Connect with us

Genel

Davutoğlu’na yakın gazeteciden flaş İnce yazısı: AKP’den en çok oyu o devşiriyor

Published

on

blank

AKP eski Milletvekili Mehmet Ocaktan, Karar gazetesindeki köşesinde “Dindar ulusalcılarla Kemalist ulusalcıların ortak paydası” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Türkiye’deki siyasi iklimdeki değişime dikkat çeken Mehmet Ocaktan, belli kesimlerin “ulusalcılık” ortak paydasında buluştuklarını söyledi.

Ocaktan yazısının devamında, AKP’lilerin Muharrem İnce’yi “çok sevdiğini” belirtirken, “AK Parti değişen ve özgürlüklerden yana olan CHP’yi değil, Muharrem İnce’nin temsil ettiği eski CHP’yi tercih ediyor” ifadelerini kullandı. Ocaktan, CHP içerisindeki Abdullah Gül tartışmaları üzerine ise “11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ismi üzerinden üretilen spekülasyonlar, gerek ‘dindar ulusalcılar’, gerekse ’Kemalist ulusalcılar’ nezdinde sanki bir tedirginliğe yol açmış gibi görünüyor” yorumunu yaptı.

 

Mehmet Ocaktan’ın yazısı şöyle:

“Geçmişte Türkiye’nin siyasal sosyolojisi genel olarak sağ ve sol olarak iki tanım üzerinden okunurdu.

Bu iki kavramın farklı alt kategorileri olmakla birlikte, toplumsal hafızadaki tarifi bu iki ana kavram üzerinden yapılırdı.

Ancak tarihsel süreç içinde sağ-sol kavramları da evrilerek hem anlamsal hem de temsil ettikleri toplum kesimleri itibariyle dönemsel özellikler kazandılar. Özellikle 20. Yüzyılın son çeyreğinde demokratik değerlerin önem kazanmasıyla birlikte Türkiye’deki muhafazakar-dindarların, ulusalcı Kemalistlerin, milliyetçilerin, sol-sosyal demokratların demokrasi çerçevesindeki duruşları da belirgin hale gelmeye başladı.

Demokrasiye göre ortaya çıkan ayrışmalara yakından baktığımızda, ideolojik ve kimliksel aidiyetleri itibariyle birbiriyle benzemez gibi görünen belli kesimlerin dogmatik anlamdaki ‘ulusalcılık’ ortak paydasında buluştuklarını görürüz.

İlk bakışta bu yaklaşımın son derece absürt olduğu iddia edilebilir, doğrusu bana göre de kabul edilmesi zor bir durum. Ama bu itiraz, halen içinde yaşadığımız absürt halin gerçekliğini ne yazık ki ortadan kaldırmıyor. Eğer meseleye somut örnekler üzerinden bakabilirsek, birbirinden farklıymış gibi görünen belli kesimlerin aslında demokrasi karşıtlığında ortak bir paydada buluştuklarını daha iyi anlarız.

 

Bu açıdan bakıldığında son günlerde yaşanan siyasal tartışmalar, söylem düzeyinde kimin kimle yan yana durduğu çok net olarak görülecektir. Mesela yıllarca ‘CeHaPe zihniyeti’ni eleştiren AK Parti, CHP’yi aslına döndürmek üzere yola çıkan Muharrem İnce’yi çok seviyor. Aslında bu çok da akla, mantığa uygun bir durum değil. Zira dindar-muhafazakar kesimlerin eski CHP dönemlerine özlem duymaları eşyanın tabiatına aykırıdır her şeyden önce… Ama kaderin cilvesine bakın ki AK Parti değişen ve özgürlüklerden yana olan CHP’yi değil, Muharrem İnce’nin temsil ettiği eski CHP’yi tercih ediyor.

 

Galiba ’dindar ulusalcılar’la ’Kemalist ulusalcılar’ın, değişim ve demokratik değerlere karşı nasıl bir ortak paydada buluştuklarını daha iyi anlayabilmek için, şu günlerin en sıcak konularından birisi olan muhalefet adına kimin cumhurbaşkanı adayı olması gerektiği tartışmaları olsa gerek.

Henüz ufukta bir seçim gözükmüyor ama, birileri şimdiden ateşe odun atmaya devam ediyor. Bu çerçevede özellikle 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ismi üzerinden üretilen spekülasyonlar, gerek ‘dindar ulusalcılar’, gerekse ’Kemalist ulusalcılar’ nezdinde sanki bir tedirginliğe yol açmış gibi görünüyor. Bu konuda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet röportajında, ’Aklınızdaki cumhurbaşkanı adayının Abdullah Gül olduğu iddia ediliyor’ sorusuna verdiği cevap, birbirine benzemez iki tarafın zihin kodlarındaki ortaklığı bir bakıma gün yüzüne çıkarmış bulunuyor. Kılıçdaroğlu’nun cevabı şöyle: ’Bize gelen böyle bir şey yok. Nereden çıktı ben de bilmiyorum. Olmayan bir konuda bir düşünce beyan etmemizin mantığı yok. Soru şu: Abdullah Gül’den neden bu kadar korkuyorlar?’

Epey bir süredir Kılıçdaroğlu’nun CHP’de gerçekleştirmeye çalıştığı değişimci çizgisinden mutlu olmayan iktidar mahallesinin ’dindar ulusalcıları’, bu cevaplardan da hiç mutlu olmadılar ve CHP’nin köklerine dönmesi için Kemalist ulusalcılara selam göndermeye devam ediyorlar.

Dindar ulusalcılarla aynı paralel evrende yaşayan Kemalist ulusalcılar da Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden hiç ama hiç mutlu olmadılar. Hem de Kılıçdaroğlu’nun değişim politikalarının yerelde iktidar başarısı getirdiğini bile bile… Çünkü Kılıçdaroğlu’nun ifadesiyle ’kantin solculuğu’ tam da böyle bir tavrı gerektiriyor…

 

Bu röportaj sonrasında CHP’de yükselen seslere baktığımızda, bu itirazların AK Parti sözcülerinin söylemleriyle tıpa tıp örtüştüğünü görmek mümkün. Mesela eski CHP vekili Barış Yarkadaş diyor ki: ‘ ‘CHP’nin ya da Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül mü Ali Babacan mı Meral Akşener mi olacak?’ , ‘Muharrem İnce CHP’yi bölecek mi?’ tartışmalarını bitirecek tek formül, Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmasıdır. Nokta!’ Bu arada konuya atıfta bulunan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin değerlendirmesinin de aynı minvalde olduğunu belirtelim: ‘Abdullah Gül Cumhuriyet’in değerleri ile hep kavgaları olmuştur. Bu gibilerin gözümde nokta kadar değeri yoktur.’

İşte AK Parti de aynen bunu söylüyor: ‘Aman yanlış yapmayın, siz Cumhuriyet’i kuran partisiniz, muhalefette demokratik bir ittifak oluşmasına izin vermeyin, size güveniyoruz!’”

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank