Connect with us

Genel

Erdal Sarıgöl: Sarıyer’de CHP’nin bir ilçe başkanı olduğunu düşünmüyorum

Published

on

blank

Sarıyer’in önemli siyasetçilerinden Erdal Sarıgöl, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Sarıyer’de CHP’nin bir ilçe başkanı olduğunu düşünmediğini ifade ederekte çarpıcı bir söylemde bulundu. 

CHP’nin Sarıyer’deki önemli siyasetçilerinden Erdal Sarıgöl ile 97. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı’mız öncesinde Cumhuriyet değerleriyle ilgili çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Sorularımıza çarpıcı yanıtlar veren Sarıgöl, “Sarıyer’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir ilçe başkanı olduğunu düşünmüyorum. Bunu bana düşündürtmüyorlar. Çünkü ben ilçe başkanının bir varlığını göremiyorum. Sarıyer’deki birçok CHP’li de böyle bir varlık göremiyor.” ifadelerini kullanarak çok sert bir eleştiri getirdi.

İşte Erdal Sarıgöl ile gerçekleştirdiğimiz çarpıcı röportajın tamamı:

Cumhuriyet değerlerine sahip çıkıldığını düşünüyor musunuz?

Cumhuriyet’e kurucu değerler mantığında hiçbir şekilde sahip çıkılmadığını görüyoruz. Ama tabi hiçbir şey stabil değil, her şey değişiyor. Üretim ilişkileri, üretim biçimleri değiştikçe demokrasi ve Cumhuriyet anlayışımızda ona göre değişecektir. Ancak temel mantıkta bakıldığında Cumhuriyet’in değerlerine hiçbir kesim tarafından sahip çıkılmamaktadır.

Bugünkü sistemde siyasi partilerin Cumhuriyet’e bağlılığı hakkında neler söylemek istersiniz?

Az önce kimse tarafından sahip çıkılmıyor sözüme siyasi partilerde dahildir. Onlarda Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmıyor. Partili bir Cumhurbaşkanının fotoğrafının meclise asılıyor olması, zaten bunun bir göstergesidir.

“BUGÜNKÜ CHP KENDİNİ GELİŞTİREBİLEN BİR PARTİ DEĞİLDİR”

Bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhuriyet’in teminatı olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi bir proje üretebilen, kendini yenileyebilen, geliştirebilen bir yönetime sahip değildir. CHP bugünkü haliyle niceliğin niteliği yönettiği bir parti olmuştur. Parmak çoğunluğuyla demokrasi oluyorsa, parmak çoğunluğuyla Cumhuriyet oluyorsa, CHP’de bunun bir örneğidir. Tabi bunlardan bahsederken insanların talep açmasıyla ilgili de bir şeyler söylemek gerekir. Ülkemizde gerek CHP’ye oy verenler, gerek AKP’ye oy verenler, gerek MHP’ye, İYİ Parti’ye oy verenler Cumhuriyet ile ilgili bir talep açıyor mu? Demokrasiyle ilgili bir talep açıyor mu? Parti içi demokrasiyle ilgili bir talep var mı? Olsa bile, parti içi ya da ülkede demokrasi talep edenler örgütlenebiliyor mu? Partide de, ülke genelinde de sayısal çoğunluğu elinde bulunduranlar ülkeyi yönetiyor ve her şeyin sahibi oluyor. Nisbi olarak az olanın temsil edilme şansı yoktur. Her şey çoğunluğun yönetmesi üzerine kuruludur. Dolayısıyla, siyasi partiler kanunu bu manada yenilenmeli ve bunun içinde değişmesi için talep açılmalıdır. Ama Türkiye’de her açılan talep, var olanı da kaybetmek anlamına geliyor. İnsanlarda bundan korkuyor ve her türlü değişimden kaçıp eskiden yaşadıklarını kurtarmaya çalışıyorlar. CHP, öncelik olarak kendisini parti içi demokrasi anlayışında yenilemeli ki, “Ülkeye ben demokrasiyi getireceğim. Ben Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerine bağlıyım. Parti içinde de bunu yapıyorum. Ve ülkede de bunu yapacağım.” diyebilmelidir.

“İLÇE BAŞKANININ BİR VARLIĞINI GÖREMİYORUM”

Sarıyer’de Atatürk’e, Cumhuriyet’e bağlılık anlamında siyasi olarak geleceğe yönelik kalıcı bir yatırım çalışması olduğunu düşünüyor musunuz?

İlçe siyasetini ve ilçe başkanını katarsak, Sarıyer’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir ilçe başkanı olduğunu düşünmüyorum. Bunu bana düşündürtmüyorlar. Çünkü ben ilçe başkanının bir varlığını göremiyorum. Sarıyer’deki birçok CHP’li de böyle bir varlık göremiyor. Bireysel olarak CHP’de siyaset yapan herkesin Atatürk’e, Cumhuriyet’e olan bağlılığını biliyorum. Burada bir sorun olduğunu sanmıyorum. Ama esas olarak sorun bireysel bağlılıkta değildir. Ne yazık ki, örgütsel bir bağlılık yoktur. Cumhuriyet değerlerine bağlı olmak sloganist bir mantık değildir. Bayrağınızı açtınız zaman bu sizi ne milliyetçi yapar, ne de bu ülkenin değerlerine bağlı yapar. O açtığınız bayrağa, temsil ettiğiniz değerlere inanıyorsanız, onunla ilgili bir mücadele veriyorsanız bu sizi Cumhuriyetçi yapar. Bu yüzden örgütlülük anlamında çok sorun vardır.

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti size ne ifade ediyor?

İlk önce, emperyalizme karşı mücadeleyi anlatıyor. Ardından, moderniteyi anlatıyor. Feodalizmden, vahşi kapitalizmden kurtulup, fabrikalaşmayı, Anadolu’nun her yerinde fabrikalar açmayı, eğitimi anlatıyor. Yani geleceği çağdaş bir yaşam biçimiyle kurgulamayı anlatıyor. İnsanların insanca yaşayabileceği bir düzeni kurmaya çalışmayı, milli mücadeleyi, bu milli mücadele içerisinde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki tüm kahramanlarımızı anlatıyor.

Kemalist bir düşünce yapısıyla tam bağımsızlığını ilan ederek kurulan Cumhuriyet, sizce bugün de tam bağımsız bir devlet mi?

Kemalizm bir olgudur. Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelenin bir önderi olarak ortaya çıktığı için buna Kemalizm demişlerdir. Kalpaklı mıdır, evet. Mustafa Kemal Atatürk bir Osmanlı aydınıdır. Bir Osmanlı paşasıdır. Osmanlı’nın askeri eğitimini almış çok değerli bir komutanıdır. Bu güne kadar dünyanın yetiştirdiği en büyük dehalardan biridir. Bizde bu manada çok şanslıyız. Bu olguyu, yani onun önderliğindeki milli mücadele olgusunu sadece sonuna “izim” ekleyerek bir ideoloji gibi Kemalizm diyerek ifade etmek haksızlık olur. Mustafa Kemal Atatürk’e de haksızlık olur, bu ulusa da haksızlık olur. Osmanlı zamanında geri bırakılmış, yoksul bırakılmış, eğitimsiz bırakılmış bu millete de haksızlık olur. Bu millet o mücadeleden çıkıp yeniden bir devlet kurmaya, üstelik Anadolu’ya geldiği günden itibaren tek adam tarafından yönetilen bir padişahlık sisteminden sonra Cumhuriyet’in kurulmasıyla halkın kendi kendini temsilcileri vasıtasıyla yönettiği bir devlet yönetimine geçiyor olması, başlı başına büyük bir gelişmedir. Alışık olunmayan bir şeydir. Tek adam yönetimlerinin sıkıntısı her şey iyi giderken iyi adam olan tek adama, kötü giderken de yine kötü olan tek adama yazar. Burjuva demokrasilerinde parlementer sistemle yönetilirken kötü gidişat olduğunda sistem değişmez; ama yöneticiler değişir. Sistem kaldığı yerden devam eder. Bugün ülkemizde süren temel sıkıntı, yine tek adama bağlı olmak olabilir. Bu da, bu dönemin sonu olabilir. Kötü gidişat tek kişiye bağlanabilir. Burjuva demokrasilerinde parlementer sistem kötü dönemde kendisini tedavi eder. Ancak tek adam sisteminde kendisini tedavi edemez. Türkiye’nin de kurtuluşu, bu yapılardan herhangi birine bağlı kalmak değildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, o medeniyet seviyesinin ötesine geçerek, kendi medeniyet seviyemizi kendimizin yarattığı bir süreci oluşturmalıyız. CHP gibi sosyal demokrat partiler ya da onun solunda olan yapılarda bu sürece önderlik etmelidir. Çünkü muhafazakar partiler bu duruma uygun değildir. Onlar sadece muhafaza etmeye odaklıdır. Değiştirecek, dönüştürecek olan yapılar; sosyal demokrat, devrimci yapılardır. Ülkeyi geliştirecek, geleceğe hazırlayacak, geleceği bu ülkede kuracak olan yapılarda bunlardır.

“MOTOR ÜRETEMİYORSANIZ DIŞARIYA BAĞIMLISINIZ DEMEKTİR”

Tam bağımsızlığa gelince ise tam bağımsızlığın yolu Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinden ve de yaptıklarından geçer. Motor üretemiyorsanız, dışarıya bağımlısınız demektir. Eğer siz tarım yaparken tohumunuzu dışardan getiriyorsanız, tam bağımsız ya da milli falan olamazsınız. Kendi motorunuzu üretemiyorsanız, milli aracınız olamaz.

“ÜRETEN BİR ÜLKE TAM BAĞIMSIZ OLABİLİR”

Aile kutsaldır. Her insan ailesini korur. Ailesinin daha iyi koşullarda yaşaması için çalışır. Ülkemizde bizim ailemizdir, yuvamızdır. Bu yurtta yaşayan herkes bizim aile ferdimizdir. Bütün yurttaşlarımızın daha iyi koşullarda yaşaması için ülkeyi yöneten, ya da yönetmeye talip olanlarında bu koşulları sağlaması asli görevidir. Bir baba ailesinin geçimiyle uğraşırken, bu ülkeyi yönetmeye talip olanlar artık aile kısmını bırakmalıdır. Onun ailesi bütün ülkesidir. Bütün ülkenin daha iyi koşullarda yaşaması için çalışmalıdır. İşte tam bağımsızlık dediğimiz şey budur. Üreten bir ülke tam bağımsız olabilir. O yüzden bu ülkeyi yönetenlerin öncelikle teknoloji üreten, bilim üreten, eğitimli insan üreten bir ülke oluşması için çaba sarfetmesi gerekir. Bu vizyonda yöneticilerimizin olması lazım. İnsanlarımızda oy verirken bu niteliğe oy veriyor olması gerekir. Yoksa ayrılıklar üzerinden, farklılıklarımız üzerinden siyaset yapan, bu siyaseti kurgulayan ve geliştiren hiçbir parti bu ülkenin tam bağımsızlığı için hiçbir şey üretemez. Ayrılıklarımız yerine ortak noktalarımız üzerinden değer üreten, onu söyleyen siyasi yapılar bu ülkenin tam bağımsızlığını gerçekleştirebilir. Oy verenlerimiz de, Türkiye’nin geleceği adına buralara oy vermelidir.

1 Comment

1 Comment

  1. Laz uşağı

    26 Ekim 2020 at 22:40

    Hem ilçe kongresinde aday olmayıp, eleştirdiğiniz yönetimin önünü açacaksınız, hem de Atatürk’çülükten bahsedeceksiniz. Atatürkçü düşünce, aynı zamanda cesaretin sembolüdür. Ya istiklal ya ölüm’dür. Elmadağ’da son kurşunum kalana kadar savaşırım diyen düşüncedir Atatürkçülük… Hiçbir şey yapmaycaksınız, sonra da eleştireceksiniz. Fakat geç kalınmış değil, kongre de aday olun sizi seçelim, yine de bir şansı hak ediyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Bilim ve Teknoloji

Tüm mutasyonları etkisiz hale getiren ilaç üretildi

Published

on

blank

Covid-19’a karşı geliştirilen bir antikor ilacının İngiltere, Brezilya, California ve Güney Afrika’da tanımlananlar da dahil olmak üzere çok sayıda corona virüs mutasyonunu “güçlü bir şekilde” etkisiz hale getirdiği açıklandı.

Kanadalı AbCellera ve ABD’li Eli Lilly Covid-19’a karşı birlikte geliştirdikleri ikinci bir antikor ilacının klinik denemelerine başladıklarını açıkladı. İlaç şirketleri, LY-CoV1404 adı verilen monoklonal antikor tedavisini hafif ile orta derecede Covid-19 hastalarında değerlendireceğini duyurdu.

TÜM MUTASYONLARA KARŞI GÜÇLÜ ETKİ GÖSTERDİ

Bununla birlikte, AbCellera LY-CoV1404’ün kilinik öncesi denemelerinde corona virüsün bilinen tüm mutasyonlarına karşı güçlü etki gösterdiği belirtildi.

AbCellera, antikor ilacının İngiltere, Brezilya, California, Güney Afrika ve New York mutasyonları da dahil olmak üzere corona virüsün şu anda bilinen tüm varyantlarını nötralize ettiğini ve ilacın corona virüsün başak proteininin mutasyona uğrayan bölgesine bağlandığını duyurdu.

BAŞAK PROTEİNİN MUTASYONA UĞRAYAN BİRKAÇ YERİNE BAĞLANIYOR

Başak protein corona virüsün insanların ACE2 enzimlerine tutunarak vücuda girmesine ve hastalığa yol açıyor. Araştırmacılar virüsün bu bölgesinde mutasyonlarla gelen değişikliklerin endişe verici olduğunu düşünüyor, çünkü aşılar da virüsün başak proteinin hedef alıyor.

PANDEMİDEKİ MUTASYON TEHDİDİNİ ORTADAN KALDIRABİLİR

Ancak, AbCallere geliştirilen antikor ilacının başak proteinin birçok kısmına bağlanabildiğini bu nedenle ilacın etkisini olası yeni mutasyonlar nedeniyle yitirmeyeceğini söyledi. Klinik testlerin son aşamasında bu durum kanıtlanırsa LY-CoV1404’ün corona virüs tedavisinde oyun değiştirici olabileceği ifade edilerek, varyantların yarattığı tehdidi ortadan kaldırabileceği ifade edildi.

Bununla birlikte, LY-CoV1404, iyileşen bir Covid-19 hastasından alınan bir kan örneğinden geliştirildi. Antikor, corona virüsü sivri glikoprotein reseptör bağlanma alanı (RBD) üzerinde yüksek oranda korunmuş bir epitopu hedefleyerek ACE2’ye viral bağlanmayı bloke ederek çalışıyor. AbCellera bu etkiyi, “güçlü nötrleştirme aktivitesi için iyi belgelenmiş bir mekanizma” olarak tanımladı.

AbCellera’nın CEO’su Carl Hansen, “LY-CoV1404 analizimiz, onun son derece güçlü olduğunu ve şu anda bilinen tüm mutasyonları etkisiz hale getirdiğini gösteriyor. LY-CoV1404’ün, Covid-19’un endemik hale gelmesi durumunda aşılara uzun vadeli bir tamamlayıcı sağlama potansiyeli bizi cesaretlendiriyor. LY-CoV1404, Covid-19 antikor tedavilerini hızla geliştirme, test etme ve küresel olarak tedarik etmede lider olan ortağımız ile birlikte , devam eden BLAZE-4 denemesinin bir parçası olarak geliştirdik” dedi.

TEK BAŞINA YA DA DİĞER ANTİKOR TEDAVİLERİYLE BİRLİKTE KULLANILABİLİR

Ek olarak, LY-CoV1404’ün diğer geniş ölçüde nötralize edici antikorlara kıyasla viral nötralizasyon deneylerinde önemli ölçüde daha güçlü olduğu görüldü. Bu nedenle ilacın tek başına veya viral varyantların yükselmesi nedeniyle etesevimab iya da ABD’de önceden onaylanan bamlanivimab da dahil olmak üzere diğer antikorlarla kombinasyon halinde kullanılabileceği açıklandı.

Diğer taraftan, Eli Lilly ayrıca Vir Biotechnology ve GlaxoSmithKline tarafından geliştirilen bir monoklonal antikor ile kombinasyon halinde bamlanivimab’ı değerlendiriyor. VIR-7831 adlı ilaç hafif ila orta derecede Covid-19’u olan düşük riskli hastalarda bamlanivimab ile kombinasyon halinde inceleniyor.

ABCELLERA TESİSLERİNİ BÜYÜTÜYOR

Öte yandan, Covid-19 ve diğer viral tehditlere karşı devam eden çabalarını desteklemek için AbCellera, kısa süre önce Vancouver’daki merkezini genişletmek için temel attı. Projenin, önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut 250 kişilik işgücüne yüzlerce çalışanı ekleyerek şirketin önemli ölçüde büyümesine olanak sağlaması bekleniyor.

Genişlemenin toplam 115 bin metrakelik iki tesisi kapsaması ve bu tesislerin 2023 ve 2024 yıllarında tamamlanması hedefleniyor.

Hansen, yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanından biyoteknoloji ve ilaç ortaklarıyla yeni antikor tedavilerinin geliştirilmesini hızlandırmak için Vancouver’da son teknoloji tesisler inşa ediyoruz. Bu teknoloji kampüsünün, yetenekli insanların her yerdeki hastaların yararına antikor keşfini önemli ölçüde iyileştirmeye ve hızlandırmaya katkıda bulunabileceği bir yer olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu, Sarıyer’den “el bağlama” incelemesine espirili gönderme yaptı

Published

on

blank

İmamoğlu, dün gerçekleştirdiği bir inceleme gezisinde elleri arkada yürüyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e “Bak elin arkada geziyorsun” diye takıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ni ziyareti sırasında yürürken ellerini arkasına bağladığı gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı. Konuyla ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merak edilen İmamoğlu’ndan esprili bir gönderme geldi. Sarıyer Duatepe’de dün gerçekleştirilen inceleme gezisinde, elleri arkada yürüyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e “Bak elin arkada geziyorsun” diyerek takılan İmamoğlu, “Arada karışık yap. Bazen böyle dur, bazen başının arkasına koy. Karışık olsun ki kafaları karışsın. Hayır, tek tip yapınca uydurma kabiliyetleri artıyor. Karadeniz’de biliyorsun, yokuş yukarı çıkıyorsan adam elleri böyle gider. Biz çocukluğumuzdan beri yaparız” dedi.

“BİZ HEP BÖYLE YÜRÜYORUZ”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise İmamoğlu’na, “Allah’tan Fatih’in heykelini daha koymamışlar. Ama biz burada hep böyle yürüyoruz” diyerek takıldı. İkilinin diyaloğu gülüşmelere neden oldu.

Continue Reading

Genel

Çayırbaşı’nda otomobiliyle uyuşturucu satan şüpheli yakalandı

Published

on

blank

Sarıyer’de sokağa çıkma kısıtlamasının yaşandığı bu günlerde otomobilinin önüne sahte Vefa Sosyal Destek Grubu kartı yapıştırarak uyuşturucu satan şüpheli yakalandı.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Büro Amirliği ekipleri Çayırbaşı Mahallesi, Bahçeköy Caddesi üzerinde park edilen otomobilden şüphelendi. Otomobilde yaptıkları aramada otomobilin ön camına yapıştırılmış ‘Vefa Sosyal Destek Grubu’ kartının sahte olduğunu fark etti. Otomobilde yapılan aramada kamuflaj için bagaja konulmuş yardım malzemeleri de bulundu. Sürücü Remzi B.’nin yapılan üst aramasında satışa hazır uyuşturucu madde buldu. Narkotik köpeği ‘Eros’ otomobil içinde yaptığı aramada vites kolunun olduğu bölgeye tepki verdi. Vites kolunun kılıfını söken polis kolun etrafına saklanmış şeffaf poşet içinde 25 parça uyuşturucu madde buldu. Otomobil otoparka çekilirken Remzi B. emniyetteki ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ayrıca Remzi B.’nin üzerinde bulunan 5 bin 230 liraya da uyuşturucu ticaretinden elde edildiği gerekçesiyle el konuldu.

Continue Reading

Popüler