Connect with us

Genel

CHP’de Kaftancıoğlu tartışması sürüyor… Kılıçdaroğlu operasyon mu yapacak?

Published

on

blank

Halk Tv’de yayından kaldırılan “Şimdiki Zaman Siyaset” programı CHP içindeki başka ve önemli bir mücadelenin şifrelerini veriyor.

CHP’de derin tartışma yavaş yavaş büyüyor. Kulislerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 Aralık hareketine operasyon yapacağı konuşuluyor. Özellikle İstanbul İl Başkanlığından yükselen sesler ve taciz skandallarını gündemden çıkarma çabaları tartışmayı alevlendirmiş görünüyor. Tartışmanın önümüzdeki günlerde bir televizyon programı üzerinden daha da artabileceği konuşuluyor.

Nasıl mı?

Önce geçen hafta yaşanan olayı hatırlatmak gerekiyor. Halk TV, programcılarının başka kanallara da çıkmasını gerekçe göstererek ‘Şimdiki Zaman Siyaset’ adlı programını yayından kaldırmıştı. Programın sunucusu Gürkan Hacır, kanalın yayın yönetmeni Suat Toktaş’ın kendisini aradığını ve kararı ilettiğini belirtmişti.

Twitter’dan paylaşımda bulunan Hacır, karara gerekçe olarak, kendisi, İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu, Barış Yarkadaş ve Erol Mütercimler’in başka TV kanallarındaki tartışma programlarına çıkmasının gösterildiğini vurgulamıştı.
Kimse bu kararın neden alındığını önce anlamadı. Çünkü program bırakın kanalın kendi içerisindeki reytingini, tüm kanallar arasında da oldukça izlenen bir program olduğu rakamlarla ortaya çıkmıştı. Herkes şaşkındı. Hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile.

Zira Halk Tv, her ne kadar resmi olarak bir CHP kanalı olmasa bile Cafer Mahiroğlu’nun CHP adına bu kanalı satın aldığı biliniyor. Hal böyle olunca da, CHP’ye yakın bir kanaldan CHP’li konukların olduğu izlenen bir programın yayından kaldırılmasını kimse anlamadı. Gürkan Hacır, konu ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisini telefonla arayıp “geçmiş olsun” dileklerini ilettiğini belirtti.

Hacır, telefonda CHP liderinin “Türkiye’nin en çok izlenen haber tartışma programının yayından kaldırılmasına bir anlam veremedim” diyerek üzüntülerini dile getirdiğini “Sizi başka mecralarda izleyebilmeyi umuyorum” dediğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri de garip karşılandı ancak dediği gibi de oldu. Program sahipleri başka bir kanalla anlaştı. Tuncay Özkan’ın kontrol ettiği CHP’nin kanalı KRT, programın artık kendilerinin bünyesinde yapılacağını açıkladı.
Peki ama ne olmuştu da CHP’nin bir kanalından, diğer kanalına geçti ve neden Kılıçdaroğlu Halktv’ye müdahale edemedi?

Önce program Halktv’de yayından kaldırıldıktan sonra ortaya çıkan iddiayı hatırlatalım. O dönemlerde bildiğiniz gibi CHP’de bir taciz vakası patlak vermiş, bu vakayı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun örtbas etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü. Bu taciz vakasından dolayı en sert ve ilk tepkiyi Barış Yarkadaş göstermiş, tepkiyi de malum yayından kaldırılan program üzerinden vermişti.

Kulislerden edinilen bilgilere göre, Kaftancıoğlu ve İstanbul il yönetimine doğrudan tepki gösterilen programın kaldırılmasını Kaftancıoğlu bizzat istemişti. Bu tabii hala bir iddia olarak karşımızda duruyor. Ancak Kaftancıoğlu ve ekibinden de bir yalanlama gelmemesi de dikkatlerden kaçmıyor.

Kulislerde konuşulanlara göre CHP’liler, bu programa son veren gücün Kaftancıoğlu olduğuna emin. Kaftancıoğlu’nun bir taşla birkaç kuş vurduğu belirtiliyor. Bir yandan kendisine eleştiri yapanların programını sonlandırmak, bir yandan Kılıçdaroğlu’na gücünün boyutlarını göstermek bir yandan da Halktv’nin yayın politikasını daha liberal bir tarafa kaydırmak. Şu anda da bunu başardığı tahmin ediliyor.

Şimdi kafa karıştıran konu da bundan sonra başlıyor asıl. Yukarıda yazdık, o çok izlenen program artık KRT televizyonunda yayınlanacak.

Veryansın Tv’nin CHP kulislerinden edindiği bilgilere göre, bu program sonlandırıldıktan sonra Tuncay Özkan’ın program yetkilileriyle görüştüğü, programı KRT’de yapabileceklerini ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu tekliften haberdar olduğunu söylediği öğrenildi. Yine konuşulanlara göre, Özkan program yetkililerine, “Kaftancıoğlu’nu eleştirme özgürlüğü” de vermiş.

Böylece Kaftancıoğlu’nun yayından kaldırdığı programı bir başka CHP’li Tuncay Özkan başlatma kararı almış oldu.

Peki ama neden?
İşte bunu anlamak için Temmuz 2020 tarihine dönmek gerekiyor. Kurultay sonrası CHP yönetimi yeniden belirlenecekti. Tam bu sırada Kaftancıoğlu’nun çok tartışılan bir sözü gündeme bomba gibi düşmüştü. Kaftancıoğlu, Tuncay Özkan’ın seçilmemesi için elinden geleni yaptığını açıklamıştı. Yani CHP İl Başkanının, Tuncay Özkan’ı istemediğini açıkça ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, Tuncay Özkan’ın bu “mağduriyetini” kazanca çevirdi ve Özkan’ı basından sorumlu başdanışman yaptı.

Bir CHP’nin kanalından yayının kaldırılmasının ardından CHP liderinin arayıp destek vermesi ve başka mecralara işaret etmesi çok önemli. Kısaca bu safların keskinleşmeye başladığını gösteriyor.

Yani Canan Kaftancıoğlu bir tarafta..

Bir tarafta Tuncay Özkan ve Kılıçdaroğlu…

Kısaca, kavga büyüyor. Bekleyip göreceğiz, bakalım Tuncay Özkan’ın bu hamlesinin ardından program nasıl şekillenecek ve Kaftancıoğlu’nun tavrı nasıl olacak?

Ancak en çok merak edilen konu ise, acaba Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Burhan Şenatalar’ın başını çektiği 10 Aralık hareketine operasyon yapacak mı?
İzliyoruz.

Kaynak: Veryansın TV

Genel

İmamoğlu: Allah bu şehri Beton İstanbul’u savunanların aklından korusun

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arnavutköy’de, Beton Kanal’ın hafriyatının dökülmesinin planlandığı Karaburun sahilinde incelemelerde bulundu. İBB’nin, Karaburun-Yeniköy arasındaki sahil düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen İmamoğlu, bölgeyi canlı bir alan haline getireceklerinin müjdesini verdi. İmamoğlu, kumlar üzerinde yaptığı değerlendirme konuşmasında, “Uydurma sözlerle, uydurma gerekçelerle, -yüzlerce sayfaymış- bana bir sayfa bile bilimsel açıklama gelmemiş olan bu Beton Kanal’ı savunan insanların aklından, Allah bu şehri korusun. Allah şu güzelliği, inşallah bize yüzyıllar boyu tekrar gelecek nesle bırakmayı nasip etsin. Tabii sadece dua ile yetinmiyoruz. Şu güzelliği korumak adına, buraları sevdirmek adına, buraların vatandaşlarımıza ait olduğunu Sağır Sultan’a bile duyurmak adına, herkese duyurmak adına, sonsuz mücadelemizi vereceğiz. Bu hizmetleri arttırarak, bu şehrin İstanbullulara ait olduğunu, herkese göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çatalca’daki incelemelerinin ardından Arnavutköy ilçesine geçti. İmamoğlu, ilçede ilk olarak Terkos Mahallesi’ndeki, yapım çalışmalarında sona gelinen “Durusu Terkos Su Müzesi”nde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, zaman zaman yağmur altında gerçekleştirdiği etkinlikte, İSKİ Sosyal Tesisleri, yemekhanesi ve lojmanlarını da ziyaret etti. İmamoğlu, Terkos’tan sonra rotasını, Karaburun Mahallesi’ne çevirdi.

MUHTARLARDAN İMAMOĞLU’NA: “İLK DEFA BU SAHİLLERDE HİZMET YAPILIYOR”

Yeniköy ve Karaburun arasındaki sahil ve plaj düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mansur Güneş tarafından bilgilendirildi. Güneş, İmamoğlu’na, “İstanbul genelinde, halka açık 84 plaj var. Bunların içinde, İBB olarak, toplam 3 ilçede sadece 5 noktada hizmet üretiyorduk. Bu yıl bunu, artı 10 noktaya çıkarıyoruz Şile, Arnavutköy, Çatalca ve Sarıyer’de” bilgilerini verdi. Yeniköy Mahallesi Muhtarı Timur Çevik ve Karaburun Mahallesi Muhtarı Mustafa Karaali, yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti, sorunlarını ve taleplerini İmamoğlu’na aktardı. İmamoğlu, “İlk defa bu sahilde bu tür hizmetler yapılıyor” diyen muhtarlara, “Allah’ın nimeti bu güzelliği, lütfen koruyun” şeklinde seslendi.

“DÜNYANIN HER YERİNDE BÖYLE BİR SAHİLE GÖZ BEBEĞİ GİBİ BAKILIR”

İmamoğlu, inceleme gezisiyle ilgili değerlendirmelerini de düzenleme işlemleri devam eden sahilde, kumların üzerinde yaptı. “Güzel bir Haziran ayının ilk gününde, İstanbul’un müthiş bir sahilindeyiz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kumun rengini görüyorsunuz. Altın sarısı. Muhteşem. Bir de tabi kumun güzelliği, topraklaşmayan, pırıl pırıl, kristalize bir kum. Dünyanın bir yerinde böyle bir kumsal olsa, şöyle 4 kilometre uzunluğunda, neredeyse eni 100-150 metreye ulaşan bir kumsal olsa, buna göz bebeği gibi bakar. Harika bir yer. Geçen sene arkadaşlarımla konuşmuştuk, buraya olağanüstü bir nizam getirelim diye. Şimdi onun sonuçlarını alıyoruz; temizliğinden, taramasına. Kumun sağlıklı bir biçimde yüzeye çıkmasını sağlayıcı tedbirler alıyoruz. Bu 4 kilometrenin en ucundan Karaburun’a kadar, İstanbul’un en güzel kumsallarından birisine bütün İstanbul’u bekliyoruz. Ne yaptı arkadaşlarım burada? Çok güzel duş kabinleri, soyunma kabinleri, tuvalet ihtiyaçları; Beltur’un burada bazı anlık ihtiyaçların giderileceği yeme içme büfeleri ve tabii ki cankurtaran hizmeti… Yani şöyle söyleyeyim; yaz gününde, şu sahilde 100’ün üzerinde çalışanımız hizmet edecek bu güzel ve güzide sahile.”

“KARABURUN SAHİLİNİ CANLI BİR ALAN HALİNE GETİRECEĞİZ”

Karaburun sahilini canlı bir alan haline getireceklerinin müjdesini veren İmamoğlu, “Yarışmalarımız olacak, buluşmalarımız olacak, eğlencelerimiz olacak. Yani burada halkımızı yalnız bırakmayacağız. Ben de geleceğim. Peki burası neresi? Burası; Yeniköy ve Karaburun arası.  Burası neresi? Yani şu güzelim denizin, şu gördüğünüz o dalgaların attığı şu muazzam denizin önüne, şöyle yaklaşık 2 kilometre toprak doldurup, 35 kilometrede şu gördüğünüz ufku alıp götürüp, bütün bu doğallığı, bütün bu ekosistemi perişan edip, Kanal’dan çıkan toprakların, atıkların yığınla doldurulacağı alan olarak tasarlanmış. Burası, o 4 kilometrelik sahil. Biz, tam yeni İstanbul Havalimanı’nın önündeki Karadeniz kıyısındayız şu anda. Karaburun-Yeniköy arasındayız. Şu sebep bile, bunun yapılmaması için yeterli biliyor musunuz” ifadelerini kullandı.

“UYDURMA SÖZLERLE KANALI SAVUNAN İNSANLARDAN ALLAH BU ŞEHRİ KORUSUN”

“Marmara’yı konuşuyoruz, Karadeniz’i konuşuyoruz, doğayı korumayı konuşuyoruz” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Uydurma sözlerle, uydurma gerekçelerle, -yüzlerce sayfaymış- bana bir sayfa bile bilimsel açıklama gelmemiş olan bu Beton Kanal’ı savunan insanların aklından, Allah bu şehri korusun.  Allah, şu güzelliği, inşallah bize yüzyıllar boyu tekrar gelecek nesle bırakmayı nasip etsin. Tabii sadece dua ile yetinmiyoruz. Şu güzelliği korumak adına, buraları sevdirmek adına, buraların vatandaşlarımıza ait olduğunu Sağır Sultan’a bile duyurmak adına, herkese duyurmak adına, sonsuz mücadelemizi vereceğiz. Çok güzel bir yaz bekliyor burayı. Hepinizi de bekliyoruz. Ben de geleceğim. Bakarsanız beraber denize gireriz. Bir Karadeniz çocuğu olarak, Karadeniz’in suyunu olan sevdam bir Başkadır. Daha az tuzludur Akdeniz’e göre, Ege’ye göre. Denemeyenler, denesin. Cankurtaranlarımız da burada hizmette. Bu arada; bu sene plajlara ayrı bir önem veriyoruz, Kısırkaya’dan Silivri’ye… 10 plajı daha arkadaşlarım eklediler. İstanbul’un denizle barışması için müthiş girişimlerimiz devam edecek. Bu hizmetleri arttırarak, bu şehrin İstanbullulara ait olduğunu, herkese göstereceğiz. Allah bu güzelliği korusun; hep birlikte koruyacağız.”

İmamoğlu, daha sonra balıkçı barınaklarının olduğu alana geçerek, balıkçılarla bir araya geldi. Burada çay içerek soluklanan İmamoğlu, balıkçılarla sohbet etti.

Continue Reading

Genel

Sağanak yağış Gümüşdere’deki köprüyü yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de 3 gün önce etkili olan sağanak yağış nedeniyle Gümüşdere taştı. Sel sularına dayanamayan köprü yıkıldı.

Sarıyer’de 3 gün önce etkili olan sağanak yağış nedeniyle Gümüşdere taştı. Taşkında Gümüşdere Mahallesi, Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Yerleşkesi’nin girişinde bulunan köprü, sel sularına dayanamayarak yıkıldı. Olayın ardında jandarma ekipleri bölgeye güvenlik şeridi çekerken, belediye ekipleri ise yıkılan köprünün enkazını derenin içerisinden kaldırdı.

Yapılacak incelemelerin ardından köprüyle ilgili çalışma yapılacağı ve kısa süre içinde onarılacağı öğrenildi.

Continue Reading

Genel

Büyükdere’de yavru köpeği ezdi, umursamadan yoluna devam etti

Published

on

blank

Sarıyer’in Büyükdere Mahallesi’nde Mısırlı bir kişi otomobiliyle yavru köpeği ezdi, umursamadan yoluna devam etti.

Olay geçen Cumartesi saat 15.00 sıralarında Büyükdere Mahallesi’nde meydana geldi. Mısırlı Ahmad Mohsen Y. otomobille yavru köpeğe çarptı. Otomobili durduran Ahmad Mohsen Y. köpeğe baktıktan sonra yoluna devam etti. Yavru köpeği gören kadın, onu arabasına alarak veterinere götürdü. Yavru köpeğin veterinerdeki tedavisi devam ediyor.

ÖNCE GÖZALTI, SONRA SERBEST

Yavru köpeğe altı kardeşi ve annesi ile birlikte bakan mahalleliler, olayın meydana geldiği yerdeki güvenlik kameralarını inceleyince polise haber verdi. Polis, Ahmad Mohsen Y.’yi gözaltına aldı. Ahmad Mohsen Y. ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Continue Reading

Popüler