Connect with us

Genel

BKSM’de büyük final

Published

on

blank

Sarıyer’de 9 gün boyunca büyük bir coşkuya sahne olan Cumhuriyetimizin 99.yılı kutlamaları kostüm defilesi, yarışma ve ödül töreni ile son buldu.  Rengarenk kıyafetleri ile yöresel danslarını sergileyen festival gruplarından Moldova ve Aydın birinci oldu.

Cumhuriyet kutlamaları kapsamında 22 Ekim’de başlayan Sarıyer Belediyesi 2.Uluslararası Boğaziçi Kültür Sanat ve Halk Dansları Festivali Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen kostüm defilesi, yarışma ve ödül töreni ile final yaptı . Yurt dışından Bulgaristan, Hindistan, KKTC, Moldova, Rusya, Sırbistan, Artvin; yurt içinden ise Aydın, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Hakkari, Hatay’ın katıldığı gecede renkli anlar yaşandı. Sarıyer’in farklı mahallelerinde bir hafta boyunca gösterilerini yapan ekipler, final gününde kostüm defilesi gerçekleştirdi. Defilenin ardından düzenlenen yarışma sonucunda Aydın ve Moldova birinci oldu. Programın sonunda tüm jüri üyeleri ve katılımcı ülkelere plaket verildi.

USTA İSİMLER JÜRİDE 

Yarışmanın jüri üyeliğini; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Emekli Eğitimci Tüm Kültür ve  Sanat Dernekleri Federasyonu Başkanı, Halk Oyunları Uzmanı İsmail Çelik, Devlet Halk Dansları Topluluğu Eski Genel Sanat Yönetmeni Orhan Şinasi Pala, Halk Dansları Uzmanı CIOFF Türkiye Seksiyonu Onursal Başkanı Halk Dansları Uzmanı Savaş Tuğsavul, İ.T.Ü. TMDK. Eski Öğretim Görevlisi Araştırmacı H. Gürhan OZANOĞLU, Sinema ve Tiyatro Yönetmeni, Halk Oyunları Uzmanı Mahmut Güner, Halk Oyunları Araştırmacısı Mesut Güner, İ.T.Ü. TMDK Eski Öğretim Görevlisi Halk Oyunları Uzmanı Ali Çavaz, İnşaat Müh. İTÜ. TMDK. Eski Öğretim Görevlisi Araştırmacı Ömer Işık, İ.T.Ü. TMDK. Eski Öğretim Görevlisi Araştırmacı H.Gürhan Ozanoğlu, Folklor Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Halk Oyunları Uzmanı Şevki Aksoy, Metalurji Müh. Kalkedon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, M.Nuri Kızıltan, İ.T.Ü. TMDK THO Bölümü Mezunu Öğretmen Şadiye Danacı, İ.T.Ü. TMDK THO Bölümü Mezunu Emekli Öğretmen Ağgül Erdoğan Sezer ve Halk Oyunları Eğitmeni- Araştırmacı Ali Metin yaptı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Performans gösterilerinin ardından mansiyon ve yarışma ödülleri sahiplerini buldu. Sarıyer Belediyesi Özel Ödülünü  Hakkari, Giysi Ödülü Edirne ve Bulgaristan, Müzik Ödülünü Eskişehir ve Hatay, Jüri Özel Ödülünü Kıbrıs, Halk Özel Ödülünü Hindistan alırken, misafir katılımcı Ankara ekibine de ödül verildi. Yarışma sonucunda ise Moldova ve Aydın birinci olurken, Sırbistan ve Artvin ikinci, Rusya ve Diyarbakır ise üçüncü oldu.

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank