Connect with us

Genel

CHP’de Kaftancıoğlu tartışması sürüyor… Kılıçdaroğlu operasyon mu yapacak?

Published

on

blank

Halk Tv’de yayından kaldırılan “Şimdiki Zaman Siyaset” programı CHP içindeki başka ve önemli bir mücadelenin şifrelerini veriyor.

CHP’de derin tartışma yavaş yavaş büyüyor. Kulislerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 Aralık hareketine operasyon yapacağı konuşuluyor. Özellikle İstanbul İl Başkanlığından yükselen sesler ve taciz skandallarını gündemden çıkarma çabaları tartışmayı alevlendirmiş görünüyor. Tartışmanın önümüzdeki günlerde bir televizyon programı üzerinden daha da artabileceği konuşuluyor.

Nasıl mı?

Önce geçen hafta yaşanan olayı hatırlatmak gerekiyor. Halk TV, programcılarının başka kanallara da çıkmasını gerekçe göstererek ‘Şimdiki Zaman Siyaset’ adlı programını yayından kaldırmıştı. Programın sunucusu Gürkan Hacır, kanalın yayın yönetmeni Suat Toktaş’ın kendisini aradığını ve kararı ilettiğini belirtmişti.

Twitter’dan paylaşımda bulunan Hacır, karara gerekçe olarak, kendisi, İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu, Barış Yarkadaş ve Erol Mütercimler’in başka TV kanallarındaki tartışma programlarına çıkmasının gösterildiğini vurgulamıştı.
Kimse bu kararın neden alındığını önce anlamadı. Çünkü program bırakın kanalın kendi içerisindeki reytingini, tüm kanallar arasında da oldukça izlenen bir program olduğu rakamlarla ortaya çıkmıştı. Herkes şaşkındı. Hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile.

Zira Halk Tv, her ne kadar resmi olarak bir CHP kanalı olmasa bile Cafer Mahiroğlu’nun CHP adına bu kanalı satın aldığı biliniyor. Hal böyle olunca da, CHP’ye yakın bir kanaldan CHP’li konukların olduğu izlenen bir programın yayından kaldırılmasını kimse anlamadı. Gürkan Hacır, konu ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisini telefonla arayıp “geçmiş olsun” dileklerini ilettiğini belirtti.

Hacır, telefonda CHP liderinin “Türkiye’nin en çok izlenen haber tartışma programının yayından kaldırılmasına bir anlam veremedim” diyerek üzüntülerini dile getirdiğini “Sizi başka mecralarda izleyebilmeyi umuyorum” dediğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri de garip karşılandı ancak dediği gibi de oldu. Program sahipleri başka bir kanalla anlaştı. Tuncay Özkan’ın kontrol ettiği CHP’nin kanalı KRT, programın artık kendilerinin bünyesinde yapılacağını açıkladı.
Peki ama ne olmuştu da CHP’nin bir kanalından, diğer kanalına geçti ve neden Kılıçdaroğlu Halktv’ye müdahale edemedi?

Önce program Halktv’de yayından kaldırıldıktan sonra ortaya çıkan iddiayı hatırlatalım. O dönemlerde bildiğiniz gibi CHP’de bir taciz vakası patlak vermiş, bu vakayı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun örtbas etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü. Bu taciz vakasından dolayı en sert ve ilk tepkiyi Barış Yarkadaş göstermiş, tepkiyi de malum yayından kaldırılan program üzerinden vermişti.

Kulislerden edinilen bilgilere göre, Kaftancıoğlu ve İstanbul il yönetimine doğrudan tepki gösterilen programın kaldırılmasını Kaftancıoğlu bizzat istemişti. Bu tabii hala bir iddia olarak karşımızda duruyor. Ancak Kaftancıoğlu ve ekibinden de bir yalanlama gelmemesi de dikkatlerden kaçmıyor.

Kulislerde konuşulanlara göre CHP’liler, bu programa son veren gücün Kaftancıoğlu olduğuna emin. Kaftancıoğlu’nun bir taşla birkaç kuş vurduğu belirtiliyor. Bir yandan kendisine eleştiri yapanların programını sonlandırmak, bir yandan Kılıçdaroğlu’na gücünün boyutlarını göstermek bir yandan da Halktv’nin yayın politikasını daha liberal bir tarafa kaydırmak. Şu anda da bunu başardığı tahmin ediliyor.

Şimdi kafa karıştıran konu da bundan sonra başlıyor asıl. Yukarıda yazdık, o çok izlenen program artık KRT televizyonunda yayınlanacak.

Veryansın Tv’nin CHP kulislerinden edindiği bilgilere göre, bu program sonlandırıldıktan sonra Tuncay Özkan’ın program yetkilileriyle görüştüğü, programı KRT’de yapabileceklerini ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu tekliften haberdar olduğunu söylediği öğrenildi. Yine konuşulanlara göre, Özkan program yetkililerine, “Kaftancıoğlu’nu eleştirme özgürlüğü” de vermiş.

Böylece Kaftancıoğlu’nun yayından kaldırdığı programı bir başka CHP’li Tuncay Özkan başlatma kararı almış oldu.

Peki ama neden?
İşte bunu anlamak için Temmuz 2020 tarihine dönmek gerekiyor. Kurultay sonrası CHP yönetimi yeniden belirlenecekti. Tam bu sırada Kaftancıoğlu’nun çok tartışılan bir sözü gündeme bomba gibi düşmüştü. Kaftancıoğlu, Tuncay Özkan’ın seçilmemesi için elinden geleni yaptığını açıklamıştı. Yani CHP İl Başkanının, Tuncay Özkan’ı istemediğini açıkça ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, Tuncay Özkan’ın bu “mağduriyetini” kazanca çevirdi ve Özkan’ı basından sorumlu başdanışman yaptı.

Bir CHP’nin kanalından yayının kaldırılmasının ardından CHP liderinin arayıp destek vermesi ve başka mecralara işaret etmesi çok önemli. Kısaca bu safların keskinleşmeye başladığını gösteriyor.

Yani Canan Kaftancıoğlu bir tarafta..

Bir tarafta Tuncay Özkan ve Kılıçdaroğlu…

Kısaca, kavga büyüyor. Bekleyip göreceğiz, bakalım Tuncay Özkan’ın bu hamlesinin ardından program nasıl şekillenecek ve Kaftancıoğlu’nun tavrı nasıl olacak?

Ancak en çok merak edilen konu ise, acaba Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Burhan Şenatalar’ın başını çektiği 10 Aralık hareketine operasyon yapacak mı?
İzliyoruz.

Kaynak: Veryansın TV

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank