Connect with us

Genel

Bilim, özgür yarınlar demektir

Published

on

blank

İlk Türk Bilim Kadını Dr. Canan Dağdeviren, Sarıyer Belediyesi tarafından bu yıl 9. düzenlenen Sarıyer Edebiyat Günleri’nin konuğu oldu. Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen etkinlikte seyirciyle buluşan Dağdeviren, ailesinden sonra hayatını etkileyen insanlardan birinin siyasetçi ve bilim insanı Erdal İnönü, birininde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç olduğunu ifade etti.

Özgürlük ve Bilim konulu söyleşi kapsamında Edebiyat Günleri’nin konuğu olan Dr.Canan Dağdeviren, sahneye yeğeni Mirza ile çıktı. Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığına dikkat çeken Dağdeviren, giyilebilir elektronik sütyen projesini hayata geçireceğini, bu sayede erken teşhis şansının olacağını ifade etti. Sarıyer Edebiyat Günleri etkinlikler kapsamında sahne Dr. Canan Dağdeviren’e teşekkür plaketini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek verdi.

“Erdal İnönü ve Şükrü Genç hayatımı etkileyen insanlardan biridir”

Forbes Dergisi’nin 30 yaş altı bilim İnsanı listesine giren Dr.Canan Dağdeviren, yıllar önce Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile karşılaşma anını anlatırken, “Bu yolda ilerlerken en büyük destekçim ailem oldu. Ama diğer yandan hayatımı etkileyen insanlardan biri başkanımız Şükrü Genç oldu. Diğer bir isim ise Erdal İnönü’dür. Siyasi kimliğinin yanı sıra çok başarılı teorik fizikçidir. Lise yıllarında annem ile gittiğim kitap fuarında bana ve kardeşim için Anılar ve Düşünceler kitabını imzaladı. Ve o kitap hayatımı şekillendirmeme vesile oldu” dedi.

“Bilim özgür, adaletli, dengeli ve sınırsızdır”

Kazandığı başarılarla Türkiye’nin gurur kaynağı olan Dr.Canan Dağdeviren, eğitim hayatını anlatarak başladığı konuşmasında, “Hiç gidilmeyen veya yarı yolda vazgeçilerek dönülen yollardan gitmeye çalıştım. Kadınların bilim veya iş dünyasında yer alma oranı çok az. Dünyanın en saygın üniversitesi  MIT’de (Massachusetts Institute of Technology ) bile kadın hocaların sadece yüzde 18’i şirket kurabilmiştir. Cumhuriyet tarihinde hiçbir tıp cihazı geliştirilmemiş. Hedefim Türkiye’de bir laboratuvar kurmak. Yeni bir serüvene atılıyorum. Herkesin pozitif gücüne ihtiyacım var. Bilim gibi özgür, adil olursak, kişiye ve mevkiye göre değil, objektif sonuçlara göre hareket edersek herşey çok güzel olacak. Farkındalığı yaratmak önemli.  Bilimin özgür, sınırsız, adaletli ve dengeli olduğunu belirtmek isterim”

Genel

Zekeriyaköy’de 5 Milyon liralık uyuşturucu operasyonu

Published

on

blank

Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri yoğun koku üzerine Zekeriyaköy’de bir eve yaptığı baskında, piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilogram marihuana ele geçirdi.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği polisleri, önceki hafta Pazar günü saat 02.00 sıralarında Zekeriyaköy’de uygulama yaptı. Uygulama esnasında polis ekipleri, bir binanın bahçesinden yoğun uyuşturucu madde kokusu geldiğini fark etti. Bunun üzerine ekipler, belirlenen adresi bir süre izlemeye aldı. Binanın çevresinde araç ve yaya yoğunluğunun olduğunun görülmesi üzerine yapılan çalışmada şahısların girdiği dairenin M.M.K. isimli şahsa ait olduğu belirlendi.

SARIYER ASAYİŞİN YİNE GÖZÜNDEN KAÇMADI

Çalışmaların ardından operasyon için düğmeye basan Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri, binanın çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Ardından harekete geçen polis, dairede ve müştemilatında yaptığı aramada piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilo 258 gram marihuana ele geçirdi. Aramaların ardından M.M.K. isimli şahıs gözaltına alındı. Devam eden çalışmalar çerçevesinde binanın bodruma katına inen polis, gördüğü manzara karşısında adeta şoke oldu. Katta uyuşturucu madde yetiştirmek maksatlı düzenek kurulduğunun görülmesi üzerine inceleme yapıldı. İçeride 81 adet Marihuana ekili saksı, marihuana bitkisi dalları, Led ışıklı sistemleri, bağlantı kabloları, plastik boru ve hortumlar, havalandırma boruları ve motorları, nem cihazı, buhar cihazı, termostat ve çok sayıda vantilatör ele geçirildi.

UYUŞTURUCU İMAL VE TİCARET SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Gözaltına alınarak emniyete getirilen şahsın ifadesi alınarak adli işlemleri yapıldı. Ardından adliyeye sevk edilen şahsı, çıkarıldığı mahkemece, “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nin personelleri sağlık taramasından geçti

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin önceden belirlenmesi amacıyla personeline sağlık taraması yapıyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleşen çalışma sonrasında sonuçlar uzman doktorlar tarafından değerlendirilecek.

Sarıyer Belediyesi, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında personele sağlık taraması yapıyor. Muayeneler kapsamında; akciğer filmi, görme ve işitme testi, kan tetkikleri ve fiziksel muayene yapılarak tarama verileri personele ait sağlık takibi dosyalarına işleniyor. Ayrıca personele iş sağlığı ve güvenliği hakkında düzenli olarak eğitimler de veriliyor. Çalışanların sağlığını önemsediklerini belirten Sağlık İşleri Müdürü Dr. Armağan Eren, belediye bünyesinde çalışan personelin yaptıkları işe bağlı olarak gelişebilecek sağlık problemleri ve iş risklerini tespit etmenin ve çalışanları bu risklerden korumanın öncelikleri olduğunu söyledi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in sevilen ismi hayatını kaybetti

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen isimlerinden, bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığı görevini yürüten Ali Tuncer Hülagü hayatını kaybetti.

Sarıyer’in sevilen isimlerinden Ali Tuncer Hülagü vefat etti. Acı haberi ailesi sosyal medya hesabından duyurdu. Bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığını yapan Ali Tuncer Hülagü, 2017’de seçildiği görevini başarıyla sürdürmüştü.

Ali Tuncer Hülagü’nün cenazesi, bugün ikindi namazına müteakip Sarıyer Merkez Camii’nden kaldırılacak ve Kilyos Mezarlığı’na defnedilecek.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, Ali Tuncer Hülagü’ye Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine ise başsağlığı dileriz.

Continue Reading

Popüler

blank