Connect with us

Genel

Ersin Özer: Seçim çalışmalarında asla bir beklenti içinde olmadım

Published

on

blank

CHP Sarıyer’in aktif siyasetçilerinden Ersin Özer, seçim sürecini ve CHP’de yaşanacak kongre sürecine ilişkin gazetemize özel önemli değerlendirmelerde bulundu. Özer, “Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı, bütün il ve ilçe binalarımız bizim evimizdir. Görev beklenmemeli, gerektiğinde birey tarafından alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

CHP Sarıyer’in sevilen, aktif siyasetçilerinden Ersin Özer, Sarıyer Son Baskı gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Özer, “Görev beklenmemeli, gerektiğinde birey tarafından alınmalıdır. Seçim sürecinde her Cumhuriyet Halk Partili’nin yapması gereken görevi, yani bana verilen görevleri, elimden gelen tüm çabayı göstererek yerine getirdim. Partimin seçim çalışmalarında var gücümle çalıştım. Bu çalışmaları yapmamın sebebi de, asla herhangi bir adaylık veya beklenti için olmamıştır.” dedi.

İşte Ersin Özer ile gerçekleştirdiğimiz çok özel röportajın tamamı:

Genel seçimler sürecinde CHP Sarıyer İlçe Başkanı Ahmet Güveloğlu ve ekibiyle seçim çalışmalarında aktif bir şekilde yer aldınız. Partinizin seçim çalışmalarına ciddi bir destek verdiniz. Bu süreçle birlikte hakkınızda ilçe başkanı adayı olacağınızla ilgili bir takım iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar hakkında ne söylemek istersiniz?

Daha önce bir adaylığım oldu. Adaylığımın oluş sürecini de, Sarıyer’de siyaseti yakından takip edenler çok iyi bilir. Bizim aday olmaktan ziyade, bir adaylaşma sürecimiz oldu. Örgütten gelen sese ve talebe kulak verdik. Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre salonuna aday olarak girmek, gerçekten çok büyük bir onurdur. Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday adayı olabilirsiniz; ama kongre salonuna aday olarak giriyorsanız, bu çok büyük bir başarı ve gururdur. Benim için de bir dönüm noktası oldu. Ve kongreye gitmeden önce, “Burası Cumhuriyet Halk Partisi, hepimizin evi olduğu gibi CUMHURİYET‘inde evidir. Tarih ve zaman kişilerin değişmesine şahitlik eder fakat ilkeler her daim yaşar.” demiştim.

“PARTİME HİZMET ETMEK VE YARDIMCI OLMAK BİRİNCİ VAZİFEM”

Kongreden sonraki süreçte de, seçilmiş olan ilçe başkanımızı ziyaret ederek tebrik ettim. Bana ihtiyacı olduğu alanlarda kendisine ve partime hizmet etmeye, elimden geldiğince yardımcı olmaya devam ettim. Belirli bir süre sonra ilçe başkanımız önce Milletvekili Aday Adayı, ardından ise Milletvekili Adayı olunca yerine atanan ilçe başkanımız Sayın Ahmet Güveloğlu’nu da ziyaret ettim. Her konuda kendisine yardımcı olabileceğimi, bir partili olarak gereken desteği verebileceğimi söyledim. Ve bu söylemim, eyleme geçen bir söylem olmuştur. Bu tutumlar, her Cumhuriyet Halk Partili için de aynı olmalıdır. Bazı arkadaşlarımızın bu gibi durumlarda başarıya giden yollarla ilgili çok söylemi olur, duyuyoruz; ama bunun eylemsellik anlamında böyle olmadığını da maalesef görebiliyoruz veya yaşayabiliyoruz. Az önce de ifade ettiğim gibi Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı, bütün il ve ilçe binalarımız bizim evimizdir. Görev beklenmemeli, gerektiğinde birey tarafından alınmalıdır.

“ASLA BİR ADAYLIK VEYA BEKLENTİ İÇİNDE OLMADIM”

İlçe başkanı kim olursa olsun, nasıl seçilirse seçilsin, isterse bana rakip olsun ben bunlarla ilgilenmiyorum. Ben, partimin başarısıyla ilgileniyorum. Bu süreçte de, partime katkı sağlayabileceğim her alanda mücadele ettim etmeye de devam edeceğimi ilçe başkanıma ilettim. Seçim sürecinde her Cumhuriyet Halk Partili’nin yapması gereken görevi, yani bana verilen görevleri, elimden gelen tüm çabayı göstererek yerine getirdim. Partimin seçim çalışmalarında var gücümle çalıştım. Bizim bölgemizden aday olan milletvekillerimizle Sarıyer’in tüm mahallelerinde çalışmalar gerçekleştirdik. Hatta bazı mahallelerimize birkaç kez gittik. Bu süreçte esnaf ziyaretleri, ev ziyaretleri, hasta ziyaretleri, cenazelerde taziye ziyaretleri, sivil toplum örgütleri ve pazar ziyaretleri yaparak çok yoğun tempoda çalıştık. Bu çalışmaları yapmamın sebebi de, asla herhangi bir adaylık veya beklenti için olmamıştır. Mesele de hiç bir zaman bu olmamıştır. Çalışkan, ileri görüşlü, mümkünse genç, uzlaşabilen, eğitimli, barıştıran ve her alanda köprü vazifesi kuracak arkadaşlarımız olacaktır. Partimizde bu donanımlara sahip arkadaşlarımız vardır. Tabi ki her mevki ve görevde başarılı işler yapabileceğim konusunda kendime güvenim tam olduğum gibi çevremdeki dostlarımdan aldığım feedbacklerde bu yönde… Ancak! Kendimi ilçe başkanlığı adaylığı konusunda bu tanımlamaların dışında tutuyorum. Umarım doğru bir şekilde anlatabilmişimdir. Bu bağlamda, tamamen her CHP’linin yapması gerektiği gibi hem sandıkta, hem seçim çalışmalarında ilçe başkanımızla, milletvekili adaylarımızla kim olduğuna, nerede olduğuna, ne kadar yorucu olduğuna bakmadan çalışmaya özen gösterdim.
Bu doğrultuda da, Sarıyer’de seçim sonuçları olarak güzel bir sonuç elde ettik. Gönül isterdi ki, Sarıyer’de aldığımız bu güzel sonuçları Türkiye’nin tamamında alalım; ama olmadı. Hedefimiz iktidar olmaktı; ama beklediğimiz sonuca ulaşamadık. CHP; kendini yenileyen, yenilemeye devam eden bir parti olduğu için gelecek dönemlerde de hiç üzüntüye düşmeden, kederlenmeden önümüzdeki yerel seçimleri kazanmak için daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir. Kazanmamız gereken bir iktidar var elbet; ama kaybetmememiz gereken de bir Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi var. Bunlar önceliğimiz olmalı; bizlerin üzülmeden, kırılmadan kesinlikle aynı güçte, aynı kararlıkla bu değerlere sahip çıkmamız gerekiyor.

“KIRGINLIKLARI, KÜSKÜNLÜKLERİ BİR KENARA BIRAKMALIYIZ”

Sarıyer’deki seçim çalışmalarını ve alınan oyu yeterli buluyor musunuz?

Seçim çalışmalarıyla ilgili değerlendirmeyi Genel Merkez, il ve bütün ilçe teşkilatlarımız yapmıştır. Kişi kişi yapılan işi değerlendirmek çok mümkün değildir. Bildiğiniz üzere ilçe başkanımız bu süreçte atanarak göreve geldi ve yeni ilçe yönetimi oluşturuldu. Seçim çalışmaları kapsamında tüm arkadaşlarımız var gücüyle imkanlar çerçevesinde çalışmıştır veya elinden geleni yapmıştır. Ayrıca bu soruya farklı bir cevapta vermem mümkün değildir. Asla partimi ve partilimi sosyal medya veya basında eleştirmemişimdir. Bu yönteminde doğru olmadığını söylemek ve hatırlatmak zorundayım. Burada bizim esas kayıp yaşadığımız noktaların birden fazla sebebi olabilir; ancak ilgimizi çeken bir nokta var ki; partililerimizin (Türkiye genelinde) ve geçmişte emekleri çok fazla olan arkadaşlarımızın tamamının bu sürece katılmamasıydı. Aslında onların katılımıyla çok daha güçlü bir çalışma yapılabilirdi ve daha iyi neticeler alınabilirdi. Bu durum, zamanında yaşanan küskünlüklerden ve kırgınlıklardan dolayı olabilir. Ama Cumhuriyet’imizin 100. yılında, böyle bir ortamda hepimizin kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakıp önce kendi içimizde barışıp, sonra sevgiyi ve saygıyı sahaya yani Türkiye’mize daha fazla yansıtabilseydik, çok daha da verimli olabilirdi. Biz insanların genel yapısında suçu karşı tarafta arama özelliğimiz var maalesef. Kendimizde bir eksiklik görmeyi tercih etmiyoruz. Kimisi ilçeden, kimisi il merkezinden, kimisi genel merkezden veya aday isimlerinden dem vurmuş olabilir. Biraz daha genelleştirecek olur isek kişisel tartışmalar, o varsa ben yokum, ben yoksam başari olmaz, beni aramadılar, biz yokken bu iş olmaz diyerek tepkisini koymuş olabilir veya koymuştur. Bunları kenara bırakmamız gereken bir dönemdeydik. Suçlamaları bıraktığımız zaman, yan yana olduğumuz zaman sevgi ve saygı çerçevesinde birlikte bir şeyleri başarmaya inandığımız zaman çok daha başarılı olacağımızı düşünüyorum.

“YAPABİLİRDİK, YAPARIZ!”

CHP’de yeni bir kongre süreci başlıyor. Son kongrede CHP Sarıyer İlçe Başkan Adayı Ersin Özer olarak, bu kongre süreciyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Aday olduğum kongrede, daha önceki kongrelerde olduğu gibi yine parçalı bir örgüt yapısı vardı. Delege yapısı dağınıktı. Tek liste çıkan yerlerde vardı, çift liste çıkan yerler de… Tek liste çıkıp da, kendi içinde ikiye, üçe ayrılan mahalleler oldu. Blok olarak hareket eden bazı mahalleler de oldu. Burada delegenin kendi iradesini ortaya koyması çok önemlidir. Temennim tüme yakın mahallerde tek listeli ve renkli delege yapısının olmasıdır. Herkes inandığı projelerin, düşüncenin hayata geçirilmesi noktasında yol alırsa, parti olarak çok daha iyi sonuçlar alırız.

Son kongrede size haksızlık yapıldığını söyleyenler olmuştu. Bu konudaki düşünceniz nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi’nde haksızlık olmaz, yarış ve demokrasi olur. Gerisi teferruattır ve bizim partimizin iç meselesi olup kendi içimizde çözemediğimiz bir mesele olamaz, olmamıştır. Mesele daha iyisini yapmaktan geçer.
Partimizde son dönemlere bakıldığında çok gürültülü, kavgalı, herkesin birbirini kırdığı kongreler yaşanmıştı. Bu süreçte birbirinden ayrışan birçok yapı oldu. Bu yapıları bir araya getirmek en zor işti. Benim adaylaştığım kongrede bu zor işi başarabilmek bana ve arkadaşlarıma kalmıştı. Bu arkadaşları ve yapıları bir araya getirmeye çalıştık, yani başardık.

“İNSANLARIN KAVGA ETMEDİĞİ BİR KONGRE YAŞADIK”

Karşımızda mevcut ilçe başkanı adaydı. Ve güçlü ekipler tarafından desteklenen bir adaydı. Bu yapıya karşı mücadele etmenin zor olduğunu biliyorduk. Ama karşımızdaki güç ne kadar büyük olursa olsun, partideki önemli isimleri ve yol arkadaşlarımızı bir araya getirerek başarılı olabileceğimize inandık. Bunu yaparken de, kimseyi kırmadan, üzmeden, kavga etmeden, parti içi ilişkilere ve hiçbir arkadaşımızın kişiliğine zarar vermeden bu mücadeleyi büyük bir çaba göstererek ortaya koyduk. Ve aslında insanların kavga etmediği çok güzel bir kongre yaşadık. Çok kalabalık bir ortamın olduğu, herhangi bir kargaşa ortamının yaşanmadığı, kimsenin kimseyi üzmediği bir kongre geçirdik. Bunun devamının yapılabileceğini göstermiş olmak da, hem Sarıyer’de, hem de Türkiye’de CHP’nin tüm birimlerinde çok önemlidir. Kişisel çıkarlarımız değil de, parti çıkarlarımız ön planda olursa, barış ve sevginin hakim olduğu kongreleri yapmaya devam ederiz. Bundan 4 yıl önce arkadaşlarımızla güzel bir adım attık. Bunun tekrarının yaşanabileceğini ve Türkiye’ye de yayılabileceğine inanıyoruz. Bakın aradan 4 yıl geçti, hem beni destekleyen hem de desteklemeyen bütüne yakın isim ile yol arkadaşlığım devam etmektedir. Dolayısı ile bu dönemde de tabi ki önemli adaylar çıkacaktır. Partimizde çok değerli isimler bulunmaktadır. Bunlardan en iyilerinin en iyi yerlerde olması, partimizin geleceği ve başarısı açısından çok faydalı bir yöntem olacaktır. Şu anda da partimizin yönetim kadrolarında olduğu gibi görev almamış arkadaşlarımızın içinde de çok değerli kişilerin olduğunu biliyoruz. Bu süreçte partimizin değerli isimlerinin belirli makamlara gelmesini canı gönülden isterim. Benim de yapabileceğim bir şey varsa elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, YURT SEVGİSİ ONA HİZMETLE ÖLÇÜLÜR…

blank
blank
blank
blank