Connect with us

Genel

EYT’lilerin soruları Sarıyer’de yanıt buldu

Published

on

blank

Emeklilik hakkını geri almak isteyen ve 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanları kapsayan EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar) konusu Sarıyer’de masaya yatırıldı. Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı ve eski İstanbul Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Murat Göktaş, Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde (BKSM) düzenlenen panelde EYT ile ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

Panele Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcıları Hüseyin Coşkun ve Ahmet Aygün’ün yanı sıra 1999 yılı öncesi sigorta girişi olan vatandaşlar katıldı. Türkiye gündemini uzun yıllardır meşgul eden ve 2023 yılı Ocak ayının ilk haftalarında sonuçlanması beklenen EYT konusu kafalarda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. Yeni düzenlemeyi merakla bekleyen ve hali hazırda çalışma hayatına devam eden vatandaşların sorularına yanıt aradıkları panelde konuşma yapan Göktaş, “Uzun zamandır aslında gündemde olan EYT konusu, bir noktadan sonra karar vericilerin de dikkatini çekti. Riske edilmeyecek oranda bir çoğunluk var. Bu karar yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsıyor. Sadece prim günü ve çalışma yılı şartı vardı. 90’lı yıllarda sosyal güvenlik ile ilgili sorunlar başladı. Çeşitli düzenlemeler yapıldı ve prim günü, çalışma yılına ek olarak yaşı doldurma şartı getirildi. Erkeklerde 60 yaşına kadar uzayan bir süreç başladı. Bu da sızlanmaları getirdi. 8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta girişi olanlar şartsız koşulsuz 1999 yılı öncesinde ki şartlardan yararlanmak istediler” dedi.

En çok merak edilen konunun yeni bir yaş düzenlemesinin gelip gelmeyeceği olduğunu ifade eden Göktaş, EYT çıksa bile kadınlarda 38, erkeklerde ise 40 yaşından önce emekli olunmayacağını belirtti. Bağkur ve SGK’lıların borçlanmaları, emekli aylığı hesaplamaları ve izlenecek yollara açıklık getiren Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı Murat Göktaş, panel sonunda vatandaşların sorularını yanıtladı.

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank