Connect with us

Genel

Cumhuriyet coşkusu Sarıyer’i sardı

Published

on

blank

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünde bayram coşkusu Sarıyer sokaklarına taştı. Sarıyer Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Cumhuriyet yürüyüşü Kefeliköy’den Sarıyer’e binlerin katılımıyla gerçekleşti. Cumhuriyet gecesinin konuğu ünlü sanatçı Hayko Cepkin oldu.

Sarıyer, bu yıl da binlerin buluştuğu Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının merkezi oldu.  Sekiz gün boyunca bayram heyecanını yaşatan Sarıyer Belediyesi, 29 Ekim’de ise muhteşem bir final programı gerçekleştirdi. Cumhuriyet’e sahip çıkan 7’den 70’e binlerce vatandaş, bayraklarıyla Kefeliköy’de başlayan kortej yürüyüşüne katıldı. Alanı kırmızı beyaza boyayan kalabalık; ellerinde meşaleler, dillerinde marşlarda Sarıyer Merkez’e kadar yürüdü. 2.Uluslararası Boğaziçi Kültür Sanat ve Halk Dansları Festivali için 6 ülke 9 şehirden gelen 353 dansçı da yürüyüşe eşlik etti. Kortej sonunda konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Biz yaşayacağız, cumhuriyet yaşayacak!” dedi.  29 Ekim kutlamaları halk dansları gösterilerinin ardından Hayko Cepkin konseriyle son buldu.

CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜLER

Sarıyer’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının doruk noktasını her yıl olduğu gibi bu yıl da Kefeliköy’den başlayarak Sarıyer Merkez’de son bulan fener alayı oldu. Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte yaşamak isteyen her yaştan Sarıyerlinin katıldığı yürüyüşte binler, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle konser alanına yürüdü. Korteje; gaziler, engelliler, halk oyunları ekibi, bando takımı da eşlik etti.

UMUTSUZ OLMAYA HAKKIMIZ YOK

Konferans, şenlik, anma programları, mahallelerde halk oyunları gösterileri, cumhuriyet balosu ile dolu dolu geçen haftanın ardından finalde mutluluğunu paylaşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Sizlere sesleniyorum sevgili çocuklar ve gençler, sizin umutsuz olma hakkınız yok! Cumhuriyet sizinle yenileniyor, Cumhuriyet sizin geminiz, siz o geminin yelkenlerisiniz. Hiçbir şartta; yorulmaya, vazgeçmeye, pes etmeye hakkınız yok!  Kadınlar, size sesleniyorum! Cumhuriyet demek kadın demek! Kurtuluş Savaşı’nda siz varsınız, Cumhuriyet’in yükselişinde siz varsınız! Cumhuriyet’in geleceğinde de siz olacaksınız! Şerife Bacı, Tayyar Rahmiye, Sabiha Gökçen için hiçbir şartta umutsuz olmaya hakkınız yok! Vatanını seven, bu toprakların duygularını, düşüncelerini, sevgilerini özümseyen ve biriktiren beyler size sesleniyorum! Başka Türkiye Cumhuriyet’i yok! Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Çalışacağız! 99 yıl önceki aşkla ve inanmışlıkla yapacağız bunu… Cumhuriyet’i çok seviyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve arkadaşlarını çok seviyorum. Bu ülke için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi çok seviyorum. Sizleri çok seviyorum. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk” dedi.

HAYKO CEPKİN KONSER VERDİ

Bu yıl ki Cumhuriyet konserinin konuğu ünlü rock müzik sanatçısı Hayko Cepkin oldu. 20:00’da Sarıyer Merkez Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen konserde sanatçı birbirinden güzel şarkılarını Sarıyerliler için seslendirdi.

 

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank