Connect with us

Genel

İstanbul’da servisler ve marmaray zamları görüşüldü

Published

on

blank

Yeni dönem okul servis ücretlerinin belirlenmesi gündemiyle toplanan UKOME, ücret artışında anlaşamadı. İBB, yıllık enflasyon artışı olan yüzde 11’lik artış teklif ederken, İSTESOB yüzde 33 zam önerdi. Karar, yeni eğitim sisteminin netleşmesinin ardından değerlendirilmek üzere bir sonraki toplantıya bırakıldı. Toplantıda, Şubat ayında aktarma alır hale gelerek biniş ücreti ucuzlayan Marmaray ile ilgili ücretin artırılması da gündeme geldi. İBB, mevcut ücretin aynen uygulanmasını, bazı kurumlar ise İdari Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle yeni fiyat belirlenmesini teklif etti. Konu, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık ettiği UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi), İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği toplantıda, İstanbul ulaşımıyla ilgili önemli konuları görüştü. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar’ın başkanlık ettiği toplantıda, yeni dönem okul servis ücretleri ile personel servisi ücretleri ele alındı.

İBB, yıllık enflasyon artışı olan yüzde 11,016’lük artış teklif ederken, İ İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (İSTESOB)  başını çektiği esnaf temsilcileri, yeni araç ve maliyet artışları nedeniyle yüzde 33,15 artış istedi.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ise; enflasyon, yakıt, asgari ücret ve döviz kurundaki hareketlenmeyi dikkate alarak 11,16 oranında zam önerdi. Toplantıda ücret konusunda uzlaşmaya varılamayınca, karar yeni eğitim sisteminin netleşmesinin ardından değerlendirilmek üzere bir sonraki toplantıya bırakıldı.

MARMARAY’DA ÜCRET İNDİRİMİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Toplantıda, İBB’nin Şubat ayında aktarma alır hale getirerek biniş ücretini ucuzlattığı Marmaray ile ilgili ücret revizesi de gündeme geldi. Bazı kurumların temsilcileri, İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin ücret indirimiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatarak, yeni fiyat belirlenmesini teklif etti.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ise, mahkeme kararının gerekçesinin ücret olmadığını, ilçe belediyelerinin toplantıya davet edilmemesi nedeniyle yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirterek, mevcut ücret politikasının aynen devam etmesini teklif etti. Üzerinde uzlaşmaya varılamayan konu, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

ÖHO, SEFERLERİ AKSATMAMAK İÇİN YEDEK OTOBÜS BULUNDURACAK

İBB ve Özel Halk Otobüsçüleri (ÖHO), otobüs seferlerinin aksamaması için otobüs firmalarının yüzde 2 oranında yedek araç bulundurmasını, kaza veya arıza durumunda bu yedek araçların devreye alınarak seferlerin aksamamasını içeren bir teklif sundu. Yedek araçların, sadece kaza veya arıza durumunda hattan çıkan araç yerine, araç tekrar sefere dönünceye kadar hizmet vereceği, hattaki otobüs sayısının artırılmayacağı belirtildi. UKOME, teklifi uygun buldu.

ADALAR’DA BİREYSEL ARAÇLAR SINIRLANABİLİR

Adalar’da İBB adına elektrikli toplu taşıma araçları işleten İETT Genel Müdürlüğü de yoğunlaşan trafik nedeniyle kaza riskinin artması nedeniyle, bireysel akülü ve elektrikli araçlara sınırlama getirilmesini teklif etti. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, UKOME’ye engelli araçları ile kamu kurumlarının kullandığı akülü ve elektrikli araçlar dışında kalan bireysel araçların yasaklanmasını teklif etti. Adalar Belediyesi temsilcisi, esnafın yük taşımak için kullandığı araçların da istisna tutulmasını istedi. Rapor, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

YÜK TAŞIYAN ARAÇLARIN MAHMUTBEY’E GİRMEMESİ GÜNDEME GELDİ

Toplantıda, Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü tarafından Avrupa-Asya arası Çift Yönlü Transit Yük Taşımacılığı yapan araçların Mahmutey gişeler yerine Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı istikametini kullanması teklif edildi. Konu esnaf odalarıyla birlikte değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

UKOME, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün teklif ettiği, Beyoğlu Arap Cami Mahallesi Bereketzade Medresesi Sokak ve çevresinin yayalaştırılması talebini de onaylandı.

Haliç ve Boğaz’da yeniden Deniz Taksi taşımacılığı yapılabilmesi için ilgili yönergesinin revize edilmesi teklifi de ilgili birimlerle değerlendirilmek üzere alt komisyona yönlendirildi.

Toplantıda alınan diğer karalar ise şöyle:

  • Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfına ait 93 kurtarıcı aracın 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin kullanabilmesi teklifi.
  • EGM Güvenlik Araçlarının 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü Kullanması Teklifi.
  • A215 Sefaköy – Mehmet Akif -İstoç Minibüs Hattı güzergah düzenlemesi teklifi.
  • A34 Cebeci-Gazi Mh-Küçükköy-Gaziosmanpaşa-Eyüp minibüs hattının Cebeci-Gaziosmanpaşa güzergahının düzenlenmesi teklifi.
  • BL109 Büyükçekmece–Gürpınar –Yakuplu–Beylikdüzü minibüs hattı güzergah düzenlemesi teklifi.
  • A239 Küçükçekmece – Avcılar – Beylikdüzü Minibüs hattı güzergah düzenlemesi teklifi.
  • Silivri Cezaevi – Avcılar arasına otobüs seferi konulması teklifi
  • ÖHO, hat ve araç değişikliği teklifi

Genel

Sarıyer’de çiftler nikah için uzun kuyruklar oluşturdu

Published

on

blank

Kademeli normalleşmeye geçilmesiyle birlikte, Sarıyer’de nikâh işlemlerinde yoğunluk yaşanıyor. Çiftler, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ne gelerek evlilik başvurusunda bulunurken, nikah tarihlerinde değişiklik yapmak isteyen vatandaşlar salon önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Düğün törenlerinin belirlenen şartlara uygun şekilde başlayabileceğine ilişkin karar sonrasında, Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde başvurular artarken, bazı çiftler ise evlenme tarihinde değişikler yapmak için sıraya girdi. Ramazan ayında yasaklanan ve haziran ayında pazar günü gerçekleşecek nikahlar için yeni tarihler verildi. Evlendirme şefliği sosyal mesafe kuralı gözetilerek günde 150 -200 çifte nikah işlemleri için hizmet veriyor. Genelge gereğince nikahlar açık havada 100 kişi davetli ile kıyılacak.

“MAĞDUR OLDUK

1 senedir evlenmeyi bekleyen, haziran ayında pazar günü uygulanacak olan yasaklardan dolayı da  nikah tarihlerini değiştirmeye gelen Kübra ve Erdem çifti, “13 Haziran Pazar günü olan nikahımızın tarihlerini değiştirmek için geldik. Davetiyemizi bile bastırmıştık şimdi sıkıntı oldu. Daha önce yasaklarda cumartesi ve pazar günleri nikahlar yapılıyordu. Bu ay değişmesinden dolayı sadece biz değil birçok çift mağdur oldu. Yakınlarımızı tek tek arayıp tarihimizi söyleyeceğiz” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Continue Reading

Genel

Maden’de kavga ettiği amcasının minibüsünü yaktı

Published

on

blank

Sarıyer’in Maden Mahallesi’nde tartıştığı amcasının minibüsünü yakan kişi gözaltına alındı.

Olay Maden Mahallesi Peri Sokak’ta meydana geldi. Erol Sütçü dün akşam saatlerinde amcası Şenol Sütçü ile bilinmeyen bir nedenle tartıştı. Tartışmanın ardından Erol Sütçü, amcasına tehditler savurarak, gitti. Saat 08.00’da Peri Sokak’a tekrar gelen Sütçü, evin önünde park halinde bulunan amcasına ait 34 FY 6257 plakalı minibüsü ateşe verdi ve sokağın başında oturup bekledi. Yanan minibüsü fark eden komşular, itfaiye ve polise haber verdi. İtfaiye ekibi yanan minibüsü söndürürken, Erol Sütçü gözaltına alındı.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu: Allah bu şehri Beton İstanbul’u savunanların aklından korusun

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arnavutköy’de, Beton Kanal’ın hafriyatının dökülmesinin planlandığı Karaburun sahilinde incelemelerde bulundu. İBB’nin, Karaburun-Yeniköy arasındaki sahil düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen İmamoğlu, bölgeyi canlı bir alan haline getireceklerinin müjdesini verdi. İmamoğlu, kumlar üzerinde yaptığı değerlendirme konuşmasında, “Uydurma sözlerle, uydurma gerekçelerle, -yüzlerce sayfaymış- bana bir sayfa bile bilimsel açıklama gelmemiş olan bu Beton Kanal’ı savunan insanların aklından, Allah bu şehri korusun. Allah şu güzelliği, inşallah bize yüzyıllar boyu tekrar gelecek nesle bırakmayı nasip etsin. Tabii sadece dua ile yetinmiyoruz. Şu güzelliği korumak adına, buraları sevdirmek adına, buraların vatandaşlarımıza ait olduğunu Sağır Sultan’a bile duyurmak adına, herkese duyurmak adına, sonsuz mücadelemizi vereceğiz. Bu hizmetleri arttırarak, bu şehrin İstanbullulara ait olduğunu, herkese göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çatalca’daki incelemelerinin ardından Arnavutköy ilçesine geçti. İmamoğlu, ilçede ilk olarak Terkos Mahallesi’ndeki, yapım çalışmalarında sona gelinen “Durusu Terkos Su Müzesi”nde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, zaman zaman yağmur altında gerçekleştirdiği etkinlikte, İSKİ Sosyal Tesisleri, yemekhanesi ve lojmanlarını da ziyaret etti. İmamoğlu, Terkos’tan sonra rotasını, Karaburun Mahallesi’ne çevirdi.

MUHTARLARDAN İMAMOĞLU’NA: “İLK DEFA BU SAHİLLERDE HİZMET YAPILIYOR”

Yeniköy ve Karaburun arasındaki sahil ve plaj düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mansur Güneş tarafından bilgilendirildi. Güneş, İmamoğlu’na, “İstanbul genelinde, halka açık 84 plaj var. Bunların içinde, İBB olarak, toplam 3 ilçede sadece 5 noktada hizmet üretiyorduk. Bu yıl bunu, artı 10 noktaya çıkarıyoruz Şile, Arnavutköy, Çatalca ve Sarıyer’de” bilgilerini verdi. Yeniköy Mahallesi Muhtarı Timur Çevik ve Karaburun Mahallesi Muhtarı Mustafa Karaali, yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti, sorunlarını ve taleplerini İmamoğlu’na aktardı. İmamoğlu, “İlk defa bu sahilde bu tür hizmetler yapılıyor” diyen muhtarlara, “Allah’ın nimeti bu güzelliği, lütfen koruyun” şeklinde seslendi.

“DÜNYANIN HER YERİNDE BÖYLE BİR SAHİLE GÖZ BEBEĞİ GİBİ BAKILIR”

İmamoğlu, inceleme gezisiyle ilgili değerlendirmelerini de düzenleme işlemleri devam eden sahilde, kumların üzerinde yaptı. “Güzel bir Haziran ayının ilk gününde, İstanbul’un müthiş bir sahilindeyiz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kumun rengini görüyorsunuz. Altın sarısı. Muhteşem. Bir de tabi kumun güzelliği, topraklaşmayan, pırıl pırıl, kristalize bir kum. Dünyanın bir yerinde böyle bir kumsal olsa, şöyle 4 kilometre uzunluğunda, neredeyse eni 100-150 metreye ulaşan bir kumsal olsa, buna göz bebeği gibi bakar. Harika bir yer. Geçen sene arkadaşlarımla konuşmuştuk, buraya olağanüstü bir nizam getirelim diye. Şimdi onun sonuçlarını alıyoruz; temizliğinden, taramasına. Kumun sağlıklı bir biçimde yüzeye çıkmasını sağlayıcı tedbirler alıyoruz. Bu 4 kilometrenin en ucundan Karaburun’a kadar, İstanbul’un en güzel kumsallarından birisine bütün İstanbul’u bekliyoruz. Ne yaptı arkadaşlarım burada? Çok güzel duş kabinleri, soyunma kabinleri, tuvalet ihtiyaçları; Beltur’un burada bazı anlık ihtiyaçların giderileceği yeme içme büfeleri ve tabii ki cankurtaran hizmeti… Yani şöyle söyleyeyim; yaz gününde, şu sahilde 100’ün üzerinde çalışanımız hizmet edecek bu güzel ve güzide sahile.”

“KARABURUN SAHİLİNİ CANLI BİR ALAN HALİNE GETİRECEĞİZ”

Karaburun sahilini canlı bir alan haline getireceklerinin müjdesini veren İmamoğlu, “Yarışmalarımız olacak, buluşmalarımız olacak, eğlencelerimiz olacak. Yani burada halkımızı yalnız bırakmayacağız. Ben de geleceğim. Peki burası neresi? Burası; Yeniköy ve Karaburun arası.  Burası neresi? Yani şu güzelim denizin, şu gördüğünüz o dalgaların attığı şu muazzam denizin önüne, şöyle yaklaşık 2 kilometre toprak doldurup, 35 kilometrede şu gördüğünüz ufku alıp götürüp, bütün bu doğallığı, bütün bu ekosistemi perişan edip, Kanal’dan çıkan toprakların, atıkların yığınla doldurulacağı alan olarak tasarlanmış. Burası, o 4 kilometrelik sahil. Biz, tam yeni İstanbul Havalimanı’nın önündeki Karadeniz kıyısındayız şu anda. Karaburun-Yeniköy arasındayız. Şu sebep bile, bunun yapılmaması için yeterli biliyor musunuz” ifadelerini kullandı.

“UYDURMA SÖZLERLE KANALI SAVUNAN İNSANLARDAN ALLAH BU ŞEHRİ KORUSUN”

“Marmara’yı konuşuyoruz, Karadeniz’i konuşuyoruz, doğayı korumayı konuşuyoruz” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Uydurma sözlerle, uydurma gerekçelerle, -yüzlerce sayfaymış- bana bir sayfa bile bilimsel açıklama gelmemiş olan bu Beton Kanal’ı savunan insanların aklından, Allah bu şehri korusun.  Allah, şu güzelliği, inşallah bize yüzyıllar boyu tekrar gelecek nesle bırakmayı nasip etsin. Tabii sadece dua ile yetinmiyoruz. Şu güzelliği korumak adına, buraları sevdirmek adına, buraların vatandaşlarımıza ait olduğunu Sağır Sultan’a bile duyurmak adına, herkese duyurmak adına, sonsuz mücadelemizi vereceğiz. Çok güzel bir yaz bekliyor burayı. Hepinizi de bekliyoruz. Ben de geleceğim. Bakarsanız beraber denize gireriz. Bir Karadeniz çocuğu olarak, Karadeniz’in suyunu olan sevdam bir Başkadır. Daha az tuzludur Akdeniz’e göre, Ege’ye göre. Denemeyenler, denesin. Cankurtaranlarımız da burada hizmette. Bu arada; bu sene plajlara ayrı bir önem veriyoruz, Kısırkaya’dan Silivri’ye… 10 plajı daha arkadaşlarım eklediler. İstanbul’un denizle barışması için müthiş girişimlerimiz devam edecek. Bu hizmetleri arttırarak, bu şehrin İstanbullulara ait olduğunu, herkese göstereceğiz. Allah bu güzelliği korusun; hep birlikte koruyacağız.”

İmamoğlu, daha sonra balıkçı barınaklarının olduğu alana geçerek, balıkçılarla bir araya geldi. Burada çay içerek soluklanan İmamoğlu, balıkçılarla sohbet etti.

Continue Reading

Popüler