Connect with us

Genel

EYT’lilerin soruları Sarıyer’de yanıt buldu

Published

on

blank

Emeklilik hakkını geri almak isteyen ve 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanları kapsayan EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar) konusu Sarıyer’de masaya yatırıldı. Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı ve eski İstanbul Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Murat Göktaş, Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde (BKSM) düzenlenen panelde EYT ile ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

Panele Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcıları Hüseyin Coşkun ve Ahmet Aygün’ün yanı sıra 1999 yılı öncesi sigorta girişi olan vatandaşlar katıldı. Türkiye gündemini uzun yıllardır meşgul eden ve 2023 yılı Ocak ayının ilk haftalarında sonuçlanması beklenen EYT konusu kafalarda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. Yeni düzenlemeyi merakla bekleyen ve hali hazırda çalışma hayatına devam eden vatandaşların sorularına yanıt aradıkları panelde konuşma yapan Göktaş, “Uzun zamandır aslında gündemde olan EYT konusu, bir noktadan sonra karar vericilerin de dikkatini çekti. Riske edilmeyecek oranda bir çoğunluk var. Bu karar yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsıyor. Sadece prim günü ve çalışma yılı şartı vardı. 90’lı yıllarda sosyal güvenlik ile ilgili sorunlar başladı. Çeşitli düzenlemeler yapıldı ve prim günü, çalışma yılına ek olarak yaşı doldurma şartı getirildi. Erkeklerde 60 yaşına kadar uzayan bir süreç başladı. Bu da sızlanmaları getirdi. 8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta girişi olanlar şartsız koşulsuz 1999 yılı öncesinde ki şartlardan yararlanmak istediler” dedi.

En çok merak edilen konunun yeni bir yaş düzenlemesinin gelip gelmeyeceği olduğunu ifade eden Göktaş, EYT çıksa bile kadınlarda 38, erkeklerde ise 40 yaşından önce emekli olunmayacağını belirtti. Bağkur ve SGK’lıların borçlanmaları, emekli aylığı hesaplamaları ve izlenecek yollara açıklık getiren Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı Murat Göktaş, panel sonunda vatandaşların sorularını yanıtladı.

Genel

Zekeriyaköy’de 5 Milyon liralık uyuşturucu operasyonu

Published

on

blank

Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri yoğun koku üzerine Zekeriyaköy’de bir eve yaptığı baskında, piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilogram marihuana ele geçirdi.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği polisleri, önceki hafta Pazar günü saat 02.00 sıralarında Zekeriyaköy’de uygulama yaptı. Uygulama esnasında polis ekipleri, bir binanın bahçesinden yoğun uyuşturucu madde kokusu geldiğini fark etti. Bunun üzerine ekipler, belirlenen adresi bir süre izlemeye aldı. Binanın çevresinde araç ve yaya yoğunluğunun olduğunun görülmesi üzerine yapılan çalışmada şahısların girdiği dairenin M.M.K. isimli şahsa ait olduğu belirlendi.

SARIYER ASAYİŞİN YİNE GÖZÜNDEN KAÇMADI

Çalışmaların ardından operasyon için düğmeye basan Sarıyer Asayiş Büro Amirliği polisleri, binanın çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Ardından harekete geçen polis, dairede ve müştemilatında yaptığı aramada piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 17 kilo 258 gram marihuana ele geçirdi. Aramaların ardından M.M.K. isimli şahıs gözaltına alındı. Devam eden çalışmalar çerçevesinde binanın bodruma katına inen polis, gördüğü manzara karşısında adeta şoke oldu. Katta uyuşturucu madde yetiştirmek maksatlı düzenek kurulduğunun görülmesi üzerine inceleme yapıldı. İçeride 81 adet Marihuana ekili saksı, marihuana bitkisi dalları, Led ışıklı sistemleri, bağlantı kabloları, plastik boru ve hortumlar, havalandırma boruları ve motorları, nem cihazı, buhar cihazı, termostat ve çok sayıda vantilatör ele geçirildi.

UYUŞTURUCU İMAL VE TİCARET SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Gözaltına alınarak emniyete getirilen şahsın ifadesi alınarak adli işlemleri yapıldı. Ardından adliyeye sevk edilen şahsı, çıkarıldığı mahkemece, “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nin personelleri sağlık taramasından geçti

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin önceden belirlenmesi amacıyla personeline sağlık taraması yapıyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleşen çalışma sonrasında sonuçlar uzman doktorlar tarafından değerlendirilecek.

Sarıyer Belediyesi, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında personele sağlık taraması yapıyor. Muayeneler kapsamında; akciğer filmi, görme ve işitme testi, kan tetkikleri ve fiziksel muayene yapılarak tarama verileri personele ait sağlık takibi dosyalarına işleniyor. Ayrıca personele iş sağlığı ve güvenliği hakkında düzenli olarak eğitimler de veriliyor. Çalışanların sağlığını önemsediklerini belirten Sağlık İşleri Müdürü Dr. Armağan Eren, belediye bünyesinde çalışan personelin yaptıkları işe bağlı olarak gelişebilecek sağlık problemleri ve iş risklerini tespit etmenin ve çalışanları bu risklerden korumanın öncelikleri olduğunu söyledi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’in sevilen ismi hayatını kaybetti

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen isimlerinden, bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığı görevini yürüten Ali Tuncer Hülagü hayatını kaybetti.

Sarıyer’in sevilen isimlerinden Ali Tuncer Hülagü vefat etti. Acı haberi ailesi sosyal medya hesabından duyurdu. Bir dönem Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığını yapan Ali Tuncer Hülagü, 2017’de seçildiği görevini başarıyla sürdürmüştü.

Ali Tuncer Hülagü’nün cenazesi, bugün ikindi namazına müteakip Sarıyer Merkez Camii’nden kaldırılacak ve Kilyos Mezarlığı’na defnedilecek.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, Ali Tuncer Hülagü’ye Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine ise başsağlığı dileriz.

Continue Reading

Popüler

blank