Connect with us

Genel

Bilim, özgür yarınlar demektir

Published

on

blank

İlk Türk Bilim Kadını Dr. Canan Dağdeviren, Sarıyer Belediyesi tarafından bu yıl 9. düzenlenen Sarıyer Edebiyat Günleri’nin konuğu oldu. Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen etkinlikte seyirciyle buluşan Dağdeviren, ailesinden sonra hayatını etkileyen insanlardan birinin siyasetçi ve bilim insanı Erdal İnönü, birininde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç olduğunu ifade etti.

Özgürlük ve Bilim konulu söyleşi kapsamında Edebiyat Günleri’nin konuğu olan Dr.Canan Dağdeviren, sahneye yeğeni Mirza ile çıktı. Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığına dikkat çeken Dağdeviren, giyilebilir elektronik sütyen projesini hayata geçireceğini, bu sayede erken teşhis şansının olacağını ifade etti. Sarıyer Edebiyat Günleri etkinlikler kapsamında sahne Dr. Canan Dağdeviren’e teşekkür plaketini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek verdi.

“Erdal İnönü ve Şükrü Genç hayatımı etkileyen insanlardan biridir”

Forbes Dergisi’nin 30 yaş altı bilim İnsanı listesine giren Dr.Canan Dağdeviren, yıllar önce Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile karşılaşma anını anlatırken, “Bu yolda ilerlerken en büyük destekçim ailem oldu. Ama diğer yandan hayatımı etkileyen insanlardan biri başkanımız Şükrü Genç oldu. Diğer bir isim ise Erdal İnönü’dür. Siyasi kimliğinin yanı sıra çok başarılı teorik fizikçidir. Lise yıllarında annem ile gittiğim kitap fuarında bana ve kardeşim için Anılar ve Düşünceler kitabını imzaladı. Ve o kitap hayatımı şekillendirmeme vesile oldu” dedi.

“Bilim özgür, adaletli, dengeli ve sınırsızdır”

Kazandığı başarılarla Türkiye’nin gurur kaynağı olan Dr.Canan Dağdeviren, eğitim hayatını anlatarak başladığı konuşmasında, “Hiç gidilmeyen veya yarı yolda vazgeçilerek dönülen yollardan gitmeye çalıştım. Kadınların bilim veya iş dünyasında yer alma oranı çok az. Dünyanın en saygın üniversitesi  MIT’de (Massachusetts Institute of Technology ) bile kadın hocaların sadece yüzde 18’i şirket kurabilmiştir. Cumhuriyet tarihinde hiçbir tıp cihazı geliştirilmemiş. Hedefim Türkiye’de bir laboratuvar kurmak. Yeni bir serüvene atılıyorum. Herkesin pozitif gücüne ihtiyacım var. Bilim gibi özgür, adil olursak, kişiye ve mevkiye göre değil, objektif sonuçlara göre hareket edersek herşey çok güzel olacak. Farkındalığı yaratmak önemli.  Bilimin özgür, sınırsız, adaletli ve dengeli olduğunu belirtmek isterim”