Connect with us

Genel

EÇADEM’in özel eğitiminde online eğitim

Published

on

blank

Engelli çocuk ve ailelerine destek vermek üzere kurulan EÇADEM, pandemi sürecinde eğitime aralıksız devam ediyor.  Peki, bu süreç hali hazırda eğitime devam eden zihinsel engelli çocuklar açısından nasıl gelişiyor? Uzaktan derslerle çocukların evde kaliteli zaman geçirmesi için çalışmalarını sürdüren Sarıyer Belediyesi eğitmenleri de EÇADEM’li öğrenciler için her hafta farklı bir içerik ve etkinlik hazırlıyor.

2014 yılından bu yana sürdürdüğü çalışmalarla, engelli ailelerinin çocuklarını güvenle teslim edeceği, çocukların ise kendilerini mutlu hissettikleri bir merkeze dönüşen EÇADEM, salgın döneminde de öğrencilerin ve ailelerin yanında. Çocukların bu zorlu dönemi daha kolay atlatabilmesi için online olarak derslere ve etkinliklere devam eden EÇADEM’Lİ eğitmenler, pandemi süreci başladığından beri ev içinde öğrencilerin sevdiği etkinlikleri ve çalışmaları uzaktan eğitim ile gerçekleştiriyor. Bu sürece dâhil olan Sarıyer Belediyesi spor eğitmeni ve Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’nden drama eğitmeni de çocukların geçtiğimiz zor zamanlardan daha az etkilenmesi için program dâhilinde etkinlikler düzenliyor. Geçtiğimiz ay 62 bin 429 kişiye erişim sağlanan sosyal medya hesaplarında mutfak, el işi, oyun ve güncel bilgilendirme videoları yer alıyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ DE PAYDAŞLIK YAPIYOR

EÇADEM’li 65 öğrenci ile düzenli olarak görüntülü konuşma yapılıyor ve psikolojik destek sağlanıyor. Uygulamalı eğitimin yanı sıra günde en az 3 video ile çocukların verimli zaman geçirmesi sağlanıyor. Sürece dâhil olan Koç Üniversitesi öğrencileri de engelli çocuklar için sosyal sorumluluk bilincinde projeler gerçekleştiriyor. Örneğin, geçtiğimiz hafta Hemşirelik Fakültesi öğrencileri kurumda bir hafta staj yaparak aileleri ve öğrencileri beslenme, Covid-19 bilgilendirmesi, stresle baş etme yöntemleri, doğru bildiğimiz yanlışlar gibi konularda bilgilendirirken, mutfağa girip onlar için evde kolayca uygulanabilecek tarifleri paylaştı.

MUTLU OLMAK İÇSELLİĞİMİZE BAĞLIDIR

Çocukların rutinlerine devam etmelerine ve normalleşme sürecine daha kolay adapte olmalarına destek olan Uzman Klinik Psikolog İpek Erdem anneler ile birebir yapılan psikolojik destek görüşmelerin de bu süreçte yalnız olmadıklarını ve sorunlarla başa çıkarken onların yanında olduklarını belirtiyor.  Psikolog Erdem ailelere şu şekilde tavsiyeler veriyor; Süreç devam ederken aileler olabildiğince anda kalmaya odaklanıp çocuklara iyi gelen aktiviteleri gözlemlemeli ve daha çok bu aktivitelere yoğunlaşmalı.  Yani çocukların pandemi öncesinde yaptıkları rutinlerini, çevrimiçi platformlara ellerinden geldiğince adapte etmeye çalışmaları. Bunun geçici bir süreç olduğunu unutmayalım ve bu sürecin bizim için bir tecrübe olduğunu düşünerek en güzel şekilde değerlendirelim. Durumlar her zaman değişebilir, önemli olan adapte olup ruh halimizi durum karşısında en iyi şekilde korumaya çalışmak. Unutmayalım ki, mutlu olmak durumlara değil, kendi içselliğimize bağlıdır. Pandemi süreci de bizi bir şekilde değişim yönünde harekete geçirdi ve bu şekilde elimizden geldiğince iyi hissetmeye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank