Connect with us

Genel

Bekir Ağırdır: İktidar yönetilemez bir ülke bırakmak istiyor

Published

on

blank

KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, önümüzdeki seçimlere ilişkin değerlendirmelerinde, “İktidar blokunun siyasi oyunu seçimi kaybedersem de yönetilemez bir ülke bırakayım ve erken seçim kaçınılmaz olsun.” dedi.

Halk TV’de İpek Özbey ile Gündem Özel’in konuğu olan KONDA Araştırma Genel Müdür Bekir Ağırdır, seçim stratejisi ve ittifaklara ilişkin, “Geniş bir ittifak oluşamıyor ve bu partiler toplumla bunları müzakere ederek değil kapalı kapılar ardında böyle birer temsilcinin konuşarak müzayede yaptığı ittifaklar her an bozulabilir de, çünkü toplumun ihtiyaç ve taleplerine yaslanmıyorsa o pazarlığı yapan 6 kişilik heyetin duygularına kalıyor iş orda da başka bir risk var.” dedi.

Ağırdır şöyle konuştu:

Benim tezim bugünden kim aday olsun tartışması yapmamak. Asıl niçin bir arada olmak gerekiyor diye tartışmak ve bunu da açık olarak ilgili kesimlerin gözü önünde tartışmak… Ancak o zaman HDP dahil mi değil mi gibi tuzaklardan kurtulunur.

‘Parlamentoda parlamenter sistemi getiremeyeceksiniz’

Daha gerçekçi başka bir şey konuşalım. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem… Kastedilen şey güçler ayrılığı ise ben de yanındayım. Ancak şöyle bir ihtimal var, bugün anketlerde görünen tablo çok radikal biçimde değişmezse ve bugünkü hal devam ederse iktidarı evet muhalefet kazanabilir ama parlamentoda 320-280, 310-290 gibi bir ağırlık olabilir. Böyle olursa, parlamentoda parlamenter sistemi getiremeyeceksiniz. Parlamentoda referandumun gerekli olduğu anayasa değişikliğini bile yapamayabilirsiniz böyle olursa.

‘Toplumu ikna etmesi gerekiyor’

Oy almak için, toplumu ikna etmek için aday önemli tabii ama partilerin adayda, programda aynı zamanda bu adayın ve kadrosunun da 6 ay ya da 2 sene ya da 4 sene ülkeyi hangi ilkeler ile yöneteceği konusunda toplumu ikna etmesi gerekiyor.

Sistem sorununa işaret eden Ağırdır, “Süleyman Soylu yerine İçişleri Bakanı herhangi başka bir partiden milletvekili olunca bugünkü tablonun ne kadar değişeceğini sanıyorsunuz bu nizam sürdükçe?” diye sordu.

Ağırdır şöyle devam etti:

Mesele iktidara değil sisteme muhalif olmaktır. Eğer muhalif partiler, bloklaşma ya da ittifak sisteme muhalif şekilde oluşmazsa öyle kolay bir şey yok.

Cumhur İttifakı’ndan yeni baraj hamlesi

Ağırdır şunları söyledi: “Şu anda küçük görünen partilerin oyun dışı kalması hedefleniyor. Çünkü böyle bir yasal düzen kurulduktan sonra onlar bir partiye eklenmek zorunda kalırlar.

Varsayalım ki, şu anda AK Parti ve MHP dışında kalan partiler en geniş ittifakı oluşturdular. Cumhurbaşkanı da tek aday oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsınız doğru ama milletvekili seçiminde bu partilerin dördünün, beşinin oyu baraj altı kaldığı için milletvekili sayısı düştü… Milletvekili dağılımında bugünkü iktidar çoğunlukta olur. Meclis kitlenir çünkü sürekli yasalar ile engel olurlar.

‘Yönetilemez bir ülke bırakayım ve erken seçim kaçınılmaz olsun’

İktidar blokunun siyasi oyunu seçimi kaybedersem de yönetilemez bir ülke bırakayım ve erken seçim kaçınılmaz olsun. Bunu görmek lazım. Orada sadece baraj meselesine odaklanmak değil. Detaylara bakmak gerekiyor. Seçim sadece sandıktaki oyu korumak değil ki.”

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün altında kaza: 2 ölü

Published

on

blank

Yavuz Sultan Selim Köprüsü altında bir kuru yük gemisi, içinde 3 kişinin bulunduğu balıkçı teknesine çarptı. Geminin çarpması sonucu batan balıkçı teknesindeki 1 kişi kurtarılırken, 2 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün altında”AS Rosaila” isimli gemi ile içinde 3 kişinin bulunduğu bir balıkçı teknesi çarpıştı. Batan 7 metrelik teknedeki bir kişi olay yerinde, bir kişi de hastanede hayatını kaybetti. Bir kişi ise yaralı olarak kurtarıldı. Yaralı balıkçılar, ambulansla hastaneye sevk edildi.

Kıyı Emniyeti’ne ait bir römorkör ile iki tahlisiye botu kazaya müdahale etti. Olay yerine balık adamlar da sevk edildi. 180 metrelik Portekiz bandıralı yük gemisi, demirleme alanına çekildi. Balıkçı teknesi ise bulunduğu yerden halatlara bağlanarak çıkartıldı, Poyraz Limanı’na götürüldü.

GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada saat 16.00 sıralarında Yavuz Sultan Selim Köprüsü altında Portekiz bandralı “AS ROSAILA” isimli ticari gemi ile bir balıkçı teknesinin çarpıştığının bildirilmesi üzerine olay yerine ekiplerin sevk edildiği anlatıldı.

Olay bölgesinde ekiplerce yürütülen çalışmalarda; batan balıkçı teknesinden bir kişinin cansız bedenine ulaşılırken, iki kişinin kurtarıldığı belirtilen açıklamada, “Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Continue Reading

Genel

İstanbul’un metrolarına internet geliyor

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara metrolarda internet kullanılabileceğinin müjdesini verdi. 16 Haziran’da İBB Meclis Komisyonu’ndan geçen karar, en kısa sürede uygulanmaya başlayacak.

2005 yılında dünya genelinde güvenlik endişesiyle başlayan metrolarda GSM ve internet bağlantı kesintisi uygulaması, tüm dünyada kalkmışken Türkiye’de devam ediyordu. İnternet çağımızın temel ihtiyaçlarından biri. Özellikle pandemi döneminde uzaktan eğitim, evden çalışma gibi gündemimize yeni giren uygulamalar sonrasında bu ihtiyaç daha da arttı.

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2020’de 16-74 yaş grubundaki bireylerde internet kullanım oranı bir önceki yıla göre 3,7 puan artarak yüzde 79,0’a yükseldi. Günde 3 milyonun üzerinde yolcu taşıma kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi olan Metro İstanbul’un 2020 Yolcu Memnuniyet Araştırması sonuçlarına göre de yolcuların yüzde 86’sı metrolarda internet kullanımının serbest olmasını istiyor.

Continue Reading

Genel

Maden’deki Sosyal Yaşam Merkezi’nde devir teslim töreni

Published

on

blank

Maden Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Sosyal Yaşam Merkezi’nin devir teslim töreni Lions 118T yönetim kurulu ve Sarıyer Belediyesi arasında yapıldı.

Sarıyer Belediyesi ve Lions 118T yönetiminin ortaklaşa çalışmaları ile tamamlanan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Sosyal Yaşam, Rehabilitasyon, Terapi, Diyabetle Yaşam ve Önleme Merkezi’nin devir teslim töreni gerçekleşti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Lions 118T Dönem Genel Yönetmeni Leyla Kıvanç ve Lions Md 118T Uluslararası Direktörü Oya Sevük’ün yanı sıra Sarıyer Belediyesi başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve Lions 118T yönetim çevresinden çok sayıda önemli ismin katıldığı törende duygusal anlar da yaşandı. 2018 yılında geçirdiği trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden milli basketbolcu Cevahir Sönmez’in adı yaşam merkezi içerisinde yer alan basketbol sahasında yaşayacak.

FORMASINI GURURLA TAŞIYAN BİR SPORCUYDU

Milli sporcunun isminin tesise gelen çocuklara kılavuz olmasını dileyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Genç’in kürsüye davet ettiği baba Hüseyin Sönmez, yaptığı konuşmada gözyaşlarını tutamadı. Sönmez; “Oğlumuz Cevahir Sönmez, hayatını spora adayan, formasını gururla taşıyan bir sporcuydu. Adının bir spor kompleksinde yaşayacak olması eminim ki onun için çok anlamlı oldu” dedi.

TESİSTE HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Sarıyerlileri ve İstanbulluları içerisinde yok yok dedirtecek bir sosyal yaşam alanına kavuşturacak olan merkez içinde bulunan; basketbol sahası, dinlenme alanı, yürüyüş parkuru, sebze bahçesi, dış mekan spor alanı, ağaçlandırma alanı, meyve bahçesi, kapalı spor alanı, laboratuvar, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinin yanı sıra kapsamlı bir mutfağı ve hatta taş ocağıyla hizmete hazır.

blank

Continue Reading

Popüler