Connect with us

Genel

Başkan Genç: Ülke olarak eğitimde kötü durumdayız

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Ülke olarak eğitimde maalesef kötü durumdayız. Bunu yaşıyoruz, görüyoruz. Pandemide hiç açılmayan okullar oldu. En çok eğitim aksadı.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinden Şahin Aybek’e eğitim üzerine konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Yerel yönetim anlayışımızı planlama üstüne kurduk. 2009 yılında göreve başlarken oluşturduğumuz Sarıyer Kalkınma Eylem Planı bizim için yol haritası oldu. Paydaşlarımızı her zaman sürece kattık. Onların görüşünü almadan bir mahalleye park dahi yapmadık. Geriye dönüp bakınca konulan her hedef, belirlenen her çalışmanın temelinde eğitim var. Eğitim konusu bizim için çok önemli. Yerel yöneticiyseniz özellikle eğitim konusunda benim sorumluluğum yok diyemezsiniz. Yaşamdaki her konudan sorumluyuz. Hiçbir konuya bizim sorumluluğumuzdadır ya da değildir diye bakmadık. Bakmayacağız da. Çalışma arkadaşlarıma hep şunu söyledim. Gerekirse diğer hizmetlerden tasarruf edelim ama eğitime destekten asla vazgeçmeyelim.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ülke olarak eğitimde maalesef kötü durumdayız. Bunu yaşıyoruz, görüyoruz. Pandemide hiç açılmayan okullar oldu. En çok eğitim aksadı. İnternet erişiminden, eğitimin içeriğine kadar sorunlar olduğunu uzmanlar ortaya koydu.

Bizler eğitime nasıl katkı sunabiliriz? Yerel yönetimde sadece yol yapmak, asfalt dökmek, çöp toplamanın olmadığı ve içinde bulunduğumuz dünyada yerel anlayışın çok farklı boyutlarda olması gerektiğinin bilincindeyiz.

Biz yaşamın her alanında her noktasında olmalıyız. Verimliliği sağlayabilmek için de olmazsa olmazımız eğitimdir. Yani bir şekilde olanaksızlığı yok etmek, olanaklarımızı paylaşmak durumundayız.  Eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya çalışıyoruz.

“7000 ÖĞRENCİYE BURS DEVAM EDİYORUZ”

7000 öğrenciye burs vermeye devam ediyoruz. Onların ailelerine destek olmaya çalışıyoruz. Okullara lojistik destek vermeye çalışıyoruz. Çünkü okulların ihtiyaçları, bakım – onarımı ile öğretmenler ya da okul yönetimlerinin uğraşmaması gerektiğini düşünüyoruz. Onlar eğitime odaklanmalılar. Bizim bu konuda en büyük paydaşımız okul aile birlikleri. Dolayısıyla okullarda yapılması gerektiğini onlarla konuşuyoruz.

Bu beraberinde velilere ulaşmayı getiriyor, okuldaki özellikle eğitim kadrosuyla ve yönetici kadroyla müdürler, müdür yardımcıları ve okul aile birliğinin belli bir ortamda çalışma anlayışının örtüşmesini getiriyor ve dolayısıyla bizde belediye çözüm şansı yakalıyoruz. Klasik kursların hazırlanması veya 3 tane 5 tane öğrenciye ders verilmesinin çok ötesine geçmek lazım.” dedi.

 

Genel

Ayazağa’daki belediye otobüsünde yılan paniği

Published

on

blank

Ayazağa’daki İETT otobüsünde yılan paniği yaşandı. İETT şoförü, otobüsün kapısındaki demirliklere sıkışan yılanı sopayla alarak çayırlığa bıraktı.

Edinilen bilgiye göre olay, bugün öğle saatlerinde Sarıyer’in Ayazağa Mahallesi’nde meydana geldi. Durakta duran İETT otobüsünün kapısındaki demirlere sıkışan yılanı fark eden yolcular, panik halinde durumu şoföre haber verdi. Şoför otobüsün orta kapısına sıkışan yılana sopayla müdahale etti. Sıkıştığı yerden çıkarılan yılan çayırlık alana atıldı.

Continue Reading

Genel

Maslak’ta köpek vahşeti! Yavru köpek zehir sürülmüş saçma mermisiyle öldürüldü

Published

on

blank

Maslak’ta kimliği belirsiz bir kişi, yem gösterince annesi ile birlikte yakınına gelen sekiz aylık yavru köpeğe lazer ışıklı, havalı tüfek ile nişan alarak ateş etti. Havalı tüfekten çıkan zehir sürülmüş saçma mermisi isabet eden yavru köpek öldü.

Olay, geçen Cumartesi saat 02.00 sıralarında Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi içinde meydana geldi. İddialara göre Volkan Tanju’nun iş yerinde beslediği Ice isimli sekiz aylık yavru köpek, yem vererek kandıran bir kişi tarafından zehir sürülmüş saçma mermisi ile vurularak öldürüldü. Köpeğinin öldürüldüğünü öğrenen Tanju çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameralarını inceleyince korkunç olayla karşılaştı.

YAVRU KÖPEĞİ ÖLDÜRDÜ

Kameralara yansıyan görüntülerde, bir kişi yavru köpek ve annesine yem atarak yanına çağırıyor. Köpekler atılan yemi yerken kimliği belirsiz kişi yere yatarak lazer ışıklı havalı tüfek ile yavru köpeğe nişan alıyor. Saldırganın tetiğe basması ile saçma isabet eden yavru köpek sıçrayarak annesi ile birlikte koşmaya başlıyor. Bir süre koşan yavru köpek aniden yere yığılırken, saldırgan çantasını toplayarak olay yerinden yürüyerek uzaklaşıyor.

“15 BİN LİRA ÖDÜL VERECEĞİM”

Köpeğin sahibi Volkan Tanju, “Cumartesi öğleden sonra haberim oldu, Ice’ı vurmuşlar dediler. Biz yukarı çıktık, baktık o arada belediye alıp götürmüş. Araştırmaya başladık, kamera kayıtlarına bakınca da olayın gerçek yüzü ortaya çıktı. Bu şahsın yakalanmasına yardımcı olacak herkese 15 bin lira ödül vereceğime söz veriyorum.” dedi.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

Genel

İstanbul’da elektrikli skuter işletmeciliği başladı

Published

on

blank

İstanbul sınırları içerisinde paylaşımlı elektrikli skuter işletmeciliği yapmak isteyen firmalar için başvurular başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 14 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrikli Skuter Yönetmeliği doğrultusunda Elektrikli Skuter (E-Skuter) Paylaşım Sistemi Yönergesi’ni hazırladı. 3 Mayıs tarihinde UKOME tarafından kabul edilen yönergeyle, İstanbul’da skoter işletmeciliği yapmak isteyen firmalar için başvuru şartları belirlendi.

Bu kapsamda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış firmaların, müracaatlarını belirlenen esaslar doğrultusunda İBB Ulaşım Daire Başkanlığı’na yapmaları gerekiyor. Başvuru süreci 15 Temmuz 2021 tarihinde sona erecek.

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, İstanbul’da 38 ilçede toplam 75 bin 195 elektrikli skoter için firmalara izin verecek. UKOME kararı doğrultusunda; Adalar ilçesinde, diğer ilçelerin yayalaştırılmış alanlarında ve kaldırımlarda e-skuter kullanılamayacak.

Firmaların başvuru sırasında yetki belgesi ile birlikte İstanbul genelinde başvuruda bulunacağı ilçeleri, bu ilçelerdeki skuter sayısını ve her bir skuter için durak yerlerinin konumlarını belirten krokiyi de teslim etmeleri gerekiyor.

Planlanan E-Skuter Sayıları ise şöyle:

İlçeler E-Skuter Sayısı İlçeler E-Skuter Sayısı
1 Adalar 0 21 Gaziosmanpaşa 2,400
2 Arnavutköy 1,400 22 Güngören 1,400
3 Ataşehir 2,000 23 Kadıköy 2,400
4 Avcılar 2,000 24 Kağıthane 2,200
5 Bağcılar 3,500 25 Kartal 2,300
6 Bahçelievler 2,900 26 Küçükçekmece 3,900
7 Bakırköy 1,000 27 Maltepe 2,500
8 Başakşehir 2,300 28 Pendik 3,600
9 Bayrampaşa 1,350 29 Sancaktepe 2,200
10 Beşiktaş 880 30 Sarıyer 1,600
11 Beykoz 1,200 31 Silivri 1,000
12 Beylikdüzü 1,800 32 Sultanbeyli 1,700
13 Beyoğlu 1,100 33 Sultangazi 2,600
14 Büyükçekmece 1,200 34 Şile 190
15 Çatalca 375 35 Şişli 1,300
16 Çekmeköy 1,300 36 Tuzla 1,300
17 Esenler 2,200 37 Ümraniye 3,500
18 Esenyurt 4,700 38 Üsküdar 2,600
19 Eyüpsultan 2,000 39 Zeytinburnu 1.400
20 Fatih 1,900 Toplam 75,195

 

E-Skuter Yönetmeliği İçin Tıklayın… 

Continue Reading

Popüler