekariya beyin projesiyle birleştirip Mikrokredi ekibi ile gerçekleştirmek bizleri mutlu etti. Kermese katılan kadınlarımızın yaptıkları ürünleri satmaları, para kazanmaları, aile bütçesine katkı sağlamaları, kısaca başarma sevincinin gözlerine yansıması doğru karar verdiğimizi gösterir. Mahallem ve kendi adıma emek veren herkese çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank