Connect with us

Genel

İstanbul’da servisler ve marmaray zamları görüşüldü

Published

on

blank

Yeni dönem okul servis ücretlerinin belirlenmesi gündemiyle toplanan UKOME, ücret artışında anlaşamadı. İBB, yıllık enflasyon artışı olan yüzde 11’lik artış teklif ederken, İSTESOB yüzde 33 zam önerdi. Karar, yeni eğitim sisteminin netleşmesinin ardından değerlendirilmek üzere bir sonraki toplantıya bırakıldı. Toplantıda, Şubat ayında aktarma alır hale gelerek biniş ücreti ucuzlayan Marmaray ile ilgili ücretin artırılması da gündeme geldi. İBB, mevcut ücretin aynen uygulanmasını, bazı kurumlar ise İdari Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle yeni fiyat belirlenmesini teklif etti. Konu, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık ettiği UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi), İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği toplantıda, İstanbul ulaşımıyla ilgili önemli konuları görüştü. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar’ın başkanlık ettiği toplantıda, yeni dönem okul servis ücretleri ile personel servisi ücretleri ele alındı.

İBB, yıllık enflasyon artışı olan yüzde 11,016’lük artış teklif ederken, İ İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (İSTESOB)  başını çektiği esnaf temsilcileri, yeni araç ve maliyet artışları nedeniyle yüzde 33,15 artış istedi.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ise; enflasyon, yakıt, asgari ücret ve döviz kurundaki hareketlenmeyi dikkate alarak 11,16 oranında zam önerdi. Toplantıda ücret konusunda uzlaşmaya varılamayınca, karar yeni eğitim sisteminin netleşmesinin ardından değerlendirilmek üzere bir sonraki toplantıya bırakıldı.

MARMARAY’DA ÜCRET İNDİRİMİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Toplantıda, İBB’nin Şubat ayında aktarma alır hale getirerek biniş ücretini ucuzlattığı Marmaray ile ilgili ücret revizesi de gündeme geldi. Bazı kurumların temsilcileri, İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin ücret indirimiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatarak, yeni fiyat belirlenmesini teklif etti.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ise, mahkeme kararının gerekçesinin ücret olmadığını, ilçe belediyelerinin toplantıya davet edilmemesi nedeniyle yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirterek, mevcut ücret politikasının aynen devam etmesini teklif etti. Üzerinde uzlaşmaya varılamayan konu, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

ÖHO, SEFERLERİ AKSATMAMAK İÇİN YEDEK OTOBÜS BULUNDURACAK

İBB ve Özel Halk Otobüsçüleri (ÖHO), otobüs seferlerinin aksamaması için otobüs firmalarının yüzde 2 oranında yedek araç bulundurmasını, kaza veya arıza durumunda bu yedek araçların devreye alınarak seferlerin aksamamasını içeren bir teklif sundu. Yedek araçların, sadece kaza veya arıza durumunda hattan çıkan araç yerine, araç tekrar sefere dönünceye kadar hizmet vereceği, hattaki otobüs sayısının artırılmayacağı belirtildi. UKOME, teklifi uygun buldu.

ADALAR’DA BİREYSEL ARAÇLAR SINIRLANABİLİR

Adalar’da İBB adına elektrikli toplu taşıma araçları işleten İETT Genel Müdürlüğü de yoğunlaşan trafik nedeniyle kaza riskinin artması nedeniyle, bireysel akülü ve elektrikli araçlara sınırlama getirilmesini teklif etti. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, UKOME’ye engelli araçları ile kamu kurumlarının kullandığı akülü ve elektrikli araçlar dışında kalan bireysel araçların yasaklanmasını teklif etti. Adalar Belediyesi temsilcisi, esnafın yük taşımak için kullandığı araçların da istisna tutulmasını istedi. Rapor, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

YÜK TAŞIYAN ARAÇLARIN MAHMUTBEY’E GİRMEMESİ GÜNDEME GELDİ

Toplantıda, Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü tarafından Avrupa-Asya arası Çift Yönlü Transit Yük Taşımacılığı yapan araçların Mahmutey gişeler yerine Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı istikametini kullanması teklif edildi. Konu esnaf odalarıyla birlikte değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

UKOME, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün teklif ettiği, Beyoğlu Arap Cami Mahallesi Bereketzade Medresesi Sokak ve çevresinin yayalaştırılması talebini de onaylandı.

Haliç ve Boğaz’da yeniden Deniz Taksi taşımacılığı yapılabilmesi için ilgili yönergesinin revize edilmesi teklifi de ilgili birimlerle değerlendirilmek üzere alt komisyona yönlendirildi.

Toplantıda alınan diğer karalar ise şöyle:

  • Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfına ait 93 kurtarıcı aracın 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin kullanabilmesi teklifi.
  • EGM Güvenlik Araçlarının 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü Kullanması Teklifi.
  • A215 Sefaköy – Mehmet Akif -İstoç Minibüs Hattı güzergah düzenlemesi teklifi.
  • A34 Cebeci-Gazi Mh-Küçükköy-Gaziosmanpaşa-Eyüp minibüs hattının Cebeci-Gaziosmanpaşa güzergahının düzenlenmesi teklifi.
  • BL109 Büyükçekmece–Gürpınar –Yakuplu–Beylikdüzü minibüs hattı güzergah düzenlemesi teklifi.
  • A239 Küçükçekmece – Avcılar – Beylikdüzü Minibüs hattı güzergah düzenlemesi teklifi.
  • Silivri Cezaevi – Avcılar arasına otobüs seferi konulması teklifi
  • ÖHO, hat ve araç değişikliği teklifi

Genel

Gazeteci Murat Sabuncu Sarıyerlilerle buluştu

Published

on

blank

Gazeteci ve Halk TV’nin programcısı Murat Sabuncu, Sarıyerliler Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği söyleşiye katıldı.

Sarıyerliler Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Sarıyerliler Derneği’nde gazeteci, Halk TV’nin programcısı Murat Sabuncu ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Gerçekleşen söyleşiye, ev sahibi olarak Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu ve yöneticileri ile ADD Sarıyer İlçe Başkanı Fahrettin Serdaroğlu ve yöneticilerinin yanı sıra, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı ve İlçe Sekreteri Filiz Caca, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri Mustafa Balcı ile Ayşen Ağma, yazarlar Cafer Hergünsel ile Yekta Aydın, Emekli Genelkurmay Başsavcısı Hasan Saim Öztürk ve iki derneğin üyeleri katılım sağladı.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ KONUŞULDU

Sarıyerliler Derneği’nden gerçekleşen ve yoğun bir katılımın olduğu söyleşide katılımcılar, gazeteci Murat Sabuncu’ya Türkiye’nin geleceği, yaklaşan genel seçimle ve siyasi partilerin izlediği yol ile ilgili birçok soru yöneltti. Keyifli geçen ve iki buçuk saat kadar süren söyleşinin ardından katılımcılar ile gazeteci Murat Sabuncu, Sarıyerliler Derneği’nin terasında bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

blank blank blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Karadeniz’deki deniz kirliliğiyle mücadele anlatıldı

Published

on

blank

‘Karadeniz’de Deniz Kirliliği ile Mücadele İçin Pilot Yenilikçi Çözümler’ etkinliği BKSM’de 65 ilkokul öğrencisinin katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu proje ile Karadeniz’de ekosistem tahribatını önlemeye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yerel yönetimlerin içinde olmadığı bir çözüm başarıya ulaşamaz” dedi.

Sarıyer Belediyesi, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü, AB Delegasyonu ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu Karadeniz’deki deniz kirliliği için yeniden bir araya geldi. ‘Karadeniz’de Deniz Kirliliği ile Mücadele İçin Pilot Yenilikçi Çözümler’ projesi kapsamında Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde (BKSM) 65 ilkokul öğrencisine çalışmayla alakalı bilgi verildi, bilgilendirici kitaplardan oluşan okul kiti, geri dönüştürülmüş tişört ve oyuncak hediye edildi. Etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü Uluslararası Daimi Temsilcisi Lazăr Comănescu ve ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell’in yanı sıra birçok ülkenin İstanbul konsolosu katıldı.

DENİZLERDE 150 TON ÇÖP YÜZÜYOR

Açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, projenin asıl amacının çocuklara daha temiz bir doğa bırakmak olduğunu söyleyerek, “Küçük yaştan itibaren geri dönüşümün önemi, atık yönetimi eğitimleri verilmeli ki büyüdüklerinde bu sorumlulukla hareket etsinler. Yaşamın kaynağı sudur. Onu korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Bunu yapmanın yolu da sürdürülebilirlik kriterlerini yaşamın her alanında uygulamaktan geçer. Maalesef aşırı avlanma ile denizleri kurutuyoruz. Müsilaj bugün gün yüzüne çıkmış olabilir ama uzmanlar belirtilerinin uzun zamandır görüldüğünün altını özellikle çiziyor. Hor kullanılan doğal kaynaklar bir şekilde tepkisini gösteriyor. Hayalet avcılık yapmaya devam eden avcılar deniz canlıları için tehdit oluşturmakta, tüm ekosisteme zarar vermektedir. Bünyelerinde bulundurdukları plastik ve kurşun sebebiyle çevre kirliliğine de sebep olmaktadır. Okyanus ve denizlerde yaklaşık 100-150 ton civarı atık yüzdüğü tahmin ediliyor. Bu kirliliğin önüne geçemediğimiz takdirde canlı yaşamını kaybetmeye devam edeceğiz. Bu proje ile Karadeniz’de ekosistem tahribatını önlemeye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yerel yönetimler bu konuda mutlaka çözümün içinde yer almalıdır. Yerel yönetimlerin içinde olmadığı bir çözüm başarıya ulaşamaz. Bu projenin bir örnek oluşturmasını diliyorum” dedi.

BİLGİLENDİRİCİ BİR KİT OLUŞTURDUK

Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü Uluslararası Daimi Temsilcisi Lazăr Comănescu, “Karadeniz de deniz kirliliğinin önlenmesi için yürütülen bu projede yer almaktan kıvanç duyuyorum. Projenin amacı Karadeniz’de deniz kirliliği ve deniz atıklarının azaltılması ve ilgili sorunlara yenilikçi çözümler aramaktır. Bugün ki etkinlik deniz kirliliği sorunu, plastik atıkların geri dönüşümü ve hayalet ağlar hakkında üye ülkelerde gelecek nesillerin bilgilendirilmesi için düzenleniyor. Bunun için bilgilendirici bir okul kiti oluşturduk. Kitin içerisinde bir kitap, bir günlük, geri dönüştürülmüş çanta, oyuncak ve tişört bulunuyor. Söz konusu atıkları bu şekilde faydalı parçalara dönüştürüyoruz. Ortaklarımızın desteği olmadan çalışmalarımızda başarıya ulaşmamız mümkün değil. Sarıyer Belediyesi, Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibine değerli desteği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

BOĞAZ HERKESE ÇOK FAZLA ŞEY SUNUYOR

ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ise, “Başkonsolosluğumuz Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Yani çalışanlarımız ve onların aileleri için Boğaz’ın keyfini çıkarmak İstanbul’da yaşamak ile eş anlamlıdır. Boğaz, bu şehirde yaşayan herkese çok fazla şey sunuyor. Sadece küresel ticaret için önem taşıyan bir deniz yolu değil, aynı zamanda açıklarında balıkçılık yapanların ekmek kapısı ve kıyılarında gezip, sularında yüzen herkesin faydalandığı bir doğal kaynak. Deniz kirliliğinin yol açabileceği hasarın bilincindeyiz. İşte bu yüzden hem yurt içinde denizlerdeki çöplerin azaltılması ve yok edilmesi için çalışmalar yapmakta hem de diğer ülkelerin atık yönetimi çalışmalarında onlara destek olmaktayız. Bu çalışmalar sularımızı korumak için yaptığımız çalışmaların sadece bir kısmı” ifadelerini kullandı.

KİRLİLİĞİN YÜZDE 45’İ BALIK AĞLARINDAN

Gama Recycle Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kaplan, “Pet şişelerden özellikle balık ağları ve denizden toplanan pet şişeleri geri kazandıktan sonra onları polyester elyafa dönüştürdük. Tişört için iplik yaptık ve bunları yüzde elli oranında pamukla karıştırıp kumaş haline getirdik. Aynı zamanda elde ettiğimiz elyafın bir kısmını oyuncaklar için dolgu elyafı olarak kullandık. Bir de polar battaniye yaptık. Umarım beğenmişsinizdir. Denizlerdeki kirliliğin yaklaşık yüzde 45’i balık ağlarından yüzde 10’u da balıkçılık malzemelerinden oluşuyor. Yüzde 15’i de ambalaj atıklarından oluşuyor. Geleceği kurtarmak için çözümlere ihtiyacımız var” dedi.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in muhtarlarının acı günü

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen iki muhtarı, aynı gün anne ve baba acısı yaşadılar. Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’ın babası hayatını kaybederken, aynı gün içerisinde bir diğer acı da, Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’ın annesinden geldi.

Sarıyer’in sevilen iki kadın muhtarının acı günü… Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır, sabah saatlerinde babasının vefat ettiğini duyurdu. Bir diğer vefat haberi ise Garipçe’den geldi. Akşam saatlerinde Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’ın annesinin vefat ettiği öğrenildi.

Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’ın babasının cenazesi, yarın (19 Ocak 2022 Çarşamba) Giresun Görele’den öğle namazına müteakip kalkacak. Elvan Ateş Aslan’ın annesinin cenazesi ile ilgili ise henüz bilgi paylaşılmadı.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, Huzur Mahallesi Muhtarı Nurgül Çakır’a ve Garipçe Muhtarı Elvan Ateş Aslan’a başsağlığı dileriz.

Continue Reading

Popüler

blank