Connect with us

Genel

EÇADEM’de hayvan destekli terapi

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi’nin işbirliği ile kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) özel çocukları eğitimli köpeklerle bir araya getirdi. İBB Köpek Eğitmeni ve Tanısan Seversin Dernek Başkanı Gökçen Yücekaya’nın uyguladığı eğitimlerde psikolog ve ergoterapist eşliğinde çocukların; takım olma, birbirlerinin sırasına saygı duyma, dengede durabilme gibi özelliklerinin gelişmesi sağlanıyor.

Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi’nde özel çocuklar eğitimli köpeklerle bir araya gelerek hem fiziksel hem de psikolojik kazanımlar elde ediliyor. 6 aydır eğitim alan çocukların, hayvan destekli terapi programı ile eskisinden daha özgüvenli ve aktif oldukları gözlemlendi.

KÖPEKLER ÇOCUKLARLA BULUŞUYOR

EÇADEM’de hayvan destekli terapi programı uygulayan Gökçen Yücekaya, ergoterapist ve psikolog eşliğinde çocuklarla grup terapisi yapıyor. Bu çalışmalarla hedeflenen ise birlikte olmak, takım olmak, birbirlerinin sırasına saygılı olmak, duruş bozukluklarını düzeltmek, dengede durmak gibi konular.

HAYVANLARIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İNANIYORUM

“Birlikte hayatı daha yaşanılabilir kılmaya çalışıyoruz” diyen Yücekaya,konuşmasına şöyle devam etti: “Bir ekip olmaya çalışıyoruz. Hayvanların herkes üzerinde iyileştirici bir etkisi var, biz sadece onu daha profesyonel bir anlamda kullanıyoruz. Daha farklı aktiviteler içine yerleştiriyoruz. O yüzden de hem keyifli hem de ilerlemenin, kazanımlarım bol olduğu bir çalışma oluyor. Buradaki çalışmalar bizim için çok değerli. Çocuklar ve hayvanlar arasında bir bağlantı kuruyoruz. Hayvanların iyileştirici gücüne çok inanıyorum.Ama bu noktada EÇADEM’e gelemeyen ailelerin bir yanlışa düşmesini istemem. Bu tip çocukların hayvanlarla bir arada büyümesini doktorlarda öneriyor ama köpeklerin doğru eğitildiğinden emin olmalıyız. Aksi halde çocuğun ilgisi tamamen kaybolabilir.O yüzden eğer bir köpek sahibi olacaksak mutlaka uygun mizaçlı bir köpek olması ve profesyonel olan birilerinden destek almalarını öneriyorum ailelere. Biz bu konuda EÇADEM dışında da çalışmalar yapıyoruz.Bu tip çalışmalara katılmak isteyen aileler Tanısan Seversin Derneği üzerinden bizimle iletişime geçebilirler.”

ONLARA GÜVENLE BAĞLANMA YOLUNU GÖSTERİYORUZ

Merkez Ergoterapisti Nihal Yurdadön ise yürütülen çalışma hakkında çocukların fonksiyonel yönlerini geliştirmede bu derslerin önemine vurgu yaparak şunlara değindi: “Hayvan destekli çalışmayı Gökçen Hanım ile birlikte yürütüyoruz. Bu terapide çocuklara güvenli bağlanma yolunu göstermiş oluyoruz. Onların iletişim becerilerini geliştiriyoruz. Fonksiyonel yönlerini köpeklerle birlikte görüyorlar ve ince motor becerilerini güçlendiriyorlar. Böylelikle daha amaçlı bir çalışma yürütebiliyoruz. Genel olarak seanslardan sonra çocuklar çok mutlu oluyor. Aktivitelere katılımlarının daha yoğun olduğunu gözlemleyebiliyorum. Ailelerin geri dönüşleri ise tabii ki olumlu yönde oluyor, çocuklar üzerindeki etkilerini onlarda gözlemleyebiliyorlar.”

Genel

Kocataş’ın ulaşım sorunu için İETT’de önemli toplantı

Published

on

blank

Kocataş Mahallesi’nde bir süredir ulaşım sorunu yaşanıyor. Yüksek enflasyonla birlikte mazotun çok pahalı olması nedeniyle bir süredir minibüs seferlerinin yapılmadığı Kocataş’ta minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesi, bir süredir ulaşım aksaklıklarının yaşanmasına neden olmuştu. Bu sorun, İETT Genel Müdürlüğü’nce yapılan toplantıda ele alındı.

Sarıyer’in Kocataş Mahallesi’ndeki ulaşım sorunu İETT Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantının gündem maddesi oldu. Mazotun pahalı olması nedeniyle masraflarını karşılamakta güçlük çeken minibüs esnafının bir süredir seferlerini yapmadığı Kocataş hattında minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesiyle birlikte ulaşımda önemli aksaklıklar meydana gelmeye başlamıştı.

GÜNDEM MADDESİ ULAŞIM VE OTOBÜS SORUNU

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Daire Başkanı Müfit Yetkin, İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Avrupa Yakası Muhtarlıklar Şube Müdürü Ali Öztürk, İETT Yolcu Hizmetleri Müdürü Büşra Boysan, İETT Avrupa Bölgesi Planlama Müdürü Suzan Tunç, İBB Mahalli İdareler Müdürü Ayşe Dündar, CHP İBB Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Görkem Kurşun ve Kocataş Mahallesi Muhtarı Serdal Doğan’ın katılımıyla Beyoğlu’nda düzenlenen toplantının gündem maddesi Kocataş’taki ulaşım ve otobüs sorunu oldu.

OTOBÜSLERİN TAMAMI DEĞİŞTİRİLECEK

Gerçekleşen toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocataş Mahalle Muhtarı Serdal Doğan, “Mahallemizdeki ulaşımla ilgili yaşanan olumsuzluklar, otobüslerin sefer iptalleri, iptallerden dolayı oluşan aşırı yoğunluk, araç arızaları ve seferlerin yetersizliğini en ayrıntılı bir şekilde dile getirdik. Tarafımıza Kocataş Mahallemizde çalışan otobüslerin tamamının değiştirilerek, yaşanan olumsuzlukların bir an önce çözülmesi sözü verildi” diye belirtti.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Uygur Türklerinden Çin protestosu

Published

on

blank

Doğu Türkistan’da 30 katlı bir binada çıkan yangında 30 kişi hayatını kaybetti. Sarıyer Tarabya’da eylem yapan 500 kişilik Uygur Türkü, yangında Çin yetkililerinin ihmali olduğunu söyleyerek protesto etti.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde bulunan 30 katlı bir binanın 15’inci katında 24 Kasım Perşembe günü yangın çıktı. 21’inci kata kadar sıçrayan yangında 6 ev yanarken, 30 kişi hayatını kaybetti. Çinli yetkililerin, Uygur Türklerinin yaşadığı binada çıkan yangına müdahale etmediğini iddia eden Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri Tarabya’daki Çin konsolosluğu önünde eylem yaptı. Pankart ve dövizler açan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Çin’i protesto etti. Saat 1400’da başlayan ve 1 saat süren eylem basın açıklamasının ardından son buldu.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’den Amasra şehitlerinin çocuklarına eğitim bursu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Amasra’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarına eğitim desteği vereceğini açıkladı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, toplamda 55 çocuğa verilecek burs desteği için Sarıyerlilere ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Sarıyer Belediyesi Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda; Türkiye’yi yasa boğan maden faciası sonrasında 42 maden işçisinin çocuklarına burs imkanı sağlanacak. 0-6 yaş arası 33 çocuğa 1.000 TL afet yardımı yapılacak. İlk, ortaokul ve lise olmak üzere 22 çocuğa ise 1.600 TL verilecek.

Yaraları Sarmak Hepimizin Görevi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı açıklamada; “Bartın’da yaşanan maden faciası hepimizi büyük acılara boğdu. Ailelerin yuvasına ateş düştü. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Zor koşullarda çalışarak evine ekmek götürme derdinde olan madencilerimizin bizlere emaneti olan ailelerine destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Devletimiz, STK’lar, hayırseverler üzerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Biz de yerel yönetim olarak ailelerimizin yanında olmak istedik ve meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla çocuklarımıza burs desteği sağlayacağız. Yaraları sarmak hepimizin görevi” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank