Connect with us

Genel

Başkan Genç, Sarıyer’in okulları için kolları sıvadı

Published

on

blank

“Okul İyileştirme Çalıştayları”nın ilk adımı atıldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, okulların eksikliklerinin tespit edilmesi için İstinye Anadolu Lisesi’nde birim yetkilileri ile yaptığı toplantının ardından, ilk çalıştay için öğrenci ve öğretmenlerle Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

Sarıyer’de katılımcı, paylaşımcı ve kapsayıcı bir yerel yönetim anlayışı benimseyen Başkan Şükrü Genç’in teşvikiyle başlayan Okul İyileştirme Çalıştayları başladı. Sarıyer Kalkınma Eylem Planı (SKEP) ile okullardaki fiziki ve akademik koşulların iyileştirilmesi için ilk görüşmelerin yapıldığı çalıştay, İstinye Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Herkesin söz alarak okula dair fikirlerini dile getirdiği toplantıda öğrenciler, kendilerine böyle bir fırsat verdiği için Başkan Genç’e teşekkür etti. Toplantının açılış konuşmasını yapan İstinye Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ayhan Yeşiltaş, çalıştay öncesi yapılan toplantıda öğrencilerin okul ihtiyaçlarını çok güzel bir şekilde dile getirdiklerini ifade etti. Yeşiltaş, “Okulumuzda çok güzel bir alan var.  Bu bir avantaj ancak olanakları doğru kullanmazsak bu avantaj ne yazık ki devavantaj oluyor” diyerek sözü Başkan Şükrü Genç’e verdi.

“KISA SÜREDE ÇOK İYİ SONUÇLAR ALACAĞIZ”

“Bugün sizlerin burada olmasının temel nedeni katılımcılık.  Biz belediyede bir takım şeyleri ortaklık, paydaşlık ile çözeceğiz” diyerek söze başlayan Başkan Şükrü Genç, “Bugün burada verileri alacağız sizden.  Daha sonra bir planlama yapacağız. Acil olarak okulda yapılması gerekenleri yapılabilirliğine göre listemizi alıp yapmaya başlayacağız. İstinye Anadolu Lisesi’nde dokunulması gereken olmazsa olmaz, elzem şeyler var bunları ne yapıp ne edip olumlu yönde sonlandıracağız. Bir işe başlarken ilk önce tasarlamalı, sonrasında planlama ve bunun mutlaka nasıl yapılacağını projelendirmek ve raporlamak çok önemli. Bu çalışmaların siyasi bir içeriği yok. Bizim Milli Eğitim Bakanlığı ile yarışmak gibi bir niyetimiz de yok. Biz sadece eksiklerin giderilmesini, yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin daha konsantrasyonlu çalışmalarını, verimli olmalarını amaçlıyoruz. Kısa sürede çok iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Ben bu konuda çok büyük bir heyecan duyuyorum çünkü çok güzel olanaklar var elimizde.  Söylediğiniz her şey çok değerli. Fiziksel iyileştirmelerin yanı sıra sizlerin güvenliği ile alakalı çalışmalarımız da olacak. Tüm bunların yanı sıra yapılan işlerin korunması çok önemli. Hep birlikte ortak kullandığımız eşyalara zarar vermemeliyiz. Sorumluluk anlayışı burada çok önemli” diyerek tamamladı.

“SİZE GÜVENİM SONSUZ”

Okuldaki öğrenci arkadaşlarını temsilen Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ne gelen öğrenciler söz alarak çalıştaya katkılarını sundu. Öğrenci temsilcilerinden Yusuf, “Birbirinden anlamlı isteklerimiz oldu, bunların hepsini dikkate alıp bizi dinlediğiniz için teşekkür ediyorum” diyerek başladığı sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı; “İsteklerimizin yapılacağına dair güvenimiz ve inancımız sonsuz. Ama bu çalışmalar yapılıp sonlandıktan sonra, bizim onları korumamız gerekli. Ben bu anlamda tüm arkadaşlarımdan işi başlattığımız gibi özverili bir şekilde sonlandırmamızı ve yapılan her şeye gerekli özeni göstermelerini rica ediyorum.”

“BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Öğrenci temsilcilerinden Tarık ise okullarında 1800’i aşkın öğrenci olduğuna değinerek şunları söyledi; “Benim arkadaşlarımdan bir isteğim var hepimizin örgütlü olması gerekiyor çünkü ihtiyaçlarımız giderildikten sonra bu masrafları boşa çıkarmamalıyız.”

Söz alan öğrenci temsilcilerinden bir diğeri ise Asya oldu. Asya ise şu konulara dikkat çekti; “Kütüphane için sessiz bir ortamda ihtiyacımız var. Sınav zamanında sessiz bir yerde çalışamıyoruz, odaklanma sorunu yaşıyoruz. Spor yapabilmemiz için uygun ekipmanların ve alanların oluşturulmasını da istiyoruz. Tüm bu konuşmalar için, bize değer verip dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

 

blank

 

 

Genel

Piknikçiler Belgrad Ormanı’na akın etti

Published

on

blank

İstanbul’da yaz mevsiminin iyice kendini hissettirmeye başlamasının ardından piknikçiler, Sarıyer’de Belgrad Ormanı’na akın etti. Ormanın girişinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

İstanbul’da hafta sonu havaların güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar Belgrad Ormanı’nda bulunan piknik alanlarına akın etti. Araçları ile Sarıyer, Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı girişine gelen vatandaşlar uzun araç kuyruğu oluşturdu. İçeri girmeyi başaran vatandaşlar aileleri ile birlikte piknik yaptı. Güzel havanın, tertemiz doğanın tadını çıkardı.

Continue Reading

Genel

Kısırkaya’da göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi

Published

on

blank

Dünya Balık Göç Günü kapsamında Kısırkaya’da düzenlenen etkinlikte göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen programda sahilde ve dere kenarında kıyı temizliği yapıldı.

İnsan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen Uluslararası Balık Göç Günü Sarıyer’de kutlandı. Kısırkaya-Karanlık Deresi’nde yapılan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve SAGEM öğrencileri kıyı temizliği yaptı. Her yaş grubundaki bireyin bu konudaki hassasiyetini artırarak, sorunlara dikkat çekmek için yapılan programa; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Meriç Albay ile Prof. Dr. Devrim Memiş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelik Delen, İBB Tarımsal Hizmetler Başkanı Ahmet Atalık ve muhtarlar katıldı.

“16 YAŞAYAN DERE VAR”

Dereler’in bütün dünyada çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Meriç Abay, “Bugün bir çok ülkede bu gün kutlanıyor. Su demek hayat demek. İstanbul’da hemen hemen bütün dereler kirli ve kullanılamaz halde. Ama Sarıyer’de 16 tane yaşayan dere var. Bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Derelerin korunmasında bilimsel katlı sunmak boynumuzun borcu. Yaşayan dereleri gelecek nesillere taşımak çok kıymetli” dedi.

“BALIKLARDAN MAHRUM KALABİLİRİZ”

İBB Tarımsal Daire Başkanı Ahmet Atalık ise; “Dünyayı en çok kirleten canlı insan. Göç yolları üzerinden bir olumsuzluk oluşturduğumuzda en sağlıklı besin kaynağımız balıklardan mahrum kalabiliriz. İlk hedefiniz kendinizin kirletmemesi, ikincisi ise çevrenizdekileri uyarmak” dedi.

Continue Reading

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank