Connect with us

Genel

Cumhuriyet’e giden sürecin başlangıcı: İzmir İktisat Kongresi

Published

on

blank

Prof. Dr. Mithat Baydur, 2023’e Doğru İktisatsız Türkiye başlıklı konferans ile Sarıyerlilerle buluştu. Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde İzmir İktisat Kongresi’ni konu alan Baydur; “İzmir İktisat Kongresi Cumhuriyet’e giden sürecin başlangıcıdır. İstikbalden korkmamak için maziden ders almak lazım” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923-1929 dönemi ekonomi politikasına damgasını vuran İzmir İktisat Kongresi, 99.yıl dönümünde Sarıyer’de konuşuldu. Prof. Dr. Mithat Baydur “2023’e Doğru İktisatsız Türkiye” konferansında İzmir İktisat Kongresi ile ilgili önemli bilgiler verdi.  “Cumhuriyet İktisat politikasının tabiki hedefleri var” diyen Baydur şöyle konuştu;  “Bir alan üzerinde 29 Ekim’de Cumhuriyet kuruldu. Bitmeyen bir sempozyum gibi orada devletin temelleri atıldı. Bunun ne kadar önemli olduğunun altını çizebilmek için millete bakmak lazım. Ortak bir kader birliği var. Tüccar, çiftçi, sanayici ve bütün işçi temsilcilerinin yani bütün meslek zümrelerinin katıldığı bir kongredir. Mustafa Kemal, “Türkiye Cumhuriyet’i birbirinin lazımı ve melzumu olan meslek zümrelerinden ibarettir” der. Yani birbirini tamamlayan meslek zümreleri vardır. Mustafa Kemal kongrede şöyle diyor; “Efendiler görülüyor ki bu kadar kesin ve başarılı asgari zaferden sonra bize sulha kavuşmaktan alıkoyan neden doğrudan doğruya iktisadi sebeplerdir. İktisadi anlayıştır. Çünkü bu devlet iktisadi egemenliği sağlayacak olursa o kadar kuvvetli bir temel üzerinde birleşmiş olacak ki artık onu yerinden kımıldatmak mümkün olmayacaktır. İşte düşmanlarımızın kabul edemedikleri budur.”

İSTİKBALDEN KORKMAMAK İÇİN MAZİDEN DERS ALMAK LAZIM

Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’nde ki söylemlerinde bugünü gördüğünü ifade eden Baydur; “Atatürk’ün halkı nasıl kucakladığı ve tüm toplumsal sınıflara eşit mesafede ve ne kadar adil bir kucaklama içerisinde olduğunu söylemeden geçmemek lazım. Ayrıca Atatürk’e göre kılıç sallayan kol yorulacaktır ama saban sallayan kol her ne kadar yorulsa da aslında bir emek artı değer üretmektedir. Yine İzmir İktisat Kongresi’nde Atatürk der ki; ‘Milletimiz mazisinde değil artık istikbalinden mesuldür.’ İstikbalden korkmamak için maziden ders almak lazım. Atatürk’ün ileriye dair görüşlerini İzmir İktisat Kongresi’nde ki söylemlerinde görebiliriz.” diye konuştu.

blank

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler