Connect with us

Genel

Başkan Genç yılın yerel yöneticisi seçildi

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, ödüllerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Altın Karınca Ödülleri’nde Balıkçılık ve Su Ürünleri Birimi ile ödüle layık görülen Sarıyer Belediyesi şimdi de Özel Kalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nde Sarıyer Edebiyat Günleri ve Sarıyer Kalkınma Eylem Planı (SKEP) ile iki kategoride ödül aldı. Youtube üzerinden yapılan törene online olarak katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yılın yerel yöneticisi seçildi.

Kentlerin gelişimine, güzelleşmesine ve marka değerinin yükselmesine doğrudan etki sağlayan projeleri değerlendiren Özel Kalem Yönetim Ödülleri’nin 11.si pandemi dolayısıyla online olarak gerçekleşti. Uluslararası statüde yurt dışındaki belediye başkanlarının da başvurduğu Yerel Yönetim Zirvesi’nde Sarıyer Belediyesi “Kültür Sanat ve Turizm” dalında birçok şair, yazar, gazeteci, akademisyen ile edebiyatçıya ev sahipliği yapan ‘Sarıyer Edebiyat Günleri’, “Katılımcı Yönetim” dalında ilçe belediyeleri bazında hazırlanan ilk kalkınma planı olmasıyla dikkat çeken Sarıyer Kalkınma Eylem Planı “SKEP” ile ödül aldı.

İKİ DALDA ÖDÜL

Ödül yayınına katılan ve yılın yerel yöneticisi seçilen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç şöyle konuştu; “ Bizler Katılımcı Yönetim kategorisinde Sarıyer Kalkınma Eylem Planı ile Kültür Sanat ve Turizm Etkinlikleri kategorisinde Sarıyer Edebiyat Günleri ile ödül aldık. Biliyorsunuz yaşam planlama ile daha işlevsel oluyor. Biz 2009’da seçildikten hemen sonra SKEP’i oluşturduk ve bir yol haritası çıkardık. Kardeş belediyelerimiz, yerel yöneticilerimiz, muhtarlar, kamu kuruluşları, üniversiteler, hocalarımız, STK’lar, özel sektör temsilcileriyle bu süreç başladı ve 228 hedef belirlendi. Ardından kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapıldı. Bu planlamalar sonrasında 105 plan hayata geçti. Şu anda da 70 hedefin hayata geçirilme süreci devam ediyor. Bunun yanında güncelleme çalışmalarımız da devam ediyor.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARIM ADINA ALIYORUM

“Nedir Sarıyer Edebiyat Günleri? Yazarların ve eserlerin tanıtılması, yayınevlerinin okuyucularla buluşması, üstadların edebiyatseverlerle bir araya gelmesini sağlayan bir kültür sanat etkinliği. Bunun yanında usta şairlerle amatörleri bir araya getiren şiir teknemiz ve İstanbul’un farklı yerlerinden etkinliğe katılmak isteyenlere hizmet eden şiir hatlarımız var. Fakir Baykurt’un adını verdiğimiz öykü yarışmamızın da ödülleri bu etkinlikte sahiplerini buluyor. Her yıl edebiyatımıza büyük eserler kazandırmış ustalarımıza Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’nü takdim ediyoruz. Okuyucuyla yazarı bir araya getiren gerçekten çok önemli bir etkinlik. Bu ödülleri çalışma arkadaşlarım adına alıyorum. Zor süreçleri kısa sürede atlatarak sağlıklı günlere ulaşmayı diliyorum. Giderek kaybettiğimiz dayanışma kültürümüzü ve birlikteliğimizi bir an önce kazanmamızı istiyorum. Özel Kalem ekibine çok teşekkür ediyorum. Ödül alan yerel yönetici arkadaşlarımı da başarılarından dolayı kutluyorum.”

12 KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLDİ

Prof. Dr. Ruşen Keleş başkanlığında deneyimli akademik kurulun değerlendirdiği projeler; Afet yönetimi, Kentsel Tasarım, Kentsel Dönüşüm, Kent içi Ulaşım, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması, Çevre Koruma, Kültür Sanat ve Turizm Etkinlikleri, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Katılımcı Yönetim, E-belediyecilik, Kent Ekonomisi ve İşletmeciliği, Uluslararası İşbirliği olmak üzere 12 kategoride incelendi. Seçici Kurulda; Daimi Onursal Başkan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Geray, Tarihi Kentler Birliği Kurucu Başkanı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdoğan Bilenser, AB Katılımcı Stratejik Planlama Projesi Ekip Lideri Sadun Emrealp, İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu,  İTÜ Mimarlık Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Tapan, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu gibi birbirinden değerli isimler yer aldı.

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank