Connect with us

Genel

Erhan Vergili gazetecilerle buluştu

Published

on

blank

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle büyük bir özveriyle mesleğini yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, hem gazetecilerin özel gününü kutladı hem de ‘aday olacak mı?’ sorusuna açıklık getirdi.

Sarıyer Merkez’de gerçekleşen buluşmaya; Sarıyer Son Baskı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç, Simas Ajans Yayın Grubu İmtiyaz Sahibi Celalettin Küçük, Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Rukiye Ay, İstanbul Gazetem İmtiyaz Sahibi Varol Kısa, Martı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emin Ayyıldız, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi Levent Pehlivanoğlu,  Haber Derin İmtiyaz Sahibi Erdem Talaş, Uzman Klinik Psikolog Gizem Karataş ve Erhan Vergili’nin ilçe başkanı olduğu dönemde ilçe başkan yardımcılığını yürüten Figen Kıraç Kurt katıldı. Erhan Vergili, Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı olduğu dönemde farklı siyasi partilerde görev yapan ilçe başkanlarını da davet etti. Programda; Vatan Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Mesut Çalışkan ve Büyük Birlik Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Gencay Çiftci de yer aldı.

“Sarıyer’de siyaset üstü bir yapıyı oluşturacağız”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Erhan Vergili, “Öncelikle zorlu şartlarda mesleğini icra eden tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Yaklaşık 2 yıl sürdürdüğüm Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı dönemimde de siz değerli gazetecilerle birlikte çalışma fırsatı yakaladım. Her birinizi ayrı ayrı tanımaktan dolayı son derece mutluyum. Davetimi kırmayıp icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra ilçe başkanlığı dönemimde farklı siyasi partilerde görev yapan ilçe başkanlarını da bu yemeğe davet ettim. Bunun nedeni de siyasetin bir amaç değil, araç olarak görüp Sarıyer’in menfaatleri için farklılıklarımızı muhafaza ederek ortak paydada buluşmak ve Türkiye’de bir ilki Sarıyer’de hayata geçirerek siyaset üstü bir yapıyı oluşturmaktır. Birçok ilçe başkanımız haklı mazeretleri nedeniyle aramıza katılamadı ama gönüllerinin burada olduğunu biliyorum. Davetimize icabet eden Vatan Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Mesut Çalışkan ve Büyük Birlik Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Gencay Çiftci’ye teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Siyasette makamım yok deyip kenara çekilenlerden olmayacağız”

Siyasette aktif rol oynayacağını vurgulayan Vergili, “İlçe başkanlığını bırakmam siyasetten tamamen çekildiğim, Sarıyer için mücadele etmeyeceğim, Sarıyerlilerin haklarını savunmayacağım anlamına gelmez. Görevden ayrılmam bu serüvene bir nokta değil, sadece virgül koymaktır. Sarıyer sevdalısı biri olarak vatandaşın nabzını tutan, sorunlarını dile getiren, vatandaşın hakkını gözeten siz değerli basın mensuplarıyla bir araya gelip, ilçemiz ve milletimiz için nasıl daha iyi çalışmalar yapabiliriz diye fikir alışverişinde bulunuyoruz. ‘Siyasette makamım yok’ deyip kenara çekilenlerden olmadık, olmayacağız. Sarıyerlilere hizmet etmek için makamlara ihtiyacım yok” ifadelerini kullandı.

“Genel Başkanların gücüne ve etkisine güvenerek milletvekili adayı olanlardan değilim”

2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde aday olup olmayacağına ilişkin soruya da cevap veren Vergili, “Bizler Sarıyer’e hizmet etme sevdasıyla siyaset yapan insanlarız. Her platformda dile getirdiğim gibi siyaset bir amaç değil, araç olmalıdır. Bireysel menfaat değil, toplumsal menfaat gözetilmelidir. Siyaseti amaç olarak görenler yalnızca kendi ceplerini düşünür. Görev sürecimde de, sonrasında da makamdan güç alan değil, makama güç veren biri oldum. Makamlar bir başkanı yönetmemeli, başkan makamı yönetmeli. Genel Başkanların gücüne ve etkisine güvenerek milletvekili adayı olanlardan değil, Sarıyer ve milletimiz için yapacaklarımız, düşüncelerimiz, hedeflerimiz ve hayallerimize güvenerek aday olanlardanım. Gücümü de halkımızın bize olan teveccühünden alıyorum. ‘Nasılsa Genel Başkan var, onun sayesinde oy alırım’ deyip, bu gücün arkasına sığınan ve aday olanlara hodri meydan! Muhtarlar nasıl ki kendi adına, projelerine güveniyorsa milletvekili adayları da kendilerine güvenerek çıksın. Bu vesileyle 2023 ve 2024 seçimlerinde Sarıyer, Türkiye ve milletimize hizmet etmek için sahadayım ve aday olacağım” şeklinde konuştu.

Genel

Sarıyer’de son on yılın en görkemli Edebiyat Günleri yaşandı

Published

on

blank

İstanbul boğazına karşı yeşilin kıyısında kurulan stantlardan kitap kokusunun yayıldığı Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri sona erdi. Yaklaşık 125 bin edebiyatseverin katıldığı etkinlik, son 10 yılın en görkemli Edebiyat Günleri oldu. Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleştirilen, 300 yazar ve 32 yayınevinin katıldığı etkinlik 5 gün sürdü.

Sadece Sarıyerlilerin değil, tüm İstanbulluların yakından takip ettiği Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri 5 günde; 300 yazar ve 32 yayınevinin yanı sıra 125 bin kişiyi Kireçburnu Haydar Aliyev Park’ında misafir etti. Usta yazarlarla okurları bir araya getiren etkinlik; boğaz turlarında gerçekleştirilen müzik ve şiir dinletileri ile başladı. Müzik ile sözün, şiirle öykünün, romanla oyunun buluşmasına tanıklık eden edebiyatseverler, etkinlik alanında yine birbirinden değerli isimlerin söyleşilerine de konuk olma fırsatı yakaladı.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER SAHNE ALDI

Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri’nde Latife Tekin, Pelin Özer, Kerem Fırtına, Onur Erol, Sunay Akın, Yurdaer Okur, Barış Muslu, Müfitcan Saçıntı, Ayşe Kulin, Buğra Gülsoy, Ahmet Ümit düzenlenen söyleşilerde sanatseverlerle bir araya geldi. Gazeteciler Emre Kongar, Celal Binzet ve Zülal Kalkandelen, moderatörlüğünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yaptığı “Cumhuriyet’in 100’ünde tarih, sanat, edebiyat” söyleşisinin konuğu oldular. Bu yıl ilk kez uluslararası düzeyde gerçekleştirilen etkinlikte Fransız şair François ÇoudrayBilgi Çengelli, Belçikalı şair Kathleen Tillie, Alman şair Acrilla Zhang, Iraklı şair Kemal Beyatlı, Arnavut şair Roksana Xheka ve Türk şair Leyla Işık barış şiirleri ile Edebiyat Günleri’nin konuğu oldular. Suat Erdem, Şenay Lambaoğlu, Ali ve Aysun Kocatepe, İlyas Yalçıntaş ve Grup Barabar ise şarkılarını hayranları için seslendirdi. Kadıköy ve Beşiktaş’tan alana gelmek isteyen misafirler ise şiir hatlarında Grup Yol’a Düş ve Pelin Birdal’ın şiir ve şarkılarıyla yolculuk ettiler.

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ÇADIRI KURULDU

Etkinlik alanını dolduran binlerce çocuk, kendileri için hazırlanan programlarda doyasıya eğlendi. Kitapları ile çocukların hayal dünyalarını renklendiren Aytül Akal söyleşisiyle, Onur Erol ise eğitici şarkılarıyla edebiyat günlerinde çocuklar için sahne aldı. Her gün 3 ile 9 yaş arası çocuklar için kurulan masal çadırında 25 farklı masal anlatılırken, atölyelerde çocuklar günlerini öğrenip eğlenerek geçirdi.

BEYAZ MARTI ONUR ÖDÜLÜ AYFER TUNÇ’UN

İlki 2003 yılında gerçekleştirilen ve 10 yıldır birbirinden değerli isimlere ev sahipliği yapan Sarıyer Edebiyat Günleri’nde daha önce Yaşar Kemal, Vedat Türkali, Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit, Murahtan Mungan, İnci Aral ve Latife Tekin’in aldığı Beyaz Martı Onur Ödülü’nün bu yıl sahibi Yazar Ayfer Tunç oldu. Sahne dünyasının duayen ismi Müjdat Gezen ise Sarıyer Edebiyat Günleri’nin Onur Konuğu ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

ÖYKÜ YAZARLARI ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin final etkinliğinde ise Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nın kazananları da ödüllerine kavuştu. 4 dalda 240 öykü ve 71 öykü kitabının değerlendirildiği yarışma sonucunda dereceye girenler, ödüllerini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Işık Baykurt’un elinden aldı. Yarışma kapsamında “Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü” Polat Özlüoğlu’nun kaleme aldığı “Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar” kitabına verildi. Ortaokul kategorisinde “Ay’ın Gölgesi” öyküsüyle Aylin Uçar, lise kategorisinde “Saksıda Teyzem” öyküsüyle Irmak Titiz, yetişkin kategorisinde ise “Turacı Yakmak” öyküsüyle Emrah Kanlıkama birinci oldu.

Continue Reading

Genel

İYİ Parti Sarıyer’den özel günlerde anlamlı ziyaret

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer, özel günlerde anlamlı ziyaretlerine devam ediyor. İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret eden İYİ Parti Sarıyer, Eczacılar Günü’nde de Sarıyer’in eczacılarına karanfil dağıttı.

Bir yandan yerel seçim çalışmalarının startını veren İYİ Parti Sarıyer, bir yandan da özel günlerde anlamlı ziyaretler gerçekleştiriyor. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret etti. Yaptıkları işin öneminde değinen Temur, itfaiyecilere çalışmalarında kolaylıklar diledi. Ziyaret sonrasında hatıra fotoğrafı çektirildi.

ECZACILARA KARANFİL DAĞITTILAR

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, Eczacılar Günü’nde Sarıyer’in eczacı esnafını da unutmadı. Eczacılar için anlamlı olan bugün de eczacılara karanfil dağıtan Temur ve ekibi, eczacı esnafının sorunlarını dinledi. Temur, “İYİ Parti olarak eczacıların sorunlarını çözmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm meslek gruplarının sorunlarına aynı kararlılıkla yaklaşıyoruz. İYİ Parti, Türkiye’deki eczacıların sesi olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

blank

Continue Reading

Genel

İBB, Sarıyer’de Yuvamız İstanbul kreşinin temelini attı

Published

on

blank

İBB, önceki dönemde sıfır (0) olan kreş sayısını, geçtiğimiz 22 Eylül’de hizmete aldığı 8 tesisle 65’e çıkarmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de 5’i Anadolu yakasında olmak üzere, toplam 10 Yuvamız İstanbul kreşinin temelini attı. Toplu temel atma töreninde konuşan İmamoğlu, “Bizim en büyük sorumluluğumuz nedir, diye sorarsanız; Cumhuriyet’in çocuklarını, Cumhuriyet’in evlatlarını, Cumhuriyet’in değerini bilen, onun ilke ve ideallerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek. Ancak bu şekilde düşüncelerini açıkça ifade edebilen, inandıklarını savunan, aynı zamanda başkalarının düşüncelerine saygı duyan bir nesle sahip olabiliriz. Çocukların bu anlayışla yetiştiği bir ülke, işte o zaman güçlü, özgür, mutlu ve huzurlu olabilir. Gelecek nesille birlikte; demokrasiye, eşitlik ve adalete dayalı bir ülkeyi hep birlikte var edeceğimize inancımız sonsuz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), önceki dönemde sıfır (0) olan kreş sayısını, geçtiğimiz 22 Eylül’de hizmete aldığı 8 tesisle 65’e çıkarmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de 5’i Anadolu yakasında olmak üzere, toplam 10 Yuvamız İstanbul kreşinin (Ümraniye Yukarı Dudullu, Sultangazi Cebeci, Esenler Atışalanı, Maltepe Atışokulu, Maltepe Fındıklı, Pendik Ertuğrul Gazi, Pendik Kurtköy, Sarıyer İstinye, Avcılar Tahtakale, Küçükçekmece Safra) temelini attı. Sultangazi Cebeci Mahallesi’ndeki toplu temel atma töreninde konuşan İmamoğlu, göreve talip oldukları andan itibaren İstanbullu çocukları eşitleme duygusu içerisinde hareket edecekleri sözünü verdiklerini hatırlattı. İmamoğlu, “Bu yüzden çocuklarla ilgili yaptığımız her bir yatırımda, attığımız her bir adımda, İstanbul’un hangi ilçesinde olursa olsun, ‘Ben bu milletin evladıyım, ben bu devletin büyütmek zorunda olduğu bir çocuğum’ diyecek duyguyu yaşayacak ve hayata devletine ve milletine bağlılıkla devam edecek bir ömrü ona sunma gayreti içerisinde olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

10 KREŞTEN BİN 40 ÇOCUK YARARLANACAK

Temeli atılan 10 kreşten yaklaşık bin 40 çocuğun yararlanacağı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bin 40 çocuğumuzun okul öncesi eğitim alarak hayata başlamasının bir başka anlamı, hayata 3-0 mağlup başlamak değil, dünya insanı olmak, dünya çocuğu olmak, bu ülkenin bir evladı olma bilinciyle, eksiksiz hayata başlamanın yolunu açmış olacağız. Bin 40 fidanımızın sağlıklı büyümesi için önemli bir adım atmış olacağız. Tam 10 mahallede, temelini birazdan hep birlikte duyurarak atacağımız bu mahallelerde, özellikle gelir seviyesi çocuğunu kreşe vermeye yetmeyecek anneler için, evlatlarının okul öncesi eğitim alarak hayata başlamalarına vesile olacağı gibi, aynı zamanda annelerin de iş imkanı bulma, iş bularak çalışma, ev ekonomisine katkı sunmayla beraber, aslında yaşamın daha sağlıklı, psikolojik açıdan da şehrin içerisinde daha uygun bir ortamda yaşama katılma hususunun da önünü açacaktır” diye konuştu.

“BİZİM EN BÜYÜK SORUMLULUĞUMUZ…”

Açtıkları kreşlerde, anne-baba eğitiminden psikolojik desteklere kadar farklı alanlarda hizmet verdiklerini aktaran İmamoğlu, ‘Bizim en büyük sorumluluğumuz nedir, diye sorarsanız; Cumhuriyet’in çocuklarını, Cumhuriyet’in evlatlarını, Cumhuriyet’in değerini bilen, onun ilke ve ideallerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek. Ancak bu şekilde düşüncelerini açıkça ifade edebilen, inandıklarını savunan, aynı zamanda başkalarının düşüncelerine saygı duyan bir nesle sahip olabiliriz. Çocukların bu anlayışla yetiştiği bir ülke, işte o zaman güçlü, özgür, mutlu ve huzurlu olabilir. Gelecek nesille birlikte; demokrasiye, eşitlik ve adalete dayalı bir ülkeyi hep birlikte var edeceğimize inancımız sonsuz. İşte bu umut ve inançla temelini attığımız 10 yeni kreşimizin çocuklarımıza, annelere ve babalara hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Popüler